Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Audio softver

Audio softver Programi i alati za obradu zvuka na računaru, softver za puštanje muzike i zvukova, audio kodeci, konvertori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.11.2008, 10:51   #101
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Ali ovde sam mislio na stvar sličnu kao kod JPEG slika. MP3, recimo, namerno izaziva gubitke kvaliteta, ali su oni tako "proračunati" da se to pri reprodukciji primećuje najmanje moguće.
Najmanje moguce? Upravo ovakvi opisi Mp3 formata su dovele do toga da ljudi danas ni ne razmisljaju o kvalitetu onoga sto slusaju.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2008, 12:19   #102
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Nije bilo priče o tome koliko je to "najmanje moguće" zaista čujno. To i jeste najmanje moguće s obzirom na mogućnosti algoritma i kompromis između kvaliteta i veličine fajla.

To o čemu ti pričaš je potpuno druga priča o kojoj još nije bilo reči.

Mi smo se mnogo rasplinuli, a čovek je u stvari pitao jednu prostu stvar.

Hajde da rezimiramo, zbog IGRAČA i svih drugih kojima su ove stvari nejasne.
  • PCM (Pulse Code Modulation) je način zapisa niza podataka koji se dobijaju posle digitalizacije zvučnog signala, a pre kompresije, i to je, uslovno rečeno, "neiskvaren" signal u digitalnom domenu (naravno, on je već u izvesnoj meri "iskvaren" u odnosu na analogni signal od kog je nastao, samim procesom digitalizacije). Nažalost, kada se ti podaci smeste u fajl, taj fajl ispada previše dugačak, što je iz mnogo razloga nezgodno. Zbog toga se fajl komprimuje jednom od više metoda koje su na raspolaganju.
  • Posle kompresije kvalitet može da ostane isti ili da se pokvari, već prema tome koja se vrsta kompresije koristi. FLAC je primer kompresije koja je bez gubitaka u kvalitetu, MP3 je pak primer kompresije koja daje manje fajlove, ali kod koje dolazi do manjeg ili većeg pada kvaliteta, zavisno od toga koji su parametri kompresije izabrani.
  • Radi lakšeg shvatanja, može se povući paralela sa raznim formatima digitalizovanih slika. Predstavnik formata sa kompresijom bez gubitaka je TIFF, a sa kompresijom s gubitkom JPEG.
  • Kod kompresije sa gubitkom radi se o kompromisu: treba što više smanjiti fajl, a pri tom što manje izgubiti na kvalitetu. To se bira takozvanim parametrima kompresije koji se zadaju programu pre početka rada.
  • PCM je način kompresije, a fajl sa nastavkom .WAV je jedan on načina zapisa tako komprimovanih podataka na kompjuteru i zato se naziva "kontejnerski fajl". Neki kontejnerski fajlovi mogu se koristiti za podatke u više formata, a neki samo za jedan format. Pojam kontejnerskih fajlova ponekad izaziva zabunu jer je ponekad nastavak u imenu fajla isti kao ime metode za kompresiju (recimo MP3 kompresija i .MP3 fajl), a ponekad se razlikuju (recimo PCM kompresija i .WAV fajl). Slično je i kod zapisa filmova: kontejnerski fajl .AVI može, recimo, da sadrži video u formatu XviD i audio u formatu PCM, ili pak video u formatu DiviX i audio u formatu MP3... itd.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
allokin (7.11.2008), IGRACH (7.11.2008)
Stara 6.11.2008, 12:47   #103
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Question Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Imam ja jedno pitanje...na netu sam cesto nailazio na VBR (variable bitrate), i primetio sam da u pojedinim delovima pesme bitrate skace sa, recimo, 96 na 128 pa 192, pa opet varira (logicno, zar ne!).
Interesuje me od cega zavisi gde ce bitrate biti nizi a gde visi? Da li to ima veze sa instrumentima i vokalima koji se nalaze u odredjenom delu pesme, tipa: bas zvuk moze da ima nizi bitrate jer sa takvim bitrate-om ne dolazi do velikog gubitka na kvalitetu, a ustedi se na prostoru, dok vokali moraju da imaju visi bitrate kako bi zvucali dobro ili kako to vec ide?
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2008, 13:39   #104
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
VBR allows a higher bitrate (and therefore more storage space) to be allocated to the more complex segments of media files while less space is allocated to less complex segments.

