Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.10.2017, 5:03   #1
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom koji fullhd tv za pc gaming do 40k

pitanje sve govori.
znam da mogu mnogo da pogresim u ovom izboru, pre svega zbog evenutalnog input laga i sreen tearinga, pa ako se neko razume, bio bih mu zahvalan da mi predlozi par konkretnih modela koji mogu da se kupe kod nas, od 32-43 inca, za oko 40k, i pikanje na do 1080p.
prethodno sam imao samsung koji je pre 5 godina bio jedan od jeftinijih, ali je imao odlicne ocene korisnika, a i ja sam bio prezadovoljan.
tada sam imao vremena da istrazujem, sada bas i ne. heeeeelp.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2017, 14:16   #2
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 733
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: koji fullhd tv za pc gaming do 40k

moze da ti posluzi bilo koji ali gledaj da je full hd i nemoj da ides preko 32 inca,veruj mi mnogo je veliko za monitor.ono sto sigurno znam to je da se ovaj samsung 32k5100 ponasa isto kao i moja druga 2 monitora koja posedujem,philips 227el i samsung b2230.plus ima ekstra zvucnike,nista ne zuji i ne skripi kad se pojaca,glas je jasan.stvarima kao sto su input lag i screen tearing ne zelim da se bavim,ne postoji uredjaj kome se danas ne moze naci mana.ako zelis idealno onda gledaj uredjaj sa osvezenjem od 120 ili 144hz i odzivom od dve ili jedne mili sekunde(standardno je 60hz i 5ms).mislim da je za tebe najbolji izbor monitor od 27 inca,recimo dell.za neke ljude je i ova dijagonala na granici prihvatljivog za full hd.medju ima i onih koji ocigledno imaju problem sa vidom,tako da oni ne mogu biti kompetentni za davanje konacnog utiska o nekom modelu.

Poslednja ispravka: ognjen_ogi (26.10.2017 u 14:43)
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ognjen_ogi na korisnoj poruci:
polarnimeda (26.10.2017)
Stara 26.10.2017, 22:34   #3
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: koji fullhd tv za pc gaming do 40k

iskreno, digao sam ruke.
ovo nase smetliste od trzista ne vredi nicemu. prvo ne mogu da nadjem najosnovnije informacije ni misljenja o proizvodima jer mogu da se kupe samo kod nas i u indiiji.
a ono sto uspem da vidim je recimo da smart lg iz 2017 godine prave bez game mode-a, a da je samsungova crna boja u stvari svetlo siva. a ako hoces sivu pozadinu, dobices sivu sa crnim ili belim straftama koje pravi neujednacena svetlost led dioda, koje ti na kraju i brzo riknu.
ima i generalnih budalastina, da se forsiraju samo noviji modeli, gde imas skoro pa samo smartove, koji dizu cenu onome sto mi treba - a to je samo solidan ekran sa solidnim odzivom.
znam da ne moze da se ocekuje mnogo za 40-50k, ali ja i ne trazim nista posebno. ne trazim da mi input lag bude 10, 15 ili 20. nek je i 35-40.
ali ovo je smesno. imas po nekoliko krs modela u cenovnom rangu, pa biraj najmanje los. glupost. i sve je gore i gore.
sedecu sa 17 inca 4:3 tft philipsom od pre 17 godina koji i dalje radi, iako je bio najjeftinije g**** i on. i to je to, a pare mogu na nesto pametno da potrosim.
pozzz
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2017, 20:54   #4
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: koji fullhd tv za pc gaming do 40k

otvorio sam slicnu temu pre ravno dve godine, i nista nisam uradio, sad opet napadam, samo sad moram resiti u toku sledece nedelje...

ima li neko neki savet i preporuku za tv 32" koji bi mi sluzio umesto monitora (ostaje mi ovaj samsung 22" za neko ozbiljnije crtanje ako naleti) a tv bih koristio 95% za filmove i surfovanje netom...

cena do 35 hiljada, bitno mi je da bude 1080p (HD) i ne znam sta jos da gledam... bitno mi je da bude nov... ako moze neki smart u te pare da uleti ili da dodam malo pa da jurim i to...

hvala
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2017, 23:14   #5
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 733
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: koji fullhd tv za pc gaming do 40k

recimo LG 32lj500v,ako hoces smart onda lg32lj610v. imas ih na kp.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ognjen_ogi na korisnoj poruci:
Borko Motorko (6.11.2017)
Stara 6.11.2017, 0:29   #6
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: koji fullhd tv za pc gaming do 40k

nekako preferiram samsung ali ako je lg ok, sutra idem u lokalne prodavnice da razgledam...

hvala na savetu
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2017, 19:55   #7
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom TV = smeće

Tržište TV-a postaje sve gore i gore iz godine u godine (osim vrha ponude i srednje klase kod Sonyja). Ovogodišnji modeli korejskih giganata su ultra smeće. O tim najvećim
prevarantima na TV tržištu sam kucao traktate na bench forumu.

