Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.9.2016, 21:54   #41
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Probao sam LXDE i na njemu je isto ili losije u odnosu na KDE. Sada skidam obicni Ubuntu da vidim da li na njemu ima problema sa Screen Tearingom. Verovatno da ima, ali ajd' da probam za svaki slucaj. Za test i poredjenje u odnosu na Windows sam korstio ovaj video: https://www.youtube.com/watch?v=5xkNy9gfKOg Mada, i bez ovoga se vidi da to nije glatko kao na Windowsu, najbolje se vidi kada skrolujem neku stranicu sa dosta teksta i slika.

Sada citam oko tog Screen Tearinga i vidim da masa ljudi govori da je problem do Xorg-a.. Spominje se neki "Wayland" i "Mir" koji bi trebali da zamene taj Xorg i da upotpunosti rese problem sto se tice Screen Tearinga. Moze li mi neko tacno reci o cemu se tu radi, kada to treba da izadje i da li mozda mogu negde da se vec probaju?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2016, 23:24   #42
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ne bi trebalo da imaš problem sa tearing-om na toj mašini. Koje drajvere za grafiku instaliraš? Sa vlasničkim ne bi trebalo da ima takvih problema, ja čak ni sa AMD kartom nemam.

Wayland i Mir su u priči već poprilično dugo i kako stvari stoje u priči će i ostati još dugo.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2016, 0:03   #43
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Koristim Nvidijine drajvere. Instaliram ih komandom 'sudo pacman -S nvidia". Ne zna koji probel moze biti. Probao sam sve moguce fiksove i poprave oni stvari, ali i dalje to nije to, tj. nije kao na Windowsu. Na Windowsu oni crni pravougaonici su iz jednog dela. dok na Linuxu se vidi kako nisu iz jednog dela. Aj ko sisa video, ali me nervira sto se to primeti kada skrolujem stranice...
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2016, 15:59   #44
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Izgleda da compositing manager kao sto je Compton, Kwin i sl stvarno pomazu kod tearinga sa nekim windows managerima. Tearing je ili problem drajvera ili problem X-a koji je zapravo dinosaurus. Vsync on moze da pomogne ali ako ga windows manager u saradnji sa X-om podrzava..
Zanimljivo je da tearinga ama bas nikada nema na windowsu i kada je compositing iskljucen (classic tema npr). Vsync on uvek zavrsava posao. Na linuxu skoro nikada ne koristim compositing managere i, istini za volju, retko natrcim na problem tearinga. Kod mplayera ili VLC-a ponekad kada koristim AMD vlasnicki drajver.

Zanimljiva diskusija na temu tearinga pod linuxom ovde.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2016, 16:43   #45
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Tu sam i procitao sve oko tog Screen Tearing-a i Xorg-a. Danas sam probao obicni Ubuntu 16.04 i na njemu nije bilo tearinga, cak bi rekao da je isto ka i na Windowsu. Onda sam na Ubuntu instalirao XFCE i promenio graficko okruzenje i na XFCE su me bolele oci. Ogroman tearing i sa vlascnikim i sa open source drajverima. Da nije mozda problem do toga sto Unity koristi Compiz? Mozda je on bolji Screen Manager u odnosu na ove sto se nalaze na LXDE i XFCE.
A ne ostaje mi se na Ubuntu, jer mi se ne svidja Unity okruzenje...
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2016, 19:30   #46
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ne znam što ti se ne sviđa Mint Cinnamon, meni on ima najpraktičniji GUI, godinama ga koristim i nikada nisam imao probleme sa tearing-om. Imaš i KDE Mint, vidim da ga hvale, ali nisam probao.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2016, 20:02   #47
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Nisam rekao da mi se ne svidja Cinammon. Ne svidja mi se Unity i obicni Ubuntu. Sad cu opet da probam KDE, pa ako mi ne bide dobro onda cu probati Cinammon. Ako ni na njemu ne bude valjalo onda mi samo ostaje Ubuntu.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2016, 22:56   #48
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Ma jok, nema razloga da prelaziš s jednog na drugo okruženje zbog tearinga jer ga nema sa vlasničkim drajverom za Nvidiju.

Za Xfce važi da se tearing pojavljuje sa Nvidija drajverima kad je uključen window kompozitor koji dolazi sa okruženjem pa treba instalirati Compton koji definitivno pomaže ali nije dovoljna samo njegova puka instalacija već treba skinuti i njegov konfiguracioni fajl(compton.conf) koji se, spreman za upotrebu, može naći na netu.

KDE u svojim podešavanjima ima i uključivanje VSync-a kojim se sprečava tearing ali me ne pitaj gde se nalazi, naći ćeš već.

