Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Male igre

Male igre Igre sa Interneta, Flash, online, igre „za kancelariju” i sl.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.1.2012, 1:53   #1
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Dear Esther

Nisam znao gde da postavim temu za ovu igru, posto zanr ove igre jos uvek nije definisan. Posto je finansirana od strane Indie Fund-a, postavio sam je u male igre.
Moderatori mogu da prebace temu u avanture, ako misle da joj je tamo mesto.

Ovo je dugo ocekivani indie remake HL2 moda "Dear Ester" (Opis u Svetu Kompjutera) koji je u sustini vise eksperimentalni umetnicki projekat nego li sama igra.

Evo prvog trailera:
Dear Esther Trailer

Grafika je prelepa kao i sam dizajn lokacija.

Steam official page:
http://store.steampowered.com/app/203810

Official site:
http://dear-esther.com/?p=535

P.S.
Iskreno, jedva cekam da ovo izadje!

Edit:
Izlazi 14. februara!
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku Asmodeus na korisnoj poruci:
bela lampa (19.1.2012), doctor (1.2.2012), Kidja (15.2.2012), nameless1 (19.1.2012), pentraksil (19.2.2012), Skenderevo (19.1.2012), voodoo_ (22.6.2013), Zaphod Biblbroks (19.1.2012)
Stara 19.1.2012, 21:18   #2
Skenderevo
Starosedelac
 
Član od: 20.11.2010.
Lokacija: Khorinis
Poruke: 2.069
Zahvalnice: 3.728
Zahvaljeno 979 puta na 534 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

^ Vec vidim da atmosfera rastura
Skenderevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2012, 18:00   #3
Nestor
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.320
Zahvalnice: 792
Zahvaljeno 887 puta na 554 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Dear Esther
Nestor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2012, 19:21   #4
Kidja
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.3.2011.
Lokacija: District 9
Poruke: 3.667
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 647 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Probao sam je i mogu vam reci da je sjajna igrica,atmosfera odusvljava.
Bio sam skeptican zbog gameplay-a ali je upravo to draz cele igre.
Preporuka od mene.
Imate je na steamu kosta 7 eura samo.

Poslednja ispravka: Kidja (15.2.2012 u 19:30)
Kidja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Kidja na korisnoj poruci:
Asmodeus (17.2.2012)
Stara 17.2.2012, 4:06   #5
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Upravo sam presao igru. Organizovao sam "game session" sa prijateljima koji su bili zaitneresovani za Dear Esther.
Tesko da ovo ostvarenje moze da se nazove igrom u tradicionalnom smislu reci. Postenije je reci da je ovo eksperimentalni umetnicki poduhvat u svetu igara.
Uspesan, moram priznati.
Atmosfera, audio/vizuelna prezentacija, dizajn, kvalitet grafike, naracija, da li sam rekao atmosfera? Sve je odradjeno sa neverovatnom paznjom, igra je puna simbolike i stilski bogate naracije, kojima postepeno upoznaje igraca sa svetom glavnog protagoniste i njegovom pricom, koja je, po mom misljenju, mogla biti manje opskurna, ali opet, to i jeste bila namera autora, da postave vise pitanja, nego li daju odgovora.
Igra definitivno zahteva dublju analizu, kako bi se stekla prava predstava o celokupnoj prici i ideji koja se krije iza prezentacije koju igra predstavlja igracu.
Jos koji prelaz nije na odmet...
Cista preporuka od mene!
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2012, 16:19   #6
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Nabavljam. Samo jedno pitanje, kakav je gameplay ovde? Jel kao P&C avantura?
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2012, 17:11   #7
darkelf
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 376
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 165 puta na 112 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Koliko sam ja shvatio gledajći Let's play, ovo najviše liči na p&c avanturu, ali bez interaktivnost.
Tj, sve je u službi priče i pejzaža kroz koji se šetaš. Nisam primetio da ima nekih zagonetki.
darkelf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2012, 22:48   #8
CTOJAH
Starosedelac
 
