Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.1.2023, 21:44   #1
lary_king
Član
 
Član od: 1.2.2006.
Poruke: 87
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Macbook ili HP

Pozdrav,ne razumem se najbolje u laptopove. Pitanje,da li bolje da se uzme Macbook air 13" 2017,Intel core i7 3.2 GHz ,8GB ram ,256GB flash ssd ili
HP i5-1035G1 1.19GHz quad core,16gb DDR4 ram memorija,15.6 inca ekran FULL HD,512gb nvme ...
Sinu treba za pocetak zbog posla(world,exel...),pretpostavljam da to moze svaki,a u slobodno vreme bi malo i gejminga,kolko je to izvodljivo.
Cenovno su tu negde 50 evra razlike(apple 550evra a hp 500evra).
Sin ima iphone14 pa zeli mac...Ni sam pametan.Sta vi mislite od ova dva ili nesto trece u tom cenovnom rangu???
lary_king je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2023, 23:50   #2
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Macbook ili HP

HP-ova masina ima duplo vise RAM-a i duplo veci SSD, samim tim ce da bude konfornija za rad. Gaming i Mac su 2 razlicita pojma, posto je broj igara na MAC-u relativno mali u odnosu na Windows masine. A i onako obe masine imaju Intelove integrisane grafike, i bilo kakvo ozbiljnije igranje sa njima ne dolazi u obzir.

Isto tako za HP laptopove znam da su osetljivi mnogo na zagrevanje i prasinu. Morao bi da ih nosis na servisno ciscenje jednom u 6 meseci da bi radili kako treba na duzi vremenski period.

Ako hoce da se igra i radi u office-u, neka AMD Ryzen 5 masina bi bila dobar izbor. Dell Vostro 3525 ili Lenovo ThinkPad V15 G2 bi se uklopili u budzet i moglo bi da se radi i povremeno igra na njima. Ali uzmi ovu preporuku sa dozom rezerve. Ne pratim redovno prenosnike, i vidim da su cene prenaduvane kod nas i dalje. Verovatno neko ko bolje prati ima bolju preporuku.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
lary_king (25.1.2023)
Stara 28.1.2023, 17:15   #3
rellik
Veteran
 
Član od: 29.6.2007.
Poruke: 941
Zahvalnice: 215
Zahvaljeno 421 puta na 229 poruka
Određen forumom Re: Macbook ili HP

To su microsoft programi, tako da ne znam sto se razmara mac a gamingu da se ne prica...
rellik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2023, 19:27   #4
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Macbook ili HP

Sto je zacudjujuce, MS nudi svoje profi programe na Mac platformi. Tako da i za office upotrebu sa MS programima, Mac moze da bude jedno od resenja.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
ezenkiel (30.1.2023), lary_king (28.1.2023), rellik (30.1.2023)
Stara 30.1.2023, 12:43   #5
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Macbook ili HP

Evo i mog mišljenja, pošto sam imao priliku da koristim i macbook 2017 pro (važna činjenica - nisam ga kupio, dobio ga za 20 godina rada), pa možda nekom pomogne. Mislim da je macbook sjajan laptop ali apsolutno precijenjen, tj. po meni vrijedi dati duplo manje para za neki drugi laptop koji je hardverski mnogo jači, sa mogućnostima za apgrejd, a neudobniji za rad.

U principu, mislim da je macbook od svih laptopova najjudobniji što se tiče "fizičkog rada na njemu" - fantastična tastatura (čak i bez numeričkog djela), fantastičan touchpad (na njemu sam završio Starcraft) i fantastičan ekran. Čak i mali ekran (13'') je izuzetan za kancelarijske poslove i gledanje filmova. Za filmove je manji ekran čak i bolji za gledanje starih formata (DVD i ostali fajlovi manjih rezolucija). Tu dajem apsolutnu prednost macbooku. Može tu i tamo da se odigra ponešto, GOG je pun igara i za Mac. Ali, ja sam stara škola - udobnost rada na običnoj USB tastaturi, korištenje miša ili trackball-a i ekran u visini očiju su neprevaziđeni.

