Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.11.2006, 17:48   #1
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom baterije

Sad bas citam u Auto Bildu da Toyota Prius (hibridni automobil) korisni NiMH baterije koje ne ne pune do kraja i ne prazne do kraja da bi se povecala dugovecnost. Da li ovo tacno i da li to isto vazi i za Li-jonske baterije?

Negde sam citao da NiMH baterije treba bar jednom nedeljno isprazniti i napuniti do kraja jer im se kapacitet smanjuje, ko je sada u pravu?
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2006, 18:18   #2
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: baterije

Kod litijum-jonskih baterija nema nikakve veze da li ih puniš i prazniš do kraja.

Što se tiče NiMH baterija, kod nas se stvari prilično mistifikuju. Niti je potrebno preterano ozbiljno formiranje (2 x po 15 sati - aj' čik nateraj bilo koji punjač za mobilni da nešto puni 15 sati!), niti je memorijski efekat baš toliko izražen. Tačno je da nije loše te baterije povremeno (na mesec-dva) potpuno isprazniti, ali to uopšte nije obavezno. Za te baterije nisu dobri pravilni ciklusi punjenja i pražnjenja (pod identičnim uslovima i jednog i drugog), ali kod mobilnog telefona teško da će tako nešto da se desi.

Na kraju, što se tiče ovoga što si pitao. Mislim da NiMH baterije koje se koriste za automobile ni u kom slučaju nisu standardne odnosno identične onima iz telefona. Najverovatnije je u pitanju neki novi postupak koji omogućava drukčije uslove punjenja i pražnjenja. A i pitanje koliko se novinarima može verovati
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2006, 19:18   #3
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: baterije

Zato su Ni-Cd baterije zakon sto se tice kapaciteta i jacine, ali pravilo punjenja je postojalo, samo mi krivo sto se vise ne proizvode zbog kadnijuma.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2006, 19:41   #4
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: baterije

Citat:
VojaM kaže:
Kod litijum-jonskih baterija nema nikakve veze da li ih puniš i prazniš do kraja.

Što se tiče NiMH baterija, kod nas se stvari prilično mistifikuju. Niti je potrebno preterano ozbiljno formiranje (2 x po 15 sati - aj' čik nateraj bilo koji punjač za mobilni da nešto puni 15 sati!), niti je memorijski efekat baš toliko izražen. Tačno je da nije loše te baterije povremeno (na mesec-dva) potpuno isprazniti, ali to uopšte nije obavezno. Za te baterije nisu dobri pravilni ciklusi punjenja i pražnjenja (pod identičnim uslovima i jednog i drugog), ali kod mobilnog telefona teško da će tako nešto da se desi.

Na kraju, što se tiče ovoga što si pitao. Mislim da NiMH baterije koje se koriste za automobile ni u kom slučaju nisu standardne odnosno identične onima iz telefona. Najverovatnije je u pitanju neki novi postupak koji omogućava drukčije uslove punjenja i pražnjenja. A i pitanje koliko se novinarima može verovati
Mislim da nisi skroz u pravu sto se tice punjenja litiom-ionskih baterija.Pozeljno je i njih isprazniti bar posle svakih 3 do 4 puta punjenja.Nisam neki strucnjak iz ove oblasti,ali sam negde skoro citao o ovome.Sto se automobilskih baterija tice pobogu,pa to je ko nebo i zemlja.Ako i postoji preporuka da se ne pune do kraja ima neki razlog zasto je to tako.Ukucaj na netu to sto te zanima i dobices opsiran odgovor o tome,ako u opste budes ista razumeo.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Najpoznatije marke Laptopova Optique Prenosni računari 60 27.1.2007 10:16
Dell laptopovi dbaja Prenosni računari 8 25.8.2006 18:11
glupe baterije GOKSIMASTER Kvarovi 1 28.7.2006 13:56
Gde kupiti originalne baterije za siemens me75, sl75... Eraser Aparati i oprema 1 5.6.2006 21:23


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com