Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.12.2016, 8:07   #1
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.847 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Svet kompjutera 12/2016

Decembarski broj "Sveta kompjutera" je od danas na kioscima

Nova naslovna strana izgleda ovako:

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Svet-kompjutera-12-2016-FORUM.jpg
Viđeno:	283 puta
Veličina:	87,2 KB
ID:	55149

Evo i izvoda iz sadržaja:

MSI GeForce GTX 1050 Ti 4G OC i MSI GeForce GTX 1050 2G OC
Nvidia sve do sada nije imala spreman odgovor u nižoj klasi gejmerskih kartica, iako je Pascal generacija svetlo dana ugledala pre pola godine...

Dell UltraSharp U3417W
U pitanju je zakrivljeni monitor ultrawide formata, ali se razlikuje od svih zakrivljenih modela koje smo do sada probali...

Acer Predator G9-793
Acer je odlučio da poradi na svom imidžu i da se oproba i u prestižnoj, gejmerskoj klasi. Mada, jasno vam je, kvalitetno igranje na prenosnom PC-ju je vrlo skup hobi...

Kako postati programer (3): Prve linije kôda
IDE (Integrated Development Environment) automatizuje mnoge korake i tako možete da se skoncentrišete na pisanje programa...

PRIMENA - „Ozbiljna” upotreba VR i AR
Aktuelni procvat sistema za virtuelnu stvarnost jaše na talasu oduševljenja primenom za zabavu i razonodu, ali to je, zapravo, manje bitan deo priče...

Igra meseca: Tyranny
Nakon odličnog Pillars of Eternity, u Obsidianu su odlučili da se fokusiraju na svoju specijalnost – roleplaying negativaca...

oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Mocko (1.12.2016), Oggy (2.12.2016), veljadj (1.12.2016), voodoo_ (1.12.2016), Yonai (7.12.2016)
Stara 1.12.2016, 8:52   #2
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Prvi!!!
Neću sad omašiti boju!
Biće zanimljiv taj monitor! Moglo iz amerike da se poruči za ceo svet duplak Dell na jednom postolju za 159$. Verovatno su spremili za Novogodišnje praznike. Amerika je to. Njega vi da se dokopate i da ga testirate.
Sigurno i ove kartice za skromnije konfiguracije vrede para.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2016, 13:38   #3
Vojin Milovanovic
Novi član
 
Član od: 30.6.2016.
Poruke: 17
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 26 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Ovaj broj sam kupio juce,kod mog omiljenog kolportera pa sam vec stigao da procitam ono sto me najvise zanima.Prvo sto pogledam kad kupim novi broj je igra meseca.Zaista mogu reci da sam neprijatno iznenadjen.Nikada u vasem casopisu nisam procitao onakav galimatijas od teksta.Tekst bez glave i repa,cak 22 puta upotrebljen novi red,kao da ga je pisao neko u sedmom ili osmom razredu osnovne skole.Autor mi nije poznat,ocigledno neki novi saradnik.
Zao mi je sto moram ovo da napisem,jer Svet Kompjutera je poznat po tome da njegovi urednici i saradnici,osim sto jako dobro poznaju materiju o kojoj pisu,takodje sastavljaju tekstove koji se kvalitetom uvek drasticno razlikuju od ostalih casopisa koji se bave slicnom tematikom.Zato ostali i izumiru a Svet Kompjutera vec 32 godine dominira.
Nemam nista protiv da se da sansa novim saradnicima,ali to treba da budu manji opisi,na pola strane,dok najbolje igre treba da opisuju vasi vrhunski i provereni autori.Mislim da gospodin Jan Cmelik treba da dobije vise prostora,njegovi opisi su brilijantni.

Poslednja ispravka: Vojin Milovanovic (1.12.2016 u 18:51)
Vojin Milovanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Vojin Milovanovic na korisnoj poruci:
mvasic (1.12.2016), Skenderevo (12.1.2017), todos (3.12.2016)
Stara 1.12.2016, 23:30   #4
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

^Čini mi se da je, u tom opisu, bilo i dosta spoilera. Par pasusa sam morao da preskačem, ne bih li izbegao spoiler.
mvasic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 5:36   #5
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Mala napomena u vezi teksta na 51. stranici "Kada želite više od reči". Iz teksta deluje kao da je autor koristio punu TeXLive mrežnu instalaciju uz koju podrazumevano dolazi ogroman broj makroa, jezika i paketa koji su apsolutno nepotrebni većini korisnika.

Postoje dva načina kako se ovaj, uslovno rečeno, problem rešava. Jedan je korišćenje prilagođene (custom) instalacije gde se odčekiraju sve nepotrebne kolekcije ili se pod opcijama za izbor šeme instalacije izabere nešto lakše (recimo "small" scheme koja obično ne prelazi par stotina MB prostora nakon instalacije) ali ovo može da bude problem za početnike ili korisnike koji ne znaju šta tačno dolazi uz koju kolekciju. Drugi, po meni mnogo bolji pristup je korišćenje alternativnog LaTeX toolchaina pod imenom MiKTeX koji u približno 150MB smešta sve što je u većini slučajeva dovoljno za rad sa LaTeX-om. Jedini problem MiKTeX-a je što postoji samo u verziji za Windows ali funkcionalno je apsolutno identičan svom glavnom konkurentu, TeXLive-u. MiKTeX ima i veoma korisnu mogućnost da ako nešto od paketa zatreba u toku build procesa toolchain može automatski da odradi taj deo posla i preuzme ga sa interneta.

