Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Forum o forumu

Forum o forumu Pitanja, sugestije i problemi u radu s našim forumom

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.1.2012, 14:26   #21
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
Iris kaže: Pregled poruke
nalazim za shodno da to promenim
Nema potrebe da se menja bilo šta što nije u suprotnosti sa pravilnikom.
ZoNi je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
Asmodeus (24.1.2012)
Stara 24.1.2012, 14:32   #22
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Zasto? Vredja sujetu? Svaki dan se nauci nesto novo. Zasto je to negativan trend?

U konkretnom slucaju je Iris pogresila sto nije navela razlog promene. Jer zaista, u takvom slucaju lako se desi da autor ne moze primetiti sta je izmenjeno. A sa druge strane ispravka velikim delom gubi smisao zbog toga sto sam autor ne vidi sta je pogresio te kako da se ocekuje od njega da shvati gde je pogresio. Tojest da uci iz sopstvene greske.
Eddy je offline  
Stara 24.1.2012, 14:40   #23
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
Iris kaže: Pregled poruke
Mislim da nisi razumeo - ne menja se smisao ili originalni tekst posta, naravno da takva vrsta samovolje moderatorima nije dozvoljena, vec se samo promeni pravopisna ili eventualna greska u kucanju. To je uglavnom jedna rec, pa cak i slovo.
Mislim da ipak ti ne razumeš - nije poenta u gramatici nego u pravu da se bilo čiji post menja kada ne krši pravila foruma. Gramatika je ovde samo izgovor.

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Zasto? Vredja sujetu? Svaki dan se nauci nesto novo. Zasto je to negativan trend?

U konkretnom slucaju je Iris pogresila sto nije navela razlog promene. Jer zaista, u takvom slucaju lako se desi da autor ne moze primetiti sta je izmenjeno. A sa druge strane ispravka velikim delom gubi smisao zbog toga sto sam autor ne vidi sta je pogresio te kako da se ocekuje od njega da shvati gde je pogresio. Tojest da uci iz sopstvene greske.
Poštovanje tuđeg prava da se izrazi na sebi svojstven način nije negativan trend već deo kulture civilizovanog sveta gde se tuđe mišljenje, na koji god način izraženo, smatra svetinjom u koju se ne upire prstom.
Neutrino je offline  
Stara 24.1.2012, 14:40   #24
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Ne bih rekao da vređa sujetu

Eddy, da li ti misliš da je potrebno da moderatori menjaju svaki tvoj post, jer ne koristiš naša slova? Da li bi trebalo menjati Irisine postove ovde, jer je napisala "dj" umesto "đ"? [da ne bude zabune: ja ne mislim da bi trebalo]

Da li bi modovi trebali da ispravljaju baš svaku poruku, koja nije napisana gramatički ili pravopisno ispravno? Da li svi mi tako govorimo u normalnim, svakodnevnim razgovorima (a ja smatram da je forum upravo neka vrsta svakodnevnog razgovora)?

Kada mod izmeni poruku, trebalo bi da napiše razlog, naročito kada nije očigledno o čemu se radi. Ja i dalje ne smatram da je nepravilno reći "suviše malo", iako prihvatam da lepše zvuči "premalo". Međutim, pošto to nikako ne utiče na ono što je napisano, onda nema potrebe promeniti to, a ne i ogromnu količinu drugih nepravilnosti.
ZoNi je offline  
Stara 24.1.2012, 14:45   #25
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Sve dok poruka ne menja smisao, ko ga hebe. Nek menjaju ako im se bakce sa takvim stvarima. Ne trose moje vreme na to.
Eddy je offline  
Stara 24.1.2012, 14:49   #26
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Sve dok poruka ne menja smisao, ko ga hebe. Nek menjaju ako im se bakce sa takvim stvarima. Ne trose moje vreme na to.
I opet ne kapiraš poentu - ima ljudi koji ne žele da im neko menja poruku ukoliko se njen sadržaj ne kosi sa pravilima foruma.
Neutrino je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
nexexcalibur (25.1.2012), ZoNi (24.1.2012)
Stara 24.1.2012, 14:50   #27
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom

Iris,

Smanji dozivljaj i ne filozofiraj previse, opste je poznato da se u svakodnevnom koriscenju srpskog jezika provlace brojne gramaticke greske, a forum nije takav vid formalne komunikacije da zahteva striktno postovanje gramatickih pravila.
Ako je neki korisnik, dok je sa fokusiran na odredjenu temu pisao post da nesto pita/nekome pomogne, napravio neku gramaticku gresku, koju ce da primeti jedan (pa jos i moderator) na svakih 100 forumasa, mislim da je potpuno nepotrebno i u neku ruku smesno upustati se u posao gramatickog inspektora, koji ce da je ispravlja.
Pozdrav!

