Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.1.2010, 20:16   #1
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Protekla godina za avanturiste...

...chini mi se, najpozitivnija, i najvise obecavajuca za buducnost zanra jos mozda od izlaska Syberie...
Imali smo sjajni Tales of Monkey Island, koji je sa ovih 5 epizoda jedna zaokruzena cjelina - pravi biser u serijalu, savrseno uklopljen u kompletnu sagu... koji se, naravno, nastavlja. Sam epizodni koncept je dobio konacno opravdanje i pokazao se ispravnim, ekonomski isplativ za izdavaca a zadovoljavajuc za fanove - mozda vise nego oba Sem&Max serijala prethodnih godina... Definitivno put kojim ce Telltale ici sledecih fodina.
Zatim Machinarium, prelijepi Machinarium... Nesto najoriginalnije odavno, dokaz da itekako ima svjezih ideja... Sto je vaznije - vjerovatno igra koja ce pokrenuti entuzijaste za rad na flash avanturama.
Runaway 3, savrsen kraj jedne odlicne trilogije.... Najbolja karika u serijalu, savrseno ispeglana, prelijepo dizajnirana, sa minimum nelogicnosti, vjerovatno najbolji klasicni point&click zadnjih 4-5-6 godina.

Te 3 igre su, otprilike, ono "najeksponiranije" u svijetu avantura za ovu godinu, konceptom izvedbe razlicite, ali savrseno reprezentativne za zanr, narocito u ovoj mrsavoj deceniji... Treba pomenuti i konacno docekanu zaokruzenu verziju ScummVM, pa remake prvog Monkey Islanda... Pa mnogo toga najavljenog za iducu godinu, treci serijal Sem&Max, i ono najocekivanije - Gray Matter koji radi Jane Jensen, prva njena igra od treceg Gabriela... Velika je steta sto necemo vidjeti na PC Heavy Rain - The Origami Killer koji radi Quantic, igra koja je zamisljena kao idejni nasljednik Fahrenheita, zasnovana na istom konceptu... Za sada najavljena samo za PS3.
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2010, 20:59   #2
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Protekla godina za avanturiste...

Ništa lično, ali kad god vidim neku priču o "budućnosti žanra", "propadanju žanra", itd. povraća mi se... Žanr već više od 20 godina ima svoju usko profilisanu publiku, i nikad neće privući široke mase, bez pristajanja na kompromise. Jeste, s vremena na vreme se pojavi neki Fahrenheit (meni lično oduran) koji oduševi širu publiku svojim (veoma) blagim avanturističkim elementima, a oduševi i avanturističku publiku (blagog pojma nemam čime). Ali ne postoji način da avanture ostanu ono što jesu, a privuku mase.

Svako povlađivanje potencijalnoj publici vodi ruiniranju žanra. Vidi samo šta se dešava sa RPGom poslednjih godina. Ako izuzmemo Dragon Age, nijedan hardcore RPG nije doživeo planetarni uspeh već duže vreme. Ja stvarno ne želim da počnu da izlaze pucačine u kojima se vrata otvaraju rešavanjem logičke zagonetke.

Drugo, ne znam zašto bi entuzijaste trebalo poterati na rad u Flešu, kad imaju Vintermut, AGS i još hrpu besplatnih rešenja, koja mnogo, mnogo bolje rade posao od Fleša.

Treće, nisi spomenuo Lost Souls, sram te bio.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2010, 1:07   #3
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Protekla godina za avanturiste...

Pazi, ne mozes reci da se u zadnjih 10 godina nijesmo x puta zapitali "hoce li se desiti vrlo brzo da nece biti nista novo, kvalitetno, osvjezavajuce za nas avanturiste..." Gotovo da je bilo i cijelih godina kada apsolutno nista vrijedno hvalospijeva nije izlazilo, ili smo dobijali krajnje neoriginalne, ili ruznjikave, ili narativno sklepane, ili bagovite igre, ili sa uzasno robusnim upravljanjem...

Na primjer, tokom 2007e smo imali samo Sam & Max season 1, Safecracker koji ni nije avantura, i genijalni Evidence: The Last Ritual - koji je opet od starta pravljen za uzak krug najokorelijih avanturista... Tada mi se najvise cinilo da se zanr avantura "povlaci sam u sebe", i da mi koji to igramo izgledamo ostalima kao Amishi, ili neka izumrla vrsta... 2006e smo imali veliko razocarenje i uvredu zvanu Broken Sword 4, pa jos vece razocarenje - Paradise, pa jos jedno razocarenje - Dreamfall... I jedan jedini odlicni Keepsake. 2005e je tu bio Fahrenheit koji smo svi ocekivali kao neko cudo (a dobili smo nerazradjen koncept samo prividnog racvanja radnje u real-time, najgluplje akcione sekvence ikad i uzasno patetican kraj... Ipak, sama ideja i pocetna premisa je nesto sto ostaje kao izazov buducim dizajnerima...), solidni ali nezgrapni kraj Mysta, vrlo dobri Voyage, odlicni The Moment of Silence, Psychonauts koji je mozda igra decenije ali daleko od klasicne avanture... 2004e smo imali Syberiu 2, Mysterious Journey II i Uru...

Koliko je tih igara bilo prijemcivo za nekog novog, mladog avanturistu, na nacin na koji su to bile za mene na pocetku bile Full Throttle, Grim Fandango, Phantasmagoria? Koliko ih je u ovoj deceniji iskreno nasmijalo, uz koliko su uzivali ne lomeci se sistemom upravljanja, koliko linija texta i cuvenih replika je bilo vrijedno da zapamte? Za mene su to u ovoj deceniji bili samo Syberia, Monkey Islandi, Sam&Max... Racuna li se Longest Journey u ovu deceniju?