Inače, sećam se da sam na drugoj mašini imao tearing i na w7 kad god promenim temu na neku koja nije Aero.

EDIT: sajvetujem ti da iz AUR-a instaliraš Chrome. Meni na Ubuntu 14.04 akceleracija ne radi ni u FF ni u Chromu ali ako uključiš na silu sve opcije za akceleraciju u chrome://gpu podešavanjima, upola manje opterećuje procesor pri gledanju klipova sa yt. Za duže klipove, najbolje se pokazao Bomi plejer sa uključenom akceleracijom, za koju se stvarno može videti da radi u nvidia-settings. Radi i iz VLC-a ali bar kod mene on ipak, iz nekog razloga, više opterećuje procesor.

Inače, pošto si filmofil, preporuka za peerflix. Samo otvoriš difoltni 8888 port u fajervolu i gledaš torent na tabletu, telefonu...

Poslednja ispravka: ColdBoot (14.9.2016 u 23:16)
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
MasterChief2 (14.9.2016)
Stara 14.9.2016, 23:56   #49
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Pa reče:
Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Probao sam Mint Cinnamon i radi sve lepo, nije nijednom zapucao... Ali nije to to. ...
( :

Inače, Chrome je po meni odavno postao crapware na svim platformama. Samo FireFox! ( :
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2016, 0:26   #50
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Pa reče:

( :

Inače, Chrome je po meni odavno postao crapware na svim platformama. Samo FireFox! ( :
Mislio sam nije to to u poredjenju sa KDE. KDE mi se najvise svideo jer sam mogao da ga priblizim onome sto sam navikao na Widnowsu, a i da ga nalickam koliko mi zelja. Inace Cinnamon jeste lep, sad sam ga probao i ako ne resim tearing na KDE onda je konacna odluka Cinnamon + Numix Theme + Numix Icons

@ColdBoot
Ne razumem se u detalje grafickih okruzenja i koje sta koristi za Window Manager i kako koje treba da se podesi da bi se eliminisao tearing. Inace, evo sta sam sve probao:
Arch + KDE:
Koliko sam puta instalirao Arch vec sam napamet naucio kako se instalira i podesava.. Na njemu zajedno sa KDE sam uspeo sve da nemstim da mi radi kako treba, a jedini problem je bio Screen Tearing. Tearing sam delimicno resio prema ovom upustvu: http://gloriouseggroll.tv/2016-arch-...nd-stuttering/
Medjutim i dalje sam imao Screen Tearing (naravno mnogo se manje primeto), tako da sam ovu kombinaciju batalio. Inace mislim da u ovom fiksu to ukljucivanje VSYNC-a najvise pomaze ali po meni ne dovoljno.

Arch + LXDE
Ovu kombinaciju bi preporucio svima onima koji traze Lightweight sistem za neki stari racunar. Takodje, LXDE mene mnogo podseca na Widnows XP. Tearing na ovoj kombinaciji sam "pokusao" resiti istim fiksom kao i na KDE ( http://gloriouseggroll.tv/2016-arch-...nd-stuttering/ ), ali bezuspesno. Tearing je i dalje ostao dosta primetna i odustao sam odma.

Ubuntu Unity
Na ovom sistemu nisam nista morao da menjam i podesavam jer nije bilo problema sa Tearing-om, ni sa open source drajverima, a ni sa vlasnickim.
Medjutim ovo okruzenje mi je jako komlikovano i ruzno pa sam ga stavio na poslednje mesto ( "ako bas mora Unity" )

Ubuntu + XFCE
Na obicni Ubuntu sa Unity okruzenjem instalirao XFCE. Problem sa Tearing-om i sa vlasnickim i sa open source drajverima. Nisam probavao to sa compton-om i konfigurisanem .conf fajla. A i nije mi se nesto svideo XFCE pa se nisam nesto mnogo ni bavio tom tematikom sto se tice ovog okruzenja.

Mint Cinnamon
Na ovom sistemu nisam nista morao da menjam i podesavam jer nije bilo problema sa Tearing-om, ni sa open source drajverima, a ni sa vlasnickim.
Uz to mi se jos i svideo, pa ako ne uspem da namestim KDE da lepo radi onda cu njega koristiti, tj. Mint Cinnamon.

Za test sam koristio ovaj video: https://www.youtube.com/watch?v=5xkNy9gfKOg

Sada skidam Linux Mint KDE da vidim kako ce sa njim ici. Ako njega ne namestim onda do daljnjeg koristim Mint Cinnamon.
Vidim da Wayland moze da se proba na Gnome okruzenju. Je l ga neko testirao?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2016, 2:15   #51
tablet
Novi član
 
Član od: 10.11.2015.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Od tearing-a si jedino 100% siguran uz Compiz. Znaci Ubuntu (Unity ili Mate) ili Mint Mate ili Xfce (samo u Settings odaberes Compiz i nema problema).
Gnome/Cinnamon/Budgie i KDE su sledeci (moguc manji tearing) pa tek onda idu ostali.

