Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

Pregled rezultata glasanja: Bio sam vlasnik/korisnik sledećeg računara
ZX Spectrum 27 25,00%
Commodore 64 58 53,70%
Ostali Commodore računari 3 2,78%
Amstrad CPC 7 6,48%
Atari 8-bit 9 8,33%
Atari ST 3 2,78%
Amiga 27 25,00%
Galaksija 2 1,85%
Neki drugi 12 11,11%
Nisam se još bio rodio 14 12,96%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 108. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.8.2015, 15:31   #61
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Ako si bio vlasnik Amige, onda je svakako to najbolji period za njene vlasnike.
Bingo Doduše došla je poprilično kasno, tek krajem 1993. kada je već bilo jasno da lagano peva labudovu pesmu

Pošto je na C64-ki otkazao VIC-II godinu dana pre toga, neko vreme sam samo mogao da čitam opise igara u SK-u. A beše ono vreme hiperinflacije pa sačekaš par dana u mesecu i kupiš SK budzašto. Posle su se dosetili pa uveli cenu u poenima vezanim za marku.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2015, 23:01   #62
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
ne znam tacno, mozda od neke 2004. - pa do 2010.
Taj period sam bio preko grane pa ne mogu da sudim o kvalitetu.


Citat:
ja radije danas otvorim neki stari broj i citam redom tekstove neverovatno kako vraca u proslost a i ima dosta toga sto sam propustio
Neki će reći da je to neproduktivno i neinteligentno ponašanje i življenje u prošlosti. Međutim, ukoliko to čoveka čini zadovoljnim i srećnim, zašto da ne? Ja sam pobornik one filosofske floskule "radio ne radio, svira ti radio" Šta god da radiš na kraju ti ga isto dođe.


Ja sam postavljao ovde na forumu linkove na skenirane ex YU časopise u PDF formatu. Odrađen je i OCR ali zbog lošeg kvaliteta skenova on nije uvek od velike koristi ali u svakom slučaju omogućava traženje putem zadanih reči.

SK
https://drive.google.com/folderview?...GM&usp=sharing
Računari
https://drive.google.com/folderview?...U0&usp=sharing
Moj Mikro
https://drive.google.com/folderview?...28&usp=sharing

MM još nije dovršen do kraja ali će i to da bude za koji mesec.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2015, 23:06   #63
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
A beše ono vreme hiperinflacije pa sačekaš par dana u mesecu i kupiš SK budzašto. Posle su se dosetili pa uveli cenu u poenima vezanim za marku.
Sećam se kao da je juče bilo, decembar 1993. SK košta 800 miliona a kutija najjeftinijih cigareta 500 milijardi
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2015, 11:49   #64
kovacm
Član
 
Član od: 6.8.2007.
Poruke: 98
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 29 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

ne znam da li ce ikome osim jednom korisniku koji je glasao za ST osim mene, biti interesantno ali na http://milan.kovac.cc/atari/software/ imate arhivu Atari ST programa.

Ono sto ce mozda i drugima biti interesantno je da za vecinu programa postoje screenshot-ovi ali i video kako neki programi rade na STu (ako nisu imali prilike da vide). Evo npr. cuveni Calamus DTP:

http://milan.kovac.cc/atari/software...hp?folder=/DTP (ispod slike klikni na "Video #1")

btw
ceo sajt/arhivu moze bilo ko da edituje, dodaje informacije i programe. Klikom na žuti papir se edituju podaci o programu a pretraga na vrhu stranice uzima u obzir sve ove podatke. Takođe postoji i istorija izmena pa se lako može videti šta je i kad menjano (klik na "^" znak pored "last modified:" na žutom papiru).
kovacm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku kovacm na korisnoj poruci:
igor7 (7.8.2015), Nergal (7.8.2015), Oggy (7.8.2015)
Stara 7.8.2015, 22:25   #65
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Kada smo se vec dotakli Atarija, i za njih postoje interfejsi podrske SD memorijama.

Za 8-bitne Atarije:
http://www.lotharek.pl/product.php?pid=23

i za ST modele:
http://www.lotharek.pl/product.php?pid=90
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2015, 23:29   #66
dejan_osipaonica
Član
 
Član od: 6.11.2006.
Poruke: 256
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 121 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Na ST-u valjda radi i onaj sd flopy emulator posto podrzava dosta starijih racunara odnosno formata zapisa disk imidza.
dejan_osipaonica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2015, 9:47   #67
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Ja sam, iz nekog razloga kojeg se više ne sećam, želeo da kupim baš ST, ali sticajem okolnosti sam preskočio te varijante (ST, Amiga...) i na kraju, posle nekoliko godina, "skočio" direktno na PC, koji sam koristio negde od 1992. (čak i laptop), a konačno kupio svoj 1997.

