Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.11.2006, 17:45   #141
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Citat:
VojaM kaže:
"Okoliš" je reč koju ne upotrebljavaš i zvuči ti čudno. Da je ružna ili čak iritantna ne može da se kaže. Moja baba je Srpkinja, ali je ušila školu u Hrvatskoj. Kad je došao novi nastavnik matematike koji je govorio "prava", a ne "pravac", kako je tamo uobičajeno, svi su crkli od smeha. Zar ti to ne liči na ovo što ti pričaš?
Ne, zato što reč liči kao da dolazi iz mađarskog, koji je vrlo grub jezik.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2006, 17:53   #142
drgonzo
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 404
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Citat:
Covenant kaže:
@Oluja
Znas ja mislim da je SK vec odavno ide samo silaznom putanjom i nista nece promeniti moje misljenje(polako ali sigurno),a to traje vec od druge polovine 90-tih do verovali ili ne-danas
Svet Kompjutera citam od 91-e, a kasnije sam citao i neke brojeve iz 80-tih.
Ne slazem se da je Svet Kompjutera po bilo cemu losiji casopis danas nego 96-te, 99-te, a pogotovo ne 80-tih godina.
drgonzo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2006, 18:19   #143
su27killer
Član
 
Član od: 4.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 39 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Citat:
drgonzo kaže:
Svet Kompjutera citam od 91-e, a kasnije sam citao i neke brojeve iz 80-tih.
Ne slazem se da je Svet Kompjutera po bilo cemu losiji casopis danas nego 96-te, 99-te, a pogotovo ne 80-tih godina.
Slazem se, ja ga citam jos od 89. i ne mislim da je losiji danas. Naravno ti staaari brojevi ce meni uvijek vise da vrijede, jednostavno zato sto su - stariji.
su27killer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2006, 18:42   #144
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Кроатизација и политички памфлети - опет!

Citat:
oluja kaže:
90-e, ne ponovilo se... Takva je bila atmosfera, ekipa autora,... .
Ne ponovila se ta situacija i standard, ali entuzijazam iz tog vremena..hm.. Kako je rekao prof. u "lepa sela lepo gore" - "rat izvlaci najbolje iz nas" ili tako nesto, a ja bih to preformulisao u to da krizne situacije izvlace najkvalitetnije iz coveka (tj, tera nas da reagujemo najbolje sto mozemo), cim se covek nadje u boljoj situaciji dodje do opustanja. Da ne pricam koliko pare i pozicija u drustvu menjaju ljude.
Citat:
oluja kaže:
Ako mislis da mozes da napises zanimljiv, duhovit i edukativan txt, posalji nam. Potraga za novim i zanimljivim autorima je neprestana.
Pozdrav.
U pravu si.To je konstruktivnije od ovog (mog) mlacenja prazne slame (a time nazivam svaki rad ciji je proizvod nula, ili izazivanje jos radova ciji je proizvod nista iliti nula (LBR-lancana beskorisna reakcija))
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2006, 20:52   #145
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Nekad i sad, nekad i sad, nekad i sad, čemu to ? Nekad je naša reprezentacija u basketu bila apsolutni šampion sveta, a sad ni Angolu ne možemo da savladamo, nekada smo bili vice-šampioni Evrope u fudbalu, a danas nas dere Obala Slonovače koje je koliko juče počela da igra fudbal, nekada sam i ja imao 12 godina i mogao da odvojim 15 sati dnevno za igranje igara, a danas je premija ako uspem 2, pa šta sad ? Stvari se menjaju. Ne može se reći da su tekstovi u SK-u lošiji nego nekada, jednostavno su drugačiji, što je i logično, jer su se promenili i autori istih. Na prste jedne ruke se mogu nabrojati članovi redakcije i saradnici koji su aktivno pisali "nekad" i sad. To ne znači da su novi autori lošiji, već imaju drugačiji stil pisanja. Pogledajmo recimo opis Civ IV Nenada Vasovića i primetićemo "old school" način pisanja, što znači da takvih tekstova još uvek ima u SK, ali ne može svako da piše tako. Nekada je bilo više takvih autora, a sad ih nema, pa se to primećuje, i šta sad ? Jel treba terati te autore da menjaju stil pisanja ili da na silu pokašavaju da budu duhoviti, ili šta ? Ako neko misli da može da napiše tekst sa više duha, sa više duhovitosti i manje suvoparan, pa neka napiše i pošalje... umesto što ovde drvi kako je nekada sve bilo bolje. Što se tiče "hrvatskih" izraza, pa zaboga, nekada je pola časopisa bilo na hrvatskom (u vreme kada je još postojao srpsko-hrvatski) i nikome nije smetalo, a sad odjednom smeta 2-3 reči koje liče na hrvatske, a onda kažete "ma nije u pitanju nacionalizam". Pa kako nije ? Što vam ne smetaju anglosaksonski izrazi poptu hard diska, monitora, svičera, interneta, CD-a... nego baš isključivo hrvatski ? Na to treba gledati kao blago karikiranje teksta kako ne bi bio previše suvoparan, što u principu i jeste, a ne kao kvarenje jezika ili ne znam ni ja šta. Ok, pročitao si "okoliš", znaš da to znači "okolina" i šta je sad problem ? Ti u svakodnevnom govoru koristi šta tebi više odgovara. Ako krenemo tim rezonom, onda SK ne treba da opisuje hard diskove, nego tvrde ploče, ne treba da opisuje monitore, nego ekranske kutije, ne treba da ima internet rubriku nego rubriku o mreži svih mreža, ne treba da opisuje "Serious Sam"-a, nego "Ozbiljnog Simu"... i tako dalje. Dajte malo više opuštenosti.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2006, 21:05   #146
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.358
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Citat:
Marko_L kaže:
Pogledajmo recimo opis Civ IV Nenada Vasovića i primetićemo "old school" način pisanja, što znači da takvih tekstova još uvek ima u SK, ali ne može svako da piše tako.
To,to je ono sto trazimo!!! Da se NV malo vise angazuje u pitanju opisa
Prastari SI se jos uvek sam otvara na stranu gde je njegov opis Pirates-a!
Ili su mozda igre nekada bile bolje,pa su i opisi za iste bolje zvucali

