Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.9.2009, 20:14   #1
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Nov softver vs star hardver

Pozdrav!

INteresuje me "psihologija" vecine krajnjih korisnika tj. zbog cega se vecina manje upucenih ljudi uvek opredeljuje da instalira NAJNOVIJU verziju neke aplikacije ili programa za racunar, a pri tome NIKAD NECE da ugradi malo jaci hardver ili hardversko prosirenje (recimo da ugradi vise RAM memorije u svoj racunar).

Nelogicno mi je da se uvek insistira na instalaciji NAJNOVIJEG npr. office paketa, a da se uvek odbija nadograditi RAM memorija koja kod vecine korisnika koje sam ja bar imao prilike da vidim - iznosi u kolicini od 120 MB do 250-tak MB RAM memorije!

Naravno, sa tako "malo" RAM memorije OBAVEZNO se "tera" WinXP sa SP3 (Ludilo!!) a obavezno me pitaju "zasto im je racunar tako spooor"?

Da li je novac u pitanju odnosno da li je razlog tome sto se nadogradnja recimo RAM memorije mora platiti/kupiti a instalacija nove verzije nekog programa (koji je pri tome memorijski vise zahtevniji!) se moze dobiti po ceni praznog CD-a?

I ako jeste ovo zanje sto sam napisao u pitanju onda kako niko od njih (a imam mnogo takvih korisnika!) ne moze da shvati ovakvu relativno prostu matematicku jednacinu nametnutu od Micro$ofta koja glasi - nov softver implicira jaci/obimniji hardver!


Pozdrav!
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2009, 20:31   #2
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: Nov softver vs star hardver

Ima i suprotnih primera. Imam druga koji insistira da ostane na WinXP SP1 (imao je i SP2), jer je isti manje memorijski zahtevan nego SP2 (sto je stvarno tacno, memorijski footprint je manji za oko 100MB). A treba mu svaki slobodan MB rama da bi igrao Civ4 na racunarau sa 512MB bez previse swapovanja u kasnijem delu igre.


P.S.
Novine iz SP2, mu za sada nisu bile potrebne.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2009, 20:43   #3
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Nov softver vs star hardver

Ovo vec prelazi u druge vode i zahteva procenu i stvaranje psihickog profila kupca/korisnika na ovom prostoru. Recimo izadje TCM novije verzije,svi jure da ga nabave. Cemu? I stari ce ti isto to odraditi. Mozda je pre finansijske prirode kod nas.. Zasto bi neko davao 2000 dinara za set memorije ako mu PC kako tako radi? A pritom ne zaboravi da dobar deo nase drage nam zemlje i dalje fura dial-up. Cemu ovo spominjem? Software se moze naci lako free (net/poznanik/pirat...),dok je nazalost PC i dalje "zadnja rupa na sviralu" sto se upgrade-a ili zamene tice u srpskim domovima...
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2009, 21:38   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Nov softver vs star hardver

Sećam se kad sam ja imao 128 Mb Ram
Posle toga sam kupio četvorku sa 256 DDR1
Nema tu neka filozofija, ram uvek treba, a najbolje je imati ga preko 4 giga


U svakom slučaju, tek sa popunjavanjem slotova za memoriju komp počne da peva
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2009, 22:00   #5
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Nov softver vs star hardver

Na kompjuterima sa malo RAM-a uvek može da se uzme nLite, napravi instalacija XP SP3 koja ne troši puno, i opet ostane sa up-to-date operativnim sistemom. Ili u krajnjem slučaju instalira TinyXP koji je veoma lagan a radi ispravno za 99% ljudi.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
'Ajmo, menadžeri! huligan Upravljačke simulacije 1131 10.3.2010 23:17
Star Wars: The Clone Wars - Republic Heroes dzonihsv Akcione igre 18 29.10.2009 19:26
Star Wars Battlefront III Partybreaker Akcione igre 5 25.1.2009 20:11
Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom jagodanbg Slobodni softver 15 30.12.2007 19:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com