Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.4.2010, 15:39   #301
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Ja sam, iskreno... Vise koristio walkthrough za prvi monkey island - nego za svih 5 Mysta i 2 Uru-a zajedno

A prvi Monkey Island mi je upravo savrsen primjer uklapanja zagonetki u pricu. Savrsen. Ako ima ko bolji, ne sumnjam da ce biti boljih primjera...
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2010, 2:54   #302
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Једино што може да осакати жанр авантура (не и да уништи) је претерана банализација и подилажење широким народним масама. Раније walkthrough једноставно није постојао. Онда се појавио СК и на задњим странама давао нека решења, али наравно не све одједном него у наставцима. Када је дошао интернет, до walkthrough-а се долазило веома лако, а сада трпају разне хинтове који су на један клик миша у игре! Разни хинт системи, па означавање свих предмета на локацији, па ако је немогуће дуплим кликом напустити локацију одма` се пљује игра јер је спора, па брате ово је авантура, где журиш?

Друга ствар, ово издавање у епизодама. Sam & Max и Tales of Monkey Island. Бљак. Због тога нисам ни играо ништа од тога. Графика? Погледај на шта то личи. Ни на шта. Погледај Грим Фанданго од пре 12 година и упореди. 3Д је успео у само неколико авантура.
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Miki1987 na korisnoj poruci:
Oggy (5.5.2010), Pjanovic (22.4.2010)
Stara 22.4.2010, 3:02   #303
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Slazem se sa svim, osim sa oznacavanjem svih predmeta na ekranu.
Pixel hunting ili to. Ja biram to .
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2010, 13:45   #304
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke
па ако је немогуће дуплим кликом напустити локацију одма` се пљује игра јер је спора, па брате ово је авантура, где журиш?
Nije to mana jer čini igru sporom, nego zato što moraš da se smaraš 5-6 sekundi dok lik napusti scenu. Još gore je kad dijalozi ne mogu da se prekidaju. Nema to veze sa žurbom, prosto ne želim da se smaram dok se igram. Nisu to stvari koje su presudne za avanturu, ali jesu bitne.
Citat:
Графика? Погледај на шта то личи. Ни на шта. Погледај Грим Фанданго од пре 12 година и упореди.
Iako mnogo volim Grim F, grafika u maltene bilo kojoj novoj avanturi je bolja (grafika, ne mislim na dizajn). Mada pitanje dal' bi imao taj specifični šmek da nije 3D-a. Kad bih nešto menjao, onda bih to bilo izbacivanje tastature iz upotrebe.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2010, 14:13   #305
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Sto se tice novih Telltales avantura, jedino sto mogu graficki da im zamerim su low polygon modeli u scenama kad se likovi "unose u lice". Mogli su bar za te scene da postave detaljnije modele likova.

Sto se tice samog epizodnog sadrzaja, nemam bas nista da zamerim. Mogu da igram sve odjednom na kraju, kad se "sezona" zavrsi, ili svakog meseca po malo. Davanje izbora moze da bude samo plus, nikako mana.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2010, 3:31   #306
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Citat:
Pjanovic kaže: Pregled poruke
Slazem se sa svim, osim sa oznacavanjem svih predmeta na ekranu.
Pixel hunting ili to. Ja biram to .
Pixel hunting или моћ запажања и стрпљење.

Ја познајем себе и када се у некој авантури заглавим нешто дуже, онда почињем благо да се нервирам и после тога једноставно нема шансе да направим неки пробој у причи јер пада концентрација и стрпљење. Онда прекинем игру и наставим је касније или сутрадан. Колико пута ми се догађало да се заглавим и онда пар сати једноставно бацим јер не правим никакав помак али после дан два седнем и за 15 минута решим проблем. Веровали или не на авантуре много утиче психичко стање играча. Често ваља да авантура мало одлежи, неће нигде побећи.

