Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.6.2010, 13:24   #81
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Da se i ja ukljucim u ovu temu kao vec iskusni korisnik hi fi uredjaja.Ovako,slaba pojacala mogu pre da ostete zvucnike nego jaka pojacala.Dakle ako je pojacalo slabije od zvucnika dolazi do klipinga i isto pocinje da pusta jednosmernu struju na izlaze i tako dolazi najjjjcesce do spaljivanja zvucnika. Najpre treba gledati snagu pojacala,odpor koji podrzava pa tek onda kaciti zvucnike.Jos nesto,video sam da se u ovoj temi pominjalo da ne treba pojacavati vise od nekih zlatnih 60 % potenciometr.95 % pojacala svu snagu vec koriste na 50 volume potenciometra,a sve ostalo sto se preko toga cuje je sam sum koji moze dovesti do ostecenja zvucnika.Sto se tice same snage zvucnika i to je veoma tesko pitanje kad nekog pitate koliko je njegov zvucnik snazan.Ja uvek prvo gleda koliko zvucnik ima db to est koliku buku pravi na 1m2 nego koliko ima w . Na primer zvucnik od 75 db 60 w je isto kao onaj od 30 w 90 db i slicno .
Ajd i ja da se ukljucim kao matori hi fi korisnik.
Ima tacnosti koje si naveo ali i nesto sto nije tacno.
Tacno je da slabo pojacalo moze ostetiti zvucnike. Ukoliko se ispostuje da zvucnici trebaju biti jaci za 1/3 deklarisane snage pojacala onda nema straha od spaljivanja. Sva kvalitetnija pojacala rade na omskom otporu nod 4-16oma a ako to nije slucaj onda kao sto si naveo mora se uskladiti omski otpor pojacala na izlazu sa istim otporom zvucnika.
To sto si naveo da sva pojacala na 50% volume daju 95% snage e to nije tacno. Jeste tacno kod snj klase. Kod hi fi nije tako. Opet pitanje je da li su ugradjeni logaritamski ili linearni potenciometri. Ovi prvi upravo daju takva izoblicenja o kojima pises. Ali bitna je i konstrukcija pojacala.
Moje pojacalo pri max pobudi, ne prelazi izoblicenje od 0.01%. A to se postize tako sto se otporima limitira izlazna snaga sto prakticno znaci da izlazni stepen ima 100W efektivno a moze da se koristi svega 60W pri max pobudi. Tako ako i naidju pikovi, nema izoblicenja, jer uvek postoji rezerva snage u trafou i izlaznom stepenu. A sto se shuma tice to je najlakse proveriti.
Upali pojacalao odvrni ga na max snagu i vidi da li ti "kuvaju" zvucnici. Ukoliko nema shuma nece ga ni biti pri reprodukciji, osim u samom muzickom materijalu koji se reprodukuje.
Takodje za jacinu zvucnika nema nikakve misterije. Zvucnik je onoliko jak koliko i njegov bas. Ne sabiraju se zvucnici ( dvosistemski, trosistemski ) pa se izbacuje ukupna snaga. To je cist marketing. Jace - bolje.
Ono sto si ti pisao o buci 1W/1m je efikasni i lenji zvucnici. To nikako ne treba da te brine niti da bude izbor. Postoje vrlo kvalitetni zvucnici koji su lenji i traze malo vise snage iz pojacala ali isto tako i vrlo glasni a opet kvalitetni.
Obicno efikasniji zvucnici se kupuju kada se ima malo wati u pojacalu a zeli postici veca kvalitetna buka......
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2010, 22:09   #82
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
AstraLogos kaže: Pregled poruke
Ajd i ja da se ukljucim kao matori hi fi korisnik.
Ima tacnosti koje si naveo ali i nesto sto nije tacno.
Tacno je da slabo pojacalo moze ostetiti zvucnike. Ukoliko se ispostuje da zvucnici trebaju biti jaci za 1/3 deklarisane snage pojacala onda nema straha od spaljivanja. Sva kvalitetnija pojacala rade na omskom otporu nod 4-16oma a ako to nije slucaj onda kao sto si naveo mora se uskladiti omski otpor pojacala na izlazu sa istim otporom zvucnika.
To sto si naveo da sva pojacala na 50% volume daju 95% snage e to nije tacno. Jeste tacno kod snj klase. Kod hi fi nije tako. Opet pitanje je da li su ugradjeni logaritamski ili linearni potenciometri. Ovi prvi upravo daju takva izoblicenja o kojima pises. Ali bitna je i konstrukcija pojacala.
Moje pojacalo pri max pobudi, ne prelazi izoblicenje od 0.01%. A to se postize tako sto se otporima limitira izlazna snaga sto prakticno znaci da izlazni stepen ima 100W efektivno a moze da se koristi svega 60W pri max pobudi. Tako ako i naidju pikovi, nema izoblicenja, jer uvek postoji rezerva snage u trafou i izlaznom stepenu. A sto se shuma tice to je najlakse proveriti.
Upali pojacalao odvrni ga na max snagu i vidi da li ti "kuvaju" zvucnici. Ukoliko nema shuma nece ga ni biti pri reprodukciji, osim u samom muzickom materijalu koji se reprodukuje.
Takodje za jacinu zvucnika nema nikakve misterije. Zvucnik je onoliko jak koliko i njegov bas. Ne sabiraju se zvucnici ( dvosistemski, trosistemski ) pa se izbacuje ukupna snaga. To je cist marketing. Jace - bolje.
Ono sto si ti pisao o buci 1W/1m je efikasni i lenji zvucnici. To nikako ne treba da te brine niti da bude izbor. Postoje vrlo kvalitetni zvucnici koji su lenji i traze malo vise snage iz pojacala ali isto tako i vrlo glasni a opet kvalitetni.
Obicno efikasniji zvucnici se kupuju kada se ima malo wati u pojacalu a zeli postici veca kvalitetna buka......
Znam ja to.Zvucnici sa puno db su se obicno su isli u paketu sa lampas pojacalima zbog male izlazne snage.Po meni 92 db (koliko ja imam) nesto sasvim ok.Ja imam hi fi midi pojacalo i dva trosistemca.Milina za slusanje i probijanje usiju.Prikljucivao sam (mada nije preporucljivo zbog grejanja pojacala al ajd)4 kutije paralelnom vezom.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2010, 13:06   #83
Diamond
Član
 
