Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Foto i audio/video

Foto i audio/video Fotoaparati, Televizori, MP3 i DVD/DivX plejeri...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.4.2007, 15:00   #1
Melody
Član
 
Član od: 17.6.2006.
Poruke: 55
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Post Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Imam od skoro Fuji S5600. Da li ja nešto ne znam da podesim ili je normalno da kada otvorim fotos u Photoshopu i idem na Image Size, rezolucije je SAMO 72 pixels/inch. Da napomenem, pri izmeni kvaliteta, menja se samo veličina fotosa, a 72 ostaje uvek? Nije li 5 MP dovoljno za 300 pixels/inch? Da li sam u zabludi ili ne znam nešto da namestim. Ako je ovaj model nedovoljan za 300 pixels/inch, zna li neko šta je odgovarajuće za to? Molim za pomoć i hvala!
Melody je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2007, 15:50   #2
Jaguar
Član
 
Član od: 7.11.2005.
Poruke: 303
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

72 pixela po inču je standardno za JPEG kompresiju.
Jaguar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2007, 16:52   #3
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Koliko se ja razume u fotografije velicina, tj. broj pixela po inchu (ili nekoj drugoj jedinice) se odrazava samo na kvalitet stampe i ne zavisi od fotoaparata. Fotoaparat pravi slike odredjene rezolucije koja je izrazena u pixelima, a od podesavanja i mogucnosti stampaca zavisi kolika ce biti velicina odstampane slike.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2007, 17:05   #4
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Da ne opterećujem dodatno server i da slučajno ne ponovim temu postovao sam ovde...

Dakle treba da kupim digitalac samo neznam koji. U suštini para i mogućnosti imam za ovaj ili ovaj. Pa šta vi mislite o njima? Imam oko 110 evra koje nameravam da potrošim za aparat.

Ove fotoaparate mogu da nabavim u bugarskoj u metrou...

Ako imate neku bolju soluciju javite mi...

Pozdrav
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2007, 17:19   #5
Melody
Član
 
Član od: 17.6.2006.
Poruke: 55
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Citat:
Jaguar kaže: Pregled poruke
72 pixela po inču je standardno za JPEG kompresiju.
Hvala... Dobro, ako je tako, ali isto je i u RAW formatu, koji se pomoću FUJI softvera konvertuje u TIFF format. Zar RAW ne treba da je malo kvalitetniji?
A fotoaparat mi je za profi upotrebu i štampa je najvažnija. A ovaj je kao poluprofesionalni.
Pa ima li nekih mogućnosti da neki aparat, kada se otvori fotos u Photoshopu, da rezoluciju 300 pixela po inču?!!!
Melody je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2007, 19:12   #6
Jaguar
Član
 
Član od: 7.11.2005.
Poruke: 303
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Pa, ne bih rekao da je s5600 poluprofesionalni.
U tu kategoriju bih tek ubrojao znatno skuplje DSLR aparate
kao što su Canon 350D, 400D, Nikon 40 itd.

Ja lično imam fuji s6500, pa opet ne bih se usudio
da ga koristim za nešto što će ići u štampu, na veliki format.
Jaguar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2007, 0:04   #7
Katmay
Light Painter
 
Avatar korisnika Katmay
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Sombor
Poruke: 211
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 136 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Da ne opterećujem dodatno server i da slučajno ne ponovim temu postovao sam ovde...

Dakle treba da kupim digitalac samo neznam koji. U suštini para i mogućnosti imam za ovaj ili ovaj. Pa šta vi mislite o njima? Imam oko 110 evra koje nameravam da potrošim za aparat.

Ove fotoaparate mogu da nabavim u bugarskoj u metrou...

Ako imate neku bolju soluciju javite mi...

Pozdrav
Pogledaj u MAXI marketima, mislim da jos uvek imaju akciju za Canon A450, sa 1GB SD za oko 9600 dinara.
Katmay je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2007, 2:31   #8
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

@Melody
Da li slika ima 72 ili 300pixela po inchu, isto je. Otvoris sliku u Photoshopu od 72pixela po inchu, zatim idi na image size odstikliraj opciju resample image, i unesi 300pixela po inchu. Kvalitet slike se nije promenio, a dobio si zeljenih 300...
Kao sto je rekao Jaguar, s5600 nije ni polu profesionalan aparat, vec je feena igracka Ja imam s9600, ozbiljniji aparat, ali ni on ne ispunjava zahteve koji su potrebni za profesionalan rad...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 18:48   #9
ivanik
Novi član
 
Član od: 27.11.2006.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Lightbulb Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

S5600 IGRACKA???
Za te pare ubedljivo najbolji! Da mi treba josh jedan aparat, ponovo bih ga kupio.
Bez uvrede.
ivanik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2007, 15:33   #10
Melody
Član
 
Član od: 17.6.2006.
Poruke: 55
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Tako je i meni je odličan, samo sam se nadala, pošto ima RAW format, da ima 300dpi kada se otvori u Photoshopu. Sve ostalo je odlično.
Valjda ovi gore predloženi imaju....
Melody je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2007, 16:34   #11
Jaguar
Član
 
Član od: 7.11.2005.
Poruke: 303
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Citat:
ivanik kaže: Pregled poruke
S5600 IGRACKA???
Za te pare ubedljivo najbolji! Da mi treba josh jedan aparat, ponovo bih ga kupio.
Bez uvrede.
Pa, pazi, za profesionalnu primenu nikako nije.