Imao sam prvo Sinclair ZX 81 (to je bila mašina), a posle Amstrad CPC 464 (u Schneider izvedbi sa zelenim monitorom) kojim sam bio zadovoljan, ali kupio sam ga iz potpuno pogrešnih razloga, navođen tekstovima u ondašnjim časopisima (između ostalog i SK) gde se stalno spominjalo kako je na C64 loš Basic, dok je Locomotive Basic na Amstradu hvaljen, a to je bila potpuno nebitna stvar. Ko je uopšte napravio neki bitan program u Basic-u i šta se to moglo napraviti na amstradovom Basicu, a da nije moglo na C64???
Ja sam naučio neke osnove, kasnije sam umeo i da napravim neke elementarne programčiće u asembleru i da sam otkrivam POKE-ove za varanje u igrama, a "vrhunac" je bio intro koji sam napravio i opsesivno ubacivao u svaku igru koju sam imao (a imao sam praktično sve što se pojavljivalo kod nas, nekoliko stotina piratskih kaseta) i programčić za "poboljšanje" štampe slika na nekom Epson matričnom štampaču, jer mi se nije dopadalo kako izgleda kada se kolor slika štampa crno-belo i automatski razvuče na veći format (stvarno je izgledalo bolje).
Kasnije sam počeo da se bavim sasvim drugim stvarima i danas na PC umem eventualno da napravim Excel tabelu sa nekim malo komplikovanijim formulama ili povežem Word dokument i Excel tabelu...

Poslednja ispravka: namcor (8.8.2015 u 9:55)
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2015, 16:37   #68
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Ja sam, iz nekog razloga kojeg se više ne sećam, želeo da kupim baš ST, ali sticajem okolnosti sam preskočio te varijante (ST, Amiga...) i na kraju, posle nekoliko godina, "skočio" direktno na PC, koji sam koristio negde od 1992. (čak i laptop), a konačno kupio svoj 1997.
logično si bio trendy tip pa si sledio ono što je bilo in i cool )))
Ja sam inače iz početka više bio napaljen na ST, pa sam kasnije bio vrlo blizu da kupim Amigu ali je nisam nikada kupio. ST je bio nekako više sličan sa Spektrumom (power without the price) a Amiga sa C64 (dobra grafika i zvuk). Ja sam u to vreme više cenio sirovu snagu računara nego grafiku i zvuk ali su mi naravno mnoge igre bile primamljivije na C64 nego na Spektrumu.

Citat:
Imao sam prvo Sinclair ZX 81 (to je bila mašina),
To i jeste bila mašina za prave hard core tipove Mnogo godina posle sam naišao na šematski prikaz "matične ploče" tog računara i nisam mogao da se čudom načudim kako je bio jednostavne konstrukcije.

Citat:
a posle Amstrad CPC 464 (u Schneider izvedbi sa zelenim monitorom) kojim sam bio zadovoljan, ali kupio sam ga iz potpuno pogrešnih razloga, navođen tekstovima u ondašnjim časopisima (između ostalog i SK) gde se stalno spominjalo kako je na C64 loš Basic, dok je Locomotive Basic na Amstradu hvaljen, a to je bila potpuno nebitna stvar. Ko je uopšte napravio neki bitan program u Basic-u i šta se to moglo napraviti na amstradovom Basicu, a da nije moglo na C64???
Amstrad mi nikada nije bio naročito omiljen računar. Jeste da je imao svoja dostojanstva ali mi je C64 bio mnogo draži. Verovatno zato što se C64 mogao lako priključiti na svaki kolor TV dok je Amstrad u 90% slučajeva dolazio sa zelenim monitorom. Definitivno je imao bolji Bejzik od C64 jer ovaj drugi niti je podržavao rad sa grafikom niti sa zvukom a nije bio ni bog zna kako bogat naredbama. Bilo je dobrih programa (čak i komercijalnih) u Basicu ali njih nije bilo baš mnogo. Ja recimo znam da su građevinski inžinjeri često koristili jednostavne programe u Bejziku za raznorazne proračune i to im je znatno olakšavalo posao.


