Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.9.2022, 21:10   #1141
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

@Aibo
90 % posto da ne grešiš, AMD će sigurno zarađivati maksimum koji procene da mogu.


@Decoy
Ne kažem da je prosečna plata ili minimalac pravo merilo. Ali daj mi neko koje jeste (stvarno pitam, celi život se mučim da razumem ekonomiju, ali i kada pitam ekonomiste i daju mi objašnjenje nekog koncepta koje se kosi sa osnovnim zakonima logike, e onda dođemo do "to je komplikovano/ne može da se objasni").

Nešto što povezuje radno mesto najmanje plaćeno i usko specijalizovano stručno mesto sa jedne strane i šta čovek koji radi tim mestima može da kupi od svoje zarade sa druge strane? Mnogi oko mene računaju cene u paklama cigareta, neki u pljeskavicama (mada nije ista cena pljeskavice u Bg i Ćupriji). Da l da računamo u litrima mleka, ili kubiku drva za ogrev?
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2022, 21:12   #1142
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Nadam se da je DLSS 3.0 pre svega zvrcka da ucini novu seriju primamljivijom na njenom pocetku, jer ce sigurno dobrano kostati, jos pokraj mora polovnjaka.
Ali Nvidia kartice svakako mogu da koriste i FSR, tako da sta sad.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2022, 22:10   #1143
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Opa, 4090 je skoro 2000 EUR u Nemačkoj.
Ok, sve što sam rekao u poslednjih nekoliko postova je glupost i stavljam glavu na panj. Kolege PC gejmeri
"
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	D3pIlU3XkAAb70M.jpg
Viđeno:	26 puta
Veličina:	80,6 KB
ID:	58281  
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2022, 22:12   #1144
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

@makiem

Najbolji pokazatelj bi bila medijalna (median) zarada, a ne prosečna, ali državi je lepše da forsira prosečnu jer ispada veća. To bi za Srbiju trenutno bilo oko 55.000, a ne 70 k'o što Mali tvrdi. Drugim rečima, 50% zaposlenih u Srbiji prima manje od 55k, a drugih 50% više.

Poslednja ispravka: DeCoy (20.9.2022 u 23:10)
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
M.C. (25.9.2022), makiem (20.9.2022)
Stara 20.9.2022, 22:17   #1145
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

@Decoy
To ima smisla, i jeste najrealnija, u pravu si. Ušima da se pokrijem, polagao sam statistiku na faksu
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2022, 22:46   #1146
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.636
Zahvalnice: 152
Zahvaljeno 568 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Kakva su oni prevara! Prošlo vreme kad si mogao da guraš mid-range grafu od 300e za 1080p gejming.
Ove cene ni sa inflacijom nemaju smisla. Zaista se nadam da će čamiti na policama dok ne popadaju cene, i nove, i stare generacije.
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2022, 23:48   #1147
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

uopste nije bitno koliko to sto se prodaje vredi nego za koliko to mogu da uvale.
isplativije im je da trojici prodaju karticu za po 2.000 evra, nego petorici za po 1.000. i to ti je to.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2022, 23:56   #1148
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

pa prvo da ošišaju ove što će da trče u prodavnicu, posle će da spuste cenu kad prodaja opadne
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2022, 0:22   #1149
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Potrošnja je baš narasla a priča se da je RDNA3 dosta efikasniji. Zanimljivo je videti šta će se izdešavati ove generacije posle toliko dugo godina nvidijine reputacije kao efikasne a AMD-a kao furune. Zato DLSS 3.0 deluje vrlo obećavajuće ako su ovi procenti ubrzanja sa Digital Foundry iole realni.

