Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Modovi

Modovi Budite jedinstveni - modifikujte svoj računar

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.10.2011, 20:38   #141
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Ako nije zver onda mu ne treba vodeno hlađenje, mani se ćorava i nepotrebna posla osim ako ti je hobi ili zanimacija.
Temperature procesora pri opterećenju su 47 stepeni sa box kulerom (AMD). Trenutno radi na 2,9GHz, a ja bih da iz njega izvucem 3,3-4GHz. Hobi nije jer je skup . Inače voleo bih da pokusam da napravim vodeno hlađenje.
#Sada sam video da je Freško pravio vodeno iz delova, pa ako moze da napise koliko ga je to koštalo, mislim na WB? (cena moze i na PP).
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2011, 21:32   #142
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

U principu na taj nacin mozes sklepati nesto,ali gledano iz ugla performansi i kvaliteta,potrebnog vremena i zivaca jeftinije resenje ti je da nadjes polovni ThermalTake PW850i (novi su bili oko 35e za vreme praznjenja preostalih zaliha) i zamenis mu vodeni blok za procesor (ima dobrih blokova,polovnih naravno,na Benchu). Kasnije mu mozes dodati jos jedan radijator i Qzma da te vidi

Izrada vodenog bloka na papiru deluje jednostavno,ali je u praksi komplikovana. Treba da uklopis protok,rezistivnost,dovoljnu povrsinu za toplotnu dispaciju...
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2011, 23:18   #143
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

#Thaedass
Uzeću u obzir tvoj predlog da potražim TT.

Ali bih ipak pokusao da napravim WB, posto imam alat za tako nešto (CNC). Okačiću sutra skicu WB kako bi izgledao, pa da kažemo neku reč i o njemu.
U principu jedini problem mi je WB (tj. materijal za isti), tako da bih pokusao da ga napravim, a ako ne uspe potražiću fabrički.
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2011, 1:10   #144
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Ma ok onda, al mislim da bi ti ispalo jeftinije da kupiš procesor od 4GHz bez "štelovanja" Ja bi sebi pravio vodeno iz hobija, al para se nema, a novaca još manje
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2011, 11:47   #145
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
Qoozma kaže: Pregled poruke
#Sada sam video da je Freško pravio vodeno iz delova, pa ako moze da napise koliko ga je to koštalo, mislim na WB? (cena moze i na PP).
Mani se tih stvari, davno je prošlo to vreme kad se blokovi u koćnoj radinosti pravili na stvugu i CNC mašini. Ja sam to radio još davne 2006/7 godine. Kad sve to nije bilo dostupno u Srbiji. Danas je to sišlo među široke narodne mase. I ako se malo namužiš možeš da kupiš komponente za vodeno hlađenje i ispod 100 Eura. Ne kažem da će te komponente biti vrhunske, mnogo daleko od toga ali je činjenica da se neka bejzik varijanta može sklepati od novih kupovnih komponenti za relativno male pare. Tako da je varijanta podpune samogradnje glupost osim ako sve mašine nemaš u garaži i to ti nije hobi.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2011, 13:10   #146
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Mani se tih stvari, davno je prošlo to vreme kad se blokovi u koćnoj radinosti pravili na stvugu i CNC mašini. Ja sam to radio još davne 2006/7 godine. Kad sve to nije bilo dostupno u Srbiji. Danas je to sišlo među široke narodne mase. I ako se malo namužiš možeš da kupiš komponente za vodeno hlađenje i ispod 100 Eura. Ne kažem da će te komponente biti vrhunske, mnogo daleko od toga ali je činjenica da se neka bejzik varijanta može sklepati od novih kupovnih komponenti za relativno male pare. Tako da je varijanta podpune samogradnje glupost osim ako sve mašine nemaš u garaži i to ti nije hobi.
Onda da poslušam savete... Pošto ja nemam nikoga od koga bih to naručio, možete li mi Vi preporučiti nekog? Kao što sam već napisao najpotrebniji mi je WB za procesor, a kasnije bih možda dobao još i za NB i graficku (ako kupim bolje).
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2011, 14:57   #147
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Koliko je meni poznato, izgradnjom vodenog bloka u kućnoj radinosti od nule se niko ovde nije bavio osim mene. Ako te baš interesuje mogu da ti uslikam blok da vidiš kako to izgleda, ako te baš zanima. Ja sam moj radio od aluminijuma na strugu. Sa bakrom je nemoguće raditi ako nemaš "sporohodni" strug (čija glava rotira na malom broju obrtaja. Ja kada sam radio svoj meni CNC mašina nije bila dostupna, već samo strug tako da je moj blok valjkastog oblika. Ja ti jošjednom kažem da digneš ruke od toga ako si početnik jer su šanse nikakve da napraviš blok koji može da "prismrdi" čak i najjeftinijim kupovnim varijantama. Tako da nevidim poentu priče da to sam počinješ. Pogotovo kad je sve to široko dostupno, i lako se nabavljaju kako najjeftiniji tako i bolji blokovi i uopšte sve što je vezano za rashlađivanje računara vodom.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2011, 15:34   #148
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