Citat:
Ja sam naučio neke osnove, kasnije sam umeo i da napravim neke elementarne programčiće u asembleru i da sam otkrivam POKE-ove za varanje u igrama, a "vrhunac" je bio intro koji sam napravio i opsesivno ubacivao u svaku igru koju sam imao (a imao sam praktično sve što se pojavljivalo kod nas, nekoliko stotina piratskih kaseta) i programčić za "poboljšanje" štampe slika na nekom Epson matričnom štampaču, jer mi se nije dopadalo kako izgleda kada se kolor slika štampa crno-belo i automatski razvuče na veći format (stvarno je izgledalo bolje).
Svaka čast. Ja naprimer nikada nisam napisao ni jedan jedini "ozbiljan" program za kućne računare iako sam znao dosta toga sa teorijske strane. Razlog? Nedostatak atraktivne ideje i saradnika za bilo šta konkretno. U to vreme su se klinci palili na foru da prodaju igricu englezima i drmnu žestoku lovu na brzaka. I ja sam bio jedan od njih ali nisam imao dovoljno resursa da to ostvarim.


Citat:
Kasnije sam počeo da se bavim sasvim drugim stvarima i danas na PC umem eventualno da napravim Excel tabelu sa nekim malo komplikovanijim formulama ili povežem Word dokument i Excel tabelu...
ali su ti računari očigledno ostali blizu srca.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2015, 22:28   #69
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Amstrad je bio malo "ozbiljniji" od Spectruma i C64, imao je hi-res mod sa 80 karaktera u redu i rezolucijom od 640*200 (doduše u dve boje) na kojoj su grafici funkcija i sl. izgledali fenomenalno za ono vreme, ja sam čak imao i neki poprilično ozbiljan (opet za ono vreme) tekst procesor, ali sve to definitivno nije bilo bitno za kategoriju računara kojoj je pripadao.

Kome su bile bitne te stvari, već tada je mogao da nađe pravi PC ili (još bolje) MAC koji je u to vreme bio standard za mnoge stvari (na koji je i ST dobrim delom podsećao). U suštini, današnji PC (tj. Windows) više liči na ondašnji MAC nego na ondašnji PC.

Poslednja ispravka: namcor (10.8.2015 u 22:38)
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2015, 11:53   #70
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Kome su bile bitne te stvari, već tada je mogao da nađe pravi PC ili (još bolje) MAC koji je u to vreme bio standard za mnoge stvari (na koji je i ST dobrim delom podsećao). U suštini, današnji PC (tj. Windows) više liči na ondašnji MAC nego na ondašnji PC.
Macintosh se 1984-85. tek probijao, isprva sa velikom mukom, teško da je bio standard za bilo šta. Poslovni standard su u ono vreme činili, naravno, IBM PC kompatiblni računari (IBM PC se pojavio još 1981) koji su bili neuporedivo rašireniji od Macintosh-a. Mac je kasnije osvojio dve tržišne niše (DTP i visoko obrazovanje u SAD) i to je, manje-više, bilo to.

Ovo za ST i (današnji) PC koji liče na Mac nisam baš razumeo, izuzev ako ne misliš da svaki računar sa grafičkim operativnim sistemom liči na Mac?
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2015, 12:13   #71
kovacm
Član
 
Član od: 6.8.2007.
Poruke: 98
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 29 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Ovo za ST i (današnji) PC koji liče na Mac nisam baš razumeo, izuzev ako ne misliš da svaki računar sa grafičkim operativnim sistemom liči na Mac?
sve je to PUI: Parc User Interface. Nista se nije promenio poslednjih 40 godina, cak i mnoge stvari koji su postojale na Xeroxu nikada nisu ni implementirane u danasnjim "modernim" OS-ovima.
kovacm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2015, 12:19   #72
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
sve je to PUI: Parc User Interface. Nista se nije promenio poslednjih 40 godina, cak i mnoge stvari koji su postojale na Xeroxu nikada nisu ni implementirane u danasnjim "modernim" OS-ovima.
Znam sve to, ali opet, meni je to prejaka generalizacija... onda svi grafički sistemi su (u osnovi) isti i svi konzolni su (takođe) isti?
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2015, 13:02   #73
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Poslovni standard su u ono vreme činili, naravno, IBM PC kompatiblni računari (IBM PC se pojavio još 1981) koji su bili neuporedivo rašireniji od Macintosh-a. Mac je kasnije osvojio dve tržišne niše (DTP i visoko obrazovanje u SAD) i to je, manje-više, bilo to.
Poslovni standard, da, kao što ga čine i danas. Međutim, u to vreme Mac je bio izbor većine amerikanaca sa dubljim džepom. Recimo, doktori, pisci i advokati su ga ćešće koristili nego PC. Što bi se reklo, većinski pozeri, šmekeri, šminkeri i svi oni koji vole da se foliraju, što je slučaj i dan danas