Пс. Овим не мислим да је твоје психичко стање лоше чим не волиш лов на пикселе, само кажем да је некад проблем и у нама
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Miki1987 na korisnoj poruci:
Oggy (5.5.2010)
Stara 3.5.2010, 16:27   #307
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Slažem se da zbog pada koncentracije treba pauzirati kad se zaglaviš na neko duže vreme (btw, meni vremenom koncentracija automatski pada bez obzira dal' sam se zaglavio), ali, barem kod mene, pixel hunting nema veze sa strpljenjem. Često se dešava da se zaglavim, lupam glavu pola sata, napravim pauzu (kol'ko već treba), pa se vratim i sat vremena pretražujem svaki ekran bez uspeha. Na primer, probaj da pređeš CSI: Dark Motives (inače, odlična igra) bez gledanja u walkthrough. Nemoguće, baš zbog skrivenih piksela.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2010, 1:47   #308
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

pre nego sto neko ponovo kaze da su avanture izumrle zajedno sa dinosaurusima preporucujem mu da ode do nekog super-marketa, pozeljno u parizu

bio sam na nekom studentskom trip-u pa sam usput obisao pariz a u povratku i rim i pogledao stalke sa igricama u super marketima ali i igrackim radnjama i spazio poprilicnu zastupljenost avanturistickog zanra. ne samo to, nego na par mesta gde je neka udarna polica sa popularnim i aktuelnim naslovima nasli su se rame uz rame novi avanturisticki naslovi sa nekim komercijalnim izvikanim hitovima, npr. Ghost Pirates ili Simon 5 uz Assassin's Creed i COD

Jeste da Francuzi i Italijani uz Nemce posebno vole avanture ali me je onako bas preplavilo neko fino retro osecanje jer je generalno gledano bilo dosta avantura, kako novih tako i starijih naslova. Bilo je nekih interesantnih primeraka tipa kolekcija Atlantis igara ili Benoit Sokal kompilacija

drugi deo avanturisticke price vezan je za muzej Leonarda Da Vincija u Rimu koji sadrzi interaktivne makete njegovih dela. Muzej bi mogao bi biti i bolji i da ti ne otima 5 evra kad si na izdahu finansija ali je za ljubitelje avantura posebna poslastica - skladno upakovan u neki prostor sa autenticnim ambijentom i zidinama uz adekvatnu muziku posebno bi se dopao onima koji su igrali npr. Forbidden Manuscript ili Journeyman Project 2



i za kraj savet - ako udjete bez karte (kao svaki pravi avanturista) NE DIRAJTE cekic na oprugu - kad je tresnuo muzejska sluzbenica je odmah shvatila da su uljezi u objektu
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku dijego_ na korisnoj poruci:
Pjanovic (5.5.2010), Shlaymara (5.5.2010)
Stara 5.5.2010, 12:02   #309
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Avanture kao igre nisu pred izumirajem ali im preti velika mutacija. Sve više je integrisaja avantura sa object hunting igrama koje su sve više popularne u zadnje vreme i dolaze sve više i više od PopCapGames/BigFishGames a sve manje od prave Indi scene (nažalost)

Za najbolji primer ovakvih igara pogledajte Mystery Case Files: Dire Groove
Meni se igra baš, ali BAŠ svidela
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2010, 12:05   #310
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
... ako udjete bez karte (kao svaki pravi avanturista)...
Hehe, ja sam pre... (mnogo godina) sa svoja dva ortaka preskočio tri metra visoku metalnu ogradu oko jednog antičkog grada u Grčkoj (za ulaz u koji mora masno da se plati karta) najviše da bih (mufte! ) utvrdio da li se zaista (u lokalnom pozorištu pod vedrim nebom) zvuk petobanke koja padne na metalnu pločicu u centru podijuma čuje u zadnjem redu amfiteatra. Jeste da na vrhu ograde nije bilo šiljaka, jeste da u ogradi nije bilo struje, ali tri metra su tri metra .
A tada još nisam ni sanjao da ću da igram avanture.
Citat:
Carnex kaže: Pregled poruke
Avanture kao igre nisu pred izumiranjem ali im preti velika mutacija. Sve više je integrisanja avantura sa object hunting igrama...
Jeste, takve igre su sve češće (nisam igrao nijednu od njih pa ne znam jesu li čemu), ima i ubacivanja akcije, elemenata strategija, simulacija i RPG-a, ali sam opet optimista u pogledu optrajavanja klasičnih (da ne kažem "поинтендклик") avantura. Ponavljam: i da se nijedna nova avantura ne rodi od danas (pa nadalje i ubuduće ), ima toliko naslova iz prethodnih vremena koje treba preći da pravom ljubitelju avantura neće bogzna koliko smetati što ih više nema novih (sem najnovijih doživljaja sado-mazo para pas & zec ne sećam se da sam odigrao neku avanturu iz zadnjih par godina, toliko je starih bisera na listi da se odigra).
Onima koji bi isključivo šljašteću 3D grafiku, nema leka (normalno).
Citat:
Shumsko_drvece kaže: Pregled poruke
Pa ništa tražilicama ne fali: ko voli, on će da igra. Ništa ne fali ni pucačinama: ko voli... znate već. Jedino nećemo da ih zovemo avanturama, i sve će biti ok.
Tako je: neko voli popa, neko popadiju i to je OK sve dok se ne počne sa poturanjem popadije za popa (popadija navlači mantiju, meće na glavu kamilavku, vata kandilo i kreće sa pojanjem ). Sve i svašta se u svetu igara naziva(lo) avanturom (što, naravno, nikada ne može da zavara iskusne igrače).
Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Epidavros?
(Tombola!) Preferiram ime Epidaurus .

