Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.2.2006, 2:02   #41
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Kada ste vec pomenuli manipulaciju paketima....
BSD port/package sistem je zakon-po uzoru na njega je radjen Portage kod Gentoo-a i apt kod Debian-a-u-baza programa je slicna kao i kod Debiana-oko 12000.....
Dakle #cd /usr/ports/xxx
make install clean ili make deinstall
ili...
pkg_add -r ili pkg_delete u slucaju binarnih paketa...

Sve potrebne zvisnosti se skidaju se net-a,a azuriranje port stabla vrsi se preko odlicnog CVS-up-a....
Ako se ima dial-up,mogu se naruciti DVD-ovi sa portovima iz nekog online linux store-a...
Cekam da mi stigne to,pa cu razmisliti da li da linux drzim na hd-u.....
Salim se....za moj Slackware ce uvek biti mesta
PoZ!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2006, 14:15   #42
Zoran Dojkic
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Dobanovci Srbija
Poruke: 72
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ne radi se o prelasu na Linux, vec o prelasku na vise operativnih sistema od kojih ce jos dugo Windows biti na prvom mestu.
Zoran Dojkic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2006, 14:45   #43
The Finest Serbian Since '82
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Poruke: 525
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 12 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
urke kaže:
Da li ste primetili novu rubriku u „Svetu kompjutera“? Da li ste zadovoljni startom? Šta bi promenili, dodali, oduzeli? Koje teme očekujete da vidite u narednim brojevima? Kritike, sugestije, itd, itt...
Jako mi se svidja rubrika... Mislim da je jako korisna.
Hteo bih da pohvalim ovu poslednju iz sk-a 3/2006. Zaista je EXTRA, svidja mi se opis programa(odnosno odabir) i posebno mi je drago sto opisujete Linux distribucije, sto mnogim potencijalnim Linux-asima dosta olaksava posao.
Jos jednom SVAKA CAST!
The Finest Serbian Since '82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2006, 17:37   #44
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Drago mi je da ste poslusali moj savet sto se tice instaliranja drajvera za graficku. Jeste da ste malo zakasnili sa opisom posto sam ja bas pre neki dan konacno namestio sve i poterao DOOM 3 demo naravno sa ****.... zvukom ali kako kaze nas narod, ne moze i jare i pare. Ipak nije vazno bar se drugi ljudi nece cimati oko graficke kao ja.

Pozdrav!!!
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2006, 7:48   #45
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

bofi: Ovo je sve više informativne prirode, a ne uputstvo steb-by-step. Detaljnu pomoć i uputstva možeš dobiti na našim renomiranim IT forumima (SK, linuxo, FSN, pa i es )
Jesi li probao QUAKE3 native (kompajliran iz source code-a) da vidiš kako lebdi na Linuxu?
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2006, 16:56   #46
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

@Urke u redu sto kazes da je samo informacoine prirode ali mislim ipak da ste lepo objasnili i da covek koji nikada nije instalirao drajvere ne bi trebalo da ima nikakvih problema. Sto se tice Doom 3 ortak mi je skinuo demo sa nekog sajta tako da nemam pojma koja je ovo verzija. Ako imas neku adresu ti okaci znacilo bi mi dosta posto imam dial - up i ortak mi obicno skida tako nesto.
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2006, 17:16   #47
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

U prethodnom broju SK u Lakim pingvinima u delu Gaming brainZ je pomenuo par WEB adresa sa instalerima i source kodom više igara. Sinoć sam skinuo SVN Quake3 i mogu ti reći da leprša u odnosu na onaj ID-ov compile. A možda je ipak samo do novog hardvera
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 21:10   #48
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
bofi kaže:
poterao DOOM 3 demo naravno sa ****.... zvukom
Ne znam koja je verzija u pitanju, od verzije 1286 podrzana je alsa tako da ne bi trebalo da bude problema; medjutim, ponekad i bas alsa izaziva probleme, pa probaj iz konzole da pokrenes igru komandom

doom3 +set s_driver oss, ili
doom3 +set s_driver alsa

Jedno od ova dva bi trebalo da resi problem sa zvukom...
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 23:19   #49
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

@brainZ samo ovo cu reci
Ovo ti u zivotu necu zaboraviti. Imas od mene koliko hoces piva kad se vidimo. Izgleda da je problem bio u ALSI. Samo sam otkucao doom3-demo +set s_driver oss i sad mi Doom leti.
E odoh ja da se igram.