Instaliranje Compton-a u KDE je suludo posto je Kwin i vise nego dovoljan. Ako je ukljucen vsync i sl. onda se tearing jako retko moze javiti, a ako je prisutan znaci da je problem do driver-a i sl. a ne okruzenja.
tablet je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku tablet na korisnoj poruci:
MasterChief2 (15.9.2016)
Stara 15.9.2016, 3:42   #52
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Na FF možda ima smisla koristiti mp4/avc umesto webm/vp9 kodeka na yt jer ovaj drugi lošije radi u FF - h264ify ekstenzija. Čini mi se da je i malo fluidnija reprodukcija.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2016, 14:06   #53
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Probao sam Mint Xfce I Mate I kod njih nema teringa kada se ukljuci compiz u opcijama, ali s obzirom da Cinnamon radi dobro, a vise mi se svidja ostacu na njemu. Sad jos jedno pitanje. Da li je bolje instalirati Arch + Cinnamon ili Linux Mint Cinnamon?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2016, 15:11   #54
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Mint Cinnamon bi trebalo da je upeglaniji jer je predviđen za upotrebu kao "integralno" rešenje, dok se na Archu podrazumeva da si sam svoj majstor. Ja bih se držao Minta.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
MasterChief2 (15.9.2016)
Stara 15.9.2016, 21:56   #55
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
tablet kaže: Pregled poruke
Od tearing-a si jedino 100% siguran uz Compiz. Znaci Ubuntu (Unity ili Mate) ili Mint Mate ili Xfce (samo u Settings odaberes Compiz i nema problema).
Gnome/Cinnamon/Budgie i KDE su sledeci (moguc manji tearing) pa tek onda idu ostali.

Instaliranje Compton-a u KDE je suludo posto je Kwin i vise nego dovoljan. Ako je ukljucen vsync i sl. onda se tearing jako retko moze javiti, a ako je prisutan znaci da je problem do driver-a i sl. a ne okruzenja.
Mogao bi i compiz da stavi umesto kwin-a, makar u teoriji, ne znam kako se slažu cimpiz i KDE, nisam isprobavao tu kombinaciju jedno 5, 6 godina.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
MasterChief2 (16.9.2016)
Stara 16.9.2016, 0:20   #56
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Mogao bi i compiz da stavi umesto kwin-a, makar u teoriji, ne znam kako se slažu cimpiz i KDE, nisam isprobavao tu kombinaciju jedno 5, 6 godina.

Kako da to izvedem? Kada sam vec sve ovo probao da probam i to..
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2016, 19:49   #57
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Ranije je bila opcija za to u podešavanjima, a sada je vidim nema. Možda je najjednostavnije da pokušaš da startuješ fusion icon. Malo sam van tokova da li uopšte taj paket i dalje postoji.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 15:50   #58
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Na kraju sam uspeo da namestim Arch + KDE. Ukljucio sam OpenGL 3.1 stavio "Tearing prevention ("vsync"):" na full screen repaints i dradio one stavke u upustvu sto sam gore postavio link samo nisam instlirao Compton. I sada radi odlicno, nema uopste tearinga.

@ColdBoot
Za filmove koristim Kodi, PopCorn Time i retko kada skinem sa torretna. Je l ovaj tvoj program bolji od ovih, vredi li ga probati?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 22:07   #59
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Samo utoliko što je jednostavno "podeliti" video sa drugim uređajima. Znači, ako hoćeš da gledaš na laptopu u drugoj sobi, jednostavno je. Možda Kodi može i to doduše, nisam siguran. A i, te 2 aplikacije koje si pomenuo su mi uvek "gušile" net ako prekinem gledanje.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2016, 23:27   #60
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Meni rade i ova dva dobro tako da cu ostati na njima..
Ima li neki nacin kako da se rutuju i flesuju telefoni na Linuxu i kako da pravim butabilan Windows USB Stick kada mi treba da reinstaliram sistem na nekom racunaru?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mts Mix S novi popust i problemi na Telenoru u dual sim Levčanin Provajderi mobilne telefonije - Telenor, Vip, MTS 9 6.2.2015 1:29
Slax - vodič za preživljavanje (Live linux), USB flash-CD laikexpert Slobodni softver 3 29.12.2009 9:50
Hteo bih da pređem na Linux ali... Marezz Slobodni softver 5 6.10.2009 8:57
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com