Da imaš odgovarajaću FreeSync Radeon grafičku karticu (od GCN 2), mogu se kupiti jako dobri modeli monitora koji su nekoliko svetlosnih godina ispred TV-a u segmentu do 40k.
Ko nije probao Adaptive Sync, taj ne zna koliki je to napredak u odnosu na klasično osvežavanje (pod uslovom da igrate igre koje imaju od toga koristi) i ne, to se ne može
doživeti gledajući YouTube ili da se čita o tome. Mora se lično doživeti.

I sam sam gledao i puno skuplje monitore i TV-e skoro punih godinu dana (ima na benchu o tome), ali TV-i ne vrede za ono što nude, osim veličine (osim ako ne tražite UHD modele,
to je neka skroz druga priča), pa sam se skrasio za odličan monitor.

Ako hoćete monitor koji je zamena za TV, onda postoje dve odlične opcije koje su superirorne u odnosu na bilo koje smeće od TV-a. U pitanju su:
1. Samsung S32F351 (VA) (skoro sjajan ekran)
2. LG 32MP58HQ-P (AH-IPS) (sjajan ekran)

Ta dva modela apsolutno demoliraju i puno skuplje TV modele. Da dotični Samsung S32F351 ima FreeSync kupio bih ga još kad se pojavio zimus, ali pošto sam presekao da mi FreeSync
treba (i ispostavilo se tačno da više ne mogu bez njega), nisam ga kupio. Kucao sam detaljno o njima na benchu i ako bude bilo potrebno, ostaviću linkove ka porukama .

Poslednja ispravka: DukeofSerbia (7.11.2017 u 20:09)
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
Oggy (7.11.2017)
Stara 25.11.2017, 0:50   #8
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: koji fullhd tv za pc gaming do 40k

Znaci tvoje misljenje je da je bolje uzeti ovaj LG (samsung ne mogu naci kod nasih prodavaca) u odnosu na neki ful hd televizor?
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2017, 1:51   #9
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Thumbs up Samsung S32F351

Ispraviću poruku pre podne pa ću dodati info sa što sam kucao u vezi ta dva monitora.

I Samsung je dostupan kod nas u maloprodaji. Verovatno ti je promakao zbog oznaka.
eponuda / itsvet

DOPUNA

Samsung S32F351 ima belo kućište koje je ubedljivo najbolja boja zato što drastično povećava percepciju crne i kontrasta zbog tzv. iluzije kontrasta.
Šteta što je nagib ispodprosečan za monitor (+18/-1 stepen), ali ima VESA rupe kome treba veća ergonomija. Druga mana je nedostatak 3,5 mm audio izlaza
što komplikuje stvari sa rešavanjem zvučnika ako ne koristite PC uz njega. Iskreno nisam uopšte ljubitelj Samsungovih tanjira za postolje, al‘ to je subjektivno.
Dobra vest je da je Samsung stavio 2x HDMI ulaz.

Panel je neki VA. Sigurno nije kompjuterski zato što ne postoji 31,5“ 1920x1080 na 60 Hz. Ostaje samo nečiji TV panel i na osnovu dostupnih informacija,
najverovatnije AMVA. Ekran je skoro potpuno sjajan, tj. ima minimalni matirani (antirefleksivni) sloj (1-3%) što je rešenje koje koristi 90+% modernih TV-a –
samo još manjina TV-a koristi potpuno sjajne ekrane.

Što se tiče specifikacija monitora, one su sledeće:
Kontrast je od 4.000:1 (min.) do čak 5.000:1 (tipično). Izmereno je između 3.500:1 do 4.200:1. Jeste da nije kao u specifikaciji, ali je to i dalje dosta iznad
proseka za VA (3.000:1). Osvetljenost je klasičnih 200-250 cd/m2, a na testiranom primerku je izmereno ~290 cd/m2. Najniža osvetljenost ide do čak ~24
cd/m2. Nema problema sa probijanjem LED pozadinskog osvetljenja, nema IPS „žar“ (glow) i u kombinaciji sa velikim kontrastom, dubokom crnom, belim
kućištem i skoro sjajnim ekranom je ultimativni monitor za gledanje videa u slabom osvetljenju i/ili mraku.

Dalje, sRGB pokrivenost boja je po specifikaciji i izmereno ~99% što je standard za VA 1080p panele, ali ne i IPS-olike koji idu do samo ~93%, dolazi jako dobro
kalibrisan (PC mod; AV mod nije dobar) i kao što sam naveo, da ima FreeSync, kupio bih ga vrlo brzo posle pojave u oglasima. Uglovi gledanja su tipično dobri za
moderan VA panel tako da se može gledati iz kreveta bez problema za razliku od TN panela. Jeste, nije i ne može kao IPS-oliki, ali je i više nego dovoljno dobro.

