Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.12.2009, 10:15   #1
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Užasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet

Imam na poslu laptop Toshiba satellite a300-1mt.
Intel® Pentium® dual-core processor T3200
System memory

standard : 3,072 (2,048 + 1,024) MB
maximum expandability : 8,192 MB
technology : DDR2 RAM (800 MHz)

Hard disk capacity : 250 GB
certification : S.M.A.R.T.
drive rotation : 5,400 rpm

Graphics adapter manufacturer : ATI
type : ATI Mobility Radeon™ HD 3470 supporting HyperMemory™ technology
memory amount : 256 MB dedicated VRAM (up to 2,046 MB total available graphics memory using HyperMemory™ technology with 4 GB system memory)
memory type : GDDR2 (500 MHz) Video RAM (resp. Video RAM and system memory combined)
connected bus : 16x PCI Express

http://eu.computers.toshiba-europe.c...rvice=EU#tab0;

Laptop je uzasno spor. Star je oko sest meseci, prvobitno na njemu je bila instalirana Vista. Posto nisam bio zadovoljan performansama, vec se tada vukap laptop, instalirao sam XP. No stvari se nisu popravile. Mislim da sporost ima neke veze sa hardom ili fajl sistemom ili pristupom ka istoj. Filmove jedva pokrece i secka, kopiranje na fles traje godinama, rezanje diskova je isto dugotrajan proces (cini mi se da za pristup pise PIO, ubacicu sliku kako to izgleda), programi su spori...

Skoro sam siguran da nije do virusa, slicnih stetocina, kodeka. Jer je stvar ista i nakon sveze instalacije operativnog sistema. Laptopovi u kancelariji koji su duplo slabiji po pitanju hardvera, prosto lete u poredjenju sa ovom Toshibom.

Da li neko ima predlog sta da radim?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	kvar1.jpg
Viđeno:	110 puta
Veličina:	98,6 KB
ID:	32216  
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 10:50   #2
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Uzasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet.

E bas to PIO je problem.

Zato ti radi mnooogo sporije nego obicno.
Jel to samo DVD je u PIO modu, il vazi i za HDD? Oba mogu da se "zaglave" u istom (smanjujuci drasticno performanse).

.

I meni se jednom to desilo (sa HDDom), a i jednom mom drugu (sa DVDom). I u oba slucaja samo na XPu.
Proguglaj malo (dma, pio, mode), ima resenja na netu. I to vise resenja.

Poslednja ispravka: player1 (7.12.2009 u 10:58)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 10:58   #3
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Uzasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet.

I ja mislim da je bas to problem. Probao sam po nekim uputstvima sa neta, ali mi uvek prikazuje podesavanje kao na gornjoj na slici.
Cini mi se da je samo DVD, ali nisam siguran.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 11:00   #4
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Uzasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet.

Evo i nesto sto sam ikopao sa ovog foruma:
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=3322

Inace, spor rad filmova sa DVDa je jedan od simptoma, bar sto se tice PIO moda za DVD (kao i rezanje na istom).

Na googlu bas moze da se nadje dosta o ovome, steta sto nikako da nadjem jednu stranu gde je bilo bas nekih 5-6 nacina da se resi problem.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 11:10   #5
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Uzasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet.

Evo citam ovo:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/...7161_35_0.html

Ali i dalje ostaje PIO only

P.s.: Filmovi lose rade i sa harda.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 13:23   #6
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Uzasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet.

Ne znam sta da ti kazem ovako napamet. Ima nekoliko nacina to da se sredi. Bar kad sam ja resio, bilo je gomile nacina (licno, resio sam tako sto sam nesto ceprkao u registriju, neku checksumu ili tako nesto sam obrisao, pa se po sledecem butovanju disk normalno registrovao kao DMA). I naravno, u device manageru da stoji DMA if available, tako da kad proradi kako valja da nastavi da radi.

Proveri u deveice manageru jer su oba IDE kanala na PIO (jedan bi trebalo da je za HDD, a drugi za DVD). Iz one tvoje slike se bas nevidi tacno koji uredjaj je u pitanju.

P.S.
I disk i dvd su IDE, ne SATA?
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 15:03   #7
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Uzasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet.

A jesi li pogledao podesavanja u BIOS-u (lupam napamet)?
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 15:09   #8
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Uzasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet.

Evo neka tema sa nekim idejama:
http://winhlp.com/node/10
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 15:11   #9
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Uzasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet.

