Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Forum o forumu

Forum o forumu Pitanja, sugestije i problemi u radu s našim forumom

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.1.2011, 15:45   #1
majsta
Novi član
 
Član od: 14.4.2007.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 10 puta na 2 poruka
Exclamation Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o njima?

Nije mi jasno zasto na ovom forumu nema retro dio koji bi bio vezan za stare racunare. Ako je ovo casopis za racunare, da li to znaci da je iskljucivo za nove racunare sa bazirane na gigahercima, gigabajtima i sl. Mislim da je sramota da na ovom forumu ne postoji dio koji bi govorio o onim slavnim vremenima kada je SK bio jedini izvor informacija o C64, Atari, Amiga racunarima. Meni je totalno nejasno da na ovom forumu nema takvog podforuma, te oni koji nesto zele da napisu o tim vremenima moraju da pisu na Brbljaonici ili dijelu vezanom za stare igre. Takodje toliko se toga i danas desava u svijetu starih racunara da je mozda potrebno da se i o tome nesto napise. Ja vjerujem da je vecina ljudi koja ovde dolazi nekad koristila te stare racunare, ali jednostavno smatraju da tu nema sta vise da se kaze. Mislim da grijese. A mislim i da bi se i ovi noviji clanovi malo zapitali zasto su nam uopste potrebni toliki gigaherci i gigabajti, da malo vide da se i na 7Mhz moze gledati video zapis. Zato predlazem da se otvori podforum retro racunari.
majsta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2011, 17:44   #2
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Retro forum

http://www.sk.rs/forum/forumdisplay.php?f=63

Ima tamo i priča o hardveru, tako da nema potrebe da se otvara podforum isključivo za to. I na Benchu je recimo retro softver i hardver smešten u okviru jednog podforuma.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2011, 22:19   #3
majsta
Novi član
 
Član od: 14.4.2007.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 10 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Forum: predlozi & sugestije

Na bencu postoji retro forum, pa nije bitno da li je rijec o starim igrama ili starom hardveru. Ali je tamo navedeno "Diskusije o hardveru i softveru: Commodore, Atari, Amstrad, Sinclair, PC (iz pre-pentium ere) i ostali" Moze li se onda bar promjeniti nalov Stare igre u nesto drugo. Jel na tim racunarima se nisu igrale samo igre. Ja jednostavno ne mogu da shvatim da ste se Vi iz SK odrekli onoga na cemu ste poceli. Pa jos citam Vase casopise koje imam u arhivi, iz osamdesetih. Kakvi tekstovi, kakve teme...
majsta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2011, 23:33   #4
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Retro forum

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
http://www.sk.rs/forum/forumdisplay.php?f=63

Ima tamo i priča o hardveru, tako da nema potrebe da se otvara podforum isključivo za to. I na Benchu je recimo retro softver i hardver smešten u okviru jednog podforuma.
Offtopic posts

Zasto ne krenete istim (i proverenim) koracima? Ideja stoji na mestu i vredna je razmatranja..
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2011, 2:00   #5
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Retro forum

A zašto da budemo isti kao benč?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
water wizard (28.1.2011)
Stara 26.1.2011, 2:22   #6
majsta
Novi član
 
Član od: 14.4.2007.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 10 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Forum: predlozi & sugestije

Ja nisam govorio da se neko kopira niti sam ja prvi spomenuo da na bencu ima taj podforum, niti sam ovde zelio da uporedjujem nesto. Hocu da kazem da mi vec dugo vremena bode oci da jedan list koji se bavi racunarima nema na svom forumu dio rezervisan za stare racunare. Stvarno mi je zao ali podforum "stare igre" ovo nikako ne moze zamjeniti. Pa koliko znam kad se sve sabere vise ste godina pisali o tim racunarima nego o sestijum, sedmijum racunarima. Ako je SK postao casopis koji iskljucivo govori o ovim zadnje pomenutim onda ni moj prijedlog nije na mjestu. A ovi prijedlozi moze se pisati u ovom ili onom podforumu sve sto je vezano za retro racunare, pa koja je svrha toga ? Dakle molio bi konkretno obrazlozenje zasto ovaj prijedlog ne moze da se usvoji.
majsta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku majsta na korisnoj poruci:
dejan_osipaonica (30.1.2011), doctor (31.1.2011), Laskaris (28.1.2011), player1 (26.1.2011)
Stara 26.1.2011, 13:54   #7
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Forum: predlozi & sugestije

Citat:
majsta kaže: Pregled poruke
Dakle molio bi konkretno obrazlozenje zasto ovaj prijedlog ne moze da se usvoji.
Nije nigde rečeno da ne može ili neće da se usvoji. I dalje diskutujemo o tome.

