Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.9.2013, 19:44   #61
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

PC gaming trziste je upravo postalo bolje jer je Steam uveo ono za sta MS nije imao hrabrosti Family Sharing.

http://store.steampowered.com/sharing
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
player1 (11.9.2013)
Stara 11.9.2013, 20:36   #62
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Zanimljiva diskusija. Bila bi još bolja da nije nepotrebno opterećenja moralisanjem o pirateriji i za i protiv piraterije (što je ipak posebna tema, zar ne?).

Mislim da je važno istaći u čitavoj stvari da priče o propasti PC-ja kao igračke platforme traju već gotovo dve decenije. Maltene od kada se PC afirmisao kao igračka platforma. Kada se omasovio kao mašina za zabavu i igranje, tamo negde oko 1992, i počeo da konkuriše Amiga i Atari ST mašinama i Nintendo i SEGA konzolama, već tada sam čitao tekstove na temu da je to verovatno prolazni trend i da treba sačekati. Nekoliko godina kasnije, kada su testirali prvi Playstation, u SK su tvrdili da počinju crni dani za PC kao igračku mašinu. Kako parirati 3D hardveru ove konzole? Da neće možda za PC da se masovno prodaju nekakve 3D kartice? Teško - pa jedva smo svi pokupovali 2D SVGA karte i sve u tom stilu.

Priče o propadanju PC gaming tržišta imaju svoj ustaljen ritam. Obično izlazak nove generacije konzola podgreva apokaliptična predviđanja. Kako se taj prvobitni šok izduva (a nove konzole polako zastare) onda se i čitava priča postepeno hladi. Tako je bilo i kada je izašao Playstation 2 (i bio očekivan prvi XBox). A kada smo očekivali XBox360 i PS3 Kuzmanović je u kolumni objavio "izumiranje dinosaurusa" (PC-ja).

Ono što je bilo neobično u poslednjem ciklusu je to što brojni glasovi na temu "PC će izumreti/samo što nije" trajali neoubičajeno dugo (i tri godine po izlasku PS3) i što su sada, kada je u toku rađanje nove generacije konzola oni nesvakidašnje malobrojni i tihi. Očekivao sam mnogo glasnije povike i varijacije na tu temu. Nešto je drugačije sa ovom generacijom konzola.

Lično sam uvek voleo da vidim jake argumente iza jakih tvrdnji. Kad god bi se poteglo pitanje propasti PC-ja kao igračke platforme, bilo je dovoljno otići na Internet i proveriti cifre. PC igračko tržište je prešlo vrednost od 20 milijardi dolara u 2012. godini, što je rast od 8% u odnosu na 2011. I sve to uprkos padu prodaje desktop konfiguracija u istom periodu (i u sličnom procentu). I to je to - ne propada nego raste.

Druga je stvar što neki ljudi (bez obzira da li se radi o PC igračima ili onima koji primarno koriste konzole) prosto moraju da znaju da je njihova platforma dominantna i da su ostale u izumiranju ili nebitne. U tu priču već ne bih ulazio.

Dakle, kakvo je stanje PC gaming tržišta? Prilično dobro i ide ka još boljim danima.

Ma PC gejming trziste nikada nije ni bilo u opasnosti. Price o propasti istog su novinarski senzacionalizam i/ili marketing kampanja za konzole.

Naravno da ce trziste da raste. Kao prvo, teritorijalno se drasticno prosirilo. Porastom standarda u Kini i Juznoj Americi, ogroman broj ljudi je dosao do racunara. Samim tim se i potencijalna baza potrosaca bukvalno utrostrucila.
Drugo, profil potrosaca je mnogo siri nego ranije. Tokom osamdesetih i devedesetih je prosecan gejmer bio beli, midle class nerd. Sad igrice igraju bukvalno svi.
E sad kad bi smo malo dublje usli u analizu rasta PC trzista, mislim da bi se mnogi razocarali. Nemam konkretne podatke, ali intuititivno osecam da je najveci deo tog novca cirkulise kroz Facebook i MMO igre. Iskljucujuci Blizzard, jedino sam tu video neke ozbiljnije investicije na PC terenu.
To mu dodje i normalno, jer je tu upliv piraterije nepostojeci.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2013, 10:31   #63
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
High life kaže: Pregled poruke
E sad kad bi smo malo dublje usli u analizu rasta PC trzista, mislim da bi se mnogi razocarali. Nemam konkretne podatke, ali intuititivno osecam da je najveci deo tog novca cirkulise kroz Facebook i MMO igre. Iskljucujuci Blizzard, jedino sam tu video neke ozbiljnije investicije na PC terenu.
To mu dodje i normalno, jer je tu upliv piraterije nepostojeci.
@High life
Ovo što sledi nije ništa protiv tebe usmereno, nikakva polemika sa tobom, prosto si mi dao "Schlagwort" da kažem još nešto.