Isto tako preporučio bih svakome ko ima nameru da se upusti u LaTeX vode da isproba TeXStudio. U pitanju je fork poznatog TeXMaker IDE okruženja koje za razliku od TeXworkera (dolazi kao podrazumevano rešenje u većini TeX distribucija) ima mnogo bolju podršku za kontekstno dopunjavanje koda, automatsko generisanje blokova (wizardi), bolju proveru koda itd. Naravno, sva pomenuta rešenja su besplatna i dostupna na svim bitnim platformama.

Poslednja ispravka: Neutrino (3.12.2016 u 5:46)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 16:08   #6
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Citat:
Vojin Milovanovic kaže: Pregled poruke
Ovaj broj sam kupio juce,kod mog omiljenog kolportera pa sam vec stigao da procitam ono sto me najvise zanima.Prvo sto pogledam kad kupim novi broj je igra meseca.Zaista mogu reci da sam neprijatno iznenadjen.Nikada u vasem casopisu nisam procitao onakav galimatijas od teksta.Tekst bez glave i repa,cak 22 puta upotrebljen novi red,kao da ga je pisao neko u sedmom ili osmom razredu osnovne skole.Autor mi nije poznat,ocigledno neki novi saradnik.
Ja sam nezadovoljan tekstom o Skyrimu SE, potpuno promašena poenta zaključka o reizdanju, a poenta treba da bude jasna svakom ko ima više od 4 GB RAM-a i instalirao je više od tri moda u igru.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 18:47   #7
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
potpuno promašena poenta zaključka o reizdanju
Da, neumesno je porediti remake sa izmodovanom vanilom, a ne pomenuti nigde da je cela ideja da se donese 64-bitna podrška baš zbog tih modova... al' dobro sad, ko igra skyrim valjda to zna i bez sk.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 20:02   #8
Vojin Milovanovic
Novi član
 
Član od: 30.6.2016.
Poruke: 17
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 26 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Procitah i sad taj opis Skyrima."Specijalna Verzija mogla je(trebalo je?)da bude jos specijalnija"...Uhh kakav zakljucak...
Vojin Milovanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 21:08   #9
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Moram da se složim sa Vojinovim opisom. Vidim da se tzv. novi saradnik osim specifičnog opisa igre (pravi sklepotekst) razume i u politiku. Da to je trebalo Kuzma da odradi na svoj način. Kao kolumna koja na početku izgleda kao promašena političko - igračka zavrzlama, međutim na kraju ispade ta ista kolumna jedno malo remek delo.
Kad sam već reko neku reč nečim izazvan da kažem još koju o ovom broju.
Nikada mi se nisu dopadali opisi prenosnih računara. Nekako su se ponavljali i nije imalo šta da se kaže što bi čitaoca zainteresovalo, osim onih koji kupuju svet kompjutera da bi videli koji laptop sebi da kupe. Ovog puta se dogodilo nešto sasvim drugačije. Nikad bolje opisani potpuno različiti koncepti. Tako treba i u narednim brojevima. Izaberite jednostavno različite laptopove. Ako već opisujete intelove ali skoro bukvalno samo njihove, promešajte malo. Evo sad kad krenu zen AMD-ovi obavezno ih uzmite ozbiljno u razmatranje i na kraju sa nekim testovima uporedite cenovno iste pa da čitalac ima u vidu sve prednosti i mane oba proizvođača procesora, grafika i sl.
Ovaj monitor kida koliko lepo izgleda. Vidim da se sve više pojavljuju muzički uređaji u super mobilnom pakovanju što je izvanredno, a meni prosto neverovatno.
Programi su lepo odabrani.
U internet delu sam se obradovao tekstom o preporukama za internet stranice, ne samo antrafrlje. Valjda se tako kaže ako se ne varam... To me podseća na one predivne preporuke za posete internet stranicama sa početka moje kupovine SK iz 2003. godine.
Primetio sam unutrašnje sitne kozmetičke izmene koje skoro iz broja u broj evouliraju u lep i moderan časopis.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2016, 19:05   #10
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Komentari o novom časopisu se ređaju pa opet da se uguram sa nekim mojim zapažanjima. Retko to radim, nema razloga da neko gubi vreme u mojim pisanijenima i da ih čita... Opet ako postoji prostor na forumu za tako nešto da ga iskoristim.
Novo nešto što mi je zapalo za oko je da na vrhu jedne strane piše Kuzmino ime kao uređivač stranice a potpisnik teksta neko sasvim drugi.
Moju novu omiljenu stranicu u broju za predloge internet pretrage u slobodnom vremenu je onaj isti igrački politikolog. Zapanjujuće dobro odrađen posao. Da mi neko čita tekst a ja da budem vezanih očiju prepoznao bih ga. Sada u pozitivnom smislu.
Vidim da ste bili na Grafimi. Ja godinama nikako da izdvojim vreme za tu posetu. Prelepo što ste na brzaka opisali dva divna štampača. Ima tamo jako pristupačnih drugih mašina poput Cameo katera ili sličnih stvari za male pare. Dajte i takvim uređajima malo prostora da mladi ljudi vide, i da im eventualno sine neka ideja za njihov progres, a tako i društven razvoj.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2016, 21:33   #11
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Pa Kuzma je urednik rubrike, određuje teme (ili pita saradnike za ideje) i delegira pisanije, ne mora obavezno i on da piše...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2016, 22:35   #12
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Da, ali mi deluje kao neka vrste cenzure čim se odobrava ili ne odobrava nekakav tekst. Moj tekst da bude u takvoj rubrici bi za mene bila blago rečeno sa dozom neke gorčine naročito ako je ispravljen od takvog uređivača osim lektora.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2016, 22:54   #13
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Tek bi onda bilo kritika i zamerki
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2016, 3:27   #14
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Tekst je rezultat timskog rada
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2016, 1:24   #15
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Ajde bre ne brukajte se i dajte neki komentar o novom broju! SK nije tabloid već časopis koji teži konstantnoj kritici i nadogradnji!
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2016, 13:48   #16
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

