Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tekstovi u SK

Tekstovi u SK u rubrici Test Drive

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.9.2006, 16:30   #41
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Citat:
VojaM kaže:
1. Zašto ne voliš Čiftek?
2. Kaži mi nešto... nikad mi nije bilo jasno kako provaliti šta se napaja iz koje od te četiri grane od 12 volti. Ima li načina da se to nekako vidi samo na osnovu onoga kako izgledaju žice i konektori, ili za to mora da se otvara kutija i gleda štampana ploča?
1.Pa,eto.Kao shto mnogi vole ATI graficke a ne vole nV ja ne volim Chieftec.Smatram da za iste pare postoje bolja napajanja.
2.Pojma nemam.Licno, nisam nikad uzivo video napajanje sa 4 +12V rail-a.Sa 2 jesam ali 3 i 4 nisam.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2006, 20:56   #42
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Talking Istocni susjedi

Pogledao sam šta ima kod naših istočnih susjeda u njihovim najjačim kompanijama za prodaju PC-a i komponenti. Abecedno:

Antec, Chieftec, Enermax, Fortron (FSP), Tagan, Silverstone.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2006, 14:15   #43
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.589
Zahvalnice: 916
Zahvaljeno 584 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Posto gledam da je tema u vezi s napajanjima i mrzi me da otvaram drugu...
Interesuje me koja od ovih napajanja daju struju na 12V 22A i vise, treba mi zbog graficke jer preporuka za 7900 je da na napajanju struja na 12V grani nije manja od 22A. Unapred hvala.

Poslednja ispravka: VojaM (5.10.2006 u 17:03)
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2006, 23:31   #44
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

To sa 22A na 12V je preterivanje jer 7900 moze da radi opushteno na napajanju sa 18A na 12V, npr. Chieftec 360W.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2006, 22:55   #45
Bojan Savnik
Novi član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Vojo, odlični tekstovi o napajanju.
Konačno da neko o tome piše, dosta mi je ploča i grafičkih kartica.
Bojan Savnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2006, 23:07   #46
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

A mene zanima koja je uloga transformatora iza greca, kad bi grec zajedno sa kondenzatorom trebalo da daje jednosmeran napon
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2006, 11:55   #47
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
A mene zanima koja je uloga transformatora iza greca, kad bi grec zajedno sa kondenzatorom trebalo da daje jednosmeran napon
Bi on, da nema onog prekidačkog kola. Ono ne samo što prekida, nego što pušta jednom pozitivni a jednom negativni napon, takoreći secka taj napon (odatle i izraz "čoper", što znači "seckalica"). To ti je najjednostavniji način da od jednosmerne struje dobiješ naizmeničnu. (Isti princip se koristio još u Teslinom transformatoru, samo što je tamo prekidač bio mehanički). Kao rezultat dobiješ niz "četvrtki". To nije sinusni oblik, ali ne smeta transformatoru da transformiše sa 300 i kusur na 12, 5, 3,3 volti...

Poslednja ispravka: VojaM (5.10.2006 u 17:08)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2006, 15:59   #48
Konan
Član
 
Član od: 2.9.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 209
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

VojaM ti je lepo objasnio, samo da li si se ikada zapitao koliki bi bio trafo za kompjutersko napajanje da se ne koristi sistem prekidača? Bar 10-ak kila ! Verovatno nikada nisi radio proračun trafoa za NF pojačavače !
Konan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2006, 12:58   #49
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Nisam, verovatno zato što nisam energetičar
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2006, 21:37   #50
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

jedno glupo pitanje: da li napajanje moze da se testira a da nije povezano na plocu, tj. kako ga upaliti?
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2006, 22:40   #51
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Pa upalis ga u struju i na kabl napajanja (oni koji idu u uredjaje, plocu, hdd...sve redom) ubacis produzetke u vidu zica s mernog instrumenta, npr. Fluke-a. Pre toga podesi parametre na mernom instrumentu, za tip struje, i sta jos ima - jbga nisam odavno radio s tim.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2006, 22:45   #52
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Ma znam ja to za instrumente, ja sam fizicar, ali da li napajanje radi ako nije povezano na plocu?
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2006, 16:45   #53
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Citat:
nighthawk kaže:
Ma znam ja to za instrumente, ja sam fizicar, ali da li napajanje radi ako nije povezano na plocu?
Imaš način da uključiš napajanje iako nije priključeno na ploču. Treba da nadješ na konektoru za napajanje ploče jednu svetlozelenu žicu (signal PS_ON ili tako nešto) i spojiš je žičicom za bilo koju crnu žicu (masa). Napajanje će se uključiti i radiće sve dok je pomenuta žičica povezana. Pazi samo da nešto ne pogrešiš sa spajanjem i da tu žičicu čvrsto uglaviš da ne ispadne i eventualno ne spoji nešto što ne treba.

