Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.4.2008, 22:44   #1
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Morpheus

Morfej (Morpheus na grčkom i engleskom) = bog sna u grčkoj mitologiji, san

Dugo je ova igra bila u samom vrhu moje liste "obavezno odigrati", ali mi se nekako stalno nije dalo da je započnem. Prvo nigde nisam mogao da je nabavim, posle sve nisam imao vremena, da ne pričam o stalnoj bojazni koju imam kad treba preći neki mnogo cenjeni naslov. Moja zvezda-vodilja, Sarini (gazdarica HotU-a), ju je nahvalila, i, sad kad sam najzad ostavio "Morfeja" iza sebe, da odmah kažem da je avantura zaista bila hvale vredna.

"Morpheus" je delo radionice Soap Bubble Productions, izdato od firme Piranha 1998. godine. Radnja je pomalo komplikovana, a obzirom da je glavni cilj da se kroz igranje dođe do saznanja o čemu je zapravo reč - slede, naravno, samo osnovne crte zapleta.

U igri ste Metju Holms, sredovečni istraživač Arktika, koji se 1952. godine (kada se radnja dešava) sa ekspedicijom uputio negde iznad polarnog kruga. Metju je imao jak motiv da se odvoji od prateće družine i zaputi se sam u arktičko becpuće: skoro dvadeset četiri godine ranije (krajem 1928.) njegov otac, Teodor Holms (takođe polarni istraživač), bio je sa ekipom u misiji preleta pola balonom kada je jedne ledene noći u njihov logor dospeo tajanstveni starac i zamolio ga da pomogne njegovom sinu zarobljenom na ledom okovanom brodu "Herkulanija" (sa koga je pristigao). Metju pamti kako je o ovome saznao iz pisma koje mu je otac poslao pre odlaska iz logora i da je to poslednje što se o Teodoru (kasnije nestalom bez traga i glasa) zna. Misterija očevog nestanka mučila je i proganjala Metjua celi život, i sada, kada je namerio da je reši, našao se (slično kao Holms stariji pre četvrt veka) usred nepreglednog belila. Dok mu se svest polako mrači, mladi čovek nabasava na brod okovan ledom, u kome ubrzo prepoznaje legendarnu "Herkulaniju". Da li je to spas ili početak more?

Za odgovor na ovo pitanje trebaće vam dosta vremena, strpljenja i koncentracije. Da odmah kažem da je "Morpheus" jedna od onih (retkih) avantura koje imaju idealan omer težine i "igrivosti": možete je (ako niste brzopleti i nestrpljivi) celu preći bez ikakvih pomagala, naoružani samo logikom (zdravim razumom) i (što je i najvažnije kod igranja avantura) - pažljivim korišćenjem čula vida i sluha. Kako igra nema titlove, moraćete dobro da napregnete uši, naročito zato što (eto prvog - i dosta velikog - minusa) regulisanje jačine govora i jačine pratećih zvukova/šumova nije odvojeno, pa ćete imati da birate između toga da čujete glasno ono što je izgovoreno uz istovremeno nepodnošljivo jako zavijanje vetra, škripanje palube, zujanje pogonskih motora, ili da se naprežete da razaberete šta akteri drame kažu uz podnošljivu jačinu propratnih zvučnih efekata. Pušenje ili zdravlje - izaberite sami.

Kao protivteg ovoj mani tu je briljantna priča "Morpheusa" koja vas od prvog kadra obuzima i ne ispušta do (pomalo antiklimaktičkog, ali logičnog) kraja. Koje god bile mane ove avanture - priča to sigurno nije, već je (kao kod svih drugih klasičnih ostvarenja žanra) njena najjača strana. Po načinu građenja fabule, "Morfej" me podseća na jednu drugu sjajnu igru - "Bad Mojo". Nalazeći različite predmete, pisma, albume koji su pripadali tragično nestalim putnicima "Herkulanije", Metju Holms (i vi sa njim) će lagano ali sigurno sastavljati deliće velike tajne - još jednog pokušaja usrećivanja čovečanstva koji je krenuo nizbrdo. Neko je odavno lepo primetio da je put do pakla popločan dobrim namerama, jelte?
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
DeCoy (3.4.2008), Nergal (1.4.2008), Shlaymara (1.4.2008), snežana stanković (2.4.2008)
Stara 1.4.2008, 22:50   #2
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Morpheus