Poslednja ispravka: zoran845 (5.5.2010 u 13:28)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2010, 13:10   #311
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
Jeste, takve igre su sve češće
Previse blaga rec. Nisam igrao ni jednu, ali gledajuci samo "scenske" news sajtove imam utisak da vise njih izlazi neko svih ostalih igara za PC (dobro, ne bas toliko, al dosta). Samo se stancuju i stancuju.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2010, 13:11   #312
Shumsko_drvece
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2007.
Lokacija: Bor
Poruke: 1.529
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 505 puta na 323 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Citat:
Carnex kaže: Pregled poruke
Avanture kao igre nisu pred izumirajem ali im preti velika mutacija. Sve više je integrisaja avantura sa object hunting igrama koje su sve više popularne u zadnje vreme i dolaze sve više i više od PopCapGames/BigFishGames a sve manje od prave Indi scene (nažalost)
Pa ništa tražilicama ne fali: ko voli, on će da igra. Ništa ne fali ni pucačinama: ko voli... znate već. Jedino nećemo da ih zovemo avanturama, i sve će biti ok.
Shumsko_drvece je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Shumsko_drvece na korisnoj poruci:
Pjanovic (5.5.2010)
Stara 5.5.2010, 13:17   #313
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
zvuk petobanke koja padne na metalnu pločicu u centru podijuma čuje u zadnjem redu amfiteatra
Epidavros? More, čuje se i kad kresneš šibicu. To je akustika, bokte, a ne gubava Arena.

Što se tiče tražilica, meni je prva koju sam odigrao bila interesantna. Druga me već udavila, a treće nije ni bilo. Fin koncept za isprobati, ali za moj groš, nikako za igranje.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2010, 13:23   #314
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Citat:
Carnex kaže: Pregled poruke
Avanture kao igre nisu pred izumirajem ali im preti velika mutacija. Sve više je integrisaja avantura sa object hunting igrama koje su sve više popularne u zadnje vreme i dolaze sve više i više od PopCapGames/BigFishGames a sve manje od prave Indi scene (nažalost)
preporucujem tekst sa Adventure Gamersa - http://www.adventuregamers.com/blogitem.php?id=51

i recimo ovaj komentar

My opinion is that these adventure-flavored casual games are going to be a gateway drug for many many people who are new to gaming and are being trained to solve a puzzle and get some narrative. Eventurally they are going to want better narratives and will be less intimidated by the thought of a fully featured game. I don't think they(casual games) will ever take the place of traditional adventures and will not be any more of a bane to their production. They are actually introducing tons of new people to non-violent gaming and will help adventure games find a new audience

dakle, moze se raspravljati o tome koliko ove igre stete ili zapravo koriste zanru

ja sam inace prvi kome smeta navala hidden object i slicnih igara ali ne zbog njih samih koliko zbog nekih stvari tipa kada kompanija poput Frogwaresa odluci da od Dracule napravi casual igru

naravno, najveca glupost zbog koje mi mozda i ovaj trend najvise smeta je sto se reklamiraju ili negde idiotski predstavljaju kao avanture - iako jeste da imaju najvise dodirnih tacaka sa avanturistickim zanrom

u suprotnom, ne bi mi tako smetale jer su zapravo slicne i brojnim flash pucacinama npr. pa se niko ne brine za buducnost COD-ova i slicno