Ako nisi spretan oko toga, bolje ne čačkaj... ili pitaj nekog ko se razume.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2006, 18:20   #54
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Mislis da li prenosi struju, ako je samo ukljuceno u uticnicu a ne i na plocu? Nisam siguran kako stvari stoje sa svim napajanjima ali znam da sam s drugarom proveravao njegovo napajanje na onaj gore opisan nacin uz pomoc fluke-a, znaci nije nam bilo povezano na plocu, prekidac na poledjini napajanja je bio na on ali se cooler nije okretao dok je na krajevima kablova, npr. onom konektoru koji ide na plocu davao znake zivota - izmerili smo valjda napon ili sta vec, davno sam zavrsio s fizikom i na kraju smo na taj nacin ustanovili da je napajanje ok.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2006, 0:05   #55
Zooo
Član
 
Član od: 11.8.2006.
Lokacija: Subotica
Poruke: 146
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Tekst o napajanjima je stvarno odličan, valjda nećemo dugo čekati da se napajanja u različitim klasama i istestiraju. Što se tiče Chifteca
(GPS-400AA-101 A), moram priznati da sam se malo razočarao kad sam video da je u njemu neki kung-fu ventilator, koji istina nije tako bučan, srećom. Bode mi oči i očitavanje u Everestu i SiSoftSandri za 12V, prijavljuje mi 11.65 do 11.70V. Ipak, u principu, odlično radi.

Pitanje za VojuM - da li se to može nekako regulisati na samom napajanju?

Frapirao sam se kad sam ga otvorio i kad sam video brdo prašine, posle nekih 8 meseci rada nakupila se skoro puna šaka, baš mnogo.
Dobro bi bilo u nekom od narednih tekstova detaljnije opisati postupak otvaranja i čišćenja napajanja da bi i oni koji zaziru od čačkanja po kućištu malo olakšali ovom vrlo bitnom delu računara funkcionisanje. Pozdrav!

Poslednja ispravka: Zooo (9.10.2006 u 0:16)
Zooo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2006, 13:14   #56
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Citat:
Zooo kaže:
Što se tiče Chifteca
(GPS-400AA-101 A), moram priznati da sam se malo razočarao kad sam video da je u njemu neki kung-fu ventilator, koji istina nije tako bučan, srećom.
Jesi li pogledao gde se pravi Chieftec? Kung-fu je u svakom slučaju. Za takve stvari biraju se, inače, ventilatori sa kliznim ležajem ("rukavac", "sleeve") jer su mnogo tiši od inače boljih modela sa kotrljajućim ležajem ("ball bearing", "kuglageri"). Nažalost, oni su kraće traju i tu se ne može ništa učiniti. Međutim, ne treba da se brineš, u skupo napajanje sigurno se neće ugraditi neki šit koji će da prodrči posle mesec dana.
Citat:
Bode mi oči i očitavanje u Everestu i SiSoftSandri za 12V, prijavljuje mi 11.65 do 11.70V. Ipak, u principu, odlično radi.
Nemoj da se previše oslanjaš na programe koji mere napone. Način na koji oni rade veoma je nepouzdan i rezultati se ne mogu smatrati tačnim. Jedino pravo merilo je merenje votmetrom (i to kvalitetnim analognim, digitalni hoće da se zaglupe zbog načina na koji uzimaju uzorke, naročito jeftiniji) ili osciloskopom.
Inače, nemoj previše da se uzbudjuješ zbog podataka o naponima, ako ti računar inače savršeno radi. Ono što se meri jesu naponi koje daje napajanje, ali ploča na sebi ima dodatne stabilizatore i filtere koji sve te efekte u velikoj meri poništavaju.
Citat:
Pitanje za VojuM - da li se to može nekako regulisati na samom napajanju?
Ne, u napajanju se ništa ne šteluje. Kao što rekoh, sve uglavnom sredjuje sama ploča. A ako je napajanje loše - treba promeniti napajanje.
Citat:
Frapirao sam se kad sam ga otvorio i kad sam video brdo prašine, posle nekih 8 meseci rada nakupila se skoro puna šaka, baš mnogo.
Dobro bi bilo u nekom od narednih tekstova detaljnije opisati postupak otvaranja i čišćenja napajanja da bi i oni koji zaziru od čačkanja po kućištu malo olakšali ovom vrlo bitnom delu računara funkcionisanje. Pozdrav!
Nikakva preterana mudrost. U'vatiš usisivač i usisaš što je moguće pažljivije i detaljnije. Ako ti je frka da otvaraš napajanje, pomoći će i usisavanje kroz otvore za ventilator i za usisavanje/izduvavanje vazduha. Tako neće izaći baš sve, ali će najverovatnije biti sasvim dovoljno.