#Freško
Ja sam samo izložio koje mogućnosti imam, ali pošto ima jednostavnijih od moje ićiću na tu. Od sledeće nedelje idem da potražim pumpu, pa ću videti koliko će mi novca ostati za WB. Stupio sam u kontakt sa Rocker-om i predložio mi je nekoliko rešenja, ali prvo da pogledam mogu li naći "pristojnu" pumpu.
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2011, 15:41   #149
zdravkelja
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.12.2006.
Lokacija: secretlevel.org
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 1.929
Zahvaljeno 1.916 puta na 819 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Ti bi sa obicnim kulerom do 30e mogao da izvuces taj procesor na toliko koliko hoces. Ja sam sa CM Hyper 212 (20-ak evra) podigao procesor za 40% i ne prelaze mi temperature 60C pod opterecenjem. Po meni, ta budzetska hladjenja nisu vredna para, a ako ti hoces nesto da napravis, moras debelo da se razumes u tako nesto.
Vodena hladjenja su za neke extremnije varijante, a onda se naruci neki EK iz Slovenije
zdravkelja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2011, 18:28   #150
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Koliko je meni poznato, izgradnjom vodenog bloka u kućnoj radinosti od nule se niko ovde nije bavio osim mene. Ako te baš interesuje mogu da ti uslikam blok da vidiš kako to izgleda, ako te baš zanima. Ja sam moj radio od aluminijuma na strugu. Sa bakrom je nemoguće raditi ako nemaš "sporohodni" strug (čija glava rotira na malom broju obrtaja. Ja kada sam radio svoj meni CNC mašina nije bila dostupna, već samo strug tako da je moj blok valjkastog oblika. Ja ti jošjednom kažem da digneš ruke od toga ako si početnik jer su šanse nikakve da napraviš blok koji može da "prismrdi" čak i najjeftinijim kupovnim varijantama. Tako da nevidim poentu priče da to sam počinješ. Pogotovo kad je sve to široko dostupno, i lako se nabavljaju kako najjeftiniji tako i bolji blokovi i uopšte sve što je vezano za rashlađivanje računara vodom.
Sad si mi dao dobru ideju. Imam coveka u komsiluku, koji pravi sve zivo od aluminijuma (meni je pravio glavu motora za tomos automatik, napravio je bolje nego originallnu, sa sve perajima.. Ajde uslikaj molim te to, i daj neke seme(crteze) ako imas, pa da vidim sa njim, posto bi mi on to uradio besplatno.

Da li bi ovakav blok bio dovoljan, ima sporohodni strug, pa moze da mi izvadi u bakru. Procesor je phenom, ne treba mi za OC.
EDIT:
Koliko vidim, ovo su koristili za GF2 karticu, mozda bi bilo prikladnije ovako nesto:

Naravno ima i glodalicu.

Poslednja ispravka: ivance95 (10.10.2011 u 18:49)
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2011, 18:36   #151
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Kakve su ove pumpe:
Atman AT 304

Atman AT 1000

Atman AT 305

I kakve prepravke trebaju ovde da se urade, jer planiram posebno pumpu posebno rezervoar?
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2011, 18:49   #152
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

@ivance95

Uslikaću ti večeras ako stignem.

@Qoozma

Nema šta tu da se prepravlja, to su potopne pumpe za akvarijum/fontanu. I one nemogu da se preprave da rade izvan vode (ne potopljene). Jer su zamišljene tako da ih hladi voda u koju su potopljene.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
ivance95 (10.10.2011), Qoozma (10.10.2011)
Stara 10.10.2011, 18:55   #153
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

