Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.1.2010, 0:11   #41
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

E to i jeste problem. Ko zna šta su ti oni stavili, možda su stavili pogrešan drajver ili stari ili nisu dobro nešto treće uradili. Skini drajvere za tvoju grafičku. Deinstaliraj postojeće i očisti ostatke programomk tipa Driver Cleaner i pokušaj ponovo.
Djordje Turjacanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 2:58   #42
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Question Re: DirectX i OpenGl

Citat:
Mario333 kaže: Pregled poruke
Dobro onda ako ima DX11 znači ja trebam da skinem recimo ver. 9 ili ???????
Ovo i mene zanima jer imam Win 7 x64 i morao sam da instaliram tu zadnju verziju DirectX 9 Avgust 2009 da bi pokretao igrice. Zanima me da li smeta nesto (mada nisam nista jos primetio) sto sam pomesao 9 sa 11?
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 4:15   #43
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Citat:
dzambo kaže: Pregled poruke
Ovo i mene zanima jer imam Win 7 x64 i morao sam da instaliram tu zadnju verziju DirectX 9 Avgust 2009 da bi pokretao igrice. Zanima me da li smeta nesto (mada nisam nista jos primetio) sto sam pomesao 9 sa 11?
Zadnja verzija nije DirectX 9 August 2009 već DirectX August 2009. Taj paket osvježava sve verzije DX-a.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 15:47   #44
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Question Re: DirectX i OpenGl

Ok, znaci ne smeta ako se instralira sa DirectX 11?
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2010, 11:08   #45
arki
Član
 
Član od: 25.1.2010.
Lokacija: Petrovac
Poruke: 370
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 29 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Citat:
dzambo kaže: Pregled poruke
Ok, znaci ne smeta ako se instralira sa DirectX 11?
To nema nikakve veze ostaje dx 11
arki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2012, 13:49   #46
technikum
Član
 
Član od: 22.11.2011.
Poruke: 127
Zahvalnice: 146
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
odgovori su dobri, ali niko nije rekao zasto se javila potreba za API-jima.
nekada davno, jos u vreme DOS-a, kompjuteri su radili u realnom modu i imali direktan pristup hardveru (tzv.Low Level). sa pojavom Windows-a 95, uveden je i zasticeni princip rada, i procesor vise nije imao direktan pristup hardveru. tu uskacu API-ji cija je osnovna uloga da budu interfejs izmedju hardvera i win-a.
Cekaj, pa zar drajveri nisu interfejs izmedju hardvera i OS-a, tj. koja je razlika izmedju drajvera i API-ja?
technikum je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2012, 14:09   #47
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Drajveri su interfejs između hardvera i OS-a, ali je potreban još jedan softverski sloj kao interfejs između aplikacije i drajvera.

Da nema DirectX-a, neka igra bi u sebi morala da sadrži odgovarajući programski kod specijalno za Nvidiju, ATI i Intel, odnosno za njihove drajvere. Umesto toga, aplikacija ovako šalje pozive DirectX-u, koji potom komunicira sa drajverom za karticu (odnosno, ATI, Nvidia i Intel uz drajver isporuče odgovarajuće biblioteke specijalno prilagođene pozivima DirectX-a i onda to prosleđuju samom drajveru). Tako da tu ima nekoliko slojeva, ali je svejedno programiranje akcelerisanih aplikacija daleko lakše nego kad bi programer morao da razmišlja sa kojim tačno hardverom radi ispod.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
player1 (5.3.2012), technikum (5.3.2012)
Stara 10.7.2012, 21:18   #48
SolidanCSplayer
Član
 
