Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.11.2006, 15:36   #21
Daredevil 2
Član
 
Član od: 11.5.2006.
Lokacija: Kragujevac Reputacija:Advenced guitar player
Poruke: 68
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Po kom principu radi pasivni hladnjak?(kako se GPU (i), memorija hlade)
Daredevil 2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2006, 17:31   #22
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

ima i filmova koji rade na 30fps, ali necemo sad o tome...nemam snage da se raspravljam...
Mr. Garrison je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2006, 23:55   #23
King Arthur
Član
 
Član od: 19.10.2006.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 60
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Citat:
Daredevil 2 kaže:
Po kom principu radi pasivni hladnjak?(kako se GPU (i), memorija hlade)
Samo je bitno da se poveca radna povrsina zraceceg elementa. Na primer, vazduhu ce biti predata mnogo veca kolicina toplote sa bakarnog hladnjaka povrsine desetak cm2 nego sa 1 cm2. Samo to. Zbog toga su na kulerima oni listici, siljci i resto... samo da bi im povecali povrsinu. E sad, obzirom da razliciti materijali imaju razlicite provodnosti toplote tu se izdvajaju oni koji su najefikasniji (aluminijum, bakar itd.)
King Arthur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2006, 1:56   #24
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Citat:
Nergal kaže:
Evolucija ljudske vrste očito nije stala, ljudi se još uvek razvijaju, čovekova čula postaju sve preciznija...

Klasični filmovi sa bioskopske trake, VHS, DVD, DivX, XviD i bilo koji drugi oblik digitalnog i nedigitalnog zapisa imaju 23-25 slika u sekundi. Ili su ljudi decenijama gledali isprekidane snimke u bioskopima al' to niko od njih nije primetio?
Ako izabereš properties nekog *.avi fajla u DivX ili Xvid i onda staviš na Summary tab, dobićeš tekst poput:
Image
Width 640 pixels
Height 272 pixels
Audio
Duration 1:32:16
Bit Rate 95kbs
Audio format MPEG Layer-3
Video
Frame rate 23 frames/second
Data rate 128kbs
Video sample size 24 bit
Video compression DivX@

Cifra pod "frame rate" može biti i 24 ili 25 ali nikad više (naravno, i nikad ispod 23). Povećanje broja slika bi se odrazilo i na veličinu falja a ne bi doprinelo kvalitetu reprodukcije. Zapravo je i 25fps nešto malo više nego što je potrebno, prosečno ljudsko oko može da izađe na kraj sa oko 23 slike. Tako je i sa kompjuterskom animacijom i igrama. Oko ovoga stvarno nema prostora za raspravu.
Ne bash nikad.
Evo, npr. Clerks The Animated je u 29.972fps.
Mada se slazem da se ne vidi nikakvo seckanje kod filmova u 24fps.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2006, 14:21   #25
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Jel ima neki elementi koje odradjuje samo kartica? Mislim na to da u konfigurisanje grafike uvek mozes nesto ostaviti sto ce odradjivati samo graficka (znaci oko 80,90%) a da nema veze sa procesorom i ramom.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2006, 14:39   #26
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Proračunavanje virtuelnog 3D prostora i projektovanje na 2D ravan radi prikazivanja radi samo grafička.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2006, 16:22   #27
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Ja pitam u vezi konfigurisanja grafike u igri.
Ako je meni neka npr ultra dobra kartica a imam slabiji procesor i npr 512rama da li postoje neka graficka podesavanja zbog kojih necu primetiti seckanja, mocicu i da ih stavim na high, jer nemam dovoljno rama i procesor mi je spor a zato imam graficku koja ce to odredjivati?
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2006, 16:41   #28
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Da. Tj ako kartica može da izgura stvari koje određena igra zahteva, procesor je tu daleko manje bitan. Ali ako je grafička beznadežno zastarela (recimo pokušavaš da sa GF4 Ti igraš nove igre, iako bi mogle da se upale), onda džaba.
Recimo ja sam sasvim solidno mogao da igram shader 2 igre na 9550 uprkos tome što sam imao Celeron na 1.4 Ghz.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2006, 16:52   #29
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Znaci shader su ono sto odradjuje samo graficka. Sve ostalo mora da bude u kompletu tj da se zadovoljavaju svi uslovi (cpu, ram, g.k.) ako hoces max.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2006, 10:10   #30
LunaticRS
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2006.
Lokacija: alpha centauri
Poruke: 1.203
Zahvalnice: 317
Zahvaljeno 77 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku LunaticRS
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Pa kad meni vidno padne fps u Oblivionu je li to zbog graficke 7800gtx ili 1gb rama.BAs me interesuje posto nisam siguran...
LunaticRS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2006, 13:04   #31
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Citat:
LunaticRS kaže:
Pa kad meni vidno padne fps u Oblivionu je li to zbog graficke 7800gtx ili 1gb rama.BAs me interesuje posto nisam siguran...
Zavisi,mada ce prije biti od RAM-a,Oblivion je poznat kao zderac memorije za dorucak.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2006, 4:34   #32
LunaticRS
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2006.
Lokacija: alpha centauri
Poruke: 1.203
Zahvalnice: 317
Zahvaljeno 77 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku LunaticRS
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Moguce cak sta vise bice da je to najvjerovatnije.Sjecam se da su Oblivion u SK-u testirali na masini : procesor ko moj,graficka kod njih malo slabija, kod njih bese 7800GT, kod mene 7800GTX, a jedino sto su oni imali 2GB rama, a ja jedan.
Sjecam se da su rekli da igra letii da ima minor problem kad se pojavi vise protivnika.Kod mene sad je opet igram steka polijepo sve na ultra high.Trava ubija hardver stoga sam je skroz iskljucio.
LunaticRS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2006, 15:21   #33
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Tacno,otvoren prostor inace je poznat kao ubica frame ratea.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 5:06   #34
LunaticRS
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2006.
Lokacija: alpha centauri
Poruke: 1.203
Zahvalnice: 317
Zahvaljeno 77 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku LunaticRS
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Odosmo u offtopic, ali moram da postavim pitanje.Da li ce kad ubacim jos giga rama fps u najnovijim igrama da bude med i mlijeko.Ako je nesto do graficke onda je to mnogo lose jer dadoh 600 evra za nju prosle godine.
LunaticRS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 17:12   #35
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Za "med i mlijeko" ne bih znao,znam da ces osjetiti poboljsanje sa jos 1GB jer imas odlicnu grafiku,koja bi mogla da te koci samo na ultra podesavanjima u najzahtjevnijim igrama.Znaci,memorija je ono sto te sputava ka najvisim peformansama.Licno,ja ne bih nista dirao.Snizi malo podesavanja i voila.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2007, 5:09   #36
time
Novi član
 
