Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.9.2017, 13:03   #1
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Popravka Power Jacka na laptopu

Moj djed je imao (i jos uvjek ima) Fujitsu Siemens Amilo A1560G. Prestao je da ga koristi kada vise nije mogao da se puni. Nakon totga je koristio iPad koji se zakljucao na Apple ID ciji vlasnik ne moze da opet aktivira, i sada koristi laptop koji je pozajmio. Ja sam dosao na ideju da popravim tu masinu i da mu ga dam opet na koristenje.
Rasklopio sam taj laptop (skoro citavog) i naisao na jedan od klasicnih problema sa laptopovima -- power jack se totalno odvalio od maticne. Ja se sada pitam moze li se to zalemiti opet, posto ni jack ni maticna na tom dijelu nisu ostali u Bog-zna-kakvom stanju. Imate slike u prilogu. Sta mislite?

Nego, sto se tice laptopa, taj je iz 2005. godine, ima AMD Sempron procesor koji jeste dosta spor, oko 380MB DDR RAMa (dobro si procitao, DDR) i Hitachi Travelstar HDD od 40GB. Bez obzira na sve to, on ga je dosta koristio do 2015. godine, a mozda i 2016., sa sve Windows XPom. Pa se pitam, da li se on moze jos koristiti i danas? Sluzice uglavnom za trazenje po internetu, otvaranje dokumenata i eventualno da pogleda poneki video na YouTubeu.

Hvala unaprijed

P.S. Primijetio sam i da se jedna nogica od power jacka odvalila, Da li ce i to stvarati problem?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	DSC_0210.jpg
Viđeno:	46 puta
Veličina:	89,8 KB
ID:	56319   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	DSC_0211.jpg
Viđeno:	45 puta
Veličina:	96,7 KB
ID:	56320   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	DSC_0215.jpg
Viđeno:	48 puta
Veličina:	118,3 KB
ID:	56322  
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2017, 20:43   #2
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Popravka Power Jacka na laptopu

Niko nema ideju kako bih ovo napravio da radi?
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2017, 14:02   #3
VedranCG
Član
 
Član od: 25.5.2012.
Poruke: 341
Zahvalnice: 185
Zahvaljeno 198 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Popravka Power Jacka na laptopu

Može to da sredi dobar majstor. Ja ne bih preporučio tebi da to radiš ako nemaš dobru lemilicu i veliko iskustvo. Ne bi trebalo neko preko 10-15 eura to da naplati makar kod nas . Vjerovatno bi znao i neki bolji električar.
VedranCG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VedranCG na korisnoj poruci:
MTomic (5.10.2017)
Stara 5.10.2017, 16:48   #4
lobanja
Veteran
 
Član od: 18.5.2008.
Poruke: 864
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 135 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Popravka Power Jacka na laptopu

takva masina je u danasnje vreme vise nije upotrebljiva,posebno sto se tice interneta(pogotovu youtuba). Preporucio bi ti da mu je zamenis kompletno jer bilo koji DC tu masinu gazi po performansama. Ovo ti je cist savet,mislim da se ne isplati da se zamajavas sa tim prestarim kompom
lobanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku lobanja na korisnoj poruci:
MTomic (5.10.2017)
Stara 5.10.2017, 17:38   #5
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Smile Re: Popravka Power Jacka na laptopu

Citat:
lobanja kaže: Pregled poruke
takva masina je u danasnje vreme vise nije upotrebljiva,posebno sto se tice interneta(pogotovu youtuba). Preporucio bi ti da mu je zamenis kompletno jer bilo koji DC tu masinu gazi po performansama. Ovo ti je cist savet,mislim da se ne isplati da se zamajavas sa tim prestarim kompom
Pa, ako bas nista ne budem uspio da uradim po tom pitanju, ipak cu je zadrzati, da se malo igram s njome
Ne bi bilo lose da ga koristim za igrice iz 2000-tih ili nesto drugo da eksperimentisem...