Citat:
Marko_L kaže:
ne treba da opisuje "Serious Sam"-a, nego "Ozbiljnog Simu"...
Nije Ozbiljni Sima nego Ozbiljni Štef
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 0:19   #147
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Citat:
Covenant kaže:
@Oluja
Znas ja mislim da je SK vec odavno ide samo silaznom putanjom i nista nece promeniti moje misljenje(polako ali sigurno),a to traje vec od druge polovine 90-tih do verovali ili ne-danas
E mozes misliti kada se u meni prelomilo posle 14 godina redovnog kupovanja SK-a(pravi sam fan(bar sam bio)SK-a,cak i kultista,ali vi to ne kapirate izgleda) jednog dana,te sam poceo da se dvoumim da li vise da ga kupujem?Ne zbog cene,ne zbog oglasa....
Zbog cega?E pa to ostavljam vama da se zapitate
Nema vise nista da dodam...
Velika je razlika gledati nešto očima dečaka od 11, 12, 13 godina ili očima odrasle osobe od 25 godina...
Nije Sk jedini koji ti više ne izgleda tako moćno i fenomenalno kao nekada, vremenom će to biti sve više i više raznih stvari, kriterijumi se vremenom pooštravaju i teže nas je zadovoljiti...
Seti se samo kako ti je izgledao neko tada, neko ko je bio tvojih sadašnjih godina, seti se samo devojčica iz starijih razreda koje su ti najverovatnije tada izgledale kao nedostižne boginje... a i bile su jače.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 1:30   #148
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Dakle po osmi put hoće li biti Neverwintera 2 (i Gothica 3) u decembarskom broju? Taman imate nedelju dana da opišete NWN2 s obzirom da već nekoliko dana cirkuliše.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 7:22   #149
Jerry McLafllin
Član
 