Član od: 30.1.2007.
Poruke: 25
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Cool Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

nisam imao nameru da se registrujem al nateraste me.
hteo sam reci sto se tice fps-a da je ogromna razlika u igrama izmedju 60 i 40 ,40 i 30 a boga mi i izmedju 30 i 25 fps-a.onaj kome je slika tecna na 25 fps-a po tom principu ne bi trebalo da primeti prelazak na 30,40...
kada meni u igri padne fps sa 60 na 50 fps-a dobrano osetim mada se ljudi koji nemaju dovoljno iskustva u blejanju u monitor ne bune ni kad je 20 fps-a.
ja kada sam prvi put kupio komp uopste nisam primecivao razliku u rezolucijama a kamoli u osvezavanju dok sada osetim i najmanje promene u refresh rate-u.
nije mi bila namera da kazem da ste neiskusni.medju vama ima sigurno boljih poznavaoca ove oblasti od mene.

sve sto sam rekao je moje subjektivno misljenje i nemojte shvatiti kao poziv na prepiranje.


veliki pozdrav svima!

poz
time je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2007, 7:36   #37
LunaticRS
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2006.
Lokacija: alpha centauri
Poruke: 1.203
Zahvalnice: 317
Zahvaljeno 77 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku LunaticRS
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Ja sada fino pokrenem FRAPS pa gledam fps u igrama.Kako je moguce da na djelic sekunde fps zna pasti za 40 slika sto se manifestuje kratkim sjeckanjem?Inace ono sto me zbunjuje je i to da kad igram dotu recimo sa botovima fps pada sa standardnih 64 na manje od 40 sto se takodje manifestuje sjeckanjem.
Nagore je kad igras pucachine kad fps padne..
LunaticRS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2007, 11:15   #38
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Citat:
LunaticRS kaže:
Nagore je kad igras pucachine kad fps padne..
Upravo tako,Kada igram Quake 4 u visokoj rezoluciji i sa detaljima na High, a pri tom na najtzem Difficulity-ju, cak i mali pad fps-a mi utice na stabilnost i preciznost u igri.
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2007, 9:26   #39
LunaticRS
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2006.
Lokacija: alpha centauri
Poruke: 1.203
Zahvalnice: 317
Zahvaljeno 77 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku LunaticRS
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Pa da...Kod pucachina treba iskljuciti i AA i Anisotropic kako bi fps bio sto veci.Ja na Quake 4 sam to iskljucio i igra mi je letila na 1024x768 sve na high dok mi je recimo Doom 3 znao praviti probleme na manjim podesavanjima.
LunaticRS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LunaticRS na korisnoj poruci:
Beagle (20.10.2007)
Stara 3.2.2007, 15:50   #40
PAIN
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 5.067
Zahvalnice: 557
Zahvaljeno 556 puta na 413 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Citat:
LunaticRS kaže:
Pa da...Kod pucachina treba iskljuciti i AA i Anisotropic kako bi fps bio sto veci.Ja na Quake 4 sam to iskljucio i igra mi je letila na 1024x768 sve na high dok mi je recimo Doom 3 znao praviti probleme na manjim podesavanjima.
Ali to nije to, onda vise lici na rende.
PAIN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
grafika

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com