Slična mišljenja se u poslednje vreme često čuju i podsećaju na izjave nekih PC elitista od pre 5-10 godine: prave igre (ozbiljne, pametne, ma sa umetničkom ambicijom) igramo a ovi na konzolama igraju neke lake ("konzolaške") igrice, to ne može da se poredi itd. U međuvremenu, situacija se preokrenula. Danas, kada neko ukaže na statistiku o veličini i rastu PC igračkog tržišta počne se s pričom: "A koliko od tog procenta otpada na Facebook i mrežne igre? Koliki deo su prave igre i pravi igrači. A, a? 'Ajd' baš da vidimo?"

Ne vidim zašto bi neku vrstu igara smatrali "pravim" igrama a druge ne, i šta je tu uopšte kriterijum. Zašto nekog smatrati "pravim" igračem a nekog drugog ne, naročito u ovo vreme kada casual igranje dominira i konzolnom scenom. Igranje Mario Kart-a i Super Mario Galaxy nekog čini pravim igračem ali zato nešto nije u redu sa igrama War of Mercenaries i Criminal Case. Jedna casual, "plain vanilla" igra je dobra ali druga, iz nekog razloga, nije. Uzgred, nisam uopšte siguran da je onim statistikama obuhvaćem Facebook.

Najzad, moram da skrenjem pažnju da u ogromnoj većini statistika o prodaji igara izričito nisu obuhvaćene digitalne kopije ("Digital copies not included in the survey." i sl.). A to, u današnje vreme, svaki podatak o prodaji PC igara pretvara u proizvoljnost i fikciju. Koliko svako od nas ovde ima fizičkih kopija (originali, naravno) a koliko digitalnih po Origin-u, Steam-u, GOG-u i drugim mestima?
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2013, 16:19   #64
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke

Najzad, moram da skrenjem pažnju da u ogromnoj većini statistika o prodaji igara izričito nisu obuhvaćene digitalne kopije ("Digital copies not included in the survey." i sl.). A to, u današnje vreme, svaki podatak o prodaji PC igara pretvara u proizvoljnost i fikciju. Koliko svako od nas ovde ima fizičkih kopija (originali, naravno) a koliko digitalnih po Origin-u, Steam-u, GOG-u i drugim mestima?

To jeste, alii ne trebaju ti konkretne cifre pa da uvidis kakvo je stanje. Konzolaska populacija je barem desetostruko manja, a opet se maltene cela industrija okrece oko njih. To ne bi bilo tako da od konzola ne dolazi ubedljivo vise para.

Takodje, i meni smeta ta glupa, elitisticka podela na PC i konzolne igrace. Kada pogledas liste najigranijih igara na obe platforme, one su maltene identicne. Pitajte bilo kog tipa koji prodaje pirate po ulici, koje su mu najprodavanije igre, odgovor je uvek isti - PES, trke, najnovije pucacine. PC elitizam se uglavnom temelji na cinjenici da se preko PCa mogu igrati kompleksne strategije i simulacije. Medjutim, X3 igre ili igre Gerija Grigzbija npr, ne igra ni 1% PC igraca. Cak i ove popularne, "mainstream" simulacije, kao sto su Paradoxove igre - ne igre vise od nekoliko procenata.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2013, 21:10   #65
Budimir_Trajkovic
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2007.
Lokacija: Sanctuary
Poruke: 1.732
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 676 puta na 365 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Valve: Linux is ‘the Future of Gaming’

Citat:
It feels a little bit funny coming here and telling you guys that Linux and open source are the future of gaming. It's sort of like going to Rome and teaching Catholicism to the pope.
I još kaže:
Citat:
Next week we're going to be rolling out more information about how we get there and what are the hardware opportunities we see for bringing Linux into the living room.
http://www.ign.com/articles/2013/09/...news-next-week

Generalno mi se jako sviđa ideja iako nisam Linux korisnik. Linux jednostavno pruža mnogo veću slobodu i programerima i igračima. Can't wait
Budimir_Trajkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2013, 21:18   #66
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Video
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2013, 21:32   #67
JzmA
Starosedelac
 
Član od: 17.12.2012.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 1.761
Zahvalnice: 824
Zahvaljeno 519 puta na 338 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Podržavam. Windows više nikada neće biti šta je bio, niti valja kakav je sad.
JzmA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2013, 21:00   #68
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Zanimljiv podatak za 2012. godinu http://pcgamingalliance.org/member-benefits/research/

Spoiler za Slika:
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2013, 21:08   #69
Gamer Z
Banned
 
Član od: 10.2.2013.
Poruke: 493
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 142 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Odlicna statistika.
Nego da pogodim, video si to u onoj nesrecnoj temi na GAF-u.
Ne znam zasto uopste vise citam taj forum, od nekih stvari mozak pocne da mi se kuva od besa...
Gamer Z je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2013, 15:26   #70
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Zanimljivo je vidjeti da kod dosta novinskih kuca u top 5 igara se obicno nalaze 2-3 PC ekskluzive (Papers, Please, Gone Home i Stanley Parable).
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2013, 15:43   #71
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Zato što je sada hipsterski igrati indie igre.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2013, 15:54   #72
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Jesam li ja jedini koji ne voli indie igre ?
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Sh0m1 na korisnoj poruci:
perablenta (7.1.2014), Sass Drake (26.7.2018), Skenderevo (29.12.2013)
Stara 27.12.2013, 17:51   #73
JzmA
Starosedelac
 