Član od: 7.10.2006.
Poruke: 80
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 36 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Hm,nesto nije u redu u toj tvojoj racunici.Ako se "Svet Kompjutera" zakljucuje do nekih 7 dana pred kraj meseca,a proslo je vec nekoliko dana otkada se igra Neverwinter Nights moze nabaviti,prosta racunica kaze da za opis pomenute igre nemaju nedelju dana,vec oko 3 nedelje.
Sto se tice tvoje tvrdnje da "nadlezni" ignorisu tvoje pitanje,ne cudi me bas mnogo ako je to tacno.U prethodnih par dana na forumu je primetna tendencija da pojedini ljudi postavljaju pitanja tipa:
dosadno-mi-je-pa-ajde-da-pitam-nesto.Pa zato ljudi verovatno nisu sasvim sigurni da li pitas ozbiljno ili se zezas.Evo,cak i ja koji nemam nikakve veze sa SK(osim kao citalac&jedan od mnogobrojnih ucesnika na forumu pomenutog lista) znam odgovor na pitanja koja si postavio.Dakle,u novom (Decembarskom)broju SK-a bice i opisi igara Gothica 3 i Neverwinter Nights.Kako JA to mogu da znam?Pa i nije potrebna vestina rasudjivanja jednog Herkula Poaroa,kako bi se shvatilo da ce opisi pomenutih igara osvanuti u novom broju SK-a.Opis Gothica 3(koji je uz Need For Speed Carbon trenutno najaktuelnija igra,ciji ce se opis uzgred takodje naci u novom SK) bi bio objavljen u aktuelnom Novembarskom broju da se igrica pojavila na trzistu samo nekoliko dana ranije.A opet to je igra koja zahteva aktivno visednevno igranje,kako bi novinar koji je opisuje to uradio na pravi nacin.Prema tome:Mozda je u Novembarskom broju mozda i mogao biti objavljen instant opis Gothica 3,ali SK nije zeleo da omalovazava svoje citaoce tako sto ce objaviti "smandrljan" opis igre koja ne zasluzuje tako nesto.Zato su se odlucili da u Decembarskom broju objave pravi i kvalitetan opis pomenute igre.Sto se tice igre Neverwinter Nights 2,jednacina je sledeca:
Igra je popularna+dovoljno je vremena za njenu "analizu"=Bice objavljena u narednom broju SK.
Jerry McLafllin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 9:05   #150
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Novinari koji žive od svoga pera i koji su u većini slučajeva obrazovani baš za taj posao ne bi trebalo da prave puno jezičkih akrobacija, ne dolazi u obzir pretpostavka kako će ga svi čitaoci razumeti. Ponekad je potrebno uneti nešto slobodnijih termina da bi se izbegla uštogljenost i da bi se tekstovima udahnulo nešto živosti ali ne treba preterivati ni u kom slučaju... a još manje se kriti iza tudjica i praviti paravan iz kojega sebi postajemo važniji što smo ostalom svetu nerazumljiviji ili što nas drugi manje shvataju... ko im je kriv što ne znaju i ne razumeju.

Susretao sam ljude u raznim oblastima koji vole da se gadjaju tudjicama, onako iz rukava... u najvećem broju slučajeva su bili u pitanju foliranti i slabi poznavaoci onoga u čemu su nekim drugim manje upućenim ljudima mogli izgledati kao eksperti...

U kreiranju tekstova za širu čitalačku javnost je jako teško pronaći ravnotežu i proceniti koji nivo razumljivosti neki stručniji tekstovi treba da poseduju.
Pretpostavka koja mi se javlja dok čitam tekstove Saše Uzelca je da bi on to napisao mnogo kraće, preciznije i puno stručnije bi obradio da stalno ne balansira izmedju neupućenih i poznavalaca.
Zamislimo sada da on napiše jedan oštar, precizan i stručan pregled nekog uredjaja, začinjen sa tudjicama i kovanicama i ...
sa osmehom zamišljam na šta bi to ličilo nekom prosečno upućenom čitaocu, mogao bi takav tekst da gleda kao tele u šarena vrata.