Coming Soon - GeForce RTX 4090 DLSS 3 First Look Teaser Trailer


Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa prvo da ošišaju ove što će da trče u prodavnicu, posle će da spuste cenu kad prodaja opadne
Ma šišaju oni i levo i desno, sve dok ima ko da im plaća. Nvidia prethodnih par godina ima jedne od najvećih margina zarade u celoj tech industriji. Pre 2010 su bile ispod 10%, pa oko 15% do 2016... A onda kreće veselo i profit do čak 37%. Znači delom je za ovakve cene kriva inflacija ali nV generalno dere. Mislim, kada imaš veće margine od Apple-a to dovoljno govori. Link ka graficima
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2022, 0:44   #1150
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

možemo da se nadamo da će deo profita uložiti u dalji razvoj možda i da otvore neku fabriku a ne sve da izdele menadžeri, mada ne očekujem da će im godina biti toliko plodna kao u vreme mininga
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2022, 11:19   #1151
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.636
Zahvalnice: 152
Zahvaljeno 568 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Rudarenje karticama je prošlost, dakle tržište će sad biti preplavljeno polovnjacima. Ljudi će se time obezbediti ili će čekati ok cene za 30xx seriju.
Ovo novo će uzeti samo oni koji mogu da se bahanališu. Mada opet, to je uvek važilo za high-end modele, jedino što se cene stalno pomeraju dalje. A to znači da će i za mid-tier isto biti pomerene napred, kad se pojave.
A performanse - pa ono, marginalno bolje u odnosu na jake kartice iz prošle generacije, uz mnogo veću potrošnju. Šta će ti DLSS 3.0 ako kartica treba da bude jaka? Ako ne može da gura native 4k, pa majku mu za šta onda služi?
PS5 za 600e ti daje istu stvar, uz upscale do 4k
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2022, 11:42   #1152
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Cene grafičkih kartica

Moore's law is dead tvrdi da je 4xxx serija u proizvodnji skuplja oko 50% od ekvivalentnih 3xxx. Baš su onako opustili ručicu kad su dizajnirali ovu generaciju.

https://youtu.be/u07OVq3x0dc

Živo me zanima kako će se prodavati sa tim cenama u ovoj recesiji. Imaju valjda i gejmeri limit neki.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2022, 12:02   #1153
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
možemo da se nadamo da će deo profita uložiti u dalji razvoj možda i da otvore neku fabriku a ne sve da izdele menadžeri, mada ne očekujem da će im godina biti toliko plodna kao u vreme mininga
A zasto bi otvarali nove fabrike i povecavali sebi troskove kada mogu da knapiraju ponudu i sa manjim troskovima ostvaruju veci profit?
I daj da budemo malo realni: industrija grafickih kartica je u bunaru. Neko nam najavi potrosnju od 1 kW samo za graficku karticu a performanse nisu pet puta vece? Sta to znaci? To znaci da je tehnologija u debeloj krizi. I jos bez blama najavi toliku potrosnju struje na cene energenata koje idu pravo u nebo.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2022, 12:09   #1154
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Cena struje je ekstremno porasla samo u Evropi, USA i Azija nemaju tih problema.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2022, 12:25   #1155
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Azija ce ih uskoro imati jer Evropljani kupuju po Aziji tecni gas kao da sutra ne postoji pa se ocekuju ogromni problemi bar u Indiji i Pakistanu koji jos nemaju stabilno snabdevanje gasom. Rusija nije jos uvek ukinula snabdevanje USA uranijumom za njihove nuklearne elektrane. Desi li se to, eto igranke i tamo.
Uzgred, moj kolega Nemac (zivi u kuci od 100-ak kvm sa suprugom, dvoje dece i majkom) dobio je dodatak racunu za gas od 6000 evra. To su ozbiljne pare i u Nemackoj koliko god da zaradjujes. Ne verujem da mu je bas do kupovine nove graficke kartice. Posto imam i sam stan tamo upravo cekam koliki ce meni biti racun. Mogu da ga platim naravno, pokusavam da naglasim koliko je situacija zaista ozbiljna.
Mene pojedini gejmeri i IT entuzijasti ponekad podsecaju na "zicoglave" iz romana Dena Simonsa. "Zicoglavi" su neprekidno prikljuceni na net i zive sto posto u virtuelnoj stvarnosti pa dolaze ljudi da im doturaju hranu i menjanju pamperse jer su oni potpuno nefunkcionalni i bespomocni u realnom svetu. Mislim da bi bilo dobro da se pojedini ljudi malo probude, pogledaju oko sebe i realno sagledaju u kakvom svetu zive.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2022, 12:37   #1156
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.264
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.665 puta na 1.058 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Jbt pusti ljude da uživaju dok mogu. Eto ja živim u tom svetu "probuđenih" i bilo je mi bolje ranije...
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2022, 12:45   #1157
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Ma to ne sporim, i meni je tako lepo ali kao odrasle osobe (vecina je ovde ipak odrasla) ipak imamo odgovornost i prema sebi i prema svojoj deci, okolini.
Ponavljam, da neko u ovakvom trenutku najavljuje potrosnju od 1kW za graficku kartu je totalno sumanuto. Cak i da sutra ovladamo postupkom nuklearne fuzije i za god dana izgradimo 50 reaktora na planeti udruzenim snagama (samo to je vec naucna fantastika a kamoli fuzija) potrosnja od 1 kW tj pet puta veca od trenutne maksimalne za performanse ni 3 puta vece je kriminalna drskost.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Lex987 (21.9.2022)
Stara 21.9.2022, 13:16   #1158
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Cene grafičkih kartica