Konkretno, ako otvorimo taj podforum, da li će u njemu biti dovoljno tema, ili će da zvrji prazan? Pri tom ne računam, recimo, da ti pokreneš temu o svakom od starih računara, sa slikom i opisom, i da onda više niko ne postuje. To je jedan od primarnih uslova otvaranja novog podforuma - da postoji dovoljna zainteresovanost i opravdanost za njegovo otvaranje, a ne njegovo puko postojanje.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2011, 16:24   #8
majsta
Novi član
 
Član od: 14.4.2007.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 10 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Forum: predlozi & sugestije

Tacno, slazem se. Nije poenta da ja svaki dan pisem o tome, ako nece biti nikakvog odziva, komentara, gdje ce citaoci tek naletiti na te teme preko "Nove poruke" i sl. Ja bi predlozio da se uradi nekakva anketa da vidimo sta ljudi misle. Ali opet ovde bi se ogradio sa tim, da vecina mozda nije ni upucena o dosta tih stvari, pa bi se mozda malo vise zainteresovali, a na pocetku bi bili protiv. Ja licno ne mogu da shvatim da neko danas voli tu racunarsku tehniku, a da nema pojma o njenim pocetcima. Danas svi hoce sve i sad, takmicenje je ko ce imati vise memorije, brzi procesor i sl., a onima koji su radili na terminalima, koji su se kacili na BBS, koji su na raspolaganju imali svega nekoliko kilobajta memorije, danas je sve dobro. Pa ipak su tad, na tim racunarima pravili sve i svasta. Ja jos jednom predlazem da se kopiraju ovi moji komentari u neku temu u neki od podforuma pa da vidimo sta korisnici foruma misle, jer mislim da vecina nece ovde komentarisati o tome.
majsta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2011, 14:25   #9
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Forum: predlozi & sugestije

Citat:
majsta kaže: Pregled poruke
Na bencu postoji retro forum, pa nije bitno da li je rijec o starim igrama ili starom hardveru. Ali je tamo navedeno "Diskusije o hardveru i softveru: Commodore, Atari, Amstrad, Sinclair, PC (iz pre-pentium ere) i ostali" Moze li se onda bar promjeniti nalov Stare igre u nesto drugo. Jel na tim racunarima se nisu igrale samo igre. Ja jednostavno ne mogu da shvatim da ste se Vi iz SK odrekli onoga na cemu ste poceli. Pa jos citam Vase casopise koje imam u arhivi, iz osamdesetih. Kakvi tekstovi, kakve teme...
edit: Dobar broj moderatora ovde je mladji od toga i skoro pa nemaju pojma o tim vremenima - u urednistvu ima naravno "starih vukova" Naslov bi mogao da bude slican kao na Benchu da bi i hardver bio njime obuhvacen npr "Stari racunari i igre" iako se nalazi u sobi "Igre" ali to tek da bi bilo sto manje posla oko prepravke. Sto se broja tema tice: na Benchu (gde sam clan dobrih deset i kusur godina) se dovoljno pise o retro racunarima da bi postojanje posebne celine bilo opravdano Ako se ipak zeli prilicno popunjen podforum onda neka bude zajedno sa starim igrama u "Stari racunari i igre" - jeste malo provizorijum i mesanje hardvera i softvera ali bar nece biti prazno sigurno. Podrzavam predlog.