Član od: 16.7.2009.
Poruke: 96
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Imam specifican problem, i to od ranije. Pitao sam vec na temi Cs 1.6 ali mozda ovde neko zna.. Dakle igricu sam iz OpenGl prebacio u D3D i otad nece da pokrene igricu tj bude samo crn ekran iako sam je 1200 puta reinstalirao,brisao sve fajlove... Izgleda da igricu pokrece u D3D iznova i iznova, ne vidim nacin da pokrenem igricu.. Kako da je vratim u OpenGl
SolidanCSplayer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2012, 20:25   #49
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Evo jedno pitanje... Zamislimo da imamo jednu igricu, konkretno mislim na GTA 4 , zamislimo da imamo neki prosecan dual core i hd 4670 grafiku koja je Direct X 10 kompatibilna. Pokrenemo GTA 4 na XP , igra leti (logicno ,vidi se malo losija grafika od Direct X 10) ,pokrenes je istu takvu na lajtovanoj Visti ,ona bas bas leti (ne znam ,zasto ,valjda jer osnova Viste Direct X 10) i onda pokrenemo super popularni WIndows 7 (full i lajtovan) i dobijem porazavajuce performanse u vecini naslova. Sad mene zanima ,ako ja imam Direct X 10 graficku karticu ,da se meni ne isplati da visim na Windows 7 ,zato sto on koristi Direct X 11 ? Posto mnogo je lepse igrati GTA 4 u Visti SP2 x64 bez seckanja i lagovanja ,nego u Windows 7 x64 ,sa istom verzijom drajvera (a probao sam 10 verzija svugde je isto). Zasto toliki pad perfomansi, ako pokrenes igru u OS-u,koji ima Direct X za seriju `jaci` ?
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
sale94 (11.8.2012)
Stara 22.7.2012, 20:58   #50
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Evo jedno pitanje... Zamislimo da imamo jednu igricu, konkretno mislim na GTA 4 , zamislimo da imamo neki prosecan dual core i hd 4670 grafiku koja je Direct X 10 kompatibilna. Pokrenemo GTA 4 na XP , igra leti (logicno ,vidi se malo losija grafika od Direct X 10) ,pokrenes je istu takvu na lajtovanoj Visti ,ona bas bas leti (ne znam ,zasto ,valjda jer osnova Viste Direct X 10) i onda pokrenemo super popularni WIndows 7 (full i lajtovan) i dobijem porazavajuce performanse u vecini naslova. Sad mene zanima ,ako ja imam Direct X 10 graficku karticu ,da se meni ne isplati da visim na Windows 7 ,zato sto on koristi Direct X 11 ? Posto mnogo je lepse igrati GTA 4 u Visti SP2 x64 bez seckanja i lagovanja ,nego u Windows 7 x64 ,sa istom verzijom drajvera (a probao sam 10 verzija svugde je isto). Zasto toliki pad perfomansi, ako pokrenes igru u OS-u,koji ima Direct X za seriju `jaci` ?
Mesas babe i zabe. Ako igra ne koristi DX 11 ti nemas nikakve koristi od njega. Sam DX je set instrukcija koji pomaze u komunikaciji izmedju igre i hardvera tj. drivera koji upravljaju hardverom. GTA IV je DX 9 igra ako me secanje ne vara, cak ne iskoriscava ni poboljsanja koje je DX 10 doneo (mada su ona mizarna i kasnije ih je DX 9 cak i dobio kroz update-ove). DX 11 je doneo ogromna poboljsanja i igre koje koriste engine koji su optimizovani za DX 11 rade bolje i izgledaju lepse od npr. DX 9 i 10 igara.

Tebi su problem, kao i skoro svim korisnicima AMD/ATI grafickih, driveri. Oni su kljucna veza koja kontrolise hardver onako kako treba, nema sa tim DX nista. Dakle probaj da nadjes najbolje drivere za svoju karticu, trazi po netu. Meni su pomogli xtreme G driveri, ti probaj da nadjes neke druge. Ima i tema ovde na forumu pa pogledaj malo.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
DEKI 357 (3.9.2012)
Stara 22.7.2012, 21:04   #51
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Pa slazem se sa tobom ,zato sam i postavio ovo pitanje. Naime svi sinteticki testovi ,3D mark 2003/2005/2006 pokazuju identicne rezultate u Visti/XP/Win 7,ali kad odem u igre ,razlika bude drasticna. To me i muci, jer sam probao i Xtreme-G Force od 8.1 do 12.4 (znaci to je 30ak drajvera),pa sa 3D guru oficijalne isto od 8.1 do 12.4 i razlike su bile mizerne. Ne razumem sta koci. Grafika je recimo bitno bolja u Windows 7 u odnosu na XP/Vistu ,iako graficka ne podrzava hardverski Directx 11 ,ali pad performansi je otprilike 30-40%. Pomislio bih da je cipset ili ploca,ali 3D Mark pokazuje stabilan FPS i stabilan score (overklokovano/neoverklokovano)... Zato me cudi.Sad se premisljam da ostanem na Visti SP 2 x64 samo zbog igara A bolno mi ,jer to niko ne koristi.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
sale94 (11.8.2012)
Stara 22.7.2012, 21:17   #52
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Pa slazem se sa tobom ,zato sam i postavio ovo pitanje. Naime svi sinteticki testovi ,3D mark 2003/2005/2006 pokazuju identicne rezultate u Visti/XP/Win 7,ali kad odem u igre ,razlika bude drasticna. To me i muci, jer sam probao i Xtreme-G Force od 8.1 do 12.4 (znaci to je 30ak drajvera),pa sa 3D guru oficijalne isto od 8.1 do 12.4 i razlike su bile mizerne. Ne razumem sta koci. Grafika je recimo bitno bolja u Windows 7 u odnosu na XP/Vistu ,iako graficka ne podrzava hardverski Directx 11 ,ali pad performansi je otprilike 30-40%. Pomislio bih da je cipset ili ploca,ali 3D Mark pokazuje stabilan FPS i stabilan score (overklokovano/neoverklokovano)... Zato me cudi.Sad se premisljam da ostanem na Visti SP 2 x64 samo zbog igara A bolno mi ,jer to niko ne koristi.
Meni nije jasno kako moze igra da izgleda bolje u zavisnosti na kom sistemu je instalirana? To mi nikako ne ulazi u glavu. Moguce da te koci CCC, stavi sve u njemu na performance, mozda to bude pomoglo.