meni je zanimljiva konstatacija u tekstu o grafickim kartama da im je najveci nedostatak to sto podrzavaju samo digitalni signal. Da je to napisano pre 5 godina pa ajde de. Misljenja sam da se mogao izvuci bolji zakljucak o vrlinama i manama opisanih proizvoda.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2016, 16:57   #17
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Svet kompjutera 12/2016

^ Vidiš, da si se malo dublje pozabavio tematikom bilo bi ti potpuno jasno zbog čega je to, makar na našem tržištu, veliki nedostatak. Tema o Pascal generaciji, ali i neke posebno otvorene koje se odnose na "digital only" video izlaze nove generacije, prepune su pitanja vezanih za aktivne HDMI->VGA konvertere. Gledaju ljudi da prođu što jeftinije, pa neki imaju i vrlo iritantnih problema zbog toga...a u priči su bile 1060 kartice. Sad, ako dobar deo vlasnika ovih kartica, koje su ipak srednja klasa i zahvaljujući alavosti Nvidije koštaju kao nikada do sada (mislim na modele srednje klase) koristi analogne monitore, šta misliš, koliko će tek biti onih koji kupuju znatno jeftinije, tj. entry-level gejmerske kartice a koji imaju bolje monitore sa digitalnim ulazom?

I meni je možda nerazumljivo zbog čega se neko ne isprsi za iole pristojan monitor, makar i polovan, ali prosečni igrači apsolutno ne obraćaju pažnju na kvalitet reprodukcije boja i to koliko je panel kvalitetan. U toj, najnižoj klasi monitora gotovo da i nema razlike u kvalitetu prikaza između digitalnog i analognog ulaza, tako da svi gledaju da prođu što jeftinije i samim time se najčešće odlučuju za 21-22" TN 1080p monitor sa analognim ulazom. Neka naša, interna i potpuno nezvanična statistika kojom smo se bavili iz čiste znatiželje i kroz neformalne razgovore sa predstavnicima raznih maloprodaja dovela nas je do takvog zaključka, tako da zaključak nije tek tako "odvaljen".

"Bolji zaključak" uvek ostaje na krajnjem korisniku. Nikad se hardver kod nas ne zadržava mesecima da bismo eventualno uspeli da primetimo svaku sitnicu. Takođe, generalno je poznato šta se može očekivati od najniže klase. Mogao je zaključak da glasi i "jeftinije a novo nema, pa kako hoćete", ali to se može zaključiti i pažljivim čitanjem texta.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
maska (19.12.2016)
Stara 19.12.2016, 11:47   #18
maska
Starosedelac
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Levo od Albukerkija pa pored ludnice
Poruke: 1.205
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 241 puta na 173 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
meni je zanimljiva konstatacija u tekstu o grafickim kartama da im je najveci nedostatak to sto podrzavaju samo digitalni signal. Da je to napisano pre 5 godina pa ajde de. Misljenja sam da se mogao izvuci bolji zakljucak o vrlinama i manama opisanih proizvoda.
Da si ispratio teme grafickih kartica,ovde na forumu, video bi da se u svakoj javlja pitanje zasto nema sliku na 4xx ici ili 10xx ici....

I kod testa 4xxica i prethodnom broju navedena je ista mana. Mala smo i siromasna zemlja pa umemo da prepoznamo kad je neko alav za pare i kad na silu gura nesto sto apsolutno, u nizem segmentu, nema smisla.
maska je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2016, 12:26   #19
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Je l' ce januatski broj izaci pre nove godine?
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2016, 23:51   #20
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.847 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2016

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Je l' ce januatski broj izaci pre nove godine?
Hoce, ako bude sutra (a mislim da hoce) najavicemo ga u ovom delu foruma
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Rockstar (27.12.2016), todos (28.12.2016)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com