Poslednja ispravka: Laskaris (28.1.2011 u 14:54)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2011, 14:31   #10
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Koliko je forumašima poznato postoje dva administratora, VojaM i Chivan, i nisu baš mladi.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2011, 14:32   #11
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

^
Moderatora, sorry , ispravljeno.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2011, 15:55   #12
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Forum: predlozi & sugestije

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
edit: Dobar broj moderatora ovde je mladji od toga i skoro pa nemaju pojma o tim vremenima
Ponovo apsolutno netačna tvrdnja.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2011, 16:11   #13
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Forum: predlozi & sugestije

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Ponovo apsolutno netačna tvrdnja.
Koliko vidim vasa godista u potpisima, tacna je ali to i nije previse bitno i nije napisano da naglasi da su moderatori mladi (to nije pezorativno - naprotiv) vec da je forum generalno mladji od Bencha. (priznajem da nisam pogledao sve profile a videh da ima i ljudi od preko 30). Tema bi bila masine starije od 1998-2000 i vec posetiocu (i moderatoru koji je samo posetilac sa pravom da edituje poruke) mladjem od 25 bi tema bila ne toliko zanimljiva kao ljudima koji su uz stare kompjutere odrasli. Bench forum je sa inicijalno nesto starijom publikom jer je stariji i zato bi se ovde verovatno nesto manje pisalo u sobi "retro racunari" ili kako bi se vec zvala. Zato bi mogli retro hardver i igre da idu zajedno u jednu sobu i ne bi se napravila prevelika zbrka verujem.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2011, 16:15   #14
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

^ zasto bi retro soba bila nezanimljiva mladjoj populaciji? Eto mene recimo zanima Voleo bih malo vise da se edukujem na tom polju,a nemam ni 25 ljeta
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2011, 16:18   #15
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

^
Razlog vise za postojanje jedne takve sobe.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2011, 17:18   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

samo nemojte posle ljudima da se smejete kad priča kako ima pentium 133 2 MB rama i hoće da instalira win 95 na hdd od 20 MB
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2011, 17:33   #17
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Sve sto ima u imenu Pentium, ne smatram "starim" racunarom.

Ako je PC, mora da je bar 486 i da radi u MS-DOS-u.

A ako nije, da je kasetas ili "prijateljica".
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2011, 16:53   #18
majsta
Novi član
 
Član od: 14.4.2007.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 10 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Pazite ovako, ja ne bi taj forum zamislio iskljucivo kao predstavljanje tih starih racunara. Pa koga to interesuje ima masu tekstova na internetu gdje ce procitati da li je neki racunar imao 64 kilobajta memorije ili 128. Postoji jako aktivna grupa ljudi koji i dalje rade na usavrsavanju tih starih racunara i pokusavaju da ih dovedu do danasnjih standarda. Pa bi stoga bilo interesantno i onim starijim korisnicima da vide sta se novo desava na toj sceni, ali i onima mladjim da vide koliko je u stvari truda potrebno da se neka ideja sprovede do kraja kako hardverski tako i softverski. Jer postoji velika razlika izmedju onih koji koriste stare racunare i ovih danasnjih korisnika racunara koji samo zele da im racunar radi,a da se pri tome nikad nece zapitati ni kako njegov pojedini dio funkcionise, na kom principu. Ovi prvi poznaju svoje racunare u dusu, popravljaju ih, prave odredjene dodatke za njih i sl.
majsta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2011, 18:41   #19
dejan_osipaonica
Član
 
Član od: 6.11.2006.
Poruke: 256
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 121 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Podrzavam tvoj predlog majsta ,takodje sam misljenja da bas nije previse uputno mesati stari hardver (retroracunare) mesati sa softverom ,igricama koje ce prebrzo zatrpavati teme o hardveru. Takodje ima i ovde starijih korisnika racunara ali se eto na benchu pre stvorila atmosfera za kreiranje retro hardverske sekcije,nekako je i sam bench vise hardverski orjentisan dok je sk vise softverski nastrojen.U sustini bilo bi lepo da postoji retro podforum koji bi moga obiti podeljen na hardver i softver....
Ono sto u stvari nama fali majsta je jedan pravi retro forum ,a dotle cemo se muvati okolo...
dejan_osipaonica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2011, 19:10   #20
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

http://www.atari-forum.com/

http://forums.atari.com/

http://www.atariforums.com/

http://www.ataricommunity.com/forums/

http://www.amiga.org/

http://amigaworld.net/modules/newbb/

http://www.commodore.ca/forum/
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com