I na kraju, performanse u igrama. Input lag je minimalan, što je misaona imenica i za najbolje TV-e koji svi odreda imaju barem jedan frejm laga u odnosu na CRT
(16,7 ms). Ovedrajv je odličan i ovaj model zajedno sa mojim, na osnovu svega što sam video (reč je o profesionalnim testovima), imaju najbolji odziv piksela od
svih VA monitora rezolucije 1920x1080 na 60 Hz. Apsolutno su brži od skoro svih konkurentskih IPS-olikih 1080p modela, izuzev čuvenih crno-sivih prelaza, što je
inherentna rak rana VA panela, ali i to je poprilično poboljšano.

Sve u svemu, ovaj monitor deklasira i puno skuplje TV-e. Da li sam otkucao da monitor ne koristi PWM za regulaciju LED pozadinskog osvetljenje, a da jedino Sonijevi
televizori ne trepere?

Poslednja ispravka: DukeofSerbia (25.11.2017 u 11:38) Razlog: mini recenzija
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2017, 14:36   #10
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: TV = smeće

Citat:
DukeofSerbia kaže: Pregled poruke
Tržište TV-a postaje sve gore i gore iz godine u godine (osim vrha ponude i srednje klase kod Sonyja). Ovogodišnji modeli korejskih giganata su ultra smeće. O tim najvećim
prevarantima na TV tržištu sam kucao traktate na bench forumu.

Da imaš odgovarajaću FreeSync Radeon grafičku karticu (od GCN 2), mogu se kupiti jako dobri modeli monitora koji su nekoliko svetlosnih godina ispred TV-a u segmentu do 40k.
Ko nije probao Adaptive Sync, taj ne zna koliki je to napredak u odnosu na klasično osvežavanje (pod uslovom da igrate igre koje imaju od toga koristi) i ne, to se ne može
doživeti gledajući YouTube ili da se čita o tome. Mora se lično doživeti.

I sam sam gledao i puno skuplje monitore i TV-e skoro punih godinu dana (ima na benchu o tome), ali TV-i ne vrede za ono što nude, osim veličine (osim ako ne tražite UHD modele,
to je neka skroz druga priča), pa sam se skrasio za odličan monitor.

Ako hoćete monitor koji je zamena za TV, onda postoje dve odlične opcije koje su superirorne u odnosu na bilo koje smeće od TV-a. U pitanju su:
1. Samsung S32F351 (VA) (skoro sjajan ekran)
2. LG 32MP58HQ-P (AH-IPS) (sjajan ekran)

Ta dva modela apsolutno demoliraju i puno skuplje TV modele. Da dotični Samsung S32F351 ima FreeSync kupio bih ga još kad se pojavio zimus, ali pošto sam presekao da mi FreeSync
treba (i ispostavilo se tačno da više ne mogu bez njega), nisam ga kupio. Kucao sam detaljno o njima na benchu i ako bude bilo potrebno, ostaviću linkove ka porukama .
Svetlosna godina je jedinica mere za duzinu Tesko da postoje 2 monitora toliko udaljenih jedan od drugog
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2017, 19:42   #11
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom koji fullhd tv za pc gaming do 40k

Druze hvala tebi na iscrpnom odgovoru ali ja kao laik koji ne igram igrice vec gledam filmove i surfujem netom, uz to imam i monitor od 22'', spojio bih i kablovsku da gledam na tom tv-u

Zanima me da li cu biti nezadovoljan sa 1080p 32'' u poredjenju sa sadasnjim samsungom 2220LM?

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2017, 12:05   #12
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: koji fullhd tv za pc gaming do 40k

Da li ćeš biti nezadovoljan sa 1920x1080 na 31,5“? To je subjektivno.

Samsung S32F351 je monitor, a ne TV, dakle nema TV tjuner. Ako misliš gledati kablovski TV program na njemu, onda moraš da spojiš DVB-C risiver na njega,
a risiver (optički/koaksijalno/stereo) da spojiš na neki audio uređaj da bi imao ton. Samo tako i nikako drugačije.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2017, 12:09   #13
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom koji fullhd tv za pc gaming do 40k

Hvala na savetu, moram otici kod nekoga ko koristi tv umesto ekrana da vidim odgovara li mi to, dzaba sve ove price..

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji laptop kupiti(budzet do 35 000 rsd.) Tastatura ŠDK - Prenosni računari 5 30.5.2016 13:58
Koji gaming miš... Leonida ŠDK - Ostale komponente 6 15.3.2011 16:13
Koji monitor do 120e? Napileon ŠDK - Ostale komponente 7 17.7.2010 13:59
Koji 5.1 zvučnici do 200 €? ForceMan ŠDK - Zvuk na računaru 3 6.6.2008 20:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com