Od kako imam nov komp koristim samo Win 7, Vistu nisam ni pomisljao da instaliram, a XP pogotovu iako sam samo njega imao na starom kompu. Win 7 se pokazao kao daleko stabilniji i bolji sistem od XP-a. Mogu samo da pohvalim M$. Sve se na kraju svodi na individualnu igru po pitanju performansi, bar je kod mene to slucaj. Ja sam uspeo da sa Xtreme G driverima postignem na GTA VI-ci preko 35 fps-ova, dalje od toga nikako nisam uspeo, i pretpostavljam da je u pitanju slab procesor. E sad, mozda Vista i XP manje koriste procesor pa igra bolje radi, jer je svima poznato da se celokupna fizika u GTA IV-ci oslanja na proceor, odatle i tolika zahtevnost po tom pitanju.

Tu dolazi DX 11 koji je omogucio da se ogromne kolicine podataka, kao npr fizika, obradjuje na grafickom procesoru koji je daleko efikasniji. Zbog toga DX 11 igre rade bolje. Meni je npr Max Payne 3 radio odlicno, nije secnuo ni jednom, a izgleda par svetlosnih godina bolje od GTA. Moli boga da GTA V bude bolje optimizovan pa da nemas te brige oko sistema.

Odosmo mi u off.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2012, 21:23   #53
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Pa paradox je da dizanjem procesora sa 1.6 na 3.2 nisam dobio nista u 7ici ,a u Visti jesam. Pod pojmom lepsa grafika ,mislio sam da u Windows 7 pokazuje cistije i jasnije texture i senke su bolje uradjene ,a i slabija je nazubljenost nego na Visti/XP. U pravu si odosmo u off ,izgleda da cu za sedmicu morat` konacno uzeti jacu grafiku ,ovaj put nVidiu...
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
sale94 (11.8.2012)
Stara 22.7.2012, 23:00   #54
Assassinator
Veteran
 
Član od: 11.3.2012.
Poruke: 813
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 457 puta na 225 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

GTA IV je pravljena za XP SP3 i za Vistu, a na sedmici se igra sa kompatibilnim modom. Mozda su zato i performanse bolje, mada ne mora da znaci. To kako ce GTA IV raditi nekome je cista lutrija (vise puta provereno, potvrdjeno i dokazano). A da se vratim na temu - da li neko od vas primecuje razliku i da li je uopste ima izmedju Google Eartha u OpenGl -u i DirectX-u?
Assassinator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Assassinator na korisnoj poruci:
Sladjan85 (23.7.2012)
Stara 23.7.2012, 10:41   #55
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Citat:
Assassinator kaže: Pregled poruke
GTA IV je pravljena za XP SP3 i za Vistu, a na sedmici se igra sa kompatibilnim modom. Mozda su zato i performanse bolje, mada ne mora da znaci. To kako ce GTA IV raditi nekome je cista lutrija (vise puta provereno, potvrdjeno i dokazano). A da se vratim na temu - da li neko od vas primecuje razliku i da li je uopste ima izmedju Google Eartha u OpenGl -u i DirectX-u?
Ja sam probao Heaven benchmark u DX11 i Open GL modu, i veruj mi razlike u izgledu i performansama nije bilo. Nisam probao google earth, ali mislim isto da razlike nema.

@Sladjan85: Ja ti kazem da ta poboljsana grafika nema veze sa tim koji je sistem, to moze samo da bude CCC koji forsisra svoja podesavanja vezana za AA i filter textura. Udji u CCC i proveri dal je do toga.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
Sladjan85 (23.7.2012)
Stara 23.7.2012, 13:03   #56
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

u CCC sve pogaseno ,tj default (application controled) ... e jedan post iznad mi je interesantan. Nisam znao da je bolje pokrenuti GTA 4 u compatibility modu za Vistu, bas cu da probam. Ne mogu da verujem da se toga nisam setio.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2012, 16:52   #57
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

A vi niste mogli naći neku igru koja je optimizovana kako Bog zapovijeda već ste našli GTA4.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2012, 17:43   #58
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: DirectX i OpenGl

Citat:
Assassinator kaže: Pregled poruke
GTA IV je pravljena za XP SP3 i za Vistu, a na sedmici se igra sa kompatibilnim modom.
Sa najnovijim patchom, gde je rešen problem sa Event Logom na sedmici, igra i "zvanično" podržava sedmicu bez compatibility modova.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
directx, opengl

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
DirectX GRANDE problem Gerovit Kvarovi 17 26.1.2007 12:48
DirectX SDK dechkotzar Pravljenje igara 3 19.12.2006 14:00
DirectX eradicator ili DirectX kicker Srdjan 007 Aplikativni softver 1 24.9.2006 10:42
Zasto nece da se snima DirectX 9.0c? alien Operativni sistemi 11 29.1.2006 5:38
Kako da obrisem DirectX? alien Operativni sistemi 11 10.1.2006 19:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com