Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.2.2017, 20:21   #281
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Kod nas gotovo isključivo Java EE i servisi.

Druga varijanta je da učiš Android programiranje (tj Android API i aplikativni framework), ako jezik već znaš.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Dionysus (10.2.2017)
Stara 10.2.2017, 21:29   #282
darth tab
Član
 
Član od: 8.12.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Slicna situacija i kod mene kao kod vodoo-a. Po mojim projektima je manje vise dominirao spring framework. Bude tu naravno i jos ponesto u zavisnosti od toga kakav je sam projekat. Mozda nije lose da pogledas malo oglase za junior i medior java developere pa da probas da izvuces sablon sta se najvise trazi, naravno ako ti je cilj da se zaposlis u nekoj developerskoj firmi a ne da radis solo i/ili iz zabave.

Kontam da ces po vecini oglasa videti nesto slicno ovome:
- poznavanje koncepata OOP-a
- spring framework (springa data, spring core, spring security ...)
- maven
- i verovatno ces naleteti i da se trazi neki od JavaScript frameworka tipa angularjs ili react

Ne znam kakvi su tutorijali sto si radio, ali ako vec nisi, mozda nije lose da probas da napravis sam full stack aplikaciju. Cisto da prodjes i kroz frontend i backend development. A i bolje ces se boksovati za platu ako znas te stvari.

Ajd srecno : )
darth tab je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku darth tab na korisnoj poruci:
Dionysus (10.2.2017), Dreamfall (12.2.2017)
Stara 10.2.2017, 21:32   #283
Dionysus
Novi član
 
Član od: 26.11.2016.
Poruke: 13
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Koliko je realno ocekivati da naucim sve to sam i uz pomoc tutorijala sa interneta i da li je pametnije da se preorjentisem na neki od jezika za web development?
Razmisljao sam o Ruby.

Moj problem je u tome sto sam presao sve sto sam mogao naci na tom nekom bejzik nivou. Ponestalo mi je ideja sta dalje i odakle to da ucim.
Dionysus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2017, 22:25   #284
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: How to... Java

Koliko znam, trenutno se ubedljivo najvise traze Android programeri, pa bi mozda bilo dobro da krenes u tom nekom pravcu da gledas.
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NIx Car na korisnoj poruci:
Dreamfall (12.2.2017)
Stara 11.2.2017, 1:31   #285
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Kada smo već podenuli tu temu jel može neko da opiše kako izgleda razgovor za posao za poziciju junior java programera ? Čuo sam da znaju da pitaju i neke osnovne teorijske stvari tipa koja su to 4 principa koje prati OOP, po čemu se Javascript razlikuje od Jave i tako to...

Pošto uskoro završavam napredni front-end development kurs, a tamo nismo radili spring FW,interesuje me koliko ga je teško samostalno savladati?
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2017, 0:07   #286
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Citat:
Dionysus kaže: Pregled poruke
Evo ovako stoje stvari ljudi. Cudno zvuci ali Javom sam poceo da se zanimam iz ciste radoznalosti. Studiram nesto drugacije od IT. Programiranje mi se dopalo i brzo sam presao tutorijale koje sam nalazio na youtube. Posebno mi se dopao serijal tutorijala vezanih za Javu sa kanala thenewboston. verujem da je jedan od popularnijih. Dakle, mislim da sam naucio osnove. Znam osnove JavaFX, iz zabave sam napisao nekoliko malih igrica: iks oks, flappy birds, zmijice.

U poslednje vreme sam poceo da razmisljam da pocnem da se ozbiljnije bavim programiranjem. Sto da ne, trazena stvar i zanima me.
Voleo bih ako bi neko mogao ukratko da mi objasni na sta se najcesce svodi posao Java programera kod nas, na sta treba da obratim paznju i pre svega ako neko moze da mi preporuci relevantne naprednije kurseve Java.
Batali thenewboston. Malo si ti sta naucio ako si ucio odatle. Nadji dobru knjigu. Preporucujem ti Head first Java. Knjiga je jako dobra i stavlja fokus na bitne stvari. I prije svega, budi spreman na dugo putovanje. Licno sam radio sa JavaFX od njenih samih pocetaka. Tesko da ce se neko osevapiti od desktop aplikacija u danasnje doba. Potraznja je jako mala. E sad... na sta se recimo moj posao svodi. Ja sam developer Java web aplikacija (pored toga radim i sa Scalom). Da bi radio taj posao moras da poznajes poprilican br. tehnologija. Recimo, pored samog poznavanja Jave, potrebno ti je znanje JavaScript programskog jezika, HTML-a i CSS. HTML i CSS se moze uciti prilicno kezual (npr. tutorijali, guglanje...). Da znas nesto malo o tome kako Java radi sa HTTP-om (servleti, filteri, listeneri...). Onda dolazi npr. Spring framework. Da se ne lazemo, najteza stvar je skontati za sta ce ti to cudo . Potrebno je da poznajes i baze podataka. SQL je dovoljan za pocetak. Posto svaki program zavisi od eksternih dependency-a (onih "jar-ova" ), bice ti potreban i neki alat za upravljanje tim istim dependency-ima. Maven je dovoljan za pocetak. Gdje cuvas kod? Na USB-u, Dropbox-u? Zaboravi. Nauci da koristis Git (nije isto sto i GitHub!). Pored toga dodje i gomila drugih alata, ali pobogu, fokusiracemo se na osnove. Gledaj da instaliras Linux. Mozes ga dual bootovati sa Windows-om. Nije stvar u tome da je on bolji sistem od Windowsa. Ako bas imas love za bacanje, nabavi Mac. Sto se tice nekih kurseva tipa IT Academy, zaboravi. Nema tog kursa koji te moze pripremiti za ono sto te sutra ceka na poslu.