Što se tiče dizajna, tu je, što se mene tiče, pola-pola. S jedne strane je prelijep - tanak, gladak, lagan, itd - ali, sa druge strane, ima samo thunderbolt (usb c) portove, tako da za svaku sitnicu treba adapter (ne možeš ni flešku ubosti bez adaptera). Izluđuje me i što nema LED da vidim da li je upaljen, da li se baterija puni, je li puna, itd). Također, imao sam ogroman problem sa jeftinim "usbc na 4 usb 3.1 porta i rj45 port" adapterom kupljenim preko ebay-a - utaknem ga, wifi prestane da mi radi! Wifi radi samo ako potpuno obmotam adapter aluminijskom folijom (kada je neupotrebljiv) ili kad ga iskačim (opet neupotrebljiv). Napominjem da je pomenuti adapter radio apsolutno na svakom drugom ne-mac laptopu sa usb-c portom, a za Mac sam na kraju kupio neki od 40tak eura u icentru u Podgorici. Na poslu imam HPE Probook 450G7, koji jeste deblji i veći od macbooka, ali ima sve portove (imam samo adapter na serijski port, koji mi treba za konfiguraciju raznih uređaja). Apsolutno nije problem da se nosi.

Drugi ogroman i bolan problem dizajna je što je Macbook apsolutno neservisibilan i neapgrejdabilan, da tako kažem U prevodu, jedini apgrejdi su ono što možeš ubosti u usb-c portove. Nije quad core procesor zalemljen na ploču, nego su 4 cora zalemljena na ploču. Nije modul od 8 GB zalemljen na ploču, nego su 8 čipova od po GB zalemljeni na ploču. Nije SSD od 512GB zalemljen, nego je 8 ili 16 čipova (zaboravio sam) zalemljeno na ploču. Crkne ti pixel - mijenja se kompletan dio laptopa sa ekranom. Crkne ti taster na tastaturi - mijenja se kompletan donji dio laptopa. Moraš da praviš bekap prije slanja u servis. Meni je crko ekran dva mjeseca nakon isteka garancije (tj. pozadinsko osvjetljenje - vidjele se ikonice i ono što radim kad uperim jaku lampu), u servisu su mi tražili 650 eura za popravku tako da sam u tom momentu bio srećan što nisam kupio mac, jer mislim da bih se ubio

Na kraju,je li bolji windows ili macos - mislim da je to stvar navike. Meni je iskreno bolji Windows. Maltene, sve gesture i prečice na touchpadu koje si maltene obavezan da koristiš na mac-u, možeš koristiti i na Windowsu, samo što nekako nisi forsiran, možeš raditi i na druge načine, prečicama sa tastature. Jedina gestura na mac-u - drag and drop - koja se na macu izvodi jednostavno, samo spustim prst na ikonicu, odvučem gdje želim - na windowsu nisam uspio da konfigurišem, ali radi malo drugačije - umjesto jednostavnog spuštanja prsta odradiš dupli tap, ali na kraju drugog tap-a ne dižeš prst nego ga zadržiš, pa vučeš gdje želiš. Također, Macos nije sigurniji od Windowsa - i za njega je maltene obavezan antivirus. Kao neiskusan, instalirao sam nekakav MacKeeper za koji sam ubrzo shvatio da je to varijanta onog čuvenog Antivirus XP (spajverčina na petu potenciju) pa sam jako brzo radio fabrički reset Također, macos je stabilan dok koristiš aplikacije koje su došle uz njega. Međutim nagledao sam se obaranja sistema i plavih ekrana tražeći (besplatne) arhivere, fajl menadžere, alate za snimanje na NTFS, itd.
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku ezenkiel na korisnoj poruci:
Gibli (31.1.2023), lary_king (1.2.2023), simke85 (30.1.2023)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Macbook - aututomatsko paljenje preko HDMI-ja ezenkiel Prenosni računari 2 24.1.2022 11:09
Macbook zamjena za HP Envy OgnjenM ŠDK - Prenosni računari 7 13.4.2017 13:46
MacBook menjanje sistema Djuka88 Operativni sistemi 13 24.11.2015 21:02
MacBook Pro 17'' Borko Motorko ŠDK - Prenosni računari 20 3.1.2014 2:16
MacBook: da ili ne? llaa90 ŠDK - Prenosni računari 56 17.9.2010 13:56


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com