Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.2.2010, 18:24   #201
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Svaka drzava koja ima evro na poledjini kovanih novcanica ima svoje znamenitosti. To se narodski receno zove: TOLERANCIJA!!!
todos je offline  
Stara 24.2.2010, 18:25   #202
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Otvaranjem javne rasprave o potrebnosti takvog domena i najavom da će biti javna rasprava o "imenu" samog domena, trebalo bi da je dovoljno da vam naznači da će SK podržati odluku Vlade i RNIDS u tome. Drugo je lično mišljenje nas u redakciji i saradnika, za koja mogu da kažem da su prilično različita, a koja ne bih da iznosim. Moje lično je prilično jednako sa zvaničnim stavom "Sveta kompjutera", a nadam se da me to iznošenje ličnog mišljenja neće trpati u određene "tabore".
Šta god pričali i pisali u ovoj temi SK će se prebaciti na ćirilični domen. Ostaje nam da se naviknemo na ćirilicu
miša topola je offline  
Stara 24.2.2010, 18:29   #203
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Šta god pričali i pisali u ovoj temi SK će se prebaciti na ćirilični domen. Ostaje nam da se naviknemo na ćirilicu
Mislim da ću poslednji put da postujem o pravilnom čitanju postova - NIGDE nisam napisao da će se SK prebaciti na ćirilični domen. Pročitaj dobro i nemoj da izvrćeš reči.
Dukes je offline  
Stara 24.2.2010, 18:32   #204
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

E, jesam . . . . Ne znam šta mi je danas, stvarno. Pogrešno sam razumeo post.
miša topola je offline  
Stara 24.2.2010, 18:44   #205
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Aman zaman ljudi božiji, ne priča se o lokalizaciji čitavog interneta već o opcionom domenu koji će biti na ćirilici Inače smatram da bi trebalo da Vlada i ostali državni sajtovi da imaju ćirlični domen ali i da bude latinićni domen.
Djordje Turjacanin je offline  
Stara 24.2.2010, 19:04   #206
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Uf, ajd da konačno kažem šta mislim o pitanju iz naslova teme.

Pitanje je da li treba Srbiji ćirilični domen kao što je ".срб". Što da ne, ne bi bilo loše. Ko voli nek izvoli. Ne vidim ništa loše u tome da Srbija dobije takav domen, pa ko hoće nek registruje sajt pod tim domenom. Ako nam se pruža mogućnost da imamo top level domen na našem pismu to samo može da bude dobro, mada ipak nije praktično kucatu URL sa dva pisma. E sad nevolja je u tome što mi već imamo .rs čiji ćirilični format .рс nema slova koja se razlikuju od latinice, tako da nam ostaje .срб, ali to onda znači da ćemo morati da imamo i .srb da ne bi dolazilo do zabune. Sad ne znam da li postoji ograničenje nacionalnih domena na dva karaktera (možda i postoji pošto svi nacionalni domeni trenutno imaju dva karaktera), ali to su sve latinični domeni. Možda neće biti ograničenja za domene na drugim pismima.
ivan90BG je offline  
Stara 24.2.2010, 19:27   #207
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: ????? ?? ?????? ????????? ???????? ?????

Šta mislim kao korisnik, napisah ranije. A sad politički:
1. Vlada nas nije pitala za .rs domen.
2. Šutanovac kaže da je pitanje ulaska u NATO previše važno da bi se o tome narod izjasnio na referendumu
3. Vlada nas nije pitala da li hoćemo domen na ćirilici. To je svršena stvar.
Što nas onda pitaju kako da glasi ćirilični domen?
Jedino ako je to potpuno nevažno pitanje. Jer, za sva važna, NISU nas pitali.
Stoga, glasanje o domenu je nepotrebno
ilidan je offline  
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku ilidan na korisnoj poruci:
Marshall George (25.2.2010), Picard (24.2.2010), Rasa (24.2.2010), todos (25.2.2010)
Stara 24.2.2010, 20:40   #208
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Stalno se provlači, a niko konkretno da pita: koliko košta taj ćirilični domen?
I šta tu posebno košta? Zar ne može isto telo koje administrira .rs da administrira i .србија?
namcor je offline  
Stara 24.2.2010, 21:09   #209
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Stalno se provlači, a niko konkretno da pita: koliko košta taj ćirilični domen?
I šta tu posebno košta? Zar ne može isto telo koje administrira .rs da administrira i .србија?
Ako sam dobro shvatio, kosta preko milion dolara (stranica br. 50 u PDF-u iz prvog posta).
Shlaymara je offline  
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Shlaymara na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (24.2.2010), Game fever (24.2.2010), Hephaestus (24.2.2010), ilidan (24.2.2010), Rasa (24.2.2010), todos (25.2.2010)
Stara 24.2.2010, 21:26   #210
Hephaestus
Veteran
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 886
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 380 puta na 218 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Shlaymara kaže: Pregled poruke
Ako sam dobro shvatio, kosta preko milion dolara (stranica br. 50 u PDF-u iz prvog posta).
Ja bas nisam sve citao, moglo bi se reci da sam samo prelistao. Hvala na informaciji.
Dajte ljudi, znate li koje su to pare. I posle ovog podatka reci da nam je to potrebno. Da svako ima posao i pristojnu platu, pa da kaze covek, ajde stavite cirilicni domen, ne trebaju narodu pare. Onda bi cak cirilicni domen bio i pozeljan. Ovo je vise da nasi politicari kazu kako gledaju u buducnost i nove tehnologije, pa ih neko pita za dokaz, a oni kazu, omogucili smo cirilicni domen.
Hephaestus je offline  
Stara 24.2.2010, 21:39   #211
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