Ne znam za laptopove, ali moj PC ima u BIOSu settingse za PIO/DMA mode. Oba su na Auto (naravno) i sve (naravno) radi kako treba... Nista ga ne kosta da proveri, mada sumnjam da ce naci.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 15:20   #10
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Uzasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet.

^I to sto kazes. Mada to jedino ima smisla ako je bas uvek komp bio trom od kad ga ima.

Mislim da sam konkretno u moja dva slucaja primenio ovo resenje:
http://dvdxcopy.afterdawn.com/thread_view.cfm/20775
(brisanje checksume u registriju)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 15:24   #11
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Uzasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
...Mada to jedino ima smisla ako je bas uvek komp bio trom od kad ga ima...
Pa koliko sam skontao upravo se o tome i radi
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 19:28   #12
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Užasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet

Pre nego sto sam i postavio temu, prvo sam proverio da li ima neko podesavanje u biosu, ali nema.

Ono sa brisanjem checksuma sam probao ali ne vidim napredak (a i nisam imao vremena da zavrsim, posto sam morao da odem u Beograd, upravo sad sam stigao kuci). Bio je trom oduvek, ali sad mi je vec nepodnosljivo. Vise volim da koristim kolegin laptop koji ima celeron i duplo manje memorije za photoshop, jer je barem duplo brzi i ne zakucava. Jedino sto su HD filmovi kad sam ga kupio, na Visti radili bez seckanja iz VLC playera.

Kad proveravam po IDE kanalima samo na primarnom je PIO (prilozena slika), na sekundarnom je not available. Jel to ima veze sa tim sto ja hdd sata?

Jednostavno mi nije u redu da je taj lap sporiji i od mog koji je star oko cetiri godine. A ova Toshiba ima dva jezgra, 3 puta vise memorije i bolju graficku. Ne znam, nisam pametan.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 19:49   #13
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Užasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet

Da, ako je HDD sata, onda je problem definitivno samo za DVD uredjajem. Sata disk ne moze da bude u PIO modu i na takav nacin usporen.

Sve u svemu, ako sam dobro razumeo, brisanje checksuma nije pomoglo i DVD je i dalje ostao u PIO modu. Jel tako?

Licno... ne znam sta bi dalje pokusao. Mozda ono najobicnije da deinstaliras drajvere za DVD (iz device menadzera) i pustis windows da ih sam ponovo nadje (i nadas se da se povrati u DMA mod umesto PIO).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
Eddy (7.12.2009)
Stara 7.12.2009, 21:48   #14
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Užasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet

Pa ako je DVD usporen ne bi trebalo da ceo bude usporen. Ako je pod garancijom-pravac servis i ne uzimaj ga nazad dok ti ne rese problem.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Eddy (7.12.2009)
Stara 7.12.2009, 22:10   #15
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Užasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet

Upravo tako. Razmisljao sam i o nosenju o servis. Moj sef nece biti srecan povodom toga, ali nek se oni zezeju sa tim. A pomalo se i plasim da ce biti:
-Ocistili smo sistem od virusa i ostalih gamadi, izvolte ga nazad.

A to sam i ja radio pre mesec dana, i nisam dobio skoro nista po performansama. Sledece nedelje idem na neki poslovni put, mozda i odbacim lap.

EDIT:

E ovako, danas je lap prolupao skroz. Nije uopste mogao da udje u Windows. Izbaci ekran za safe mode, last known good... itd, bilo sta da se izabralo restartovao se. Da ne pricam detalje, instalirao sam open suse, snimio sve sto mi treba sa c: particije na d: (tipa outlook.pst) i instalirao win7. Laptop se zasad cini preporodjenim, nije radio ovako brzo ni kad je bio nov ni nakon sveze instalacije XP-a. Jedino me kopka da li da instaliram novije drajvere za graficku umesto onog windowsovog, ali nekako se plasim da ce sve ponovo vratiti na usporeni nivo od ranije, pa necu da cackam. Za sad.

Sa sefom razmisljamo da kupimo win7 za sve racunare u firmi i ja dodatno razmisljam o kupovini nekih softvera za zastitu. Recimo kaspersky internet security, ne znam koliko je to isplativo.

Poslednja ispravka: Eddy (9.12.2009 u 20:44)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2009, 13:19   #16
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Užasno spor laptop, a po specifikacijama bi trebalo da leti. Molim za savet

Mozda bolje ESET-ovo resenje
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com