...razlog zasto pominjem ovu godinu - zato sto smo sa one ovogodisnje 3 avanture koje pomenuh, ubijedjen sam i znam, dobili mnoogo novih avanturista. Jer su vizuelno kvalitetne, ispolirane, sharmantne, originalne za jednog novog igraca, lake za upravljanje... Osvajaju te na prvu loptu. Jer nije problem u meni ili tebi, mi cemo se, sto bi moji Niksicani rekli, sekati sa kamerom u Uru-u, nece nam smetati lovljenje pixela, prije cemo odigrati nesto sto je skoro uradjeno kroz ScummVM nego bilo sta novo... Ali industrija kvalitetnih avantura se ne moze oslanjati na par entuzijasta i zaljubljenika iz 90ih... vec na nove ljude spremne da plate te igre. I nema ljepse vijesti od extra prodaje Tales of Monkey Island, ili Machinariuma.

Prastaj, smorih, previse slova po cm^2 bjeline forumaskog posta...
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku getawayblues na korisnoj poruci:
player1 (2.1.2010)
Stara 2.1.2010, 2:09   #4
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Protekla godina za avanturiste...

Pa, iskreno, ja se nisam zapitao. Nekako me to nije opterećivalo nikad, jer sam prilično siguran da nijedan žanr ne može da umre. A ruku na srce, svaka avantura koja je dobra može da isplati tim od 4-5 ljudi koji ju je radio, tako da, bez preambicioznosti u vidu skupe produkcije (jer onda treba više od 4-5 ljudi, a i početni kapital), avanture ne mogu da se povuku u sebe, ili, ne daj bože, umru.

Takođe, mislim da su ti očekivanja previsoka. Meni, recimo, uopšte nije smetalo što je Safecracker bez priče i likova. Nije mi smetala gomila logičkih zagonetki nabacanih na gomilu pošto su sve bile odlične. Isto tako, Sanitarium je imao najgoru glasovnu glumu ikada, a opet je fenomenalna igra. Tako da, spreman sam da zažmurim na jedno oko, ako igra ima nešto što će da me prilepi za ekran. Recimo, zagonetke u Sinking Islandu su mi bile očajne, ali priča je bila interesantna, a i sam Sokalov rad je bio dovoljan.

E, sad, generalno, u pravu si, jako je dobro da se avanture dobro prodaju, ali Bouks i ekipa imaju svoju publiku odvajkada, i to ih nije sprečilo da prave dobre igre, za staru publiku, a nove ako privuku, to je samo dodatan plus. Poenta je, ubeđen sam da se avanture oslanjaju na staru publiku, a ne na privlačenje nove.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2010, 4:26   #5
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Protekla godina za avanturiste...

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Ako izuzmemo Dragon Age, nijedan hardcore RPG nije doživeo planetarni uspeh već duže vreme.
Sve je u reklami... Ako ga prati dobar marketing, žanr ne mora da se proda.

Inače, u protekloj godini, sem pomenutih avantura, pojavila se i Ceville, jedna od retkih novijih kartunolikih avantura koja je stvarno smešna.

Poslednja ispravka: caine (2.1.2010 u 4:54)
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku caine na korisnoj poruci:
player1 (2.1.2010)
Stara 6.1.2010, 13:25   #6
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Protekla godina za avanturiste...

Meni se cini da se prethodna godina nimalo ne razlikuje po kvalitetu i broju izdatih avanture nego neka ranija. Kao i svake godine, imali smo nekoliko odlicnih igara i podosta prosecnih. Ali za razliku od prethodnih, 2009. su se desile neke stvari koje najavljuju neka jos bolja vremena za avanturisticke igre.
U godini ekonomske krize koja nije zaobisla ni industriju zabavnog softvera, pod led su otisle samo dve kompanije koje su se bavile avanturama. Lighthouse, jedan od vodecih izdavaca avantura je propao, ali ubrzo je nastao Iceberg koji je nastavio tamo gde je Lighthouse stao, sto samo dokazuje da avanture i nisu neisplative kako se godinama prica. Takodje, The Adventure Company tj Dreamcatcher tj JoWooD se konsolidovao i poceo da najavljuje nove igre. Cak smo dobili i jednu novu kompaniju za izdavanje avantura, Odyssia, koja ce, kako se cini, uzeti da obradjuje nemce pa nece biti zime. A mozda i najbolja vest je da se LucasArts, posle smene uprave, izgleda konacno vratio korenima i poceo da razmislja o igrama koje su ga i proslavile. Naravno, ne treba zaboraviti i vrlo aktivnu (a cini mi se i sve vecu) "underground" i indie scenu koja sve cesce izbacuje kvalitetne igre.
Uglavnom, posle ekspanzija avantura tokom 90-ih i noza u ledja u vidu 3D grafike, te kolapsa trzista i izjava avanture su mrtve, bezte u brda, stvari su polako legle na svoje mesto i izlisno je pricati o tome kako se zanr oporavlja ili nije mrtav. Avantura je bili i bice, sve dok bude onih koji ih kupuju i igraju. A takvih nikad nece faliti.
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, najbolje igre, najbolje pc igre

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Elite proslavlja 25 godina Oggy Stare igre 6 3.8.2010 8:45
Nova Godina ili obichan dan??? duschan Brbljaonica 38 6.1.2008 23:41
Zabranjeno za mladje od 80 godina nighthawk Opšta kultura 100 13.10.2007 22:26


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com