Oluja je citirao jedno mišljenje: http://www.sk.co.yu/forum/showpost.p...7&postcount=20

Poslednja ispravka: Simke (6.11.2006 u 8:21) Razlog: izbačen uvodni deo koji se odnosi na Forumsko pisanje, koje je poslužilo za poredjenje...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 10:55   #151
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Citat:
Jerry McLafllin kaže:
...
Sve je to lepo i logično, ali me ne bi čudilo da recimo Gothic odlože dok se ne pojavi patch koji će da sredi kapitalne bagove u igri, kao što je bilo slučajeva ranije.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 11:03   #152
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Ja nikad nisam video review "odlozen" zbog bagova.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 11:31   #153
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Citat:
Simke kaže:
Novinar koji živi od svoga pera i koji je u većini slučajeva obrazovan baš za taj posao ne bi trebalo da pravi puno jezičkih akrobacija pomenutog tipa, ne dolazi u obzir pretpostavka kako će ga svi čitaoci razumeti. Ponekad je potrebno uneti nešto tih slobodnijih termina da bi se izbegla uštogljenost i da bi se tekstovima udahnulo nešto živosti ali ne treba preterivati ni u kom slučaju... a još manje se kriti iza tudjica i praviti paravan iz kojega sebi postajemo važniji što smo ostalom svetu nerazumljiviji ili što nas drugi manje shvataju... ko im je kriv što ne znaju i ne razumeju.
Dobro, samo mi nemoj reći da sudiš o mom npr. pisaniju ako nisi pročitao niti jedan jedini moj tekst (što vrlo verovatno i jeste slučaj). Ako nađeš više od pet čistih prenetih engleskih reči u svim mojim napisanim tekstovima ukupno, imaš piće. Naravno, izuzimajući one koje su, terminološki gledano, morale tako da se prenesu. Što se tiče svih tih navodno komplikovanih fraza na koje se osvrćeš, one JESU sastavni deo našeg jezika, dakle u našem su jeziku sasvim ravnopravne kao srpske reči. Uz to, krajnjem čitaocu, koji je mnogo uža grupa od daleko brojnijih čitalaca nekih dnevnih novina npr., one su sasvim sigurno razumljive i prijemčive. A meni kao studentu Filološkog sve reči dolaze posve pririodno i neposredno pri sastavljanju teksta, i nisu deo neke podmukle prirode sa kojom me često povezuješ.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 12:00   #154
firefly
Član
 
Član od: 24.1.2006.
Poruke: 408
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Ma ljudi samo opusteno.
Normalno je da se jedan jezik razvija.U vreme kada se tehnoloski razvoj suvise brzo razvija za ocekivati je da se sve reci ne mogu prevesti na maternji jezik.
Previse je termina koji se stvarno ne mogu prevesti na Srpski,tipican primer je "Server koji hostuje web stranicu",prvog koji bi mi rekao "usluzivac koji domacinuje mreznu stranicu" nabo' bih ga glavom!
U pomenutom slucaju gde autor koristi rec OKOLIS umesto okolina dokazuje samo recitost autora(nije sliht).
firefly je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 13:53   #155
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Najbolje je bilo "Razvodna kutijica sa permutacijom" iako su se ljudi kleli da je u pitanju obican hub
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 17:56   #156
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

"..arguing on the internet is like taking part in the Special Olympics...even if you win you are still retarded..."
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 20:01   #157
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Citat:
Chivan kaže:
Zanima me šta ti se konkretno ne dopada u tom tekstu i zbog čega je najgori, pa da poradimo na tome ako ima razloga.
Ne dopada mi se stil pisanja. Rečenice su suvoparne i previše kratke i mnogo odskaču od ostalih tekstova. Nisam hteo da uvredim autora, drugi tekst o ona dva mp3 plejera je u redu.
Eh, posle ovoga teško da će moj tekst ikada biti objavljen...
Hvala za negativnu reputaciju... ma ko da je...

EDIT: Nekoliko dana nisam svraćao pa tek sada vidim koliku ste raspravu raspirili. Ovde se više ne zna ko se s kim svadja. U tome nemam interesa da učestvujem.

Poslednja ispravka: Highlander (5.11.2006 u 20:40)
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 22:26   #158
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Нема смисла да не одговорим, иако нема ефе

Citat:
Dimo kaže:
Licno,nemam problema sa raznim reklamama u SK-u,vecinu samo ovlas pogledam(uglavnom kad hocu da pratim cijene konfiguracija u Srbiji ili nove pogodnosti za ADSL),tako da me ovo u vezi Pinka ne dotice.Ne znam samo sto se neko zali,ako mu smeta,neka ne gleda i kraj.Od reklama se zivi,kakve god da su.
Са овим се и ја слажем. Рекламе скоро и не гледам, сем пар оглашивача које редовно пратим.

