Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Zaštita

Zaštita Virusi, anti-virus programi, firewall...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.9.2010, 13:26   #1
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Da li je firewall potreban?

Nešto razmišljam, potaknut nekim temama na ovom forumu... Šta mislite, da li je i koliko danas potreban firewall? (pričam o običnim, kućnim i eventualno SOHO korisnicima).

Danas mnogo ljudi koristi razne rutere sa ugrađenim FWom. Da li je u tom slučaju potreban softverski FW? Da li je dovoljan najjednostavniji fw, ugrađen u Win? Ili čak ni on nije potreban?

Što se tiče trojanaca, dialera i slične bagre - njih bi antivirus trebao da eliminiše, pre nego što stignu da se instaliraju i "jave" kući.

I za kraj - dial-up korisnici: zbog sporosti Neta, mislim da kod njih stvarno nema potrebe stavljati fw (eventualno onaj Win-ov), a kao zaštita od dialera bi bio dovoljan solidan antivirus.

Šta FW uopšte treba da radi? Da spreči upad spolja? Za to je dovoljan bilo koji fw, manje-više. Da spreči trojance? A šta onda radi av?

Poslednja ispravka: ZoNi (10.9.2010 u 17:47)
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2010, 14:58   #2
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Da li je firewall potreban?

Ja sam do pre nekoliko meseci COMOFO firewall i dobro me je služio, ali je smarao kada se instalira neki program ili igra, 20-ak puta me pita da li da dozvolim izlaz na Internet.
Onda sam prešao na Windowsov FW kada sam instalirao "Sedmicu" i nema nikakvih problema i smaranja sa dozvolama za neki program ili igru.
Mislim da ne bi trebalo da se obraća pažnja oko izbora FW jer je dovoljan i onaj koji dolazi uz OS, jer ako dobro barataš računarima ne bi trebao da imaš problema sa virusima i crvima.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2010, 14:59   #3
Neoplantius
Član
 
Član od: 9.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 369
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 75 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Da li je firewall potreban?

Firewall sluzi da spreci krekovan program da se javi kuci.
Neoplantius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Neoplantius na korisnoj poruci:
borisgut (17.5.2013), Laskaris (13.9.2010), thebluephoenix (10.9.2010)
Stara 10.9.2010, 15:16   #4
vaskotv
Član
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: Na_moru_Plavom
Poruke: 444
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 203 puta na 85 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku vaskotv Slanje poruke preko MSN-a korisniku vaskotv
Određen forumom Re: Da li je firewall potreban?

Ja iskreno nikad na racunaru nisam imao FW, ali bas nikad, jer smatram da mi nije potreban i nikad nisam imao neki problem za kojim bi zalio sta nisam imao instaliran Fw.
vaskotv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2010, 15:23   #5
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Da li je firewall potreban?

Takođe služi da spriječi konekciju malvera na C&C server, a svaki third party firewall je dosta bolji u blokiranju napada spolja od Windows-ovog koji pati od samih sigurnosnih propusta u sistemu.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2010, 16:06   #6
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Da li je firewall potreban?

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Šta FW uopšte treba da radi? Da spreči upad spolja? Za to je dovoljan bilo koji fw, manje-više. Da spreči trojance? A šta onda radi av?
Svrha firewalla je da filtrira saobraćaj i protok interneta dozvoljavajući ga ili onemogućavajući svim ili pojedinim programima i/ili programskim komponentama, po želji korisnika ili po predefinisanim automatskim podešavanjima.

Takođe, svrha mu je da spriječi svaki pokušaj upada sa strane, zloupotrebu podataka i infiltriranje u kompjuter kao i neovlašteno korištenje bilo kog protokola na kompjuteru, ograničavanjem nivoa dozvoljenog pristupa.

Svaki firewall je dobar ali najbolji je onaj koji se ručno podesi.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2010, 17:46   #7
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Da li je firewall potreban?

