Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.2.2018, 15:27   #1
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Problem sa uključivanjem računara

Burazerov PC je od jutros odlučio da se ne uključuje (vrte se ventovi nema slike). Komp je 120 km od mene i preporučio sam samo da izvadi GPU, resetuje BIOS i prebaci na Intel HD GPU. Tako se računar uključi ali ga onda baca na Windowsov automated recovery screen (Win 10) i nakon što klikne Restart komp se restartuje, krene da bootuje i pukne u sred bootovanja sa nekim BSOD. Sam se restartuje, naravno, i nakon restarta sam završi u BIOS-u. Svaki put identično.
Vraćanje GPU rezultuje istim problememom: nema slike ventovi se vrte.

G4560, GTX 1050Ti, LC Power 600W, Gigabyte B250 matična (ne znam tačno koja), Kingston RAM na 2400 MHz... Napajanje je dosta matoro (5+ godina) ali nikad nije radilo na preko 50% kapaciteta. Klinac je pre neki dan otvarao komp da ga čisti i skidao je izgleda sve komponente i vraćao ali je posle toga nekoliko dana sve radilo kao podmazano tako da sumnjam da je problem uopšte u tome.

Je l' imao ko ovakav problem? Meni smrdi na matičnu ili napajanje ali bilo bi lepo ako bih mogao da utvrdim šta je pa da šaljem na reklamaciju jer je računar, naravno, uzet u delovima.

Poslednja ispravka: doctor (21.2.2018 u 15:39)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2018, 20:08   #2
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Problem sa uključivanjem računara

Bilo bi dobro da se slika taj Bsod. Ako se pojavljuje slika pri intergushi, vrlo je moguce da je slot za grafiku crkao. Jedini nacin da sve to probas je zamenom delova, da stavis neku drugu grafiku i probas da butujes itd. Nek osluskuje da li ima pistanja ili blinkanja dioda na ploci. Ako puca sistem, moguce je da je ram memorija, sto mozes utvrditi pomocu memtest programa, i podizanjem istog u vidu butabilnog uredjaja. Takodje ukoliko ima dva slota zauzeta, da se proba samo sa jednom memorijom na slotu, pa sa drugom, raid utvrdjivanj moguceg crknutog ram slota.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2018, 16:20   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Problem sa uključivanjem računara

Izgleda da će kompletan računar da završi kod mene u toku vikenda pa javljam šta je bio problem. Imam i PSU i RAM i CPU i GPU sa kojim mogu da testiram sve.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2018, 19:03   #4
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Problem sa uključivanjem računara

+1 za ram
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2018, 17:40   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Problem sa uključivanjem računara

Problem je bio u... *drumroll* ... HDMI to VGA adapteru - monitor ima samo VGA.

Šta se desilo: računar nije bacao sliku, niko nije posumnjao adapter a ja sam zaboravio da postoji. Preporučio sam reset BIOS-a i vađenje diskretne grafičke i kačenje na integrušu. Tada je računar bacio sliku ali je Windows bacao BSOD sa inaccessible_boot_device greškom.

Došao računar kod mene ja ga uključim na diskretni GPU on radi.

Skontam da je možda UEFI sada isključen, uključim ga - opet isti problem. I onda skontam da nisam zakačio HDMI to VGA. Zakačim ga, uključim računar i računar se restartuje par sekundi nakon uključenja bez da baci sliku a nakon restarta jednostavno zabode, nit' slike nit' ičega.
Prebacim ga direktno na HDMI - pali iz prve ali je BIOS resetovao UEFI na UEFI-CSM zbog adaptera! U jednom trenutku me računar i bacio u BIOS i nabacao neke greške oko učitavanja ROM-a itd.

Izgleda da je adapter pravio tako veliki problem grafičkoj kartici da UEFI nije mogao da učita njen firmware kako treba pa je fallbackovao na UEFI-CSM.

Nakon uklanjanja adaptera je sve proradilo, morao sam ipak da odradim repair Windowsa i podigao se. Evo sada sam ga i reinstalirao i sve radi odlično.

Mrtvi adapter.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
flamingos (25.2.2018), Lex987 (24.2.2018)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa tastaturom na laptopu sHad0w Prenosni računari 3 19.3.2014 11:15
Windows 8.1 i problem sa Nvidiom. Spasavajte! Isko Operativni sistemi 11 8.3.2014 16:44
Problem sa pristupom https vezama Miki2 Operativni sistemi 2 26.8.2013 10:04
Problem sa gašenjem računara Urban_KM Kvarovi 6 16.5.2010 18:13
Extremno cudan problem sa RapidShare-om MarkoT Internet tehnologije 8 2.4.2010 18:20


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com