Pozdrav!!!
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 23:42   #50
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Vidi se da si nov u linux gejmingu
Ovo OSS/Alsa žongliranje se dešava u praktično svakoj igri, pošto autore izgleda mrzi da napišu podršku za oba drajvera... recimo Neverwinter Nights radi samo sa Alsa drajverom, Unreal Tournament samo sa OSS, itd.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 2:19   #51
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
Voodoo_NBGD kaže:
Vidi se da si nov u linux gejmingu
Ovo OSS/Alsa žongliranje se dešava u praktično svakoj igri, pošto autore izgleda mrzi da napišu podršku za oba drajvera... recimo Neverwinter Nights radi samo sa Alsa drajverom, Unreal Tournament samo sa OSS, itd.
Pa ne bih bas mogao da se u potpunosti slozim - ako igra ima podrsku za OSS, radice i sa ALSA drajverima kroz compatibility mod, a doom 3 cak ima podrsku i za jedan i za drugi zvucni sistem (u slucaju da imate samo OSS, ALSA support vam nista ne bi znacio...) - problem je sto cesto ALSA nije bas najbolje konfigurisana tokom procesa instalacije, pa se javljaju razni problemi... Takodje, Unreal ne koristi OSS, vec OpenAL koji je mozda i najbolje resenje jer predstavlja layer za audio pri cemu resava vecinu problema koje ALSA obicno izaziva... s druge strane, ALSA je puno naprednija u mnogim sferama od OSS-a, pa recimo ako neko ima dobru zvucnu karticu i 5.1 zvucnike moze ih iskoristiti u Doomu zadavanjem

Kod:
+set s_numberOfSpeakers 6
Raznih zaj3b@ncija tu ima ...

@bofi
Don't mention it
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2006, 3:11   #52
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: GNU's Not Linux!

Citat:
holodoc kaže:
Baš me mrzi da zalazim u temu ali me nervira kad neko ovako upadne i počne da "seje" nebuloze.
@djuka007
Ako nisi kompetentan za nešto što se uopšte javljaš?
Ako ti se ne sviđa ono što piše u Svetu Kompjutera možeš slobodno da prestaneš da ga kupuješ (sad će ovde neko do moderatora sigurno da me izgrdi što pozivam ljude da ne kupuju SK

Pa valjda imaš dovoljno godina da shvatiš da su tekstovi koji su napisani u SK-u namenjeni propagaciji Linuxa (sad će opet da nastane svađa što ga zovem Linux) odnosno kao "podstrek" onima koji su do sada znali samo za Windows. I po meni rade odličan posao jer svaki tekst donosi po malo onoga što je taman dovoljno da reši neki problem ili da pokaže šta Linux može. Ni manje ni više.
Pa zar misliš da bi neko bio lud da piše svakog meseca memoare o tome kako se pravilno izgovara naziv tog operativnog sistema ili kada je napravljen ili šta je tačna definicija ovoga ili onoga. Za to postoje specijalizovani časopisi i specijalizovana mesta na internet-u.

Ja sam od skora rešio ponovo da počnem da "učim" Linux (prvi put sam došao u kontakt sa njim pre skoro 6-7 godina kada se još uvek isključivo radilo u konzoli) i mogu ti reći da mi je mnogo pomoglo što su tekstovi jasni, koncizni i ciljaju pravo "na stvar". Ne bi mi padalo napamet da ih čitam da je drugačije.