Citat:
Ovo za ST i (današnji) PC koji liče na Mac nisam baš razumeo, izuzev ako ne misliš da svaki računar sa grafičkim operativnim sistemom liči na Mac?
Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
sve je to PUI: Parc User Interface. Nista se nije promenio poslednjih 40 godina, cak i mnoge stvari koji su postojale na Xeroxu nikada nisu ni implementirane u danasnjim "modernim" OS-ovima.
Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Znam sve to, ali opet, meni je to prejaka generalizacija... onda svi grafički sistemi su (u osnovi) isti i svi konzolni su (takođe) isti?
Koncept je izmislio XEROX, kopirao ga je Apple a onda je Microsoft tu video brdo love za sebe i eto nama Windowsa. Za 99% ljudi srediniom 80-ih, koncept prozora je asocijacija na Mac. GEM je bio pokušaj kopiranja Mac računara (nikako ne kloniranje)
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2015, 14:04   #74
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Uh, meni je cale koristio GEM na PC-XTu (i to originalni softver sa velikom kutijom), do '90 kod smo dobili 386 i sa njim Windows 3.0. Zato i imam taj mis sa XTa.

Kasnije smo i eksperimentalno instalirali Windows 3.0, sto je bila operacija sa serijskim kablom i posebnim softverom koji je citao sa 1.2MB 5.25" diskete na 386 i pokazivao ih vidljim na XTu. Nije bilo moguce drugacije jer su XT diskete bile ogranicene na 360kB.

Sto se tice DTPa cale mi se time bavio koristeci TeX (na PC-XTu i kasnijim PC racunarima). Veoma mocan alat, koji ne zahteva graficki interfejs. Pises "kod" u tekst editoru, pa ga onda "izrenderujes" u graficki prikaz.

Poslednja ispravka: player1 (11.8.2015 u 14:15)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2015, 15:48   #75
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Macintosh se 1984-85. tek probijao, isprva sa velikom mukom, teško da je bio standard za bilo šta. Poslovni standard su u ono vreme činili, naravno, IBM PC kompatiblni računari (IBM PC se pojavio još 1981) koji su bili neuporedivo rašireniji od Macintosh-a. Mac je kasnije osvojio dve tržišne niše (DTP i visoko obrazovanje u SAD) i to je, manje-više, bilo to.

Ovo za ST i (današnji) PC koji liče na Mac nisam baš razumeo, izuzev ako ne misliš da svaki računar sa grafičkim operativnim sistemom liči na Mac?
Malo sam se pogrešno izrazio - nije bio standard, nego je postavio neke standarde (što se tiče DTP, tu je zaista dugo bio neprikosnoven). ST je imao sličan koncept i u USA su ga čak i zvali "Jackintosh".
Mac je bio mnogo bolji od ondašnjih PC-ja u svakom pogledu, ali je PC na kraju "pobedio" ne zbog kvaliteta, nego zbog jeftinih kompatibilaca i masovne piraterije.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2015, 16:21   #76
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Ove prethodne tekstove forumasa u ovoj temi SK moze komotno da prenese i na papir i da mnogi citaoci nesto nauce iz toga.
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
CTOJAH (11.8.2015)
Stara 11.8.2015, 17:30   #77
kovacm
Član
 
Član od: 6.8.2007.
Poruke: 98
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 29 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Koncept je izmislio XEROX, kopirao ga je Apple a onda je Microsoft tu video brdo love za sebe i eto nama Windowsa. Za 99% ljudi srediniom 80-ih, koncept prozora je asocijacija na Mac. GEM je bio pokušaj kopiranja Mac računara (nikako ne kloniranje)
da, pocetkom 80tih nije bilo potrebno biti Rocket Scientists kako bi znao da je buducnost u GUI-u (mada su neki domaci "verzirani strucnjanici", kao npr. glavni i odgovorni urednik jednog od tri ex-yu racunarska casipisa, govorio 'da nikada nece uzeti to u ruke [mis] jer ne zeli da ga masina tretira kao idijota')

Apple je uspeo sudskim putem da osakati GEM na PCju tako da je dodatno otvorio vrata Microsoftovom Windowsu (koji je tek nakon 5 godina napravio upotrebljivu verziju Windowsa).

