Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.3.2010, 19:13   #41
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Ja sa tavana progovaram...

Citat:
Shurda kaže: Pregled poruke
Nemam stalan pristup, napisite odgovor, pogledacu kad stignem

Imam pitanje u vezi hard diska. Komp i disk su stari oko 8 god(pentium 3). Radi ok za moje potrebe, a pre oko godinu dana sam instalirao program hdd health koji povremeno izbacuje poruku da se smanjuje vrednost Power on hours count. Sad je doslo do 9, od 100 mogucih i izlazi upozorenje da hitno bekapujem fajlove. Inace program predvidja najblizi TEC za 2013 godinu.

Pitanja su da li disk stvarno riknjava, sta ce se desiti kad taj broj stigne do 0 - da li to znaci da ce disk tada riknuti ili samo da je velika mogucnost za to, sta znaci taj TEC, da li se uopste na ovaj komp moze staviti novi hdd jer je ovaj disk valjda ata100 standard, 5400 obrtaja itd.
To što ti ističe je vrijeme koje proizvođač definiše kao radni vijek uređaja ili MTBF (Mean-time before failure). Ako ti ne prijavljuje grešku vezano za ostale SMART parametre nema razloga za brigu, a pravljene reervnih kopija podataka je nešto što se podrazumijeva.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2010, 23:22   #42
znemanja
Član
 
Član od: 13.9.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 140
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 13 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Opet ja sa istim problemom.Naime, napravio sam Hirene`s boot cd i kada pokrenem hdd regenerator sa tog diska posle nekih 10 minuta skeniranja prijavim mi indentičnu poruku:

"Hard drive is not ready

Switch off your computer, then switch it on to reset the system.
After the system in reset, start process again

press ESC to exit

If your SATA controler works in AHCI mode, change it to compatible IDE mode (in the system BIOS)"

Šta ovo znači, ja uopšte nemam SATA disk nego ATA diska i stavio sam u BIOS-u da mi hdd bude na master i opet isto, zaista ne znam šta se dešava.
znemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2010, 1:23   #43
dejan_osipaonica
Član
 
Član od: 6.11.2006.
Poruke: 256
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 121 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Ako vec nisi ipak ti to odnesi da reklamiras taj hdd nesto tu nije kako treba.Eventualno bi mogao da isprobas u nekoj drugoj masini ali generalno savet nosi da reklamiras i samo kazi da ne radi bez da objasnjavas sta si sve pokusavao...da ne komplikujes sebi zivot
dejan_osipaonica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2010, 22:30   #44
BMWM5
Član
 
Član od: 9.9.2009.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 234
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Upravo i ja imam ovakav problem na kompu, kao i ZNEMANJA

"Hard drive is not ready

Switch off your computer, then switch it on to reset the system.
After the system in reset, start process again

press ESC to exit

If your SATA controler works in AHCI mode, change it to compatible IDE mode (in the system BIOS)"
BMWM5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2010, 22:42   #45
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Pokušajte da utaknete SATA kabl u SATA portove većeg rednog broja, a čini mi se da možete i podesiti BIOS koliko da čeka da hard disk postane spreman.
Neka me neko ispravi ako griješim.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sass Drake na korisnoj poruci:
BMWM5 (30.3.2010)
Stara 30.3.2010, 0:26   #46
dejan_osipaonica
Član
 
Član od: 6.11.2006.
Poruke: 256
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 121 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

^ Previdjas cinjenicu da kod znemanje harddisk radi pa tek posle nekog vremena zapadne u ovakvo stanje.Moguce je da je hard disk stvarno neispravan,ili nevaljaju kablovi za sata ili ploca brljavi sa sata,ide kontrolerima.
dejan_osipaonica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.3.2010, 9:25   #47
BMWM5
Član
 