Član od: 18.9.2007.
Lokacija: Bg
Poruke: 71
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Поштовани чланови СК форума,молим вас за помоћ.Да ли могу да поправим звучнике у питању је NEO g-25,служили су ме одлично,сада је један звучник пао,и чује се мање него иначе,али се и даље чује.
Не знам шта да радим,половне исте врсте нисам нашао,заиста не знам шта да радим.
Хвала.
Diamond je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2010, 13:55   #84
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Nosi u servis, ili kod nekog ko popravlja zvucnike.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2010, 23:43   #85
Diamond
Član
 
Član od: 18.9.2007.
Lokacija: Bg
Poruke: 71
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
ivance95 kaže: Pregled poruke
nosi u servis, ili kod nekog ko popravlja zvucnike.
У обичан сервис сам носио,не знам да ли мајстор не зна да поправи... углавном рече ми да није могуће поправити.Не знам да ли је заиста тако,па ми треба савет.Хвала.
Diamond je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 4:09   #86
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
Diamond kaže: Pregled poruke
У обичан сервис сам носио,не знам да ли мајстор не зна да поправи... углавном рече ми да није могуће поправити.Не знам да ли је заиста тако,па ми треба савет.Хвала.
To mora da ide kod nekog elektricara.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 4:35   #87
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
Diamond kaže: Pregled poruke
Поштовани чланови СК форума,молим вас за помоћ.Да ли могу да поправим звучнике у питању је NEO g-25,служили су ме одлично,сада је један звучник пао,и чује се мање него иначе,али се и даље чује.
Не знам шта да радим,половне исте врсте нисам нашао,заиста не знам шта да радим.
Хвала.
Sta ti je tacno palo, zvucna kutija ili samo goli zvucnik?
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 5:01   #88
bobiv
V.I.P. Zvuk na računaru
 