@Fresko
Hvala unapred.
Problem su mi vodeni blok i puma, hladnjak imam, blok cu napraviti, ostaje jos puma. Znam da treba nepotopna, ali ne znam da li ima negde u Srbiji da se nabavi, a ne narucuje mi se samo pumpa iz inostranstva. Da li neko zna nesto o tome? Hteo sam da pravim uljano hladjenje(akvarijum), ali tu ipak postoji dosta problema, kao npr zamena komponenti... Ne prska mi se svaki put Faminom, ipak je ovo elegantnije.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2011, 18:59   #154
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Pazi možeš ti da kupiš potopnu punmu, i da je recimo potopiš u neku teglu/tank i slično... Ali ko što rekoh problem je u tome što se potopna pumpa greje, i hladi se preko vode u koju stoji. I samim tim ti podiže temperaturu tečnosti kojom pokušavaš da hladiš procesor. Veruj mi da je neefikasno. Govorim iz iskustva jer sam se s tim zanimao ranijih godina dok vodena hlađenja nisu bila dostupna u Srbiji već ako si hteo vodu u komp ili si morao sam da budžiš ili da navlačiš od preko.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2011, 19:19   #155
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Vodena hlađenja

@ivance95
Nikako nemoj da kombinuješ aluminijumske fitinge sa bakarnim blokom. Ne želiš da u sistemu imaš išta aluminijumsko ako je bakar prisutan, naročito ne ako se tako neposredno dodiruju, pa još na spojevima. To je bukvalno tempirana bomba i samo je pitanje vremena kada će aluminijum toliko korodirati da počne da šiklja voda na sve strane. A blok je poslednje mesto gde želiš da ti sistem procuri.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
ivance95 (10.10.2011)
Stara 10.10.2011, 20:17   #156
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
Nema šta tu da se prepravlja, to su potopne pumpe za akvarijum/fontanu. I one nemogu da se preprave da rade izvan vode (ne potopljene). Jer su zamišljene tako da ih hladi voda u koju su potopljene.
Koliku količinu vode bi mogla da gura ova najslabija Atman AT 304 (potopljena) ?

Može li neki link za protočne pumpe, jer ne mogu da ih nađem?
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2011, 21:27   #157
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
@ivance95
Nikako nemoj da kombinuješ aluminijumske fitinge sa bakarnim blokom. Ne želiš da u sistemu imaš išta aluminijumsko ako je bakar prisutan, naročito ne ako se tako neposredno dodiruju, pa još na spojevima. To je bukvalno tempirana bomba i samo je pitanje vremena kada će aluminijum toliko korodirati da počne da šiklja voda na sve strane. A blok je poslednje mesto gde želiš da ti sistem procuri.
Nisam ni mislo da pravim od aluminijuma, vec posto covek moze da pravim od bakra, samo da nadjem neku pristojnu skicu, vec sam rekao da ne treba za oc, jel ova phenom 9500 ne moze ni za 100Mhz da se klokuje... Ima li kod nas ostale opreme? Mislim na creva, tecnost, i pumpu? Ne mora ovde, moze na pp, posto je zabranjeno reklamiranje.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2011, 22:09   #158
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

@ivance95

Baci pogled na ovu temu. Ima dosta postova gde sam pisao o bloku kojeg sam pravio ima dosta i slika i josx mnogo toga..

Evo baci pogled na neke moje postove od pre neku godinu iz doticxne teme.

-
--
---
----
-----
------


A evo ti i slika bloka.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
ivance95 (10.10.2011)
Stara 10.10.2011, 22:41   #159
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

E ovaj mi se jos vise svidja od ovog sto sam ja postavio. Samo mi reci kako si Radio unutrasnjost bloka? Odnosno kako sprovodis vodu, polozaj kanala, nigde nisi napisao, samo za drugi. Ali koliko mogu da primetim, izvadio si mu poklopac, i tako radio. Radiator imamo isti, nisam bio siguran da moze, ali sada sam siguran, a imam ih dosta, posto mi je otac automehanicar... Izgleda da ce ovo ispasti jeftinije nego sto sam mislio... Samo pumpu i creva da obezbedim i bice to ok, ja ovde ne vidim pumpu, i zasto imass 2 napajanja, da li je ovo drugo za pumpu?
Hvala sto si mi izasao u susret.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2011, 23:08   #160
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Unutrašnjost bloka je podpuno šuplja, bez ikakvih pregrada i bilo čega. Drugar se jedino trudio da dno bloka bude što tanje i da voda bude što bliža procesoru. Ako se ja dobro sećam, debljina dna je između 1-2 milimetra. nevidiš pumpu zato što je pumpa bila potopljena u kofi/bačvi . To drugo nije napajanje već samo lim od napajanja. Unutra sam bio spakovao relej, kako bi se pumpa palila zajedno sa startovanjem računara, i osim releja sam tu smestio još par prekidača kao recimo taster za Clear BIOSa.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
ivance95 (11.10.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vodena hladjenja Morandi Ostale komponente 9 29.2.2012 4:11
Racunar ne butuje duuka97 Kvarovi 4 10.2.2012 15:44
Malo hlađenja Otherside Ostale komponente 11 24.1.2009 15:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com