Što se tiče nezgodnih Intelovih box kulera za procesor koji imaju zvezdasto postavljena rebra za hladjenje koja se teže čiste, treba nekako proturiti cev usisivača kroz krilca ventilatora i usisati u krug koliko se može. Ostatak prašine iz samih rebara teško se čisti usisivačem, bolje ju je nekako izduvati. Kompresor na benzinskoj pumpi ne preporučujem (može da izbaci kapljice ulja i da napravi frku u kućištu) - najzgodnija se pokazala pumpa za bicikl sa šiljatim nastavkom za crevo - za bicikle ili pumpanje lopti.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2006, 20:07   #57
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Vojo nemoj da ojadis LC power napajanje od 550W. Izginucu, pukao sam kes i ako se pokaze kao lose necu moci da spavam Nego jel ste se dohvatili njega ili slicnog, izgleda fino, za ovo malo vremena koliko ga imam, ne cuje se skoro uopste?
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2006, 12:32   #58
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Vidi, možda ću razočarati tebe i još mnoge, ali mi baš i nemamo mnogo raznoraznih modela na testu. Uglavnom firmiranih tipa CoolerMaster i još poneko. Prvo, neće ljudi da daju, plaše se da ih ne ojadimo, a drugo, mnogi i nemaju šta da daju na test, jer sve što imaju na lageru odmah ugrade.

Nama je bitnije da razvijemo postupak testiranja, a onda ćemo moći povremeno da uzimamo nekoliko napajanja iz trenutne ponude na test i da ih sve testiramo od istim uslovima.

Uopšte, testiranje napajanja je ovde problem, niko se time ne bavi, i jedva smo našli jednu firmu koja je pristala da to radimo partnerski.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2006, 12:40   #59
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Juce videh u jednoj firmi Antec Power Supply Tester, koshta oko 1400din.Ima onu budzu sa 24 pina kao na ploci.Jel' se neko susretao sa necim slicnim? Vojo?
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2006, 13:10   #60
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Napajanja unplugged

Video sam. Mada, to ti je od slabe vajde da proceniš kvalitet napajanja. Time jedino možeš da proveriš da li ti je napajanje riknulo pa ili ima napone ispod svake granice (ili možda iznad), ili neki napon nedostaje.

Ako napajanje radi, ali loše, naponi padnu previše kad se priključe potrošači ili mnogo osciluju, to ti taj uređaj neće pokazati, jer on meri samo napone u praznom hodu.

Inače, imamo jedan takav, napisaćemo nešto kratko o njemu uz tekst o napajanjima.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kvalitetna kucista i napajanja krofnica84 ŠDK - Ostale komponente 33 8.10.2006 21:31
Chieftec kucista bez napajanja Ron_Jeremy Ostale komponente 43 12.9.2006 22:30
Razlike chieftec napajanja? probeat ŠDK - Ostale komponente 2 24.2.2006 20:56
eurocase napajanja tool.keenan ŠDK - Ostale komponente 4 26.1.2006 16:42
Codegen kucista i napajanja krofnica84 ŠDK - Ostale komponente 3 14.1.2006 18:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com