Igra dolazi na tri diska (CD-a) od kojih je prvi instalacioni i potrebno je da stalno bude u uređaju pri pokretanju igre. Drugi disk se koristi pri istraživanju "Herkulanije", a treći je tu za onirična putovanja kroz snove četvoro putnika broda (odatle i naziv igre).
"Morfeja" sam odigrao na Windowsu 98, OS-u za koji je i pravljen, ali, ako je verovati teta-Inferno (a što ne bi?), igra se bez ikakvih problema i (što je najvažnije) posebnih podešavanja može poterati i na XP-u.

Difoltna rezolucija igre je 640 x 480, ali je moguće igrati i u većim rezolucijama (ja sam koristio 800 x 600, može i 1024 x 768), s tim što je veličina slike (naravno) sve manja.

Ovo je klasična point and click avantura sa pogledom iz prvog lica, doduše 3D i sa 360 stepeni rotacije (što je bio poslednji krik avanturističke mode u vreme nastanka igre). Svi kažu da je u pitanju klon "Mista", ali se ne bih složio ["Morpheus" ima više likova (koji govore smislene stvari), tačno definisanu priču, samo nekoliko logičkih zagonetki (koje po težini nisu ni prineti onima u "Mistu") - dok ih je većina "inventory-based", puno prelaznih sekvenci, mnogo veću slobodu kretanja, itd.]. Pokazivač je u obliku kormila, a krećete se tako što kliknete i držeći pritisnuto dugme miša pokrećete pointer okolo. Prebacivanje iz čvora u čvor ide klikom kada pokazivač pređe u strelicu. Pointer može još da bude u obliku lupe (kada nešto treba detaljnije pogledati) ili mikrofona (kada je na određenom mestu dostupan Metjuov komentar ili bilo koji drugi zvučni zapis). Na kontrolnoj tabli (do koje se dolazi klikom na dugme u dnu ekrana) imate za igre (pozicije) dugmad "Save", "Restore", "New", "Quit" koju nije potrebno objašnjavati, kao i dugmad za podešavanje jačine (ukupnog) tona, veličine prikaza (prozor ili ceo ekran), kvalitet šrafura pozadine i uključivanje/isključivanje prelaznih sekvenci. Iako je igra dosta stara, meni je dolazilo do seckanja kod scena kretanja (videti specifikaciju moje kante u profilu), dok je pri igranju na novijoj mašini (procesor na 2,8 GHz, 768 MB RAM-a, grafička sa 128 MB video-memorije) slika bila kao na ringišpilu: morao sam izuzetno sporo da mrdam pointer da mi se ne bi zavrtelo u glavi. Preporučio bih obaveznu upotrebu nekog programa za usporavanje rada procesora ako nećete da se osećate kao da ste u bubnju veš mašine dok vergla centrifuga.

Zagonetke nisu teške i mahom je za njihovo rešavanje potrebno minuciozno praćenje i čitanje svega što vidite. Treba, naime, najčešće naći neku šifru, a ona je skrivena u naizgled bez veze rasutim dokumentima. Još jednom: pažljivo gledajte i slušajte sve.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	00 Pirana.jpg
Viđeno:	7 puta
Veličina:	30,2 KB
ID:	19605 Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	03 Pocetak.jpg
Viđeno:	18 puta
Veličina:	62,8 KB
ID:	19606 Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	09 Interfejs.jpg
Viđeno:	18 puta
Veličina:	79,5 KB
ID:	19607
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
Nergal (1.4.2008), Shlaymara (1.4.2008), snežana stanković (2.4.2008)
Stara 1.4.2008, 22:57   #3
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Morpheus

Sem Metjua, u igri ima još desetak likova koji se javljaju u "cutscenes". Izbor likova i njihova gluma su solidni, taman koliko priliči nekoj višoj srednjoj produkciji (i njoj odgovarajućim uloženim parama). Jedino me je nervirao Feris stariji, vlasnik "Herkulanije", koji ima preterano teatralni (u najgorem smislu reči) pristup glumi. Najbolji je doktor Malerbi, koga igra čovek koji strahovito liči na Alena Arkina (ali nije, provereno).