Član od: 14.5.2008.
Lokacija: Titov Veles
Poruke: 1.614
Zahvalnice: 885
Zahvaljeno 555 puta na 417 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Citat:
darkelf kaže: Pregled poruke
Koliko sam ja shvatio gledajći Let's play, ovo najviše liči na p&c avanturu, ali bez interaktivnost.
Tj, sve je u službi priče i pejzaža kroz koji se šetaš. Nisam primetio da ima nekih zagonetki.
Kako moze P&C bez interaktivnosti
To bi prevedeno na nashki bilo : Klikces po ekranu, ali radnja se odvija kao da uopste nisi ni kliknuo ?! (To je ta manjkajuca "interaktivnost")
CTOJAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2012, 23:22   #9
sonofm
Član
 
Član od: 30.12.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 130
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 43 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Nije P&C.
Nema ni Point-a, ni Click-a.
Desnim klikom se slika zumira (malo) i to je to.
Asmodeus je lepo rekao - ovo nije igra u tradicionalnom smislu reci.
Tesko objasnjivo zasto je ovo (jer OVO nije klasicna igra) dobro (a jako je dobro - meni)...hodas po ostrvu, razgledas okolo (u najmanju ruku jer je sve graficki prelepo), nesto mozes i da naslutis kad vidis/uocis par stvari (nema potrebe za spoilerisanjem), ali najvise "odgovora" dobijas kroz pricu koji se pojavljuje na odredjenim tackama i ukazuje ti sta se dogodilo.
Da li tripujes ili si tamo, da li si ziv i zdrav ili nisi ni jedno, ni drugo...
Cak i da ne ostavi utisak kakav je ostavilo na mene (interesantno, neobicno, dobro), graficki je maestralno i ako ni zbog cega drugog, zbog toga treba prosetati ostrvom.
sonofm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku sonofm na korisnoj poruci:
3LANCER (26.2.2012), Asmodeus (18.2.2012), voodoo_ (22.6.2013)
Stara 22.6.2013, 12:08   #10
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Pređoh malopre, čista umetnost. Naročito kraj koji me je "zabagovao" jer sam navikao na klasični "game over" i odjavne špice u filmskom stilu.


Takođe, odlična interpretacija na Steam forumu:

http://forums.steampowered.com/forum...2543678&page=4

Citat:
The player and his partner, Esther Donnelly, had a car accident at the Sanford junction interchange on the M5. The player was driving and had been drinking. The driver of the other vehicle was Paul Jakobson. Esther Donnelly was seriously injured and taken to hospital. As he anxiously waits in the hospital he subconsciously takes mental snapshots of things around him: the hospital posters showing diagrams of chemical compounds, the doctors light shining in Esther's eye, a defibrillator sitting on a cart. He is later told his partner and unborn child have died (I'm sure they are ultrasound scan pictures on the table in the Bothe)

Weeks later as tries to make sense of Esther's death he makes a 'pilgrimage' to see Paul Jakobson the other driver. They meet at Paul's house on the outskirts of Wolverhampton and drink coffee as they try to 'connect'. Both are riddled with remorse.

The player's physical and mental health decline and he is racked with pain from the kidney stones he suffers from. He takes painkillers (and possibly diazepam) and drinks alcohol. He falls unconscious in a drugged/drunken stupor.

While unconscious he goes to the 'island', an imaginary construct of his subconscious. His lapses in and out of consciousness demark his 'visits' to the island as his subconscious plays tricks with his sense of time. The real world can sometimes be heard on the island as strange sounds that seem to come from nowhere. From his perspective he has 'visited' many times, each time he has been unconscious. This time will be the last.

Donnelly and Jakobson are subconscious representations of Esther and Paul, and the 'history' of the island is a representation of the emotional landscape the player has struggled through. The island is littered with subconscious representations of the real world, both literal and symbolic. The Bothe for example symbolises family, togetherness, shelter, security. It represents the player's life with Esther, yet it also contains literal representations of that life and future they might have had: the table they used for wallpapering their first house, the book Esther stole from a library, the pictures of the ultrasound scans on that table.

The island history also represents the player's complex emotions after the death of Esther. The shepherd Jakobson hoped for a wife and family, but instead lived and died alone, never fulfilling this dream. This may be the player's unconscious expression of bitterness and resentment towards Paul Jakobson. But he has guilt for not being able to forgive Jakobson for something that was his own fault, and also the guilt of his own responsibility. His subconscious expresses this as jakobson the sheperd who doesn't get a happy ending, and Paul on the journey to Damascus who was 'reborn' and forgiven his shortcomings.