Citat:
Dimo kaže:
Sa ovom praksom ubacivanja hrvatskih rijeci se skoro pocelo,nije bilo ranije,i posto vec vidite da citaoci to ne vole,gledajte da smanjite to malo.
Потпуно си у праву. Преко ноћи (последњих месеци) су увели izvedba и okoliš. У српком језику постоје речи околишати, околишање, али okoliš не! Хрвати су само скратили суфиксе и створили нову реч за околину. Надам се да ускоро нећу читати у СК да је министар за науку и заштиту околиша, Александар Поповић... (ово јесте злонамерна опаска) Биће да је неко наредио од горе...

Citat:
nebojsa986 kaže:
Bezizlazna diskusija o beznacajnoj stvari, kako vas ne boli glava od ovoga,svaki dan sve isto ,stalno zvacete o istim nebitnim budalastinama,bla bla bla ......
Неће бити Небојша. Ако је безначајно, због чега Хрвати сваки дан чисте језик и стварају нови? Како се њима не промакне околина или извођење уместо izvedba и okoliš. Доста је Србија у име братства и јединства и промашеног југословенства попуштала свакоме на своју штету. Зато се и налазимо где јесмо.

Citat:
Ocelot kaže:
Ovo stvarno više nema smisla. Smeta vam što se upotrebljavaju hrvatske reči a potpuno je normalno kada pročitate ili napišete neku groznu mešavinu englesko-srpskog jezika. Ma jok, kakve veze to ima. Pa danas je 'cool' da se tako komunicira.
Ма шта велиш... Скок у другу област, што би се рекло у логици. Овде није реч о англиканизацији српског језика.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 22:28   #159
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Магнето,

Citat:
Magneto kaže:
Isuse Bože. Evo meni ne smeta da upotrebljavam u svakodnevnom govoru poneku hrvatsku reč, bez osećaja griže savesti ili ne daj Bože neke neprijatnosti. Meni je taj odnos isti kao kad bi neko rekao "Previše upotrebljavate Crnogorske reči i izraze". Srpski, Hrvatski, Engleski, Arapski, štagod, sve dok se razumemo. Ne osećam nikakvu averziju prema susedima, ni Hrvatima ni bilo kome drugom.
Нисмо ваљда мала деца – сви знамо да црногорски језик не постоји. То што неки у ЦГ фантазирају је њихов проблем.
И ја понекад употребљавам коју хрватску реч, али ЈЕДИНО из зезања, јер су им новостворене речи комедија. СК је озбиљан часопис да би се тако олако играо. Или можда није? И овде није реч о никаквој аверзији према никоме. Одрастао сам у комшилуку са Хрватима, Буњевцима и Мађарима и немам никакву аверзију према било коме. И студирам у граду где су Срби мањина (Суботица). Овде је реч о језику, а не о национализму.
И још нешто: синоћ сам брату из САД (који је емигрирао одавде са својима 1999., а били су избеглице из Зенице у Србији) морао превести izvedba и okoliš, јер није разумео о чему се ради. И није једини!

Citat:
Magneto kaže:
Niko nije sad uzeo da piše čitave tekstove u časopisu na hrvatskom jeziku (ako taj uopšte i postoji) već se zadesi poneka reč koja se upotrebljava na tim prostorima, a i ovde je savršeno razumljiva, kao deo srpskohrvatskoga jezika.
Нико и не тврди да су читави текстови почели да се пишу на хрватском. Можда су те речи разумљиве онима који гледају хрватске тв станице, али шта је са онима другима који их не гледају?
Српскохрватски језик?! Код српских лингвиста још некако, код хрватских ни говора. Инострани – па сад... Проблем је што је званични говор у хрватској српски и они су тога свесни, и зато избацију упорно нове речи и смишљају нову граматику, јер знамо какво мишљење има хрватска држава о својим источним сусједима.

Умало заборавих,
Чуди ме да нико из СК, па ни ти, није потегнуо аргумент „ако вам се не свиђа, немојте нас читати и куповати“.

