Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.5.2006, 18:25   #101
toni
Novi član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: USA
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku toni Slanje poruke preko MSN-a korisniku toni Slanje poruke preko Yahooa korisniku toni Slanje poruke preko Skypea korisniku toni
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

niko ne shvata igre kao umetnicka dela, jer vam u startu dozvoljavaju interakciju i promenu. umetnici su ljudi sadisti, mazohisti i nadasve ljubomorni ljudi koji nece da im prchkate po slikama i knjigama, tj. menjate nesto. programeri su s toga neshto vishe od umetnika, jer objedinjuju sve i daju vam moc manipulacije nad time. no o tome ce se tek u buducnosti.
toni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2006, 2:01   #102
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
toni kaže:
niko ne shvata igre kao umetnicka dela, jer vam u startu dozvoljavaju interakciju i promenu. umetnici su ljudi sadisti, mazohisti i nadasve ljubomorni ljudi koji nece da im prchkate po slikama i knjigama, tj. menjate nesto. programeri su s toga neshto vishe od umetnika, jer objedinjuju sve i daju vam moc manipulacije nad time. no o tome ce se tek u buducnosti.
Odavno nisam cuo nesto gluplje...
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2006, 10:23   #103
VladarTame
Član
 
Član od: 6.5.2006.
Lokacija: BiH Visoko
Poruke: 365
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VladarTame
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

HEEHH brainZ ja se slazem sa tobom ali ne mozes da poreknes da jednim djelom igre i jesu umjetnost.
VladarTame je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2006, 9:10   #104
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Pa, evo, Atsushi Inaba, koji pravi jednu od 'najumetnickijih' igara u current-gen lajnapu (Okami), takodje tvrdi da igre nisu umetnost, sledeci slicnu logiku vec objasnjavanu na ovom topiku:



Panel: In a very recent interview Hideo Kojima said that videogames are not artistic; they are just forms of entertainment with art aspects like character design, like graphics, like narrative, like music. Seeing Okami, it is like an expression of the characterisation so I'd like to hear an opinion about Okami; what does he think about it; if a videogame can be a full a full article of artistic expression? Is there ever a time a game designer can be described as an artist?

Atsushi Inaba: I think that games and art are very different, and that games are not art, and I'll explain why. Art, even though I might not fully understand it, seems something that is more nuanced, whereas games are something that you play, and they have an end condition; a goal. You play through them and experience them. And while I would like for the art of making games to improve and become more nuanced, I don't think something that you play will ever become as nuanced as true art.

Ceo intervju (vrlo zanimljiv) na: http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=64663
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2006, 0:23   #105
glisa
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Igre jesu umetnost,kada vi sednete za komp i igrate nesto shvaticete za to treba talenta vi se udubite u igru jednostavno postanete deo nje za to trebaju veoma vesti prsti neko bi rekao da je igranje lako ali treba talenta kao ca slikanje i ja mogu da slikam ali ne kao Da Vinci za to treba dara svako moze da igra ali ne kao neko ko ima talenta.
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2006, 1:17   #106
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
Igre jesu umetnost,kada vi sednete za komp i igrate nesto shvaticete za to treba talenta vi se udubite u igru jednostavno postanete deo nje za to trebaju veoma vesti prsti neko bi rekao da je igranje lako ali treba talenta kao ca slikanje i ja mogu da slikam ali ne kao Da Vinci za to treba dara svako moze da igra ali ne kao neko ko ima talenta.
Citat:
Odavno nisam cuo nesto gluplje...
Sad jesi
Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2006, 10:12   #107
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Hehehe, Glisa ocigledno cvrsto veruje da su interpunkcija i pravopis izmisljeni da bi se sputala slobodna misao, pa ih s prezirom ignorise.

No, to na stranu, njegovo rezonovanje je, rekao bih potpuno naopako, mada, razume se, to je iz moje perspektive. Iz njegove sam ja naopako. On, koliko vidim smatra da igre umetnoscu ne cini autor i njegova namera (uglavnom najopstije prihvacen pristup u estetici) vec 'konzument', tj. igrac i njegova vestina. Dok je ovo zanimljiva ideja, mislim da je pogresna na bar dva nivoa. Prvi je ja svakako ne mogu da se setim ni jedne igre koja bi u toj meri igracu omogucila kreativnu slobodu da on postane 'koautor' iste pa da se moze reci da on sam stvara umetnost. Drugi je izjednacavanje vestine sa umetnoscu. To su dva potpuno odvojena pojma. Dobar fudbaler svakako nije umetnik u konvencionalnom smislu, uprkos svoj svojoj vestini pa cak i nesumnjivoj lepoti svojih poteza. Da ne obrazlazem nasiroko, na prethodnim stranama sam vec ovo objasnjavao.