Član od: 9.9.2009.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 234
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Kod mene je komp radio normalno, ali je onda pao sistem na njemu, ja sam hteo da podignem novi sistem, ali nije hteo da kopira fajlove na hdd, onda sm ubacio Hirens cd, pokrenuo Hdd regenerator i on je u prvih 100mb nasao 12 bad sektors, i onda mi izbaci ono sto sam stavio u prethodnom postu....
Ja sam u biosu stavio da bude master hdd, ali da li je to dovoljno?
Pokusacu da prebacim SATA kabl u drugi konektor, pa da vidim sta ce onda da uradi....
BMWM5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.3.2010, 11:20   #48
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Citat:
BMWM5 kaže: Pregled poruke
Kod mene je komp radio normalno, ali je onda pao sistem na njemu, ja sam hteo da podignem novi sistem, ali nije hteo da kopira fajlove na hdd, onda sm ubacio Hirens cd, pokrenuo Hdd regenerator i on je u prvih 100mb nasao 12 bad sektors, i onda mi izbaci ono sto sam stavio u prethodnom postu....
Ja sam u biosu stavio da bude master hdd, ali da li je to dovoljno?
Pokusacu da prebacim SATA kabl u drugi konektor, pa da vidim sta ce onda da uradi....
Ne moraš da ga stavljaš u drugi konektor. Možeš jedino pokušati sa zamjenom SATA kabla ili kupovinom novog hard diska.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.3.2010, 11:57   #49
BMWM5
Član
 
Član od: 9.9.2009.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 234
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
Ne moraš da ga stavljaš u drugi konektor. Možeš jedino pokušati sa zamjenom SATA kabla ili kupovinom novog hard diska.
Kabl je uredu, ja sam ga stavio u drugi konektor na ploci, odnosno u onaj sa vecim rednim brojem, HDD Regenarator je odradio sve pronasao 5 bad sektora, to je sredio i ja sam normalno podigao sistem i komp radi super...
Mora da je ploca nesto zabrljala sa kontrolerima....
BMWM5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku BMWM5 na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (30.3.2010)
Stara 17.4.2010, 15:19   #50
znemanja
Član
 
Član od: 13.9.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 140
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 13 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Ovako, zbog ispitnog roka, nisam imao mnogo vremena da se pozabavim mojim problemom oko hard diska.Medjutim sada sam se pozabavio sa tim.Setovao sam da mi hdd bude na masteru, a dvd uredjaj na slave, posto nije bio setovan na slave nego ne secundar master, to sam uradio promenom polozaja dzampera.Ponovo sam pokrenuo hirens boot disk i pokrenuo hdd regenerator.Regenerator dodje do tri posto, skenira nekih 3 GB i prekine sa porukom koja kaze da disk nije spreman(cela poruku sam postovao nekoliko postova ispod).Koliko god puta da pokrenem hdd regenerator, uvek zastane na tom mestu.Do tada ne neadje ni jedan bad sektor, znaci sve je ok.Takodje sam, sa istog diska pokrenuo Segate see tools i on je izvrsio skeniranje diska i nasao jednu grasku, ali nisam mogao da vidim o cemu se radi.Naime, izbacio je poruku da ako mi diska pripada nekom OEM ,da mogu da ga zamenim i nesto slicno, nista nije pisalo o samoj gresci.
Nisam imao priliku da probam hard na nekom drugom kompu, ako budem u prilici, probacu i to.
Posto imam granaciju na njega , mislim da je vreme da ga odnesem u servis, jel ne znam sta vise da uradim, ne zanam da li je problem do diska ili mozda do ploce....
Ako bih probao da da ga formatiram, odnosno da stavim novi OS na njega, da li ce to nesto da skodi samom disku (pod uslovom da ne bude hteo da formatira diska i formatiranje stane na, recimo, 50 %)?
znemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.4.2010, 17:38   #51
Marko069
Starosedelac
 
Član od: 21.12.2005.
Poruke: 1.223
Zahvalnice: 187
Zahvaljeno 110 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Najbolje bi bilo da ga negdje drugo probas,da utvrdis da li je do njega,ako jeste bez razmisljanja ga nosi da ti ga zamijene.
Marko069 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 11:31   #52
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Nosi ga da ti izvuku podatke i zamene...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 19:09   #53
znemanja
Član
 
Član od: 13.9.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 140
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 13 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Nosi ga da ti izvuku podatke i zamene...
Nisu mi bitni podaci, napravio sam backup podatak.Bitno mi je da mi priznaju garanciju i da mi daju novi disk, s obzirom da ovaj ne radi kako treba.
znemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2010, 23:19   #54
znemanja
Član
 
Član od: 13.9.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 140
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 13 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Samo da javim da sam odneo disk u servis.Problem je bio u samom disku, tako da sam dobio novi.
Hvala svima na predlozima i pomoci
znemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2010, 11:05   #55
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Evo jednog ogromnog problema koji sam u drugom delu podforuma vec pomenuo kao nastavak price o mogucem uzroku nemogucnosti dizanja OS ali mislim da je ovo pravi deo deo foruma da izlozim taj problem.