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Ma to ne sporim, i meni je tako lepo ali kao odrasle osobe (vecina je ovde ipak odrasla) ipak imamo odgovornost i prema sebi i prema svojoj deci, okolini.
Ponavljam, da neko u ovakvom trenutku najavljuje potrosnju od 1kW za graficku kartu je totalno sumanuto. Cak i da sutra ovladamo postupkom nuklearne fuzije i za god dana izgradimo 50 reaktora na planeti udruzenim snagama (samo to je vec naucna fantastika a kamoli fuzija) potrosnja od 1 kW tj pet puta veca od trenutne maksimalne za performanse ni 3 puta vece je kriminalna drskost.

Nvidia je isla na cisti brute force ove generacije, to se znalo odavno. Kad si ih poslednji put cuo da spominju perf/watt? Maxwell i Pascal si mogao da vozis na trotinetu za identican performance uplift (ali bez RTXa), Lovelace ce spaliti vise napajanja nego ostale generacije zajedno ili ce imati zakljucan power slider i na najskupljim modelima partnera.

Nasao sam 3080 12GB za 750e i 3080ti za 950 (nove s garancijom) sve mi primamljivije deluju. Da nema DLSS 3.0 dileme ne bih ni razmisljao, 2070S jos uvek fenomenalno radi posao ali posle 3 godine upgrade ne bi skodio, plus sto se za nju i dalje moze dobiti fina cena.

Bojim se da Nv ne rasproda 3xxx seriju sada kada su konacno MSRP cene, napravi se luda i ostavi sadasnje za 4xxx. Vec su maskirali 4070 cip u 4080 i digli mu cenu za 400$, a 4080 je otisla sa 700$ na 1200.

Da li se IKADA do sada desilo da najbolji price/perf ima flagship karta? 4090 jede 4080 za “samo” 300 dolars vise?

Entry level bukvalno vise ne postoji. 3050 i cena koju za nju traze je sramotna.


Sent from my iPhone using Tapatalk
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku buraz na korisnoj poruci:
Lex987 (21.9.2022)
Stara 21.9.2022, 13:18   #1159
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Azija ce ih uskoro imati jer Evropljani kupuju po Aziji tecni gas kao da sutra ne postoji pa se ocekuju ogromni problemi bar u Indiji i Pakistanu koji jos nemaju stabilno snabdevanje gasom. Rusija nije jos uvek ukinula snabdevanje USA uranijumom za njihove nuklearne elektrane. Desi li se to, eto igranke i tamo.
Uzgred, moj kolega Nemac (zivi u kuci od 100-ak kvm sa suprugom, dvoje dece i majkom) dobio je dodatak racunu za gas od 6000 evra. To su ozbiljne pare i u Nemackoj koliko god da zaradjujes. Ne verujem da mu je bas do kupovine nove graficke kartice. Posto imam i sam stan tamo upravo cekam koliki ce meni biti racun. Mogu da ga platim naravno, pokusavam da naglasim koliko je situacija zaista ozbiljna.
Mene pojedini gejmeri i IT entuzijasti ponekad podsecaju na "zicoglave" iz romana Dena Simonsa. "Zicoglavi" su neprekidno prikljuceni na net i zive sto posto u virtuelnoj stvarnosti pa dolaze ljudi da im doturaju hranu i menjanju pamperse jer su oni potpuno nefunkcionalni i bespomocni u realnom svetu. Mislim da bi bilo dobro da se pojedini ljudi malo probude, pogledaju oko sebe i realno sagledaju u kakvom svetu zive.
E od ovakvih apokaliptičnih izjava,kako će biti ovako-biti onako,pa biće ovo,biće ono prosto mi se s.re...