Muzika je sasvim odgovarajuća za dočaravanje blago jezive atmosfere, kao i dobro odabrani (ali preglasni) prateći zvučni efekti.

Grafika je natprosečna za ono vreme, i danas izgleda dobro (na mahove i sjajno) i vidljiv je odličan i temeljan rad na vizuelnom osmišljavanju pozadina. Meni se narocito dopao "neo-egipatski" stil brodskih kabina, a i mašinerija plovilice je urađena sa puno detalja. Sigurno jedna od vizuelno dopadljivijih avantura koje sam igrao, a godina je (ne zaboravite) 1998.

Sama avantura je dosta kratka, i kad jednom pohvatate konce radnje (šta se desilo na brodu) lako ćete preći snove putnika i naći se na skoro samom kraju. Dakle, nema se šta posebno zameriti sem isuviše jednostavnog i brzog prolaženja kroz imaginarne svetove u koje nesretni akteri igre odlaze.

Ima još nešto: u jednom od svetova je mali ali gadan bag - nikako ne počinjite igru bez prethodnog instaliranja zakrpe (koja je dostupna i lako se može naći).

Sve u svemu, mogu mirne duše svima da preporučim "Morpheusa" kao idealnu avanturu za (recimo) opušteni vikend. Igra je odlična, i igranje će (ma koliko da vam se učini kratko) biti - slatko.

Obradujte/častite sebe i odigrajte ovu klasičnu avanturu.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
dijego_ (22.12.2015), Dio37 (1.4.2008), Nergal (1.4.2008), Shlaymara (1.4.2008), snežana stanković (2.4.2008)
Stara 1.4.2008, 23:22   #4
Dio37
Starosedelac
 
Član od: 3.2.2007.
Lokacija: Rubacava
Poruke: 2.282
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 1.167 puta na 469 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dio37
Određen forumom Re: Morpheus

A ja vec pomislio da je neko napravio igru po Sandmanu. Oh well... Zanimljiv opis, odigracu ako nadjem vremena.
Dio37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2008, 0:18   #5
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Morpheus

Evo i slika, koje nisu mogle da uđu u prethodni post zbog %#!*nog ograničenja broja znakova po poruci.

zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
snežana stanković (2.4.2008)
Stara 2.4.2008, 10:37   #6
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Morpheus

Odlicna recernzija, mogao bi neko od modova da je prebaci u "Test Pray". Sto se samo igre tice, ne privlaci me nesto, ne volim Mystolike avanture a i radnja me podseca na Penumbru koju jos nisam ni preshao
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2008, 11:40   #7
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Morpheus

Citat:
Nash Knight kaže: Pregled poruke
Odlicna recernzija, mogao bi neko od modova da je prebaci u "Test Pray".
A, bre, komšijo, ti bi opet da se jedan moj prikaz igre prebaci u "Test Pray"!? Hvala na pohvali, ali tema ostaje gde je - što bi išla u TP kad svako može da svrati ovamo i pročita?

Ipak je "Morpheus" pre svega avantura, pa onda igra.

Inače, mislim da (sem po ideji) ne može da se poredi sa "Penumbrom" koja je (ako je verovati onima koji su je prešli) mnogo jezivija. Ovi snimci (slike) koje sam napravio mogu da prevare - "Morfej" je daleko od horora. Ima samo jedno-jedino mesto gde sam se cimnuo, a i to više zato jer na osnovu prethodnog toka igre uopšte nisam očekivao tako nešto .

Spoiler za Prepadanje:
Kad ste u snu jedne od ličnosti, idete na nekakvo tropsko ostrvo, i tamo je stanovita pećina sa šest rupa. Kad uđete u jednu od njih, zaskoči vas uz vrištanje jedna majmunčina (skrinšot broj 30, jedva sam ga u'vatio, jer majmun stalno menja lokaciju), što može da bude malo neprijatno ako je gluvo doba noći i tako nešto ne očekujete.

Da kažem još nešto važno. "Morpheus" nije klasična "inventarska" avantura: inventara nema, nego predmete koje treba negde staviti secate sa sobom (možete da nosite samo jedan) pri čemu kursor dobije oblik tog predmeta.

Poslednja ispravka: zoran845 (2.4.2008 u 20:09)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, morpheus, opis igre

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com