The advantages of VBR are that it produces a better quality-to-space ratio compared to a CBR file of the same size. The bits available are used more flexibly to encode the sound or video data more accurately, with fewer bits used in less demanding passages and more bits used in difficult-to-encode passages.
http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bit_rate
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
A M G (6.11.2008)
Stara 6.11.2008, 14:00   #105
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Lossy kompresori koriste psihoakustički model koji odbacuje sve one tonove koje ne možemo čuti.
Na primeru simfonijskog orkestra. Solo violina zahteva odredjeni bitrate, npr 120kbs. Neko bi pomislio: Koliki li tek bitrate treba kad krene ceo orkestar? Pa, ne mnogo veći, možda čak i isti. Onoliki broj tonova zamaskira se medjusobno tako da se veliki broj ne može razaznati. Dobar psy model će sve to odbaciti i ono što ostane biće lako kodirati.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ilidan na korisnoj poruci:
A M G (6.11.2008)
Stara 6.11.2008, 22:42   #106
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Nije bilo priče o tome koliko je to "najmanje moguće" zaista čujno. To i jeste najmanje moguće s obzirom na mogućnosti algoritma i kompromis između kvaliteta i veličine fajla...
Tema je takva da ne mogu da precutim najbitnije cinjenice vezane za Mp3 (bljak) format. Sorry.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2008, 3:15   #107
IGRACH
Član
 
Član od: 28.9.2007.
Poruke: 265
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Ja mislim da zabuna nastaje jel ljudi ne znaju sta je algoritamska funkcija (ona se koristi za mp3 kompresiju).Jer ljudi misle da je to prava linija i da odsece vrhove singla.Tako da ono sto ostane do signla ako se opet vrshi kompresija da nema vise sta da se skrati i da ce kvalitet ostati isti tj. da je singnal isti.
IGRACH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2008, 5:15   #108
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Algoritamska funkcija . Bome, za takvu ne znam ni ja.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
allokin (7.11.2008)
Stara 7.11.2008, 19:23   #109
IGRACH
Član
 
Član od: 28.9.2007.
Poruke: 265
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Algoritamska funkcija . Bome, za takvu ne znam ni ja.
Eksponencijalna
IGRACH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2008, 0:06   #110
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

U našim uslovima, nema tu mnogo "zabune". MP3 je... je... ne, ne to oluja ... MP3 je besplatan. Možemo downloadovati šta god želimo, koliko želimo, kada želimo... Jedan nov, originalni CD košta oko 20 evradi. Isto toliko košta i nov LP. Osoba kojoj kvalitet reprodukcije nije na prvom mestu iznova i iznova će nalaziti razloge da postavi kompresiju iznad CD/LP kvaliteta (ne, nećemo sada da se bodemo noževima oko razlike između digitalnog i analognog zvuka). I to je sasvim OK.
Sa druge strane, osoba kojoj je kvalitet reprodukcije bitniji od šteka muzike koji se kreće u rasponu od Baje Malog Knindže do Mozarta (b'ate, danas sam pregazio terabajt - imam 289672 pesme!!!) će radije kupiti jedan CD/LP svakog vikenda nego popiti taj novac u obližnjoj kavani. I tako... Sve se to vrti u krug... Jer su ukusi različiti... A o ukusima ne vredi raspravljati. I zato, slušajte muziku (!!!), jer kao što Nietzsche davno reče "Život bez muzike bio bi greška."

Poslednja ispravka: Neuro (13.11.2008 u 1:06)
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Neuro na korisnoj poruci:
goodlikesweeper (8.12.2008), oluja (13.11.2008), Radovan Brčin (13.11.2008)
Stara 8.12.2008, 0:12   #111
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Evo skoro je na HydrogenAudio.org forumima zavrsen Public MP3 Listening Test @ 128 kbps

sa sledecim rezultatima



Sto znaci da prica o losem MP3-u sa kvalitetnim encoderima ne prolazi, i ovo je jedini nacin da se ljudima predstavi sta valja a sta ne. Bilo koji fajl encodovan bilo kojim encoderom sa liste gore, rezultat mora biti u vecini slucajeva transparentan (cak preko 95%), na ovom testu se islo na 128kbps, sto znaci da bilo od gore navedenih encodera i mnogobrojnih MP3 nedostataka u tehnologiji mora da probije transparentnost, na i preko 192kbps