Ja sam ga kupio da se naučim da fotografišem, jer
ima prednosti totalno manuelnog moda.

Ni s9600 nije ništa primenljiviji profesionalno, jer na kraju,
kad se sve sabere i oduzme, ima isti kvalitet fotografije kao S6500.
Jaguar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2007, 16:58   #12
Melody
Član
 
Član od: 17.6.2006.
Poruke: 55
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Citat:
Jaguar kaže: Pregled poruke
Pa, pazi, za profesionalnu primenu nikako nije.

Ja sam ga kupio da se naučim da fotografišem, jer
ima prednosti totalno manuelnog moda.

Ni s9600 nije ništa primenljiviji profesionalno, jer na kraju,
kad se sve sabere i oduzme, ima isti kvalitet fotografije kao S6500.
Koliko dpi kada se otvori u Photoshopu ima s9600 i s6500? I imaju li samo JPEG i RAW format kao i 5600?
Melody je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2007, 19:00   #13
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Nema veze koliko ima DPI. TO je samo za print. Slika ima rezoluciju od toliko i toliko tacaka i to je to. Slika neke rezolucije pri nekom broj DPI daje sliku velicine toliko i toliko cm. Ako povecas DPI dobije manju sliku vece rezolucije na papiru. Ako povecas DPI i resoluciju proporcionalno moras resamplovati sliku da ti interpolira nepostojece tacke. Znaci ono 72 je neki default.

I meni isto uvek da 72.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku korisnik na korisnoj poruci:
oluja (14.5.2007)
Stara 14.5.2007, 21:32   #14
Melody
Član
 
Član od: 17.6.2006.
Poruke: 55
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Da, hvala, ja i pitam zbog printa, treba mi poslovno...
Melody je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2007, 14:29   #15
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Skoro svi aparati izbacuju slike u 72 pixela po inchu, jer je to standard za monitorski prikaz. Moze se slikati u RAW formatu, i konvertovati u tiff na 600pixela po inchu, ali to nije bitno.
Kod aparata je mnogo bitnije kako objektiv iscrtava, koja je ostrina po pixelu, koliko ima suma, da li ima hromatskih aberacija i jos dosta stvari... Fuji fine pix aparati su odlicni u svojoj klasi, ali se ne mogu ni po jednom pitanju meriti sa dSLR profesionalnim aparatima.

Fuji s9600 ima raw, ima 9 mega pixela...A realno, dobije se tek 4-5 cistih, zbog objektiva koji ne moze da izvuce toliko. Kolicina nois-a se ne moze porediti sa bilo kojim dSLR-om. Brzina rada, burst, fokus... Makar je odlican za ucenje, zbog svih manualnih kontrola, i velikog raspona objektiva. Ali za profesinalnu upotrebu... nije bas

edit: ako bas hocete tih 300pix/inch:
U photoshopu, idite na image size, odstiklirajte Resample image, zatim u polje gde pise 72 pixels/inch uneste vrednost 300. A moze i 600, ako hocete I to bi bilo to. Ako ponovo pogledate, videcete da je velicina slike ista u pixelima kolika je i bila.
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2007, 0:16   #16
Melody
Član
 
Član od: 17.6.2006.
Poruke: 55
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Hvala mnogo na odgovoru i opisu S9600.
Probala sam RAW i konvertovala u TIFF ali je isto 72.
Sto se tiče štampe, moje je mišljenje, a ne mora biti tačno, da samo menjanje brojeva u Resample image-u, ne daje rezultat u digitalnoj štampi, osim ako se veličina ne smanji i samim tim dobije poboljšanje. Ako ostane iste veličine, a izmene se brojevi sa 300 na 600 čini mi se da je rezultat štampe isti. Mada ja imam običan prosečan štampač. Moje pitanje se više odnosilo na digitalni print i kvalitet štampe, a minimum za to je 300pix/inču.
Naravno, to su samo moja iskustva u štampi (ne moraju biti tačna), a Fuji imam od ove godine pa imam tu još mnogo da istražujem.
Pozdrav!
Melody je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2007, 2:08   #17
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.864
Zahvalnice: 2.928
Zahvaljeno 3.851 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