Those Damascus references also represent a tension in the player's personality between the rational (circuit diagrams) and the spiritual (quotes from the Bible), as if he is desperately seeking answers from one or the other.

On this last visit to the island the player's resolve, represented by a torch, is failing, and he knows it is time to head towards the aerial (a point of rebirth). The caves represent the player's own body as he explores his 'own death throws'. The underground torrents of water representing the pain flowing through him. His letting go of life is represented in his subconscious by him letting go at the top of the aerial.

The player calls his final moments an act of 'rebirth', and this is expressed as a change of form into a bird, symbolising freedom. It also resonates back to Paul of Damascus who was 'reborn' as a different person.

So the island is all the events of the players recent life filtered through his subconscious mind, and his 'conversion' into a seagull and flying away is how the player's subconscious mind represents his own death, which he welcomes. Meanwhile, in the real world, the player's body succumbs to the cocktail of drugs and alcohol in his system as he quietly slips away.

Poslednja ispravka: voodoo_ (22.6.2013 u 12:29)
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Asmodeus (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 15:43   #11
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Savrsena interpretacija! Nisam se previse bavio Dear Esther, nekako sam sam uspeo da povezem konce, ali svaka cast coveku koji je dao svoju analizu ovom malog dela.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Asmodeus na korisnoj poruci:
voodoo_ (30.6.2013)
Stara 8.7.2014, 21:34   #12
3LANCER
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.286
Zahvalnice: 1.000
Zahvaljeno 401 puta na 248 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Ne volim da dižem stare teme u život, ali je prilika pogodna

Poslednjih nekoliko meseci radili smo na prevodu igre na srpski jezi i od večeras je ''Draga Ester'' dostupna javnosti. Prevedeni su svi meniji i titlovi, a najvažnije, snimljena je potpuno nova sinhronizacija.

Download: http://www.moddb.com/mods/draga-ester

Draga Ester
3LANCER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 13 korisnika se zahvaljuje korisniku 3LANCER na korisnoj poruci:
Asmodeus (9.7.2014), bela lampa (9.7.2014), cages (11.7.2014), D.J.Quimby (8.7.2014), ezenkiel (13.7.2014), filpan (9.7.2014), JzmA (12.7.2014), Marko Radonjic (18.7.2014), Mr.Eco (23.7.2014), Nikola16789 (1.3.2015), sloba (9.7.2014), Zuti Bar (24.2.2015), zvjer (6.8.2014)
Stara 8.7.2014, 21:53   #13
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Svaka cast za trud i prevod (koji deluje dobro na osnovu trejlera), ali ovaj glumac nije bas najbolje odradio svoj posao. Preterao je s dramom u glasu, zvuci bas neubedljivo i vestacki, a kako izgovara "ljubav" na kraju, neko bi lako mogao da pomisli da je ovo parodija. U stvari, da ja hocu da se nasalim i napravim parodiju smrtno ozbiljnog stila naratora Dear Esther, verovatno bih zvucao kao ovaj vas glumac
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku caine na korisnoj poruci:
JzmA (11.7.2014)
Stara 9.7.2014, 16:52   #14
sloba
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Prokuplje
Poruke: 369
Zahvalnice: 520
Zahvaljeno 122 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Hvala za prevod i audio obradu, konacno ste me "naterali" da obrnem igru. Meni je sve leglo kako treba i mogu da kazem da me je igra prijatno iznenadila.
sloba je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku sloba na korisnoj poruci:
3LANCER (9.7.2014)
Stara 11.7.2014, 12:58   #15
cages
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Alterac Valley
Poruke: 1.534
Zahvalnice: 406
Zahvaljeno 181 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Svaka cast za trud i prevod (koji deluje dobro na osnovu trejlera), ali ovaj glumac nije bas najbolje odradio svoj posao. Preterao je s dramom u glasu, zvuci bas neubedljivo i vestacki, a kako izgovara "ljubav" na kraju, neko bi lako mogao da pomisli da je ovo parodija. U stvari, da ja hocu da se nasalim i napravim parodiju smrtno ozbiljnog stila naratora Dear Esther, verovatno bih zvucao kao ovaj vas glumac
?? Covek je vrhunski procitao tekst,ne razumem o cemu pricas?
cages je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2014, 14:19   #16
JzmA
Starosedelac
 