Posto nije hteo da se podigne OS probao sam mnoge opcije oporavka samog OS ili MBR ali kako nista nije pomoglo odradio sam skan sa MHDD 4.6 i tu je pokazao puno errora i nesto manje warninga prilikom skana.
Zatim sam startovao HDD regenerator 1.71 sa opcijom scan and repair i rezultati su vise nego porazavajuci!
Do sada je skanirao samo 40% diska (disk je 500GB) i nasao je vec 838 bad sectora! Doduse svi ti bad sectori su nadjeni do prvih 8% diska koje je scanirao ali svejedno mnoooogo ih je.

Sad je pitanje sta ciniti - odraditi low level format i nastaviti da koristim taj HDD ili da probam da reklamiram posto je u garanciji, mada je pitanje da li ce da prihvati reklamaciju zbog bad sectora, narocito sto je proslo oko godinu dana od kupovine?!!
Naravno postoji i opcija da ih "opravim" u samom HDD regeneratoru, ali da li to vredi ili je samo otaljavanje posla?

Hvala unapred.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2010, 11:20   #56
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Pa ako je u garanci, onda nemoj da razmisljas i vracaj. Sta bi se drugo racunalo nego gomila bad sektora za garanciju.


A sto se tice regeneratora Kuzma je dao odlicano misljenje u jednom od ranijih brojeva.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2010, 11:27   #57
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
A sto se tice regeneratora Kuzma je dao odlicano misljenje u jednom od ranijih brojeva.
Da me ubijes ako mogu da se setim sta je napisao posto se bas nesto i ne trudim da zapamtim sta je Kuzma napisao.

Inace nije mi problem nositi HDD na zamenu, nije mi cak ni problem ako eventualno budem morao da se natezem sa njima - problem mi je da izvadim HDD iz laptopa posto mi se srafovi na poklopcu za HDD ne odvijaju vec se okrecu u prazno!
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2010, 11:30   #58
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Pa nemoj da ga vadis. Nisi kupio valjda zasebno hdd, nego ceo laptop. Nosi sve, i to je to.


P.S.
A kuzma je taj program poredio sa davanjem adrenalinske inekcije pacijentu sa velikom dozom radijacije. Osecace se sjajno posle toga, al na kraju ce ipak da umre.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2010, 11:39   #59
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Pa nemoj da ga vadis. Nisi kupio valjda zasebno hdd, nego ceo laptop. Nosi sve, i to je to.
Ma jesam ga kupio posebno - laptop sam uzeo pre tri ipo godine sa HDD-om od 160GB na 5400 rpm i njega sam pre nesto manje od godinu dana zamenio sa ovim Seagate Momentus od 500GB na 7200 rpm. Tad sam i zeznuo ovo sa zavrtnjima.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
A kuzma je taj program poredio sa davanjem adrenalinske inekcije pacijentu sa velikom dozom radijacije. Osecace se sjajno posle toga, al na kraju ce ipak da umre.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2011, 1:30   #60
igorx
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Bandza_Luka
Poruke: 75
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Imam već 1,5 godinu externi hdd Apacer 320GB, zdravlje hdd pratim sa programom HDD Sentinel Pro.

Nikada nisam radio provjeru sa nekim programom osim što sam tu i tamo pratio parametre koje mi je slao SMART.

A SMART mi je javljao za ovo vrijeme po 1 bad sector u mjesec dana, sve do danas kada je broj skočio sa 14 na 28

Prvo što sam uradio jeste da sam ga skenirao iz Win i iz programa HD Tune.
Nisu pronašli nikakve bad sektore.

Ja nisam do sada naišao ninakakve probleme u radu, osim što mi se juče desilo prilikom kopiranja fajla od 1GB da mi je izbacio poruku o grešci i morao sam taj fajl ponovo da kopiram. Obično je brzina 30MB/s , a onda je naglo spala, ali se više ta anomalija nije ponovila.

Neki su oda vas napisali da žive sa bad sektorima i da to ništa ne mora da znači. Može li SMART biti u krivu?
igorx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
hdd

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:28.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com