Član od: 30.10.2009.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 906
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 146 puta na 134 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
To mora da ide kod nekog elektricara.
Kojeg bre električara pa oni popravljaju kućne instalacije a ne zvučnike
Aj za početak otvori tu zvučnu kutiju tj ako je moguće da
se otvori i ako nije zalepljena tj ako je na šrafove pa izvadi zvučnik
i pogledaj jel ima nekih fizičkih oštećenja.Kakvih je dimenzija i dal piše kolko
wati i oma..Ako ne možeš da izvadiš onda odnesi u neki zvučnik servis ako imaš kod tebe u blizini,nek pogledaju i rećiće ti dalje šta ti se isplati da radiš.Obično se popravljaju skuplje verzije zvučnika menjaju
vešanja i tome sl.Ove jeftinije verzije se ne isplati popravljati nego se
isplati da se kupi i ugradi novi zvučnik sličnih karakteristika i dimenzija..pozz
bobiv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bobiv na korisnoj poruci:
oluja (24.8.2010)
Stara 24.8.2010, 9:26   #89
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Bobi je prilično lepo objasnio. Ako je došlo do oštećenja samog drajvera (zvučne jedinice) teško da će neko pristati da utroši vreme na njenu popravku s' obzirom na nabavnu cenu i kvalitet iste. Sve da neko i pokuša da popravi, sama popravka bi koštala kao pola tvog zvučnog sistema.

Najjeftinije i najbezbolnije rešenje je da nađeš servisera koji bi ti postojeći drajver zamenio novim. Male se šanse da će to biti isti model (osim ako u šteku već ima rashodovani sistem sa identičnim jedinicama), ali će čak i kupovina drugog sa sličnim karakteristikama rešiti problem. S obzirom na kvalitet i dimenzije, to bi trebalo da bude minimalan izdatak sa sve "rukama" dotičnog servisera...
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 14:32   #90
Diamond
Član
 
Član od: 18.9.2007.
Lokacija: Bg
Poruke: 71
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
zoranb007 kaže: Pregled poruke
sta ti je tacno palo, zvucna kutija ili samo goli zvucnik?
Цео звучник.Сам сам отварао звучник али се не сналазим шта треба да гледам и где.Управо не знам колико кошта поправка и да ли ми се исплати ако се може поправљати.Живим на периферији општине Стара Пазова,близу Београда.
Да ли знате колико би то коштало ?
Diamond je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 20:26   #91
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Teško, dok neko stručan ne baci pogled/uho. Da li vidiš fizička oštećenja na drajveru? Ako ne, možda je od udarca rascentriran - popravka ne bi trebalo da košta puno, ali reeetko koji serviser će baš zbog toga teško pristati da troši vreme na to. Sa druge strane, bilo koja vrsta popravke košta koliko i takav/sličan nov drajver, u toj cenovnoj klasi, ako ne i više...
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 21:15   #92
Diamond
Član
 
Član od: 18.9.2007.
Lokacija: Bg
Poruke: 71
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
neuro kaže: Pregled poruke
teško, dok neko stručan ne baci pogled/uho. Da li vidiš fizička oštećenja na drajveru? Ako ne, možda je od udarca rascentriran - popravka ne bi trebalo da košta puno, ali reeetko koji serviser će baš zbog toga teško pristati da troši vreme na to. Sa druge strane, bilo koja vrsta popravke košta koliko i takav/sličan nov drajver, u toj cenovnoj klasi, ako ne i više...
Имам утисак као да је звучник само "одвојен" па се чује слабије,мислим да није оштећен. Колико то новчано износи одприлике ?
Diamond je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 21:45   #93
bobiv
V.I.P. Zvuk na računaru
 
Član od: 30.10.2009.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 906
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 146 puta na 134 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
Diamond kaže: Pregled poruke
Имам утисак као да је звучник само "одвојен" па се чује слабије,мислим да није оштећен. Колико то новчано износи одприлике ?
Aj malo bre objasni šta si škrt na rečima ne može tako ..odvojen,, od čega je
odvojen od ležišta u kutiji ili odvojen magnet od kućišta zvučnika ili odvojena
membrana...Daj malo bolje objašnjenje...A to za cenu popravke najbolje da pitaš servis ne može odokativno ništa...He al sam oštar.
bobiv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 21:47   #94
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Još ako bi pored malo jezgrovitijeg opisa i fotografisao to "odvajanje"... Ih!
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 22:16   #95
Diamond
Član
 