@Melody
Primeti da se promenom tacaka po incu nije promenio broj piksela.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	2.jpg
Viđeno:	22 puta
Veličina:	27,2 KB
ID:	8106

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	1.jpg
Viđeno:	31 puta
Veličina:	24,2 KB
ID:	8105

Bitno je samo da naucis kolika je velicina slike iz fotoaparata (odredjene rezolucije piksela) u 72dpi (za ekranski prikaz) ili 300dpi (vise piksela na manjem prostoru - preporuceno za stampu).

oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2007, 19:44   #18
Melody
Član
 
Član od: 17.6.2006.
Poruke: 55
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Vazi, hvala, juce sam probala da ne čekiram tu opciju. Mislila sam da se povećanjem piksela format slike smanjuje, isprobaću ponovo.
Pozdrav
Melody je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2007, 20:31   #19
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

Mnogi ljudi se ovde drže pojma "profesionalna upotreba" kao pijan plota.
Setite se stare izreke: "Boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije srce u junaka".
Jako je važno odlično poznavati svoje oružje, tj. aparat, sve njegove dobre a još više loše strane. Kada fotograf (čovek koji odlično poznaje teoriju fotografije) to znanje ima u glavi, onda aparat ne mora da bude visoke klase i cene da bi fotografije bile kvalitetne.
Mnogo je profesionalaca koji nemaju >20.000€ da bi kupili noviju Mamiya-u ili Haselblad-a (mnogi naši "poluprofesionalci" nisu nikad ni čuli za te marke, kad znaju samo za Canon, Fuji, eventualno Nikon), i ti ljudi prave perfektne fotografije opet.
Kada bi samo tehnički najbolji (isti su i najskuplji) fotoaparati bili profesionalni, onda bi profesionalaca bilo jako malo i bili bi to samo najbogatiji ljudi. A nije tako, na svu sreću.

Fotografijom se ozbiljno bavim duže vremena (u godinama). Posedujem Fuji S-7000 i realno nemam potrebe za skupljim aparatom. Pre samo nekoliko nedelja imao sam prilike da na duže isprobam Canon D400 (kojeg neki ranije pominju kao "poluprofesionalni"). Mislio sam da će mi posle tog iskustva doći da šutnem moj aparat i da ga više i ne pogledam, ali ispalo je suprotno. D400 jeste lep aparat, ali da bi mogao ovo što može moj S-7000, moralo bi se izdvojiti najmanje još nekih 1.000€ za dodatne objektive jer je onaj koji se dobije uz aparat ono što počinje na "SR" a završava se na "ANJE".
Drugom prilikom sam snimao fotke na jednoj svadbi gde je bio i jeli, "pravi" fotograf sa Nikon 200D. Ne morate mi verovati, ali sve moje fotografije su bile živih i lepo balansiranih boja, oštre i lepo kadrirane, dok su njegove blago "vukle" na plavo, pune senki u kojima nije bilo nikakvih detalja i mutne da je to neverovatno, o kompoziciji da i ne govorimo (čest deo fotografije bili su mu tanjiri puni kostiju pored aktera fotki).
A on je imao eksterni blic (za razliku od mog integrisanog u aparat), objektiv Sigma 70-300mm (za razliku od mog...).
Toliko offtopic-a...
I kako reče Kintec a u slikama prikaza Oluja, isključite opciju "resample image" i videćete da se broj pixela ne menja. Menja se samo veličina fotografije u cm ili meri koju koristite. A pogledajte koje su dimenzije fotografije kada je na 72px/inch, pa nemojte da se iznenadite ako su veće od 100cm x nešto.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2007, 1:16   #20
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Fuji S5600 zašto samo 72 pixels/inch?

^idem u offtopic, ali moram da kazem... Skoro sam imao priliku da vidim svojim ocima... Sekretarici jedne firme su dali nikona (nisam uspeo da vidim koji je) i externi blic sb600. Verujem da je napravila losije slike nego sto bi neko napravio sa kompaktnik aparaticem. Jednostavno, takav aparat zahteva neko znanje o tome kako funkcionise aparat. Tako neko je verovatno slikao i na gore pomenutoj svadbi (to sto su slike vukle na plavo, to je zato sto nije podesen WB, koji se kod dSLR a mora korigovati u takvim situacijama)

Sve u svemu, fuji je odlicna osnova za pocetak bavljenja fotografijom, i trebace neko vreme da se takav aparat prevazidje, i tek onda da se zasluzi SLR. Posle 13 000+ slika na fujiju to mogu da kazem

Vise o fotografiji mozete videti ovde:
http://www.sk.co.yu/forum/forumdisplay.php?f=65
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Fuji S5600 - Trazim savet :) supastar ŠDK - Foto i audio/video 8 5.5.2006 17:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com