Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.2.2017, 18:56   #1
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Question HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Treba mi savet oko izbora HDDa samo za cuvanje i arhiviranje,
zanimaju me samo performanse i pouzdanost za cuvanja podataka,
brzina i slicni detalji manje vise mi nisu toliko bitni, jer nemam nameru da ga koristim za instaliranje systema, niti da ga koristim u realnom vremenu dok radim, traba mi samo za Backup.

I odnos cena-kvalitet.

Hvala!


(trazio sam na forumu u pretrazivanju neke vec postavljene teme iz ove oblasti, ali nisam nasao, ako ima da je vec neko pisao o ovome moze i link..)

Poslednja ispravka: Zoranb007 (10.2.2017 u 18:59) Razlog: dodatak:
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2017, 19:11   #2
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Samsung D3 2TB. Lepo kućište za sada i pouzdan to je najbitnije... Ovo je ustvari Seagate. Oni su i kupili ceo Samsung HDD. Cena je i više nego pristojna. Ja već razmišljam da uzmem još jedan.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
Zoranb007 (15.2.2017)
Stara 10.2.2017, 20:49   #3
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Ja imam Seagate Backup Plus Slim. Koristim ga isto samo za backup poslednjih godinu dana. Za sada nema nikakvih problema iako mi je pao sa 2 metra visine (ne direktno na patos) i pao mi je u toku rada.

Ako kupujes ove vece varijante sa 3.5" HDD-ovima pogledaj da li mogu da se izvade bez problema ukoliko imas neki problem sa uredjajem pa mora da cupas HDD.

Koliko cesto i kakav backup ce da radis? Ako ne cuvas nista toliko bitno rucno prebacivanje na USB 3.0 HDD jednom u par nedelja ce da ti zavrsi posao. Ukoliko ti treba dnevni backup onda najbolje kupi neki softver da ti na dnevnoj bazi pravi inkrementalni backup (prebacuje samo razliku u odnosu na proslu kopiju).
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Schnak3 na korisnoj poruci:
Zoranb007 (15.2.2017)
Stara 12.2.2017, 0:00   #4
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Eksterni ili interni disk?
Ako ti treba interni sada u principu kvalitet ne može da se proceni jer svi koštaju manje više isto i ne postoji "kvalitetan" brend. Možda da gledaš nešto od Toshibe (P300), Hitachija ili Samsunga.

Ako ti treba eksterni isto to samo dokupiš fioku.
Ako ti treba portabilan eksterni disk i tu su pravila ista, tačnije nema pravila. Možda neki model gde su unutra zapravo diskovi nekog od tri gore navedena brenda.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Zoranb007 (15.2.2017)
Stara 12.2.2017, 1:56   #5
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.358
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Što se eksternih rešenja tiče ja već tri godine imam 2 1TB Transcend StoreJet 25M3 (unutra je WD disk) i jedan Verbatim od 0.75TB sa Toshibinim diskom. Korisitim ih otprilike jednom mesečno za bekap, ostatak vremena provode u fioci (ne u fioci za diskove, nego u fioci od stola), nekad zaboravim da ih skinem pa ostanu par dana nakačeni na usb hub . Jes' da je to relativno kratak vremenski period za test HDD-a ali do sad nije bilo problema.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Zoranb007 (15.2.2017)
Stara 15.2.2017, 17:49   #6
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Samsung D3 2TB. Lepo kućište za sada i pouzdan to je najbitnije... Ovo je ustvari Seagate. Oni su i kupili ceo Samsung HDD. Cena je i više nego pristojna. Ja već razmišljam da uzmem još jedan.
Hvala za predlog, pogledao sam, vizuelno mi deluju ozbiljno, mada bih ja pre isao na kapacitet od 1T. Vidim ima nekih modela iz serije M3. U cemu je razlika izmedju D3 i M3 serije, ili je to samo razlika u oznaci slova?