Poslednja ispravka: NenadN (8.12.2008 u 1:34)
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2008, 0:12   #112
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Evo skoro je na HydrogenAudio.org forumima zavrsen Public MP3 Listening Test @ 128 kbps

sa sledecim rezultatima



Sto znaci da prica o losem MP3-u sa kvalitetnim encoderima ne prolazi, i ovo je jedini nacin da se ljudima predstavi sta valja a sta ne. Bilo koji fajl encodovan bilo kojim encoderom sa liste gore, rezultat mora biti u vecini slucajeva transparentan (cak preko 95%), na ovom testu se islo na 128kbps, sto znaci da bilo od gore navedenih encodera i mnogobrojnih MP3 nedostataka u tehnologiji mora da probije transparentnost, na i preko 192kbps
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2008, 0:32   #113
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

^

Jel je ispod "sledecim rezultatima" trebalo da stoji nesto, neka slika mozda, ili...?
Ja ne vidim nista.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2008, 1:26   #114
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
A M G kaže: Pregled poruke
^

Jel je ispod "sledecim rezultatima" trebalo da stoji nesto, neka slika mozda, ili...?
Ja ne vidim nista.
Da ima slika, ne znam kako je ne vidis
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2008, 1:29   #115
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Nemam pojma zbog cega je ne vidim, pokusao sam i iz Firefoxa i iz Opere?
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2009, 17:49   #116
Adesha
Član
 
Član od: 13.9.2008.
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Poruke: 42
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 19 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

MediaCoder je besplatan, unuverzalan softver tipa "sve u jednom" za konverziju zvuka i videa u razlicite formate.

On objedinjuje odlicne audio i videokodeke sa alatkama otvorenog koda,a nudi i razne dodatne mogucnosti. Mozete ga upotrijebiti za poboljsavanje kompresije i smanjivanje velicine komprimovane datoteke, za konverziju zvuka s visokom bitskom brzinom u zvuk s niskom bitskom brzinom za prenosive plejere, za prenosenje muzike na prenosive uredjaje,za izdvajanje muzike iz video odlomaka, snimanje CD/VCD/DVD diskova itd.
Kada su audioformati u pitanju,program podrzava MP3, OGG/Vorbis, AAC, MusePack, VMA, RealAudio, FLAC, WavPack, APE/APL I WAV, kao i AVI (Xvid/DivX/H.264), MPEG1/2/4, QuickTime (mov), WMV/ASF, RealMedia(rmvb), MP4, Matroska (mkv), CUE Sheets, CD, VCD, i DVD od Video formata.

Konvertovani audio sadrzaj se moze snimiti bez gubitka kvaliteta u formate: MP3, OGG/Voebis, AAC, AAC+/Parametric Stereo,MusePack,WMA, FLAC, WavPack, Monkey" s Audio(APE), WMA Lossless, i WAV.

Konvertovani video moze se snimiti u formatima H.264, Xvid, DivX 4/5,MPEG1/2/4, H.263, a kao kontejnerski formati podrzani su AVI, MPEG, Matroska, MP4 i PMP(format za PSP medijske plejere). Datoteku tezine 17.6 MB mozete preuzet sa http://mediacoder.sourceforge.net/download.htm

Adesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Adesha na korisnoj poruci:
Garganel (3.1.2009), ukimafija (1.1.2009)
Stara 13.1.2009, 15:16   #117
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

U potpunosti podrzavam i stojim iza svega sto je kroz temu napisao Oluja.
Ne moze se raspravljati o necemu dok ga licno ne iskusite. Zato uzmite neku muziku koju volite na originalnom disku i istu tu na MP3 formatu najveceg kvaliteta pa poslusajte u nekom audio salonu, na nekom sistemu od oko 1000e (tamo mozete sesti i slusati audio komponente duze vremena bez da vas iko ometa). Razlika u zvuku ce biti jasno cujna. Ja na kompu imam Altec Lansing ATP3, mnogi ove zvucnike hvale do neba ali je istina da se na njima ne cuju nikakve mane bilo kog formata. Ali takodje imam i Hifi sistem od preko 1000e i tu je situacija jasna: MP3 zvuci mutnije, plice i stegnutije! A naspram pravog Hifi sistema Alteci su kvalitetni koliko i igranje na integrisanoj grafici naspram igranja na HD4870.

O kvalitetu grafike neke igre se ne moze suditi igrajuci je na LOW na integrusi, pa se tako ni o kvalitetu audio formata ne sudi na nekoj kompjuterskoj plasticariji koja nije dorasla ni najlosijem od tih formata.