Citat:
Neoplantius kaže: Pregled poruke
Firewall sluzi da spreci krekovan program da se javi kuci.
Heh, tu namenu FWa sam zaboravio (šta ću, kad koristim freeware )

@ LoneWolf: jel prva rečenica tvoja ili neka definicija iz udžbenika? U svakom slučaju, slažem se s tom rečenicom, ali nisam siguran koliko je to potrebno (nekada sam se kleo u Kerio FW - do v2.15 - ali sad već godinama koristim samo XPov FW).
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2010, 17:53   #8
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Da li je firewall potreban?

Prva rečenica je moja, kamo sreće da je iz nekog udžbenika...ako postoji neki pametan udžbenik za informatiku izdan u zadnjih 10 godina ja bih volio da mi ga neko preporuči.

Sve što kažem je "moje tastature djelo" a kad nešto prekopiram obično ostavim relevantni link ili naziv knjige.

Žalosno je što nemamo dobru literaturu...
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2010, 16:14   #9
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Da li je firewall potreban?

Hmmm..potreban je onoliko koliko je efikasan a efikasan je onoliko koliko korisnik pazi.. Firewall ne radi nista drugo osim sto osluskuje saobracaj na portovima racunara namenjenim komunikaciji sa spoljnim svetom. Postoje automatske rutine koje prepoznaju bezbedne programe i ima ih svaki firewall. Mnogi firewallovi u pocetku rade u tzv "modu ucenja" i dosadjuju pitanjima u vezi sa pustanjem tog i tog programa na net ili u lokalnu mrezu..neki tj skoro svi moderni imaju HIPS (host-based intrusion prevention system) koji zapravo i sluzi za kontrolu aplikacija i komunikaciju sa korisnikom (zna da bude ekstremno dosadan)..sto manje vise svi na ovom forumu vec znaju
Ako korisnik ne zna sta program zapravo radi u svakom slucaju je bolje da ga ne pusta na internet. Jednom pusten (a vesto napisan) maliciozni program ce u sustini jako tesko biti detektovan kao opasan od strane firewalla. Pre ce ga detektovati antimalware i / ili antivirus program nego sam firewall. S te strane strogo gledano firewall i nije narocito potreban jer i nije previse koristan ako je malware vec dobio dozvolu da izadje. Ja licno se osecam bolje sa firewallom (i to ne windowsovim iako ovaj na 7-ici i nije los) a svakako pazim koji cu program pustiti na net. Dobar antivirus i periodicno skeniranje nekim dobrim antimalware programom i potreba za firewallom nije velika. Ako nesto promakne antivirusu i antimalware programu sacekace firewall i pitati nas sta mislimo o tome - e tada valja biti pametan

Citat:
Firewall sluzi da spreci krekovan program da se javi kuci.
Ovo me podseca na one izjave dece za "olovka pise srcem" - "Sta ima glava? - Glava ima oči, a oči paze da ne padneš na glavu".
Verovatno jedna od najkorisnijih funkcija firewalla - slazem se sto posto

Poslednja ispravka: Laskaris (13.9.2010 u 16:30)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2010, 21:01   #10
djenka
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: beograd
Poruke: 113
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Da li je firewall potreban?

mislim da za windows 7 nije potreban firewall.ugradjeni odlicno radi a ako zelis da sprecis nezeljene odlazne konekcije imas free Windows 7 firewall control. i jos "laksu"verziju Windows7FirewallControl-Portable...pokreces po zelji i ne instalira se...koristim vec preko godinu dana portable verziju...i sve pohvale
djenka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji je najbolji freeware firewall? zemljanin Zaštita 3 1.12.2008 13:04
glasajte za najbolji firewall Harmon23 Zaštita 1 3.9.2008 8:46
Comodo Firewall Pro Platinum Zaštita 51 29.6.2008 15:09
Firewall Snoopy Slobodni softver 3 24.6.2008 19:48
Kerio Winroute Firewall problem wega Zaštita 0 10.9.2007 13:16


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com