E pa, onda, ako bi to imalo nekog znacajnog uticaja na budzet, onda zaista ne bi trebalo da uvode u skorije vreme ovo.
doctor je offline  
Stara 24.2.2010, 21:50   #212
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ljudi odmorite!Nacinili ste 300 postova za 24 sata sto se nikad nije desavalo.Mnogo cemo mi promjenit sto odavde govorimo kako treba ovo-ono
Ako se prohtje nekom da uvede cirilicni domen uvesce ga i obrnuto.Oladite vise!
Ovo ne vodi nicemu.Samo se svadjamo.Zar nije bolje uzivat i raspravljat o Bioshocku,Mass effectu,novim core i5 i i3 procesorima itd.To je takav forum.
Ovo je dzumbus blago receno

A vidim skupilo se hormona mnogima
Ispraznite se
White Ripper je offline  
Stara 24.2.2010, 22:02   #213
Lich_king2
Veteran
 
Član od: 29.6.2008.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.188
Zahvalnice: 722
Zahvaljeno 213 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lich_king2
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Narod se nikad ne pita o bilo cemu. To je samo privid o blagodeti demokratije. Drugi uvek kuje gvozdje dok je vruce ali za sebe.
Lich_king2 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lich_king2 na korisnoj poruci:
Marshall George (25.2.2010)
Stara 24.2.2010, 22:04   #214
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.371
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.998 puta na 7.042 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Shlaymara kaže: Pregled poruke
Ako sam dobro shvatio, kosta preko milion dolara (stranica br. 50 u PDF-u iz prvog posta).
Kao što već rekoh, u tom slučaju sam protiv ovoga. Ali kad opet razmislim... teško da će te pare otići na neke stvari koje su potrebne ovom narodu, već na kupovinu časopisa i računara NJKV-u, podmirivanje sudskih troškova kafanskih tuča po inostranstvu... možda je ipak bolje da na ovo bacimo taj milion koji nemamo
DeCoy je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Iris (24.2.2010), Kisr (25.2.2010), Marshall George (25.2.2010)
Stara 24.2.2010, 22:47   #215
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

S obzirom da je pitanje da li Srbiji treba ćirilični domen, moje lično mišljenje je NE. Razlog je jednostavan. Previše potencijalnih problema, prvenstveno tehničke prirode, a korist apsolutno nikakva.

No, sa druge strane, ako deca oće da se igraju, neka se igraju i nek uvode šta hoće, meni to ne smeta, sve dok ne diraju ovaj postojeći latinični (i to ovaj normalan bez domaćih slova u nazivu domena) i dok me niko ne ucenjuje da registrujem i ćirilični domen, pošto zaista nemam nameru da mi se sajtu pristupa sa njnjnj.jupaccicsoftljare.crp ili tako nešto. Pa onda, ko hoće da smanju sebi posetu, a sve u ime očuvanja nekakvog nacionalnog identiteta, neka mu... to je svakako njegovo pravo.
Marko_L je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
Dukes (25.2.2010), Marshall George (25.2.2010), Sale013 (26.2.2010)
Stara 24.2.2010, 23:12   #216
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Shlaymara kaže: Pregled poruke
Ako sam dobro shvatio, kosta preko milion dolara (stranica br. 50 u PDF-u iz prvog posta).
Ipak ce biti da sam lose shvatio. Placa se 26 000$ a milionce je ukupna cena za celu operaciju. Pretpostavka je da ce 50 drzava podneti zahtev. (ako sam dobro shvatio)
Shlaymara je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Shlaymara na korisnoj poruci:
Dukes (25.2.2010), urke (25.2.2010)
Stara 24.2.2010, 23:13   #217
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Too much offtopic
I dalje idete iz krajnosti u krajnost što se tiče ovih domena.
Preterujete.

