Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.4.2014, 0:15   #21
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Колико сте ви људи испробали тих дистрибуција? Кад сте стигли да инсталирате и испробате све то?
Mislim da ne želiš da čuješ koliko sam ih probao. Posebno u prvih par mesec kada sam otkrio Linux, onda nema šta nisam probao. A sada samo redovno pratim distrowatch i ako me zanima nešto što je izašlo nabacim na fleš i probam.
Što se problema sa temom na Lubuntu-u tiče, ja stvarno nemam pojma šta se dešava. Ako je bug i ako ga prijaviš verovanto će biti ispravljen.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2014, 12:43   #22
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
За Lubuntu 14.04 LTS сам написао у теми о Линукс минту да код мене има један баг.
Поновићу то и овде:
Кад у Lubuntu 14.04 LTS у подешавањима изгледа променим боје (нпр боју позадине у прозорима), неће да користи те промене у систему (нпр у фајл менаџеру који долази уз систем). У верзији 13.10 ми је то радило како треба.
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...k/+bug/1306909

Apdejtuj sistem i vidi je l bag i dalje postoji.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2014, 15:30   #23
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Ruski alt linux

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...k/+bug/1306909

apdejtuj sistem i vidi je l bag i dalje postoji.
Да ли је баг исправљен и у исо фајлу који се преузима, или ту баг остаје, а потребно је после инсталације апдејтовати систем?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2014, 16:06   #24
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Joj brate mili, ovo se već graniči sa patologijom.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2014, 16:34   #25
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Ne misliš valjda da će ljudi posle svakog update-a da kreiraju i ponude novi ISO fajl? Taj fajl se deli i torentom a oni mogu da update-uju sistem i dva puta dnevno.

Osim toga, ni Microsoft ne menja njihov ISO fajl nakon svake objavljene zakrpe a objavljuju zakrpe jednom mesečno. Beše drugi utorak u mesecu.

Kao što ti je već rečeno, batali tu praksu nekrpljenja sistema koju si stekao koristeći Windows. S druge strane, ako očekuješ da je sve kao na Windowsu i da zadržiš sve do sada stečene navike, onda Linux nije za tebe. Jednostavno se drži Windows-a.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ilidan na korisnoj poruci:
voodoo_ (30.4.2014), Zemunelo (1.5.2014)
Stara 30.4.2014, 16:55   #26
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Ima još jedna stvar u vezi "bag-a" koja mi sad pada na pamet. Boja pozadine prozora može u LXDE-u da se promeni samo kroz izmenu teme pa se sad pitam da li ti Bole uopšte to pokušavaš da promeniš gde treba a sumnjam da si sam pokušavao da napraviš/modifikuješ neku?

Ovako: uđeš u Lubuntu Control Center -> Look&Feel -> pa u prvom tabu Widgets odabereš neku od tema. To menja boju pozadine prozora - ali ne baš u svim aplikacijama - neke prosto ne poštuju teme. Možda te zbunila Openbox konfiguracija, tu se menjaju samo postavke za prozorske okvire.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2014, 20:38   #27
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

^ Ala lupih, nadljudski... u Color tabu, boje mogu ručno da se podese ako se čekira "Use customized color sheme". Pa sad, ako update nije ovo sredio, treba prijaviti ljudima.

"Ko radi, taj i greši i pola mu se dodaje".
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2014, 22:18   #28
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Ruski alt linux

Баг је јер је у верзији 13.10 то радило.
Да ли може да се апдејтује кад се систем покрене уживо са усб или тек кад се инсталира систем? Шта треба да радим да би ми апдејтовао то ако је исправљен баг?

Пробао сам са усб Rosa 2012 Lts LXDE, и фино ради, преузео сам Оперу за Мандриву и инсталирао, и ради. Контролна табла је стварно лепа. Нисам нашао базу програма које могу накнадно инсталирати. Има ли то?

Poslednja ispravka: Боле (30.4.2014 u 22:41)
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 2:05   #29
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Može update i na usbu ako ima perzistencije.

Hm, Rosa 2012... moglo bi lako da bude da su nasledili Mandrivin feature koji se do dan danas zadržao i u openMandrivi - isključeni repoi po defaultu. Da ne pišem šta,kako, prati samo ovo uputstvo.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 20:02   #30
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Može update i na usbu ako ima perzistencije.