Sent from my HTC Magic using Tapatalk
Asmodeus je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Asmodeus na korisnoj poruci:
nexexcalibur (25.1.2012), ZoNi (24.1.2012)
Stara 24.1.2012, 15:00   #28
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
.................. Gramatika je ovde samo izgovor.

..................
Izgovor za šta?

Kad vam se da jednostavan i logičan odgovor vi izmišljate teoriju zavere... Koja paranoja...

Niko ne ide po forumu i ispravlja greške (pričam o gramatičkim greškama i typo-ima, ne o ispravljanju kompletnih rečenica i tome slično) jer nema pametnija posla, već ako primeti da takav post (ili još gore - naslov teme) nije smislen i razumljiv. Ja zaista ne vidim šta je ovde problematično?

Ionako ne obraćam pažnju na ekstremne slučajeve, ali naslov teme koji bode oči jer ima očiglednu grešku treba da bude ispravljen, druga opcija bi bila brisanje...

I korisnik foruma podleže diskrecionom pravu uredništva foruma koje se brine o sadržaju i formi foruma, tako da želje tu nemaju mnogo mesta...
GoranSTX je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Djordje Turjacanin (27.1.2012)
Stara 24.1.2012, 15:03   #29
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
I opet ne kapiraš poentu - ima ljudi koji ne žele da im neko menja poruku ukoliko se njen sadržaj ne kosi sa pravilima foruma.
LoL, ti ne kapiras da kapiramo tvoju poentu. Ali je za mene dan kada ce me iznervirati takva izmena od strane neke random osobe koju cak i ne znam poprilicno daleko.

Eddy je offline  
Stara 24.1.2012, 15:08   #30
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Izgovor za šta?

Kad vam se da jednostavan i logičan odgovor vi izmišljate teoriju zavere... Koja paranoja...

Niko ne ide po forumu i ispravlja greške (pričam o gramatičkim greškama i typo-ima, ne o ispravljanju kompletnih rečenica i tome slično) jer nema pametnija posla, već ako primeti da takav post (ili još gore - naslov teme) nije smislen i razumljiv. Ja zaista ne vidim šta je ovde problematično?

Ionako ne obraćam pažnju na ekstremne slučajeve, ali naslov teme koji bode oči jer ima očiglednu grešku treba da bude ispravljen, druga opcija bi bila brisanje...

I korisnik foruma podleže diskrecionom pravu uredništva foruma koje se brine o sadržaju i formi foruma, tako da želje tu nemaju mnogo mesta...
Stričiću imaš li ti još neki fetiš osim što voliš da izigravaš drvenog advokata Najozbiljnije te pitam?
Neutrino je offline  
Stara 24.1.2012, 15:16   #31
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Nije da držim stranu bilo kome, ali me nepismenost u postovima mnogo nervira. Pogotovo kad neko krene da se pravi pametan a piše k'o da je preskočio par razreda osnovne.

A i ne vidim zašto bi se neko bunio zato što je mod otklonio neku grešku, to je neki fazon "ma pusti me, dopada mi se da budem nepismen". Potpuno besmisleno.

I samo da se ogradim kako ne bih bio pogrešno shvaćen: nije mi namera da nazovem bilo kog učesnika diskusije nepismenim.
JohnnyNT je offline  
Stara 24.1.2012, 15:20   #32
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
JohnnyNT kaže: Pregled poruke
ne vidim zašto bi se neko bunio zato što je mod otklonio neku grešku
Ne znam za druge, ali mogu da ti razjasnim za mene: pošto nije pisalo ŠTA je izmenjeno, ja nisam ni znao šta je promenjeno. Nisam znao da li je neka ozbiljna greška u pitanju ili ovakav "trip".