Citat:
VojaM kaže:
"Okoliš" je reč koju ne upotrebljavaš i zvuči ti čudno. Da je ružna ili čak iritantna ne može da se kaže. Moja baba je Srpkinja, ali je ušila školu u Hrvatskoj. Kad je došao novi nastavnik matematike koji je govorio "prava", a ne "pravac", kako je tamo uobičajeno, svi su crkli od smeha. Zar ti to ne liči na ovo što ti pričaš?
Зар новине и часописи не треба да излазе на књижевном језику (у то не рачунам смеће од разних новина и часописа, чија имена не желим ни да помињем)? Ваљда знамо који је?
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 22:28   #160
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2006

Citat:
spire kaže:
Lektor očigledno ne živi u Hrvatskoj jer bi se u tom slucaju koristio hrvatski jezik.Ubacivanjem pojedinih hrvatskih izraza u tekst na srpskom jeziku pravi se neka mešavina koja nije ni srpski ni hrvatski jezik.Ako neko u redakciji hoće da koristi hrvatski jezik treba ceo tekst da napiše na tom jeziku i da se dosledno drži pravopisa i leksike tog jezika.Ovako ovo dođe isto kao da se mešaju ćirilica i latinica ili ekavica i ijekavica,a za to se dobijao kec u osnovnoj i srednjoj školi.
Свака част.

Citat:
spire kaže:
Verovatno je u pitanju neznanje,jer je neko pomislio u redakciji SK da pošto se u srpskom jeziku koriste 2 pisma da je isti slučaj i u makedonskom.Pošto makedonski jezik ima samo jedno pismo(ćirilicu),ovo je isto kao da neko francuski jezik piše ćirilicom.
Citat:
spire kaže:
Moguće, ali mi smo to pismo dobili napisano latinicom, pa smo tako i odgovorili. Razmišljali smo kako da to uradimo i na kraju smo ostavili ovako. Verujem da je sve ipak dovoljno jasno. Nikom nije bila namera da omalovažava makedonski jezik i pismo.
No comment.

П.С.
Ово ми дође као чувена српска пословица о лудем и збуљеном, а можда и не.

Citat:
Marko_L kaže:
Što se tiče "hrvatskih" izraza, pa zaboga, nekada je pola časopisa bilo na hrvatskom (u vreme kada je još postojao srpsko-hrvatski) i nikome nije smetalo, a sad odjednom smeta 2-3 reči koje liče na hrvatske, a onda kažete "ma nije u pitanju nacionalizam". Pa kako nije ? Što vam ne smetaju anglosaksonski izrazi poptu hard diska, monitora, svičera, interneta, CD-a... nego baš isključivo hrvatski ? Na to treba gledati kao blago karikiranje teksta kako ne bi bio previše suvoparan, što u principu i jeste, a ne kao kvarenje jezika ili ne znam ni ja šta. Ok, pročitao si "okoliš", znaš da to znači "okolina" i šta je sad problem ? Ti u svakodnevnom govoru koristi šta tebi više odgovara. Ako krenemo tim rezonom, onda SK ne treba da opisuje hard diskove, nego tvrde ploče, ne treba da opisuje monitore, nego ekranske kutije, ne treba da ima internet rubriku nego rubriku o mreži svih mreža, ne treba da opisuje "Serious Sam"-a, nego "Ozbiljnog Simu"... i tako dalje. Dajte malo više opuštenosti.
Потпуно те разумем јер наступаш са модераторске позиције.
И не, нисам још срео човека који говори okoliš у Србији. И какве везе има англиканизација српског језика са овим?

Citat:
Simke kaže:
Zanimljivo mi je da se najveći broj reakcija na ono što je napisano u SK-a upućuje na atraktivnije tekstove, pretežno na kolumnu koju najmanji broj čitalaca razume i shvata...sklon sam da tvrdim da je najmanje razumeju upravo oni koji prvi skaču da odgovaraju...
„Ја, играч“, могао бих се кладити... Најбољи текст икада по мени је „Рецепти за бекство из Србије“. Остаће ми заувек урезан у сећању. И човек је у праву. Ја послушао и зато сам се пробио на страним форумима у неколико модинг тимова.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 12/2013 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 90 25.12.2013 10:03
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com