Citat:
Schnak3 kaže: Pregled poruke
Ja imam Seagate Backup Plus Slim. Koristim ga isto samo za backup poslednjih godinu dana. Za sada nema nikakvih problema iako mi je pao sa 2 metra visine (ne direktno na patos) i pao mi je u toku rada.

Ako kupujes ove vece varijante sa 3.5" HDD-ovima pogledaj da li mogu da se izvade bez problema ukoliko imas neki problem sa uredjajem pa mora da cupas HDD.

Koliko cesto i kakav backup ce da radis? Ako ne cuvas nista toliko bitno rucno prebacivanje na USB 3.0 HDD jednom u par nedelja ce da ti zavrsi posao. Ukoliko ti treba dnevni backup onda najbolje kupi neki softver da ti na dnevnoj bazi pravi inkrementalni backup (prebacuje samo razliku u odnosu na proslu kopiju).
Hvala za savete, nema pravila koliko cesto radim backup, otprilike kada imam nesto vazno ili nesto sto bi hteo da sacuvam trajno, jer ima i prolaznih podataka koje nema potrebe da bekapujem. uglavnom je rucno prebacivanje, nemam potrebu za automatskim backupom, jer ne zelim da cuvam bas sve podatke.

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Eksterni ili interni disk?
Ako ti treba interni sada u principu kvalitet ne može da se proceni jer svi koštaju manje više isto i ne postoji "kvalitetan" brend. Možda da gledaš nešto od Toshibe (P300), Hitachija ili Samsunga.

Ako ti treba eksterni isto to samo dokupiš fioku.
Ako ti treba portabilan eksterni disk i tu su pravila ista, tačnije nema pravila. Možda neki model gde su unutra zapravo diskovi nekog od tri gore navedena brenda.
Ja bih radije uzimao interni HDD, nekako nisam pristalica da HDD sa trajnim podacima (bekapovanim na duze vreme) nosam tamo-amo, cimam, truckam i slicno... ali posto imam komp na dva razlicita mesta onda sam u dilemi, bas razmisljam sta je bolje.
Vidim pominjete diskove od ova tri brenda, jel to znaci da neke druge proizvodjace diskova treba izbegavati, ako je tako, koji su to proizvodjaci za izbegavanje, a sta je sa WD? koristio sam ih godinama, jos uvek imam par kom. koji rade.
Godinama nisam pratio sta se desava na trzistu, ko je koga kupio sta se gde ugradjuje i slicno, nisam upucen.
Hvala za savete i pomoc.

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Što se eksternih rešenja tiče ja već tri godine imam 2 1TB Transcend StoreJet 25M3 (unutra je WD disk) i jedan Verbatim od 0.75TB sa Toshibinim diskom. Korisitim ih otprilike jednom mesečno za bekap, ostatak vremena provode u fioci (ne u fioci za diskove, nego u fioci od stola), nekad zaboravim da ih skinem pa ostanu par dana nakačeni na usb hub . Jes' da je to relativno kratak vremenski period za test HDD-a ali do sad nije bilo problema.
Hvala puno!
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2017, 17:39   #7
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Moje iskustvo sa Seagateom je krajnje negativno zadnje 2-3 godine: DOA diskovi, diskovi koji riknjavaju posle svega nekoliko meseci: sektori, glave, motor šta 'oćeš. Ako su uzeli Samsung HDD diviziju onda bih i Samsung izbegavao.

WD je malo bolji po tom pitanju ali opet vidim dosta blue/green diskova kojima dosta brzo propadaju sektori (kući imam jedan takav).

Vidi ovo:
https://www.backblaze.com/blog/hard-...stats-q1-2016/

Po tome se da zaključiti da je Hitachi najpouzdaniji trenutno. Toshiba navodno nije loša (i sam sam uzeo P300 za konfu pre neki dan) ali vidim evo da neka serija ovde ima solidno loš failure rate. EDIT: Sad vidim i da je uzorak diskova izuzetno mali pa podaci i nisu relevantni.