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
preskočio tri metra visoku metalnu ogradu...
ja nisam morao da preskacem, dovoljno je bilo da se napravim Francuz i da prodjem. ipak, prokletinja sa slike



je toliko zveknula da je salterka dotrcala brzinom svetlosti pa sam na moje opste zaprepascenje saznao da karta ipak treba da se kupi

Leonardo je stvarno bio ispred svog vremena
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2010, 13:47   #315
Shumsko_drvece
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2007.
Lokacija: Bor
Poruke: 1.529
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 505 puta na 323 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
I don't think they(casual games) will ever take the place of traditional adventures
Mislim da je očigledno da strah dobrih ljudi sa spomenutog sajta nema nikakvu osnovu. Tražilice da zauzmu mesto avantura!? xex

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
dakle, moze se raspravljati o tome koliko ove igre stete ili zapravo koriste zanru
...i verujem da će rasprava imati isto onoliko efekta koliko i rasprava o uticaju logičkih igara, ili pucačina, ili strategija, na žanr avantura. Klinac koji se oduševio Klajvom Barkerom u Undying-u ili Jericho-u će možda i pre nekog klinca oduševljenog narativnim tokom u nekoj tražilici, da poželi nešto sa više mesa na kostima, pa se reši da instalira i neku avanturu.

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
kada kompanija poput Frogwaresa odluci da od Dracule napravi casual igru
Pa neka ih, k'o da je malo avantura izašlo do sad: preživećemo i bez novog fensi Drakule.

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
naravno, najveca glupost zbog koje mi mozda i ovaj trend najvise smeta je sto se reklamiraju ili negde idiotski predstavljaju kao avanture
My sentiments exactly.
Shumsko_drvece je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2010, 14:41   #316
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Ja se ne žalim na mutaciju. Kao što rekoh Poneka od tih igara mi se baš svidela. Većina je crap ali kada su slike dovoljno lepe da se u njima uživa, kada je priča dovoljno dobra da drži pažnju i kada ima dovoljno avanturističkih elemenata onda i te kako volim da igram takvu igru. Dire Groove je odličan primer lake avanturice pomešane sa tražilicom. Makar pixel hunting ima vidljiv kraj a ne ko u mnogim avanturama da je nešto negde a nemaš ideje ni gde ni šta a to je veličine 5X5 pixela i igleda pre kao fleka na monitoru nego išta smisleno.

Uostalom nema straha za avanturiste. Indy scena avantura doživljva renesansu. Ima mnogo avantura koje su pisane u AGIu ili SCUMMu i fantastične.

pre svega preporučujujem X days a ****** serijal
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2010, 14:46   #317
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Citat:
Pa neka ih, k'o da je malo avantura izašlo do sad: preživećemo i bez novog fensi Drakule.
Bitno da je novi Šerlok in progress.
Citat:
Carnex kaže: Pregled poruke
Avanture kao igre nisu pred izumirajem ali im preti velika mutacija. Sve više je integrisaja avantura sa object hunting igrama koje su sve više popularne u zadnje vreme i dolaze sve više i više od PopCapGames/BigFishGames a sve manje od prave Indi scene (nažalost)
To što te tražilice sve više poprimaju elemente klasičnih avantura je dobra stvar, publika dobija bolju igru (a nekom će da se svidi i mehanika, a ne samo narativ), i uglavnom ne utiču na izradu pravih avantura kojih i dalje ima k'o pleve.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2010, 5:04   #318
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Izgubila je creepy faktor posle The Ringa i FEARA, sad mogu da je stavljaju gde 'oće, na mene nema nikakvog dejstva.
Oh yeah?? Savetujem ti da smanjis malo zvuk.. http://www.youtube.com/watch?v=wIGxK...eature=related
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2010, 14:15   #319
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Jeftino. Trznuo sam se malo, i to je to.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2010, 0:12   #320
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Jos jedan zanimljiv teks ta temu: Avanture jos nisu umrle, a ka' ce ne znamo.

In with the Old: The Classics and Adventure Gaming by Becky Waxman @ GameBoomers
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, avanture po defaultu

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zasto su zamrle FMV avanture? Patton Avanturističke igre 28 8.4.2016 18:41
Lucas Artsove avanture caine Stare igre 23 20.5.2008 21:19
Stare domace tekstualne avanture za spectrum Shkomi Stare igre 7 5.11.2007 19:19
Stare avanture N_i_k_o_l_a Avanturističke igre 42 15.5.2007 16:03


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com