Član od: 17.12.2012.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 1.761
Zahvalnice: 824
Zahvaljeno 519 puta na 338 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

^^
Ne vidim toliku potrebu za generalizacijom. Neke su krš, a neke su odlične, kao i AAA naslovi.
JzmA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2013, 0:09   #74
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.516
Zahvalnice: 188
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Sh0m1 kaže: Pregled poruke
Jesam li ja jedini koji ne voli indie igre ?
Ja volim samo najbolje indie igre. Međutim danas preovladava običaj da se skoro svaki drugi indie mediokritet uzdiže u nebesa kao da nam ga je sam Bog donio. Nema zdrave kritike. A da se ne lažemo, 95% indie naslova su najgore smeće. Danas svako može napraviti igricu u game makeru i to plasirati na tržište kao nešto novo što nikada niko nije vidio.
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2014, 2:46   #75
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Nešto razmišljam, mnogo više igara izlazi za android (AAA i igrivih naslova!) nego za ovaj PC. Katastrofa, šta je ovo? O.o
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2014, 5:16   #76
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Zato što je sada hipsterski igrati indie igre.
Ako sada ne napraviš indie igru s grafikom k'o Minecraft ili Super Mario, mož' slobodno da se obesiš... /s

Takav je trend sa indie igrama zadnjih par godina..."zašto da se trudimo oko grafike i enginea, kad možemo da zbr5amo neki 8-bit i ispadnemo hipsteri"...blah
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Morca na korisnoj poruci:
SrW1 (13.1.2014)
Stara 11.1.2014, 10:57   #77
Gamer Z
Banned
 
Član od: 10.2.2013.
Poruke: 493
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 142 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Morca kaže: Pregled poruke
Ako sada ne napraviš indie igru s grafikom k'o Minecraft ili Super Mario, mož' slobodno da se obesiš... /s

Takav je trend sa indie igrama zadnjih par godina..."zašto da se trudimo oko grafike i enginea, kad možemo da zbr5amo neki 8-bit i ispadnemo hipsteri"...blah
Znas, art design i programiranje traze talenat i vreme. Zato je indie developerima koji mahom nemaju ni iskustvo ni budzet daleko lakse da idu na takvu prezentaciju.
Gamer Z je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2014, 11:13   #78
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Meni se pixel-art grafika izuzetno svidja. Ne mislim na Minecraft, ali recimo Superbrothers: Sword & Sworcery... Jos kad vidite to u pokretu... Takvom grafikom se stvara atmosfera koju mislim da je veoma tesko, ako ne i nemoguce da stvorite pomocu "obicne" grafike. Naravno, pucacinama (i tako dalje) vise odgovara "realisticna grafika", ali je dobro sto imamo i jedno i drugo, postoji balans
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2014, 20:00   #79
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Gamer Z kaže: Pregled poruke
Znas, art design i programiranje traze talenat i vreme. Zato je indie developerima koji mahom nemaju ni iskustvo ni budzet daleko lakse da idu na takvu prezentaciju.
Ma, znam...nervira me što su to pretvorili u trend prosto zato što im je tako lakše, i to zamaskovali marketingom. Idu linijom manjeg otpora i to uva5uju kao normu...to nije način da se nosi sa svojom nemoći. Ne vidim zašto se ne bi težilo ka kvalitetu, čak i kad si indie...potrudi se oko grafike, makar ti trebalo i godinu više, ali neka liči na nešto. Sada svaka šuša može da smandr5a igru, nalepi joj ponosno "8-bit wonder!" i izigrava hipstera, provukao se baja sa svojim neznanjem...
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Morca na korisnoj poruci:
SrW1 (13.1.2014)
Stara 13.1.2014, 2:19   #80
JzmA
Starosedelac
 
Član od: 17.12.2012.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 1.761
Zahvalnice: 824
Zahvaljeno 519 puta na 338 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Opet generalizovanje bez ikakve potrebe, jer se nekom ne sviđa grafika.
JzmA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Gaming Festival - Dom Omladine DonCorleone91 Dešavanja i događaji 8 19.11.2012 13:56
Gaming lap top, 1400e Dracula Šta da kupim? 2 18.5.2012 9:04
Corsair Announces Gaming Series Line of Power Supply Units Thaedass Ostale komponente 4 16.9.2010 19:19
Ten golden rules of online gaming... fingerprint Brbljaonica 2 25.3.2008 15:38
Benny Hill gaming effect uslijazaninje Osnovne komponente 16 10.10.2007 21:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com