Kako god okreneš dupli backup najvažnijih podataka je obavezan bilo na još jedan HDD bilo online.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Zoranb007 (23.2.2017)
Stara 16.2.2017, 17:52   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

WD ima mali limit bad sectora i kad padne ispod toga uspori se 10kb/s treba ti 2 meseca da ga iskopiraš
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Zoranb007 (23.2.2017)
Stara 24.2.2017, 5:29   #9
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

OK. 1T. Toshiba ili Hitachi, sta sad i koja serija?
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2017, 5:39   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Toshiba P300 je zadovoljavajuće brz disk, skoro sam ga kupio za konfu a na preporuku članova sa foruma. Pa pretpostavljam da može da ti završi posao. Toshiba je preuzela deo Hitachija tako da to je to.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Zoranb007 (5.3.2017)
Stara 26.2.2017, 9:24   #11
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Bilo koji od ta dva će ti završiti posao, Toshiba je nešto brža, pa ako ti je to bitno, uzmi to.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Zoranb007 (5.3.2017)
Stara 5.3.2017, 4:21   #12
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Hvala svima, uzeo Toshibu 1T P300 HDWD110.

Za sada radi. Podelio na 2 paprticije.
Sto se tice brzine prebacivanja podataka izmedju hardova, Toshibe brze salje nego sto prihvata, to me zbunjuje, ovi stari HDDvi brze prihvataju od Toshibe...
Npr. Kada kopiram-prebacujem istu kolicinu podataka, stari HDD brze prihvata od Toshibe, a kada tu istu kolicinu saljem sa Toshibe salje brze od ostalih Hardova, naravno ne radim sve ovo istovremeno, vec dosk po disk, nista mi nije jasno..?

I samo jednu manu sam primetio od starta, kuciste vise bruji nego pre, onako podmuklo i neprijatno bruji, pre nije, na mesto treceg starog (ali po kapacitetu manjeg) HDDa sam ubacio Toshibu. Kuciste je kvalitetno, sa vecim ventilatorima imaju potenciometre i rade na minimumu, nije pre brujalo.?

Uskoro stizu ostali utisci.
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2017, 10:09   #13
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

za arhiviranje si mogao i neki sporiji green manje prave buku a tebi brzina nešto nije potrebna za to, da napravim zaključak. Prvih mesec dana samo testiraj pravi kopije možda je to brujanje i znak neispravnosti
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Zoranb007 (9.10.2017)
Stara 5.3.2017, 15:32   #14
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Citat:
Zoranb007 kaže: Pregled poruke
Hvala svima, uzeo Toshibu 1T P300 HDWD110.
I samo jednu manu sam primetio od starta, kuciste vise bruji nego pre, onako podmuklo i neprijatno bruji, pre nije, na mesto treceg starog (ali po kapacitetu manjeg) HDDa sam ubacio Toshibu. Kuciste je kvalitetno, sa vecim ventilatorima imaju potenciometre i rade na minimumu, nije pre brujalo.?

Uskoro stizu ostali utisci.
Proveri još jednom kako si ga zašrafio, probaj ili da malo pritegneš ili popustiš, možda nešto od tog pomogne ili eventualno da staviš gumene podloške pre šrafljenja.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Zoranb007 (9.10.2017)
Stara 6.3.2017, 4:39   #15
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
za arhiviranje si mogao i neki sporiji green manje prave buku a tebi brzina nešto nije potrebna za to, da napravim zaključak. Prvih mesec dana samo testiraj pravi kopije možda je to brujanje i znak neispravnosti
Mozda se nisam bas ispravno izrazio, nije buka iz HDD kucista, vec bruji lim desktop kucista od vibracija koje proizvodi HDD, pa se prenosi... kada pipnem prstom novi HDD osecam jace vibracije (ali sitne vibracije) nego kada pipnem stare Hardove, da li je to prihvatljivo pod uslovom da je hard ispravan?
I kada skinem jednu stranu kucista, brujanja vise nema, cujem samo ventilatore kako tiho huce.
Toshibu P500 sam uzeo po preporukama sa foruma.
Kazes moze da bude znak neispravnosti, da li hard uopste sme da ima te vrlo sitne vibracije (koje vise lice na bridenje) ili ne sme uopste? nisam o tome nikada razmisljao?
Hvala za savet.
Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Proveri još jednom kako si ga zašrafio, probaj ili da malo pritegneš ili popustiš, možda nešto od tog pomogne ili eventualno da staviš gumene podloške pre šrafljenja.
Probao da popustim i zategnem srafove, ma isto, sve dok ne skinem stranicu kucista, i onda prestaje brujanje, gde da nabavim te gumice ,ili da improvizujem uradi sam?
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2017, 6:42   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