Član od: 17.12.2012.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 1.761
Zahvalnice: 824
Zahvaljeno 519 puta na 338 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Biću iskren, zvuči kao da recitira Marčelovu pjesmu.
JzmA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JzmA na korisnoj poruci:
caine (11.7.2014)
Stara 11.7.2014, 22:30   #17
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Citat:
cages kaže: Pregled poruke
?? Covek je vrhunski procitao tekst,ne razumem o cemu pricas?
Valjda je cilj glumca (sem u posebnim situacijama) da ne deluje kao da glumi, nego da zvuci prirodno. Ovaj glumac zvuci isfolirano i neprirodno. Da je malo smanjio dozivljaj, zvucao bi mnogo uverljivije.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2014, 0:04   #18
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Možda. U snimku zaista zvuči kao neko ko glumi, a ne "stvarna" osoba.

Ipak, nisam igrao igru sa ovom sinhronizacijom pa ne mogu da kažem kako je posle dvadeset ili četrdeset minuta. Možda se uklapa bolje nego original, možda ne valja, možda je OK. Malo je nezahvalno, da ne kažem naivno, suditi o takvom projektu na osnovu jednominutnog snimka.

Bez obzira na to, poduhvat je vredan hvale i pomena. Čak i ako se nekom ne dopadne, možda će ga navesti da uradi nešto bolje. Da pomogne drugima tako što će prevesti neki program, igru, bilo šta.

Ok, nama ne treba prevod, većini može i da zvuči smešno jer jedemo, spavamo, dišemo i sanjamo na engleskom, ali klincima od 12-16, koji inače nikada ne bi skontali ni 20% igre jer im je engleski užasan (čast izuzecima) toliko da ni prosečan FAQ ne znaju da pročitaju, može da znači razliku između razloga da se igra dalje i momentalnog odustajanja.

Reći da igra nije ni namenjena njima jednako je zabrani čitanja knjiga, jer ako onaj jedan u tri stotine želi da proba ovo, umesto da taba Albance u GTA IV, treba mu pružiti podršku.

LM, svaka čast za ideju, za viziju. Sve ostalo, ne mogu da sudim jer nisam i verovatno i neću probati sinhronizaciju.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
3LANCER (12.7.2014), Asmodeus (12.7.2014), CTOJAH (12.7.2014), JzmA (12.7.2014), Skenderevo (13.7.2014), Wolverine (22.7.2014)
Stara 12.7.2014, 1:01   #19
JzmA
Starosedelac
 
Član od: 17.12.2012.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 1.761
Zahvalnice: 824
Zahvaljeno 519 puta na 338 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Citat:
Eni kaže: Pregled poruke
Ok, nama ne treba prevod, većini može i da zvuči smešno jer jedemo, spavamo, dišemo i sanjamo na engleskom, ali klincima od 12-16, koji inače nikada ne bi skontali ni 20% igre jer im je engleski užasan (čast izuzecima) toliko da ni prosečan FAQ ne znaju da pročitaju, može da znači razliku između razloga da se igra dalje i momentalnog odustajanja.
Može dobro doći i da se da našim starcima da igraju
JzmA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2015, 23:05   #20
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.516
Zahvalnice: 188
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Dear Esther

Svaka čast i mnogo vam hvala za prevod! Znam da je mozda bezveze dizati temu da bih se zahvalio. Ali smatram da ovo treba vidjeti što više ljudi. Meni ovakve "sitnice" preporode komplet iskustvo. Nekako prisnije dozivim pricu. Čak i neke naslove koje ne bi probao rado bi zaigrao samo zbog prvoda. Veoma cijenim vaše uloženo vrijeme koje ste mogli iskorisititi na X drugih nacina. Ali ste ipak odlučili da uradite nešto za igračku zajednicu...
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Zuti Bar na korisnoj poruci:
3LANCER (25.2.2015), ezenkiel (25.2.2015), JzmA (25.2.2015)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[Playthrough #4] - The Whispered World dijego_ Avanturističke igre 241 2.1.2015 21:37
Dear Windows Live Hotmail Customer... (what about linux users?) stepanov Slobodni softver 10 19.8.2009 14:28
Dear user, your dns servers just want to kill you - everything is under control. forrest_gump Internet tehnologije 16 27.2.2008 22:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:28.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com