"Mi vas ucimo samo ono sto je relevantno. Zasto bi vi morali da znate kako napisati sopstveni TCP server?" Idioti...

Ja bih ti preporucio tutorijale lika koji se zove Koushik. On je vlasnik youtube kanala JavaBrains. Lik manje-vise ima tutorijale za sve ovo sto sam ti naveo (osim za Git i Linux). A plus, mislim da ima oko 15ak godina iskustva u razvoju Java web aplikacija sto ga cini poprilicno kvalifikovanom osobom. Ovo sve izgleda zastrasujuce, ali kao sto sam rekao, planiraj dugo putovanje. Sa srecom.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku brano88 na korisnoj poruci:
Dionysus (13.2.2017), Dreamfall (12.2.2017)
Stara 12.2.2017, 0:13   #287
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Citat:
Čuo sam da znaju da pitaju i neke osnovne teorijske stvari tipa koja su to 4 principa koje prati OOP, po čemu se Javascript razlikuje od Jave i tako to...
Pa znaju oni pitati i neke malo za.....nije. Mene su na poslednjem intervjuu pitali par jako interesantnih... nazovimo ih: eliminacionih pitanja. Npr.: Da li Tomcat moze da radi bez Jave? Jedan pogresan odgovor i osta bez ponude za posao.

Citat:
Dreamfall kaže: Pregled poruke
Pošto uskoro završavam napredni front-end development kurs, a tamo nismo radili spring FW,interesuje me koliko ga je teško samostalno savladati?
Kao da je to bitno. Ako ne pocnes da ga ucis, uvijek ce ti izgledati kao nesto sto je tesko za nauciti. Dakle pocni sa ucenjem.

Poslednja ispravka: brano88 (12.2.2017 u 0:28)
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku brano88 na korisnoj poruci:
Dreamfall (12.2.2017)
Stara 12.2.2017, 14:53   #288
darth tab
Član
 
Član od: 8.12.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Slazem se sa svime sto kaze kolega, narocito za java FX, inicijalno sam prevideo da je RX i pomislio zasto sa time pocinjati ali rekoh ajd, nema veze. Sve sto sam video otkako sam poceo da radim je bilo web aplikacija (pre 9 godina), bila je jedna desktop koju je firma pravila za sebe ali to je bas jako izolovan slucaj.

Realno je da savladate sami, materijala na internetu ima u izobilju, a imate i stackoverflow sajt gde je vec gomila ljudi kacila svoje probleme i pitala za pomoc.

Sto se junior testa tice, mogu da se raspitam kod par ljudi koje znam da drze razgovore.
darth tab je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku darth tab na korisnoj poruci:
Dreamfall (12.2.2017)
Stara 13.2.2017, 16:13   #289
Dionysus
Novi član
 
Član od: 26.11.2016.
Poruke: 13
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Sad sam siguran da znam mnogo manje nego sto sam mislio da znam. A mislio sam da znam slabo.

Da li mislite da bi mi bilo pametnije da se preorjentisem na web development?

Zaista mi nije problem da ucim. I poceo sam ovo iz radozbalosti i zabave ali bih se osecao mnogo bolje kada bih znao da cu moci i da zaradim od ovoga. Najvise zato sto sam poceo da zapostavljam fakultet jer u ovome vidim mnogo vece mogucnosti za kreativni rad i nekakav razvoj.

Puno hvala svima na odgovorima. Znace.
Dionysus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2017, 17:53   #290
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Već ima previše web developera, bolje se drži Jave.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Dionysus (13.2.2017)
Stara 13.2.2017, 23:11   #291
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Slazem se s vooduom. Ako web developmentom smatras cisto frontend development, onda budi spreman da se napatis kao Isus u buducem poslu. Imam kolegu koji radi cist frontend. Covjek gubi bruku vremena i zivaca zbog toga sto ne zna kako aplikacija radi ispod haube. Mi Java developeri nismo neki dizajneri i mahom preziremo web dizajn. Ali tvrdim da opet znamo da napravimo funkcionalan softver.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku brano88 na korisnoj poruci:
Dionysus (13.2.2017)
Stara 27.2.2017, 20:23   #292
darth tab
Član
 
Član od: 8.12.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Sorry za malo kasniji odgovor, bilo se bez interneta jedno nedelju dana itd.

