Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.4.2014, 11:46   #1
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Moze li kratak spoj u elektricnoj instalaciji da osteti racunar

Desio mi se maler dok sam busio rupu u zidu i busilicom sam pogodio instalaciju (spojio sam zicu uzemljenja sa fazom). Najpre je sevnula varnica iz rupe koju sam busio, izvukao sam busilicu i posle par sekundi je izbacila sklopka. PPR kabl koji sam pogodio ide pravo u uticnicu u koju je ukljucen kompjuter.

Rastemovao sa zid, zamenio osteceno parce kabla PPR kablom (PPR je 3x2.5mm) tako sto sam krajeve cvrsto uvio jedan oko drugog (duzina uvijene zice je oko 1.5 cm) i naravno dobro izolirao trakom (takodje sam pojedine zice kabla isekao na razlicitim duzinama, kako bih smanjio mogucnost da se eventualno dodirnu unutar zida). Kablove sam ponovo zagipsirao i zamatlerisao i sve funkcionise ok, cini mi se (napon je ok, ima uzemljenja).

GLAVNO PITANJE sledece: kompjuter je bio ukljucen kad sa kurcslus desio, i interesuje me da li je moguce da je doslo do nekog ostecenja ( napajanje je LC Power 500H v.2.2 ) posto komp radi ok, ali crv sumnje je tu :-D
DRUGO PITANJE je da li ovakav nacin popravke prekinute instalacije ,,moze da prodje" posto,koliko sam shvatio, idealno bi bilo zamena kabla od fosne do utikaca (ukljucuje razbijanje ogromnog dela zida, posto je instalacija jako cudno radjena u ovoj prostoriji), tipa moze li da izdrzi nekog malo jaceg aparata, tipa aparata za varenje?

Izvinjavam se ako sam omasio sobu za postavljanje teme, i na tome sto samo pitanje nije bas direktno vezano za IT tehnologiju

edit: telefon je zabagovao, pa je napravljana dupla tema, molim moderatore da uklone jednu

Poslednja ispravka: makiem (3.4.2014 u 12:53) Razlog: dupliranje teme
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2014, 13:45   #2
MARE GSX R
Starosedelac
 
Član od: 25.12.2013.
Lokacija: Moto Land... ;)
Poruke: 1.946
Zahvalnice: 361
Zahvaljeno 354 puta na 312 poruka
Određen forumom Re: Moze li kratak spoj u elektricnoj instalaciji da osteti racunar

Sto se tice popravljanja instalacije, ma dobro je to ako si dobro povezao i izolovao nema frke, to je vrv obican 3x1.5 mm kabal... ce da sljaka, a sad za komp ako vec radi jbm li ga opet dobro, a sad da li je bas nesto ostetilo napajanje ili neku komponentu, ne bi znao, valjda ce malo strucniji clanovi da prokomentarisu, a i vreme ce pokazati...
MARE GSX R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2014, 14:59   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Moze li kratak spoj u elektricnoj instalaciji da osteti racunar

trebalo bi da ima napajanje neke zaštite
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2014, 15:46   #4
Nikola_98
Član
 
Član od: 13.3.2014.
Poruke: 150
Zahvalnice: 123
Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Moze li kratak spoj u elektricnoj instalaciji da osteti racunar

Sva novija napajanja imaju neku vrstu zastite tako da mislim da mu nije nista
Nikola_98 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2014, 16:00   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Moze li kratak spoj u elektricnoj instalaciji da osteti racunar

nisu sva ova kineska i onaj od LC od 420W nemaju...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2014, 17:08   #6
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Moze li kratak spoj u elektricnoj instalaciji da osteti racunar

Bar sam utvrdio da mu short circuit protection (SCP) radi, jer dok sam proveravao multimetrom napone (koji je inace 12.5 V, cini mi se da je malo visoko, ali i dalje u specifikacijama koliko se secam odnosno valjda je +-5% dozvoljeno), drugar mi je prisao sa ledja i lupio po ramenu i ja spojim pipaljke i naravno napajanje se momentalno ugasilo.
Posle toga i dalje radi normalno, naponi su isti, tako da valjda je ostalo citavo.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Moze li kratak spoj u elektricnoj instalaciji da osteti napajanje makiem Kvarovi 0 3.4.2014 11:45
Treba mi pomoc :/ Racunar ne moze da mi vidi drugu particiju buraZZer Kvarovi 56 20.8.2013 14:54
Koliko moze da radi racunar? nameshakal Osnovne komponente 26 4.7.2013 19:33
Mogu li da izazovem kratak spoj? Peruzzi Kvarovi 1 26.8.2010 21:37
kratak spoj i racunar mrtav... Vladimir Majakovski Kvarovi 18 9.1.2007 12:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com