Problem je sto je Apple sa Mac OS-om izbacio nesto sto je Xerox imao a to je okruzenje koje si mogao da programiras: ceo OS je bio nalik interpreteru. Ono sto je Apple doneo su aplikacije i posebni formati fajlova nad kojima je samo aplikacija znala da barata. Kod Xeroxa gde je ceo sistem sluzio za baratanje nad podacima:

https://www.youtube.com/watch?v=AnrlSqtpOkw

btw kako se na sk forumu ubacuje video u stranicu?!?
kovacm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2015, 18:25   #78
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
Apple je uspeo sudskim putem da osakati GEM na PCju tako da je dodatno otvorio vrata Microsoftovom Windowsu (koji je tek nakon 5 godina napravio upotrebljivu verziju Windowsa).
Da, Digital Research je pogrešio što je pristao na nagodbu. GEM PC 2.0 je (bar što se tiče interfejsa i estetike) korak nazad u odnosu na raniju verziju. Pretili su i Atariju ali Tramiel je vrlo glasno i ubedljivo (onako kako je on to umeo) pripretio Apple-u kontratužbom, pa su odustali. Microsoft su tužili i izgubili na sudu.

Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
btw kako se na sk forumu ubacuje video u stranicu?!?


Staviš YouTube tag, sa adresom videa između zatvorenih uglastih zagrada ("]/watch?v=oNF6rhTCFQo["), ali bez onog "https://www.youtube.com". Na pr.

Computer Chronicles - GEM by Digital Research
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
kovacm (11.8.2015)
Stara 11.8.2015, 18:40   #79
kovacm
Član
 
Član od: 6.8.2007.
Poruke: 98
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 29 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Pretili su i Atariju ali Tramiel je vrlo glasno i ubedljivo (onako kako je on to umeo) pripretio Apple-u kontratužbom, pa su odustali. Microsoft su tužili i izgubili na sudu.
Mislim da Apple nikada nije ni pretio da ce tuziti Atari zbog GEM-a. Ako se ne varam u ovom intervjuu Jack Tramiel je to i potvrdio:



btw ima i deo je kako je Jack poslovao sa Bill Gatesom, u narednih par minuta:
https://youtu.be/NBvbsPNBIyk?t=32m15s


hvala za hint sto se tice [ youtube ] taga ali zar u 2015. nisu mogli da napisu parser tako da mozes da napises kako hoces YT link... ...i opet sam negde pogresio :/

odlican link si postavio, lepo se vidi milje onog doba gde "niko nije dobio otkaz jer je kupio IBM".
i player1 je napisao kako je njegov otac koristio TeX 80tih dok si u to vreme na Atariju/Amigi/Macu imao WYSISWYG (a ako bas zelis i TeX editore ). Moj deda je koristio Signum za pisanje na STu dok je otac koristio nemacki ProText za proracune i pisanje projektne dokumentacije kao i fenomenalni slovenacki STeve od Primož Jakopina (link2).
ne secam se kad se pojavila Corel Ventura... najpopularniji DTP za PC (koji je naravno radio pod GEMom).

Idem da pakujem Svetove Kompjutera, Moj Mikro, Racunare u kutije... Uskoro ce dobiti nove police!

Poslednja ispravka: DeCoy (11.8.2015 u 19:50)
kovacm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku kovacm na korisnoj poruci:
igor7 (11.8.2015), Nergal (11.8.2015)
Stara 11.8.2015, 18:49   #80
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
hvala za hint sto se tice [ youtube ] taga ali zar u 2015. nisu mogli da napisu parser tako da mozes da napises kako hoces YT link... ...i opet sam negde pogresio :/
Ne ovako:

Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
[youtube]/watch?v=NBvbsPNBIyk[/youtube]
Nego ovako:

Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
[Y O U T U B E=]/watch?v=NBvbsPNBIyk[/Y O U T U B E]
(bez razmaka, naravno )
Rezultat:

Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Football Manager 2014 DeCoy Upravljačke simulacije 240 28.6.2015 13:59
Ugradnja alfa numeričkog displeja u kućište računara (dodatak pri modifikaciji kućišta) modd4fun Modovi 23 4.9.2014 11:28
Koliko je dobra/loša kupovina ovog računara za 38.000 din? vladen.b Šta da kupim? 6 22.9.2011 23:39
Koliko brzina hard diska utiče na ukupne performanse računara? Nash Knight Nosači podataka 23 23.5.2011 18:36
Koliko na brzinu surfovanja utiče brzina računara? Kojic_M Internet tehnologije 24 29.4.2011 16:16


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com