Sve u svemu, treba menjati samo ono što nije u skladu sa pravilnikom ili ono što suštinski onemogućava da se jasno shvati šta je napisano.
ZoNi je offline  
Stara 24.1.2012, 15:24   #33
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

@Neutrino

E sad, nije fora da se oslovljavamo prezimenima kada ja tvoje ne znam... Meni to malo zvuči kao nepoštovanje?

Dalje, jesam li ja pomenuo neko ime ili slučaj kada izigravam advokata, za razliku od nekih koji se nepozvani i neprozvani pridružiše diskusiji bespotrebno podižući ton i bezrazložno napadajući učesnike? I ja govorim o principu, što je reč koja se često poteže u ovakvim diskusijama, pa ja tako imam princip da ispravljam teme u kojima postoji očigledna gramatička ili semantička greška (kao što sam i napisao u prvom postu).

I kada ponestane argumenata bolje je distancirati se od rasprave pošto pokušaji diskreditacije ličnosti ne prolaze najbolje...
GoranSTX je offline  
Stara 24.1.2012, 15:26   #34
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Ne znam za druge, ali mogu da ti razjasnim za mene: pošto nije pisalo ŠTA je izmenjeno, ja nisam ni znao šta je promenjeno. Nisam znao da li je neka ozbiljna greška u pitanju ili ovakav "trip".
Ali ako idemo nekom logikom to bi izgledalo ovako: da je nešto ozbiljnije - bio bi napisan razlog ispravke. Meni se čini da paničiš bez razloga. Ali eto, ako ti već toliko bode oči, modovi bi mogli da kada ispravljaju tvoje postove, da uvek dodaju razlog ispravke (makar bilo i promašeno slovo) i problem rešen
JohnnyNT je offline  
Stara 24.1.2012, 17:48   #35
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
Iris kaže: Pregled poruke
....ili se - kao u slucaju koji je pokrenuo celu pricu - "suvise malo" promenilo u "premalo". Poenta i jeste da tekst i smisao posta ostanu netaknuti, ali gramaticki pravilni.
....
Извини што баш тебе цитирам, али хоће ли ми неко објаснити зашто је боље рећи премало од сувише мало?
Озбиљно питам.
Dekip je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dekip na korisnoj poruci:
Asmodeus (24.1.2012)
Stara 24.1.2012, 19:25   #36
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Sacekaj te ljudi neko ide i ispravlja vam postove i vi ga jos napadate zbog toga. To je kao da napadas nekog ko ti je pruzio vestacko disanje. Ako sustina posta nije promenjena moderator vas nikako nije zakinuo, ucinio vam je uslugu i to niste svesni koliku.

Uzecu sebe za primer znam da ponekad i ja nesto pogresim, cesce typo nego da sam stvarno nesto pogresio ali to je sad nebitno, ali kad vidim post sa katastrofa gramatikom i pravopisom ja ga jednostavno preskocim, a cesto pocnem i autora da preskacem, zato sto mi ne pada na pamet da citam. Uz to verujem da nisam jedini koji tako rezonuje sto znaci da lose napisanom porukom automatski lisavate sebe paznje jednog dela forumasa, sto u slucaju da trazite pomoc nikako nije dobro.

Ako se nekom moderatoru ispravljaju moje poruke nek ih ispravlja dok ne budu mogle kao primer u Gramatiku srpskog da se stave. Posto stvarno nemogu da razumem kako neko moze da se buni sto mu neko ispravlja greske, opet kazem, lose napisani postovi idu samo autoru na stetu.
Equilibrium je offline  
Stara 24.1.2012, 19:32   #37
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
Equilibrium kaže: Pregled poruke
To je kao da napadas nekog ko ti je pruzio vestacko disanje
A šta ako se nisi gušio?
ZoNi je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
Asmodeus (24.1.2012), White Ripper (24.1.2012)
Stara 24.1.2012, 20:21   #38
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom

Citat:
Equilibrium kaže: Pregled poruke
Sacekaj te ljudi neko ide i ispravlja vam postove i vi ga jos napadate zbog toga. To je kao da napadas nekog ko ti je pruzio vestacko disanje. Ako sustina posta nije promenjena moderator vas nikako nije zakinuo, ucinio vam je uslugu i to niste svesni koliku.