Sto se zaposljavanja juniora tice:
- razgovor za HR osobom, tj nekim ko pokusava da utvrdi da li cete se uklopiti u kolektiv
- test sa ponudjenim odgovorima (osnove OOP-a, jave, baze, malo HTML-a)
- zatim dolazi tehnicki razgovor gde se opet ispituje o bazama podataka (ACID, transakcije, relacije) i OOP-u (nasledjivanje, apstrakcija, polimorfizam, enkapsulacija)

To bi bio neki teorijski deo. Posle toga se isputuje o framewokrs koji su firmi interesantni, bice tu Spring, Hibernate, JPA zatim java web deo (servleti, rest servisi), javascript ...

Ovo je opis kako se to radi u mojoj bivsoj firmi. Mozda vam deluje zastrasujuce na prvi pogled ali nije toliko, nemojte se plasiti nego knjigu u sake i obavezno isprobavajte bar pomalo od toga sto naucite.

Brano88 je preporucio dobru knjigu, ne deluje mi da je updated za najnoviju verziju jave ali to i nije toliko bitno, bitno je za pocetak da pohvatate koncepte, sa lambdama itd se mozete macevati kasnije.

Edit: zaboravih, bice tu verovatno i neki test poznavanja engleskog jezika.
darth tab je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku darth tab na korisnoj poruci:
Dreamfall (28.2.2017)
Stara 28.3.2017, 0:37   #293
Milan1997
Veteran
 
Član od: 22.5.2011.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 497
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 42 puta na 34 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Milan1997
Određen forumom Re: How to... Java

Pozdravi forumaši, imam jedno pitanje za Vas. Naime, drug je počeo da uči programiranje, ima završenu samo srednju školu, i namerava da praksira posle nekog vremena u nekoj firmi. Moje pitanje je: 1. šta sve treba da savlada kako bi dobro obavljao praksu (da u potpunosti shvati OOP?, ja sam mu usput preporučio da pogleda malo HTML, CSS i JS) 2. da mi preporučite neke firme u NS koje primaju na praksu ljude iz Jave. Hvala unapred!
Milan1997 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2017, 8:43   #294
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Citat:
da mi preporučite neke firme u NS koje primaju na praksu ljude iz Jave
https://www.helloworld.rs/kompanije
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2017, 10:25   #295
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: How to... Java

Levi9. Al morao bi i Spring da nauci, i malo rad sa bazom.
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2017, 7:57   #296
nsvladimir
Član
 
Član od: 17.3.2008.
Poruke: 46
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Ne polazi mi za rukom da u web browseru (Firefox, IE) otvorim java applete koji inače rade u applet vieweru u netbeansu i eclipse, probao sam nekoliko različitih tutorijala ali u browseru uvek dobijem prazan ekran. Koristim win10 64 i sve napred navedeno je apdejtovano na poslednje verzije, takođe sam probao i na drugom računaru ali opet isto, otvara belu stranu, u čemu bi mogao biti problem?
nsvladimir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2017, 9:05   #297
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Izbacena podska u novim browserima.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2017, 9:35   #298
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Ako ne uspeva preko Control Panel -> Java -> Security -> Enable Java content in browser, onda je definitivno to
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2017, 9:36   #299
nsvladimir
Član
 
Član od: 17.3.2008.
Poruke: 46
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

E hvala na odgovoru, nigde na forumima ne pronađoh tu informaciju, da li imam neku alternativu?
nsvladimir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2017, 17:44   #300
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Imam jedan prozor koji bi trebalo da se može pozvati iz drugih prozora. Stoga sam odlučio da kod za otvaranje tog prozora stavim u statičku metodu, međutim, ova linija tj. getClass() se ne može pozvati iz statičkog konteksta.

Kod:
FXMLLoader formFXMLLoader = new FXMLLoader(getClass().getResource("/form.fxml"));
Ima li neka alternativa za getClass().getResource koja radi iz statičkog konteksta da ne moram da radim copy paste koda.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
java

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Java - out of Memory Vajsmilan Aplikativni softver 6 6.2.2012 20:54
Android - pozivanje Java metoda iz native koda voodoo_ Programiranje 5 14.10.2011 8:59
Samsung D600 Java upload (USB cable) Aleksandar Programi za mobilne telefone 0 16.6.2008 13:54
Jel' se ovo misli na Java Script ili? Tim85 Internet tehnologije 2 7.12.2006 12:33
G-thing program za LG(imam U8180) za java igre trazim gde ima? besplatno?trial? Ilic Marko Programi za mobilne telefone 1 9.2.2006 14:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com