Hm, Rosa 2012... moglo bi lako da bude da su nasledili Mandrivin feature koji se do dan danas zadržao i u openMandrivi - isključeni repoi po defaultu. Da ne pišem šta,kako, prati samo ovo uputstvo.
Ukljuce se kada prvi put startujes software manager ako hoces jos neki repo da dodas onda treba add...
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2014, 1:15   #31
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
laskaris kaže: Pregled poruke
ukljuce se kada prvi put startujes software manager ako hoces jos neki repo da dodas onda treba add...
Ја нисам успео да нађем софтвер менаџер.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2014, 1:51   #32
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Ја нисам успео да нађем софтвер менаџер.
Шта рећи, за многе ствари довољно је само знати прочитати...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
Боле (8.5.2014)
Stara 26.5.2014, 19:45   #33
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Ruski alt linux

Нашао сам софтвер менаџер у Роси, али је мало програма било у архиви. Скоро ништа што сам задао у претрагу није ми нашло. Или нисам нешто добро радио или је архива стварно мала?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2014, 20:05   #34
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Нашао сам софтвер менаџер у Роси, али је мало програма било у архиви. Скоро ништа што сам задао у претрагу није ми нашло. Или нисам нешто добро радио или је архива стварно мала?
На крају ћеш ме натерати да у виртуалној машини инсталирам РОСУ
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2014, 2:11   #35
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
На крају ћеш ме натерати да у виртуалној машини инсталирам РОСУ
Можда ти нађеш више програма у архиви.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2014, 8:14   #36
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Можда ти нађеш више програма у архиви.
Ima ih zilion, manje nego u Ubuntu bazama ali ima stvarno puno.Samo nakaci repozitorijume.. Pogledaj njihov forum, videces tamo i adrese repozitorijuma sa novijim softverom. Ako si instalirao LTS varijantu ona ima stariji softver u svojim repozitorijumima ali uvek mozes da nakacis repoe po volji.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2014, 18:37   #37
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
laskaris kaže: Pregled poruke
ima ih zilion, manje nego u ubuntu bazama ali ima stvarno puno.samo nakaci repozitorijume.. Pogledaj njihov forum, videces tamo i adrese repozitorijuma sa novijim softverom. Ako si instalirao lts varijantu ona ima stariji softver u svojim repozitorijumima ali uvek mozes da nakacis repoe po volji.
Ја сам био додао само оне базе које ми је систем сам додао. Имам ту ЛТС варијанту али нисам додавао никакве адресе, јер нисам знао о томе ништа.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2014, 13:37   #38
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Ruski alt linux

Био сам инсталирао опет Росу, и мислим да је то веома квалитетна дистрибуција, брза, стабилна, са одличном подршком. Овај пут сам активирао све софтверске базе које су биле понуђене на листи. Мислим да база не заостаје за убунтуовим базама по броју програма. Проблем ми је био што није била најновија верзија Дабл командера, него нека старија. Има ли за Мандриву нешто као што је PPA или Јуниверз?

Укључио сам фајервол и нисам успео да на ирцу успоставим ДЦЦ. Да ли неко зна који сервис треба да дозволим фајерволу да би могао да се успостави ДЦЦ?

Овде има слике тога фајервола:

Како подесити Опен Мандриву после инсталације
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2014, 14:47   #39
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Роса

Пошто се у овој теми више пише о Роси него о Алт Линуксу, може ли модератор да промени назив теме да буде нпр. Руски Алт Линукс и Роса или да пребаци поруке о Роси у посебну тему, јер ова одлична дистрибуција свакако заслужује да има тему.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2018, 16:18   #40
slavel
Novi član
 