Uzecu sebe za primer znam da ponekad i ja nesto pogresim, cesce typo nego da sam stvarno nesto pogresio ali to je sad nebitno, ali kad vidim post sa katastrofa gramatikom i pravopisom ja ga jednostavno preskocim, a cesto pocnem i autora da preskacem, zato sto mi ne pada na pamet da citam. Uz to verujem da nisam jedini koji tako rezonuje sto znaci da lose napisanom porukom automatski lisavate sebe paznje jednog dela forumasa, sto u slucaju da trazite pomoc nikako nije dobro.

Ako se nekom moderatoru ispravljaju moje poruke nek ih ispravlja dok ne budu mogle kao primer u Gramatiku srpskog da se stave. Posto stvarno nemogu da razumem kako neko moze da se buni sto mu neko ispravlja greske, opet kazem, lose napisani postovi idu samo autoru na stetu.
Zato sto je ruzno i nekulturno u neformalnom obliku komuniciranja, kao sto je forum, ispravljati obskurne gramaticke ili semanticke greske koje samo opsesivni puritanci vide.
Kad ostavljam post na forumu ne pisem seminarski ili diplomski rad, a moderator nije profesor/lektor.
Zato, "ease off" sa tim uzvisenim, sveznajucim stavom! (Hehe, da necete da mi ispravite stranu kovanicu koju sam upravo iskoristio?)
Kladim se kad bi terali mak na konac i uzeli da analiziramo postove moderatora, da bi isto tako nasli gomilu suptilnih gresaka.

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

Poslednja ispravka: Asmodeus (24.1.2012 u 21:35)
Asmodeus je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Asmodeus na korisnoj poruci:
nexexcalibur (25.1.2012), ZoNi (24.1.2012)
Stara 24.1.2012, 21:25   #39
Ocelot
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Ocelot
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 3.151
Zahvalnice: 373
Zahvaljeno 991 puta na 533 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

@Zoni

Od cele poruke, ti si se uhvatio samo za jednu rečenicu, jer si smislio šta da mu odgovoriš. Bravo, sad si ispao najpametniji, sve si rešio.

Za ostale koji se žale da ovde nisu na času srpskog jezika... Sramota je što se bunite jer je neko ispravio vašu grešku. Razumem ja da to udari na sujetu jer mnogi ovde misle da su neki veliki faktor, da njihove poruke treba u knjige da se objave, ali ipak, kontrolišite se malo.

Umesto da pokušate ubuduće da ispravite grešku, vi po onom tipičnom:"Ma ti ćeš da mi kažeš, e baš ću ovako". Ne shvatate koliko jadno to izgleda.

Poslednja ispravka: Ocelot (24.1.2012 u 21:32)
Ocelot je offline  
Stara 24.1.2012, 21:42   #40
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: Kako mogu da vidim šta je promenjeno u postu?

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Извини што баш тебе цитирам, али хоће ли ми неко објаснити зашто је боље рећи премало од сувише мало?
Озбиљно питам.
Reč suviše u tom kontekstu je neadekvatna reč u smislu naglašavanja koliko je nešto malo a pri tom je i pleonazam u ovom slučaju. Te stvari se uče u srednjoj školi (btw. činjenica je da je više nepismenih iz srednjih stručnih škola).

Ne držim stranu Iris ili bilo kome drugom, ali povremeno ispravljanje gramatičkih grešaka nije strašno, čak je i preporučljivo.

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
Zato sto je ruzno i nekulturno u neformalnom obliku komuniciranja, kao sto je forum, ispravljati obskurne gramaticke ili semanticke greske koje samo opsesivni puritanci vide...
Ovo stoji ali opet, neko ko prati dosta tema i čita postove redom, naiđe na svakave greške čak i kada ne obraća pažnju, a to je par sekundi posla popraviti a opet i dobra volja administratora/osoblja.

No opet, slažem se da opuštencije mora biti .

Poslednja ispravka: el_corona (24.1.2012 u 21:54) Razlog: ccc nema mi znaka interpukcije iza :D
el_corona je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com