Ali videcemo kad izadje Okami koga pravi dolecitirani Inaba i koji ce od igraca zahtevati da u vrlo estetizovanom okruzenju kreira odredjene oblike... Mislim da ni ovo nece biti 'umetnost' (zbog utilitarne prirode igracevih akcija) ali ce biti igra u kojoj je estetici data nesto veca paznja nego sto je inace slucaj...
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2006, 13:36   #108
GAME MASTER
Član
 
Član od: 14.3.2006.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 132
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

*toni
niko ne shvata igre kao umetnicka dela, jer vam u startu dozvoljavaju interakciju i promenu. umetnici su ljudi sadisti, mazohisti i nadasve ljubomorni ljudi koji nece da im prchkate po slikama i knjigama, tj. menjate nesto. programeri su s toga neshto vishe od umetnika, jer objedinjuju sve i daju vam moc manipulacije nad time. no o tome ce se tek u buducnosti.

*brainz
Odavno nisam cuo nesto gluplje...

*glisa
Igre jesu umetnost,kada vi sednete za komp i igrate nesto shvaticete za to treba talenta vi se udubite u igru jednostavno postanete deo nje za to trebaju veoma vesti prsti neko bi rekao da je igranje lako ali treba talenta kao ca slikanje i ja mogu da slikam ali ne kao Da Vinci za to treba dara svako moze da igra ali ne kao neko ko ima talenta.

*lord
Sad jesi
GAME MASTER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2006, 13:37   #109
GAME MASTER
Član
 
Član od: 14.3.2006.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 132
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
Meho Krljic kaže:
Hehehe, Glisa ocigledno cvrsto veruje da su interpunkcija i pravopis izmisljeni da bi se sputala slobodna misao, pa ih s prezirom ignorise.

No, to na stranu, njegovo rezonovanje je, rekao bih potpuno naopako, mada, razume se, to je iz moje perspektive. Iz njegove sam ja naopako. On, koliko vidim smatra da igre umetnoscu ne cini autor i njegova namera (uglavnom najopstije prihvacen pristup u estetici) vec 'konzument', tj. igrac i njegova vestina. Dok je ovo zanimljiva ideja, mislim da je pogresna na bar dva nivoa. Prvi je ja svakako ne mogu da se setim ni jedne igre koja bi u toj meri igracu omogucila kreativnu slobodu da on postane 'koautor' iste pa da se moze reci da on sam stvara umetnost. Drugi je izjednacavanje vestine sa umetnoscu. To su dva potpuno odvojena pojma. Dobar fudbaler svakako nije umetnik u konvencionalnom smislu, uprkos svoj svojoj vestini pa cak i nesumnjivoj lepoti svojih poteza. Da ne obrazlazem nasiroko, na prethodnim stranama sam vec ovo objasnjavao.

Ali videcemo kad izadje Okami koga pravi dolecitirani Inaba i koji ce od igraca zahtevati da u vrlo estetizovanom okruzenju kreira odredjene oblike... Mislim da ni ovo nece biti 'umetnost' (zbog utilitarne prirode igracevih akcija) ali ce biti igra u kojoj je estetici data nesto veca paznja nego sto je inace slucaj...
To sam ja hteo da napišem ali sam onda video da si ti to već uradio.Potpuno se slažem.
GAME MASTER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2006, 16:16   #110
epicAdrian
Član
 
Član od: 30.11.2005.
Poruke: 94
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
glisa kaže:
Igre jesu umetnost,kada vi sednete za komp i igrate nesto shvaticete za to treba talenta vi se udubite u igru jednostavno postanete deo nje za to trebaju veoma vesti prsti neko bi rekao da je igranje lako ali treba talenta kao ca slikanje i ja mogu da slikam ali ne kao Da Vinci za to treba dara svako moze da igra ali ne kao neko ko ima talenta.

Skill, veshti prsti i talenat nisu isto shto i umetnichko stvaranje;
ovde uopshte nije rech o tome da li su gameri umetnici (a nisu) vec da li su video igre kao kreacije artwork ili ne...
epicAdrian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2006, 19:39   #111
su27killer
Član
 
Član od: 4.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 39 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Paa ne bih dijelio igre od programa uopste a programiranje je nesto izmedju zanata i umjetnosti.
su27killer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2006, 20:52   #112
glisa
Guest
 
Poruke: n/a
Post Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

ako nije umetnost igranje onda jeste pravljenje jer se igrice crtaju graficki,a onda se dodaje boja i kada se sve to zavrsi ispadne sta... IGRICA!!!Isti je postupak kod slikanja,a svi se slazemo da je slikanje umetnost.
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2006, 22:12   #113
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

I nakon ovakvih par postova, obicno usledjuje banovanje... Moras da shvatis jednu stvar - a to je da na ovom forumu postoje neka pravila. Oni koji ih krse bivaju sankcionisani. Ti si vec prekrsio njih par, ocekuj posledice uskoro...
Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.5.2006, 9:59   #114
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Ma dobro, nemoj da plasis decka, nije nista strasno uradio.