Zakljucak: ako ne racunam SACD i DVD-A jer ih nisam cuo, audio CD je zakon!
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
ilidan (24.1.2009), oluja (13.1.2009), yoshida (13.1.2009)
Stara 24.1.2009, 5:06   #118
dallyborr
Starosedelac
 
Član od: 6.7.2007.
Lokacija: Negotin
Poruke: 1.289
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 776 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Zakljucak: ako ne racunam SACD i DVD-A jer ih nisam cuo, audio CD je zakon!
Upravo tako! Posto slucajno radim u radio stanici ( LEGALNOJ ), obicno sto mi "tonci" izbegavamo u "prime time" terminima, je muzika u MP3 formatu! ( jos ako je 128kbt/s, onda ne ide uopste ). I kako bi jedan "kolega" sa Antenne Bayern rekao:"Ljudsko uvo se polako navikava na MP3 format. Jednostavno, posle dugo slusanja, primetices da tonskom zapisu "nesto fali"!"
Zato, najbolji muzicki format je onaj kakav je muzicki producent zamislio da treba da bude, prevedeno na Srpski , CD sa originalnim zapisom od 20-ak pesama...za sada!
dallyborr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku dallyborr na korisnoj poruci:
DonCorleone91 (24.1.2009), oluja (24.1.2009), Packy (24.1.2009)
Stara 24.1.2009, 15:13   #119
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Slažem se sa Aibom. Ipak je potrebna vrhunska oprema (zvučnici, pojačala, slušalice...) i "dobro uvo" da bi se čula razlika izmedju CD-a i mp3 na višem bitrejtu. A ova 2 uslova ispunjava verovatno 1%, ili manje. Lossy formati su tu da pruže dobar odnos kvalitet/veličina fajla. Sa te strane jesu kvalitetni. Ja, sa mojim desktop zvučnicima ne mogu da ABXujem mp3 V4.
Da li je tačno da radio stanice koriste low pass na 15kHz kada emituju?
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 0:08   #120
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: HDTV i .mkv file

Citat:
Bolton kaže: Pregled poruke
Sa druge strane, koliko je primetna razlika zavisi i od toga na čemu se ovaj materijal gleda i sluša.
Naravno slazem se, samo meni ne moras dokazivati, imam veoma dovoljnu opremu, da cujem i najmanju razliku, a sa druge strane organizacije tipa EBU (Europenian Brodcast Union) koja se bavi raznim ispitivanjima pa i double blind ABX testovima sve po ITU propisima zapravo dosla do istih rezultata gde je jasno da DTS 1.5mbps ima tied rezultate sa DD 448kbps a da DD 640kbps moze da izvuce dosta kvalitetnije rezultate. Inace AC3 kao dosta kompleksniji codec svakako da treba da pokaze dosta bolje rezultate od necega sto skoro da nema kompleksnost.

Na testu su bili pored AC3 i DTS, LC-AAC na 320kbps, HE-AAC na 160kbps, E-AC3 na 448kbps i ostali multichannel codeci tipa WMA itd. Dokazano je da su AAC i E-AC3 ipak najkompleksniji kodeci koji i inace donose dosta bolji kvalitet u odnosu na konurenciju, ali nazalost oba su nekako zaobidjena u industriji, E-AC3 se ugasio sa HDDVD, zapravo ne zele ljudi da prave encodere, a AAC se retko koristi za multichannel jel nema veliku standalone podrsku.

I dalje mi jednostavno nije jasno, zasto ljiudi koriste DTS. DTS je star i prost i samo zauzima nepotrebno. DTS jedino ima svrhu kao podloga za DTS Master Audio sto je lossless codec i druga prica.

Kao kada bi ljudi pod istom parolom koristili MPEG2 u odnosu na H264 "razlika se moze videti na vema skupoj opremi"
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
muzički format, muzika

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
RAW format kinteC Fotografija 54 14.7.2013 13:06
.rm format i titl McNAIR Video/TV softver 3 21.12.2008 2:02
A3 format u Officeu 2007 ucitelj paracin Aplikativni softver 11 19.4.2008 19:46
Format titla za DVD? alendin Nosači podataka 11 26.9.2007 18:30
Programi za generisanje pejzaža ATI` Grafički softver i radovi 7 30.9.2006 0:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com