Poslednja ispravka: MTomic (5.10.2017 u 17:40) Razlog: Greska u kucanju
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2017, 23:53   #6
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Popravka Power Jacka na laptopu

Pazi, nisam radio na laptopu, ali sam radio na klavijautri. Ja sam uspeo da yalemim isti džek, ali ako je džek uništen, možeš u bilo kojoj radnji uzeti odgovarajući džek, na njega staviti kabl i žice kabla zalemiti na vodove na ploči.

Takoše jednom mi je otišao na kontrolnoj jedinici za kopmjuterski zvučnik ženski džek za 3.5 mm bananicu, bukvalno se odvalio vod sa ploče na mestu gde je bio zalemljen. Zgrebao sam izolalciju sa voda na ploči i premostio na odgovarajuće konektore žicama, posle prelakirao lakom za nokte to mesto (čuo od majstora da nije loše, služi kao izolacija), mada mi se čini da je to nepotrebno. Jedino što ne bi bilo baš estetski (virio bi ti kabl sa džekom iz laptopa, mada možeš da odradiš kratak kabl a uz malo mašte verovatne može da se uglavi džek i u sam laptop).

Podržavam te u ideji da ga osposobiš, 'leba ne traži, a može mu se već naći neka primena.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
MTomic (6.10.2017)
Stara 6.10.2017, 13:27   #7
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Re: Popravka Power Jacka na laptopu

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Pazi, nisam radio na laptopu, ali sam radio na klavijautri. Ja sam uspeo da yalemim isti džek, ali ako je džek uništen, možeš u bilo kojoj radnji uzeti odgovarajući džek, na njega staviti kabl i žice kabla zalemiti na vodove na ploči.

Takoše jednom mi je otišao na kontrolnoj jedinici za kopmjuterski zvučnik ženski džek za 3.5 mm bananicu, bukvalno se odvalio vod sa ploče na mestu gde je bio zalemljen. Zgrebao sam izolalciju sa voda na ploči i premostio na odgovarajuće konektore žicama, posle prelakirao lakom za nokte to mesto (čuo od majstora da nije loše, služi kao izolacija), mada mi se čini da je to nepotrebno. Jedino što ne bi bilo baš estetski (virio bi ti kabl sa džekom iz laptopa, mada možeš da odradiš kratak kabl a uz malo mašte verovatne može da se uglavi džek i u sam laptop).

Podržavam te u ideji da ga osposobiš, 'leba ne traži, a može mu se već naći neka primena.
Problem bi bio, sto se tice ideje sa kablovima koji vode do krajnje tacke kontakta jeste sto maticna bas tijesno, po dizajnu, uglavljena u "kuciste" tog laptopa, tako da bi kabl bas tijesno stojao tu... Inace, hvala na prijedlogu
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2017, 22:38   #8
Gibli
Član
 
Član od: 26.4.2006.
Poruke: 77
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 23 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Popravka Power Jacka na laptopu

Citat:
MTomic kaže: Pregled poruke
Niko nema ideju kako bih ovo napravio da radi?
Možeš da napraviš još nekoliko fotki samog konektora? Kao ova poslednja što si okaćio, ali iz nekoliko uglova...
Gibli je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2017, 23:28   #9
yoshida
Član
 
Član od: 26.12.2007.
Lokacija: preko puta tri kaputa
Poruke: 458
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 247 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Popravka Power Jacka na laptopu

zalemi "+" i "-" vod na ploči gde je nekad bio džek, izvuci ih napolje, prikači novi "ženski" na ta dva voda, i posle koristi lap top preko mrežnog adaptera.

povedi računa o polaritetu (gde ide "+" a gde "-" ) da ne dodje do nepredvidjene štete.

nije baš najelegantnije rešenje, ali vrši posao.
yoshida je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Graficka MSI R4830 nabubreli kondezatori Filip89x Kvarovi 27 13.5.2013 20:58
Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče Mickie Operativni sistemi 60 12.8.2010 10:15
NTFS u FAT32! Branislav Gavric Operativni sistemi 29 28.12.2009 22:04
nema slike na laptopu... dejan86 Osnovne komponente 1 28.1.2008 16:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com