Mislim,zar već jednom ne možete da ukapirate na osnovu svega do sada vidjenog da neće biti ništa posebno?....te propašće USA,te pomreće pola čovečanstva od korone ili čega već,te neće biti gasa,struje,para.....a zapravo,ništa od toga se neće desiti niti se desilo......gasa će i ove zime biti dovoljno,struje i to će se nekako pregurati....

Naravno,neće biti ni nikakvog nuklearnog rata,zombi apokalipse......ljudi će i dalje,pa i u Srbiji,skroo masovno da kupuju skupocene grafičke karte,automobile,da idu na skupa letovanja/zimovanja....jednostavno,ova naša planeta,tj bar zapadna "civilizacija" u koju i mi spadamo jednostavno ne može drugačije da živi...
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2022, 13:40   #1160
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Moze tebi da se s.. ali to apsolutno ne menja cinjenicu da je vreme veoma ozbiljno. Nacin zivota svuda pa i na Zapadu ce se dramaticno promeniti. Era jeftine energije je zavrsena, era jeftinih proizvoda iz Azije takodje se bliizi kraju..Demografska implozija Evrope je cinjenica, zivimo u vremenu ogromnih promena. Moze covek da zatvara oci pred svim tim (i to je nacin zivota) ali ne treba da se cudi kada se probudi jednoga dana u svetu koji bas i ne odgovara njegovim predstavama.
Naravno da ne zelim da plasim bilo koga ali daj da sagledamo cinjenice kao odrasli ljudi a one ipak nisu ohrabrujuce.
Naravno da svi mogu drugacije da zive, pa i Zapad. Do pre 150 godina kenj*li iza kuce i brisali se listom 90 odsto njih (nas i vise) a sada ne mogu bez graficke kartrice koja trosi 1 kW sa katastrofalnim odnosom potrosnja/performanse? Ali sad to na stranu, da ne mracimo - najave o ogromnoj potrosnji su prosto iritantne.
U industriji grafickih kartica nesto debelo smrdi. Kako je moguce da procesor, koji je objektivno u svakoj generaciji brzi za 15-ak ili cak i vise odsto, trosi sve manje ili isto struje uz slicnu i cak i nizu cenu a da graficke kartice (ne jos ali najavljeno) trose ogromnu kolicinu energije a da odnos potrosnja/performanse ide u bunar? Mozda se svesno zeli da se ubije gaming na PC-ju, u perspektivi mozda i na konzolama i da svi predjemo na gejming servise (GeForce i sl).
Citat:
Entry level bukvalno vise ne postoji. 3050 i cena koju za nju traze je sramotna.
Sa ovim mogu samo 101 posto da se slozim.

Poslednja ispravka: Laskaris (21.9.2022 u 13:53) Razlog: lapsus u kucanju
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
player1 (21.9.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Potrošnja struje aktuelnih grafičkih kartica Rocker Grafika 64 29.5.2018 11:18
Razmatranje jedne veoma loše ponude grafičkih kartica star-duster ŠDK - Grafika 14 22.1.2011 14:45
SDHC Sundisk kartica i sony hdr-cx115e zhaki Nosači podataka 1 3.12.2010 18:55
Isplati li se kupovina bilo koje od sledećih kartica trenutno? holodoc Grafika 13 26.10.2010 6:36
Cene novih memorijskih kartica mess Aparati i oprema 7 30.12.2007 13:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com