Nema ničeg lošeg osim finansijskih troškova. Ako su ipak preveliki, onda može da se sačeka na ovo. Nije nam neophodno, samo još jedna opcija.
doctor je offline  
Stara 25.2.2010, 1:55   #218
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Pošto se očito vidi da u Srbiji ima sve manje fudbalskih trenera, a sve više amaterskih i profesionalnih političara, verujem da će se trend opadanja poruka nastaviti, pošto se tobože saznalo da je gotova stvar. Ustvari, niko vam nije kriv što niste hteli da pročitate to još na početku i da makar prelistate PDF (u kome piše sve do detalja, čak i cena!).

Pojasniću malo stavove "Sveta kompjutera". Dakle, imali smo specijalnog izveštača u Seulu (http://www.sk.rs/2009/12/skin02.html) i o odluci ICANN-a vas izvestili odavno. U međuvremenu je Vlada donela odluku da RNIDS pokrene proceduru registrovanja dodatnog ćiriličnog domena. Postavićemo stvari na dođoški način - ako ne podržimo, nećemo ni učestvovati u javnoj raspravi. Stvar je sa naše strane bila jednostavna.

Da li nam treba ćirilični domen? Činjenica je da ne košta mnogo, pogotovo ne za jednu državu. Činjenica je da se latinični domen neće dirati. Stoga, ostaju tehnička pitanja - da li i kome treba ovakav domen, koliko će problema ili olakšanja stvoriti korisnicima, provajderima.

Stoga, pitanje koje smo mi postavili jeste bilo post festum, ali je bila namera da vas uvede u problematiku o kojoj bi trebalo da razgovaramo. Da se kritikuje potez vlade ili pohvali, a da to I VIDE oni koji su doneli odluku.

Većinom ste na stari srpski način "opravdali" očekivanja - bez udubljivanja u temu imate stav, a ko je protiv tog stava je loš Srbin. E baš to je jedan od zaključaka dosadašnjeg toka naše javne rasprave: broj takvih postova "sa stavom bez čitanja" daje potvrdu da će korisnika ćiriličnog domena biti i više nego što se misli.
Dukes je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
Budimir_Trajkovic (25.2.2010), Dekip (26.2.2010)
Stara 25.2.2010, 1:56   #219
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Навођење туђих дворишта је било у циљу да се стекне шира, интернационална слика. Требало је да се између осталог извуче и логично питање: Ако ће све земље имати домен на своме писму, зашто не бисмо и ми кад већ имамо своје oсoбeно писмо? И зашто не бисмо урадили то што пре (писао сам о проблему Бугарска)?
Dalje, ovo jeste javna rasprava, u kojoj je dozvoljeno da se iznese mišljenje о temi, ali ne i da se vređaju ostali učesnici. Nema glasanja ni zbog odluke Vlade, a ni zbog utrpavanja u tabore, ali koliko vidim to ispade naša pogrešna procena. A ulaznica je bila da se pročita PDF, koji, i dalje vidim, mnogi nisu ni pročitali ili barem razumeli. Ako nešto niste razumeli, tu smo da vam odgovorimo.
I jos nesto - niste ukapirali, iako napisah jos u postu broj 4 u ovoj temi, da je vec nalozeno da RNIDS krene sa organizovanjem javne rasprave za ime dodatnog domena na cirilici, koja ce i kod nas na forumu krenuti za koji dan. RNIDS ima ideju i zadatke od Vlade (pa i ICANN-a) kako to sve da realizuje, ali ocekuje i od nas siroku podrsku za to. Tada ce biti i glasanja, jer vec postoje ideje kako da glasi skracenica, a vecinu njih sam i ja preneo.
Ajde da zastanemo za trenutak, po svemu sudeci, nisu samo vase poruke u pitanju, dolazi se do utiska da se cirilicni domen svakako uvodi.

Da li gresim?!

EDIT: Jedan znacajan deo poruke pre moje, znajuci forumase itd., se trebao pojaviti jos na prvoj strani!
Eddy je offline  
Stara 25.2.2010, 2:05   #220
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Ajde da zastanemo za trenutak, po svemu sudeci, nisu samo vase poruke u pitanju, dolazi se do utiska da se cirilicni domen svakako uvodi.

Da li gresim?!

EDIT: Jedan znacajan deo poruke pre moje, znajuci forumase itd., se trebao pojaviti jos na prvoj strani!
Re na EDIT:
citat: I jos nesto - niste ukapirali, iako napisah jos u postu broj 4 u ovoj temi, da je vec nalozeno da RNIDS krene sa organizovanjem javne rasprave za ime dodatnog domena na cirilici, koja ce i kod nas na forumu krenuti za koji dan.


Dakle - čitate li vi ili ja ne koristim pismo koje razumete?
Dukes je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com