Zato ide jedan glas za to da kogod piše te tekstove nastavi sa njima jer radi "dobar" posao. U ovom slučaju ne mora da bude odličan.
Ja sam skoro instalirao SUSE 10 kojim sam prezadovoljan, zahvaljujući SK, jer da ga nisu onoliko nahvalili sigurno ga ne bi instalirao. I stvarno je istina ono što pišu. Ko ne želi a čita o Linuxu, neka preskoči članke o njemu.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2006, 3:24   #53
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: GNU's Not Linux!

@Miloš

Usput,.... I ja sam instalirao SUSE10 i mogu samo da se složim da bez nekih početnih uputstva iz SK ne bih skoro pohvatao konce. Da nije bilo on eteme o modemima ne bih nikad YASTom instalirao potrebne fajlove jer mi ne bi radio ni modem. Sada SUSE potpuno zamenjuje Windows.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2006, 17:52   #54
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: GNU's Not Linux!

Evo javnog poziva autoru teksta (ma ko bila ta tajna osoba ) da u sledećem broju tema bude instalacija TV kartica na Linuxu. Mislim pošto je očigledno da Forum u Redakciji koristite za "ispitivanje javnog mnjenja" (što apsolutno pohvaljujem ) bilo bi dobro da pokušate da uslišite ovu "molbu".

TV kartice su gadan problem i na Windows-u a izgleda da je Linux malo veći šampion po tom pitanju. Na internetu postoji dosta pitanja na ovu temu ali malo razumljivih odgovora i dobrih instrukcija.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2006, 0:01   #55
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Imam jedno pitanje- kako se instaliraju programi, ako su prethodno iskompajlirani.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2006, 18:04   #56
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
nighthawk kaže:
Imam jedno pitanje- kako se instaliraju programi, ako su prethodno iskompajlirani.
U kom formatu su ti "programi"?

man rpm
man dpkg
man installpkg
AxeZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2006, 22:18   #57
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Pa pitam uopshteno, poshto o linuxu znam veoma malo, do sada sam koristio iskljuchivo windows.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2006, 23:41   #58
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Slobodno u sledećem broju opišite i instalaciju ATI drajvera... nije više tako opasno (doduše nije bilo ni ranije, koristio sam obe karte, potpuno ista procedura)...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2006, 23:54   #59
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

@nighthawk: Biće priče na tu temu u Lakim pingvinima od 1. aprila. Strpi se 14 dana, i onako do tada sigurno nećeš instalirati „GNU sistem sa Linux kernelom“
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2006, 23:57   #60
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ovu temu imas na svakom forumu koji se bavi linux - om. Cak je bilo i u rubrici Laki pingvini, al dobro sad evo jos jednom o tome naravno uopsteno.
Bilo koji program moze da se instalira na dva nacina. Uz pomoc paketa ili izvornog koda. Paket je vec iskompajlirani kod. U zavisnosti od distibucije svaki paket ima svoju ekstenziju i drugaciju komandu za instalaciju. Potrebno je skinuti paket i instalirati ga. Naravno to ne ide bas uvek kako bi mi zeleli. Ponekad pri instalaciji dobices obavestenje da ako hoces da instaliras neku aplikaciju potrebno je da skines neku biblioteku.
Sto se tice instaliranja iz izvornog koda to je malo komplikovanije ali uz svaku aplikaciju dobijas odlican README. O tome ima jos dosta da se prica ali iz mog nekog skromnog iskustva shvatio sam da na distribucijama kao sto je SuSE i slicni njemu kompajliranje iz izvornog koda moze da praktikuje samo covek kome je veoma dosadno u zivotu.
Naravno imamo i distribuciju Ubuntu koja je prica za sebe.
Moj savet instaliraj neku distribuciju GNU/Linuxa mozda ti se svidi.
Toliko od mene.
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
linux, svet kompjutera

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
UNIX-way ili Windows-like-way? enaB Slobodni softver 19 18.6.2007 1:17
RTV Laki Pingvini - problem milke Slobodni softver 8 28.6.2006 2:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com