Član od: 24.12.2012.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Evo nakon 8 godina nadjem moj post vezano za alt linux. Cisto da osvezim i napisem moje misljenje. Bilo mi zanimljivo procitati sta sam pisao pre 8 god. Koliki sam manijak u istrazivanju prepadnem se sebe. Koristio sam alt linux i mislio sam izbrisati win ali alt linux me nervirao zbog nekih bagova. Druga stvar postojali su neki programi na win od kojih se nisam mogao odvojiti. Nakon nekog vremena alt linux je zabagovao i morao sam ga brisati. Posle toga sam odlucio da instaliram cuveni Mint koji je navodno lak za koriscenje. Posle koriscenja Alt linuksa Mint dodje kao neka vrsta amaterskog windowsa. Mint je spor, ulickan, bagovit, katastrofa prost. Koristio neko vreme i nisam mogao da ga gledam i izbrisem ga. Mint nikome ne bih preporucio. Posle instaliram Debian. Srpska zajednica ga razvija i ajde reko da vidim. Sad se ne mogu setiti davno sam korsitio ali i on mi je bio mnogo losiji od alta. Alt ima bagova ali kad uporedim sa Mint i Debian mnogo je bolji utisak Alt ostavio. Prva stvar, kad sam instalirao Alt linux i apdejtovao operativni koji se inace veoma lako radi odma sam vidio razliku. Zvuk na Alt linuksu je nesto sto se ne moze porediti ni sa jednim operativnim koji sam imao. Ja jos ne mogu da verujem da drajveri mogu ovako da poboljsaju zvuk. Moram da kazem da sam na Win 10 imao najnoviji bios na maticnoj, najnovije drajvere. Imam neko staro pojacalo i trosistemske basrefleks zvucnke. Sve to je zvucalo osrednje na svim operativnim osim na Alt linuksu. Visoki tonovi kristalno cisti a bas mekan. Stereo mnogo izrazajniji. Skinuo sam Kdesktop 7.05 verziju koja je namenjena navodno profesionalnoj multimedijalnoj upotrebi. Nekako kao da i boje na ovom mom Dell monitoru izgledaju bolje. Mada ovaj Dell U2312 kida na svim operativnim odlicno . Uz Alt dodje tonu programa vezano za obradu audio, video materijala. Mislim da ni jedan operativni prilikom same instalacije nema toliko programa. Nakon nekoliko godina pauze instaliram opet Alt i prilikom instalacije slucajno obrisem win particiju. Tako su lose uradili opcije vezano za odabir koriscenja i formatiranja hard diska da sam ja izbrisao citavu particiju bez znanja. Inace instalirao sam jedno milion puta mnogo razlicitih operativnih. Instaliravao sam cak i win 96 sa diskete i nikad mi se to nije dogodilo. Ali evo nema vise win i ostao samo linuks pa sam bio prinudjen da ucim instalaciju iz terminala. Mislim da su to namerno tako uradili kako bi korisnici windowsa, posto ih je vecina brisali win za trajno hahaha malo teorije zavere. Da nisam slucajno izbrisao win ne bi toliko silio linux pa ga ne bi toliko ni istrazivao. Posle sam naucio da Alt ima program synaptic i shvatio da taj synaptic ima dosta linux distribucija. Odete u start meni i pokrenete run pa kucate synaptic pa u tom programu na opciju search kucate bilo koji program koji nadjete na pretrazivacu i samo instal. Vecina poznatih programa je tu a za ostalo je terminal. Ovo je informacija zlatna vredna za one neuke korisnike linuksa koji su neuki kao ja Evo jos jedna. Desnim na desktop pa otvorite Konsole ili terminal. Kucate "su" pa kad se otvori password kucate sifru root korisnika. Kucate "apt-get install chrome" i posle ukucate znak "y" i dobicete chrome brouser koji ima sve vezano za net i veoma je brz. Uz Alt dodje Mozila na kojoj ne radi dobro flesh player koji sam ja pokusavao jedno 3 dana da instaliram i preko synaptica i preko terminala bezuspesno !!!! Inace prilikom instalacije Alt trazi od vas da kreirate root korisnika i password i obicnog korisnika i njegov password. Ja sam na netu nalazio vecinu komandi koje pocinju sa "sudo". Sudo je izgleda neki user koji je sa izvrsnom moci izmedju root i obicnog korisnika. Verovatno je sudo korisnik koji instalirava i brise. Ja se ulogujem na root i to "sudo" ne koristim !!! Opet sam napisao knjigu kucam brzo ko masina ali se nadam da ce neki novi korisnik bilo kog linuksa imati bar neke koristi ako procita ovaj tekst.
slavel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
dual boot - WinXP, Windows 8 i Kali linux technikum Slobodni softver 5 29.11.2013 23:25
Problem oko instalacije Linux Ubnutu-a zvicko Slobodni softver 14 10.8.2012 18:04
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
Dvorak voli Linux laikexpert Slobodni softver 0 13.3.2009 23:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com