Mada se ja i dalje ne slazem sa njegovom argumentacijom. A razlozi za to su obrazlagani na prethodnim stranama ovog topika.

Vrlo ukratko: to sto nesto formalno, tj. na nivou tehnike podseca na umetnicki proces (tj. proces kreiranja umetnickog dela) nije dovoljan uslov da i samo bude umetnicko delo. Da jeste, onda bi bilbord kojim se reklamiraju pivo ili ulosci bio na istom ontoloskom nivou kao i umetnicka slika ili film. Novinarski tekst ili post na forumu, ili blog koji se bavi sirevima bi bili na istom ontoloskom nivou kao i romani ili poezija. Zvono mobilnog telefona bi bilo na istom ontoloskom nivou kao orkestarska simfonija, a kosarkaska utakmica kao balet. Posto se konvencionalno manje-vise svi slazemo da ovo nije slucaj, tako ni cinjenica da igre sadrze (umetnicki, zasto da ne) kreiranu grafiku ne znaci da su i same umetnicko delo. Vec, u najboljem slucaju, medijum koji izmedju ostalog sadrzi i umetnost.
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.5.2006, 17:09   #115
su27killer
Član
 
Član od: 4.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 39 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Onda i film nije umjetnost vec medij koji sadrzi 25 umjetnicih slika u sekundi
su27killer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.5.2006, 17:13   #116
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Pa, jbg, da si procitao ono sto je pisano na prethodnim stranama video bi da je taj komentar redundantan. Film nije umetnost po defaultu. Dokumentarni film nije umetnicki film. Edukativni film nije umetnicki film. Umetnicki film spada u umetnost, ali to je to.
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2006, 17:43   #117
W.Axl Rose
Novi član
 
Član od: 17.5.2006.
Lokacija: Lepo mesto,mnogo lepo
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

*glisa
ako nije umetnost igranje onda jeste pravljenje jer se igrice crtaju graficki,a onda se dodaje boja i kada se sve to zavrsi ispadne sta... IGRICA!!!Isti je postupak kod slikanja,a svi se slazemo da je slikanje umetnost.
*Lord
nakon ovakvih par postova, obicno usledjuje banovanje... Moras da shvatis jednu stvar - a to je da na ovom forumu postoje neka pravila. Oni koji ih krse bivaju sankcionisani. Ti si vec prekrsio njih par, ocekuj posledice uskoro...


U pravu je Meho Krljic nemoj da plasis decka,on samo govori sta misli i cvrsto se drzi toga nikog nije uvredio i nije prekrsio nijedno pravilo
W.Axl Rose je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2006, 18:08   #118
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Lord je verovatno mislio na stavljanje SVIH smajlija koji postoje na foumu u jednu poruku Mada ni to nije TOLKO strashno al nema veze...
Ja recimo mislim da igre mogu da budu umetnost.
Citat:
Film nije umetnost po defaultu. Dokumentarni film nije umetnicki film. Edukativni film nije umetnicki film. Umetnicki film spada u umetnost, ali to je to.
To naravno vazi, i slazem se, ali nije ni igra umetnost po defaultu. Dobar engine NIJE umetnost. Dobra grafika moze da bude umetnost, ali i najlepshe igre su uglavnom samo to - lepe, ne umetnicka dela. isto vazi i za muziku, i tako dalje...
Igra MOZE da bude umetnost. Recimo Neverhood mi je nekako bash-bash vishe umetnicko delo nego igra... Problem je shto se rec IGRA vezuje za Half Life, Warcraft i.t.d To su ODLICNE igre, i mnogo volim i jednu i drugu, ali ni Half Life ni Warcraft nisu umetnicka dela...
3dM@niak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2006, 20:58   #119
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Ne, nisam na to mislio. Mislio sam na SVE postove koje je doticni postavio - i na jednu uvredljivu licnu poruku...

EDIT: Jos mu je i Oluja obrisao 5-6 postova...

Poslednja ispravka: Lord (19.5.2006 u 18:30)
Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2006, 17:39   #120
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

evo ja uzeo da pogledam glisine postove, bash da vidim kakvo on to cudo pravi... onakvo neverovatno iskucavanje bez tacke josh nisam video....
3dM@niak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
igre, umetnost

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ultimate Fight igara - prva sezona Patton O igrama uopšte 102 9.5.2009 0:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com