Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.6.2015, 22:02   #1
Akson
Novi član
 
Član od: 4.3.2014.
Lokacija: Tivat
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Linux mint

Ćao drugari treba mi pomoć.Danas sam dobio ne baš novi laptop lenovo b590,sa Linuxsom.Pošto ja nikad nisam imao iskustvo sa linuxom logicno je da hoću da pređem na windous.Htio bih da ga ostavim i napravim posebnu particiju na linuxu ,ali pošto nikad nisam radio na njemu neznam ništa tako da sam bespomoćan.Kako da napravim u Linuxu 2 particiju ili particiju za windous?I da li će mi u instalaciji windousa linux praviti probleme?Nervirame što na Lenovoj stranici nema drivera za linux.I da ne zaboravim Linux mint 17.1.I imam dilemu oko tableta.Da li da uzmem ipad air ili neki drugi tablet koji mi preporučite.Hvala unapred.
Akson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2015, 23:43   #2
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Linux mint

Ako ne zelis da imas linuks, instaliraj samo windows i opcijama nakon bootovanja windowsa sa cd ili usb imas da podelis particije i izaberes na kojoj da instaliras sistem, tada se odradi format te particije i krece instalacija sistema.
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2015, 11:27   #3
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Linux mint

Da bi pod Linuxom napravio particiju za Windows treba ti program GParted. Ako već nije instaliran instaliraj ga iz Software centra. To ti funkcioniše kao Play Store na Androidu (Android je baziran na Linuxu) ili Windows store. A uvek možeš da kreiraš butabilni Acronis Disk Director na drugom računaru i odradiš preko njega.
Za drajvere za Linux ne brini jer sam Linux sadrži sve osnovne drajvere. Ako imaš Nvidia ili AMD grafičku ili Broadcom WiFi ponudiće ti i vlasničke drajvere pored open-source verzije.
Ja lično nisam instalirao prvo Linux pa Windows ali jesam obrnuto. Uvek ostavim Windowsov boot loader kao primarni i dodam Linux preko EasyBCD da bih mogao da biram koji OS hoću.
U slučaju da GRUB (Linux boot loader) ostane kao primaran i ne vidi Windows možeš da pokreneš Terminal (comandna linija kod Linuxa) i ukucaš:
sudo update-grub
Udariš Enter, ukucaš tvoju lozinku i trebalo bi da dobiješ i Windows u boot meniju.

P.S. Skokni malo na Youtube. Imaš par finih video tutorijala oko dual boot instalacije Windowsa i Linuxa.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ruski alt linux slavel Slobodni softver 74 1.2.2018 20:36
Linux Mint 14 (errno 5) input/output error (HITNO) cpumera Slobodni softver 14 1.3.2013 13:25
Linux za pocetnike Nemanja Inc Slobodni softver 9 3.6.2011 7:26
Debian 5,Linux Mint 8 ili Linux Mint Debian Nemanja Inc Slobodni softver 9 23.3.2011 23:10
Linux Mint 7 Gloria despot77 Slobodni softver 10 9.12.2009 13:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com