Član od: 18.9.2007.
Lokacija: Bg
Poruke: 71
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
bobiv kaže: Pregled poruke
Aj malo bre objasni šta si škrt na rečima ne može tako ..odvojen,, od čega je
odvojen od ležišta u kutiji ili odvojen magnet od kućišta zvučnika ili odvojena
membrana...Daj malo bolje objašnjenje...A to za cenu popravke najbolje da pitaš servis ne može odokativno ništa...He al sam oštar.
Ја сам noob за звучнике,али мислим да је магнет а не мембрана.Стиже фотка ускоро...
Diamond je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 23:49   #96
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

To su namotaji otisli najverovatnije.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2010, 9:02   #97
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

U svakom slucaju ne vredi popravljati. Ja sam za 2 12cm zvucnika za vesanja platio 800din, zato sto ta dva zvucnika nova kostaju skoro 3000din. A ti lepo nosi kod nekog da ti ocita karakteristike zvucnika, pa kupi nov.
PS. Od tad vesanja menam sam.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2010, 13:30   #98
ivanxxxxxxx
Veteran
 
Član od: 9.8.2007.
Lokacija: Raider's Hideout
Poruke: 538
Zahvalnice: 79
Zahvaljeno 59 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Da li konektori mogu da ostete Hi Fi uredjaj, mislim na AUX, povezao sam stub sa kompijuterom, ali se cuje neko pucketanje, kad je pojacano
ivanxxxxxxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2010, 14:46   #99
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
ivanxxxxxxx kaže: Pregled poruke
Da li konektori mogu da ostete Hi Fi uredjaj, mislim na AUX, povezao sam stub sa kompijuterom, ali se cuje neko pucketanje, kad je pojacano
Mogu da ga oštete ukoliko si previše grubo priključivao kablove. Ako ne, problem može biti bilo gde, pa stoga možeš da probaš sledeće:

1) Probaj da priključiš računar na drugi ulaz pojačala. Ukoliko problem i dalje postoji, onda nije do pojačala.
2) Probaj da upotrebiš drugi kabl. Ako problem i dalje postoji, onda si eliminisao i ovu mogućnost.
3) Probaj da računar povežeš na malo kvalitetnije računarske zvučnike. Ukoliko problem i dalje postoji, onda može biti do zvučne karte, pogotovo ako je integrisana.
4) Probaj sa drugim drajverima za zvučnu kartu. Ako problem i dalje postoji, onda je možda zvučna karta neispravna.
5) Probaj sa drugom zvučnom kartom. Ako problem i dalje postoji, onda su verovatno u pitanju gremlini...
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neuro na korisnoj poruci:
ivanxxxxxxx (26.8.2010)
Stara 25.8.2010, 17:01   #100
domcale
Novi član
 
Član od: 3.12.2009.
Lokacija: Tamo daleko...
Poruke: 14
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

A zato se Kinyo sub od 40W cuje slabije od mog MS ind.-a od 15W! Znaci, onaj je definitivno produvao

BTW, mislim da cak i sa mojim ms-om nesto nije u redu (inace, u pitanju je 5.1 sistem, ml-6015, 45W rms). U AIMP-u je volume na 100%, u winu 70~80%, a na wooferu 10/20(max). Sve preko ovih 10 dovodi do izoblicenja (basa), dok sateliti idu i do 16 i jos uvek se super cuju.
I jos nesto, sa nekim pesmama mogu da ga nateram na 12, ali preko stvarno nemoze Problem je sto ja slusam tehno, i treba mi bas Cist bas...

Poslednja ispravka: domcale (25.8.2010 u 17:09)
domcale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
zvučni sistem, zvučnici

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako da prikacim svoj sajt na int. alien Internet tehnologije 12 8.6.2006 19:41
kako da posaljem mail na svoj tel? Vorador Aparati i oprema 10 24.1.2006 21:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com