čisto preventivno kažem
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Zoranb007 (9.10.2017)
Stara 6.3.2017, 10:16   #17
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Citat:
Zoranb007 kaže: Pregled poruke
Probao da popustim i zategnem srafove, ma isto, sve dok ne skinem stranicu kucista, i onda prestaje brujanje, gde da nabavim te gumice ,ili da improvizujem uradi sam?
Možeš slobodno probati nešto da improvizuješ, gumice za slavinu ili nešto slično iz gvožđare i sličnih prodavnica, izolir traka, šta god.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Zoranb007 (9.10.2017)
Stara 6.3.2017, 20:26   #18
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Mozes da probas ovo https://www.youtube.com/watch?v=9EV6pLzcRb0

Trenutno kuciste se povezuje na HDD "metal na metal", nema nikakvu gumu izmedju pa sam stavljao izmedju gumu- malo je utisala HDD, malo ali primetno.
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Schnak3 na korisnoj poruci:
Zoranb007 (9.10.2017)
Stara 6.3.2017, 22:42   #19
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Bruji i kod mene solidno "u leru", kućište prenosi vibracije. Možeš da podesiš da se isključi kad ga ne koristiš u Power Settings i da podesiš APM pomoću, na primer, CrystalDiskInfo na minimum i smanjićeš i buku i potrošnju.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Zoranb007 (9.10.2017)
Stara 9.10.2017, 17:24   #20
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: HDD samo za Backup (arhiviranje) koji?

Evo posle duze vremena utisci za Toshibu 1T P300 HDWD110.

Jos jednom svima hvala za savete, pomogli ste mi oko izbora HDDa i zadovoljan sam.

Utisci su mi da je HDD odlicna kupovina za taj novac i da ostavlja utisak bezbednog i kvalitetnog harda, tih je prilikom prebacivanja podataka, ali me zbunjeje sto sa diska na disk sporije prebacuje podatke nego ovi neki HDDovi starije generacije,
ovi stari hardovi (izmedju njih) lete podaci, dok kod nove Toshibe je sporije... nmmpojma zasto?

Sve ostalo je uglavnom standarno, nisam primetio neke probleme ili smetnje... sve u svemu zadovoljan sam.

Zalio sam se na buku, evo sta je: Imao sam 3 HDDa i svaki od njih ima svoju sitnu vibraciju koja se prenosi na kuciste i dobija se ukupna buka.

Kad sam jedan od stara 3 HDDa zamenio sa novom Toshibom, onda je novi HDD sa svojim sitnim vibracijama upao u klinch sa starim HDDovima i njihovim vibr... potrefilo se da su diskovi u nekom neskladu sa vibracijama i doslo je do vece buke preko lima kucista, tako da se viise cuje kao BRUM vibracija u niskum frekvencijama...

Ali OK. kad mi smeta ja olabavim jedan sraf na poklopcu, ond kuciste nije toliko utegnuto i brooma vise nema
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Diablo 3 Attila Role-Play 3500 12.12.2018 12:23
Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...) sasha vukelic Pravljenje igara 138 24.9.2016 20:36
Svet kompjutera 6/2013 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 43 28.6.2013 11:51
Nuklearna energija i Srbija todos Brbljaonica 321 10.5.2010 10:10
Fedora 10 Cambridge holodoc Slobodni softver 89 1.5.2009 14:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com