Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.2.2006, 23:51   #1
Plavi
Hiljaditi član :)
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 19
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Stari HDD u novi komp

Drugar je uzeo novi komp u PC centru, ali je zahtevao da mu ugrade stari HDD iz prethodnog kompjutera. To su i uradili, ali nisu uradili instalaciju. Samo su ubacili HDD bez ikakve provere da li ce se kompjuter uopste upaliti, jer kao nemaju ovlascenje da instaliraju sistem
Tako ti dodjem ja kod njega, upalim komp kad ono poruka da WIN ne moze da nastavi sa "podizanjem", jer je skoro doslo do promene hardvera. Ubacim boot disketu da mu uradim format (prethodno sam namestio u BIOS-u da se prvo podize sa diskete), kad ono disketu jednostavno "preskoci" i ponovo dodje do one poruke.
Sada mi treba vase misljenje. Da li bi "ubacivanje" boot CD-a (WIN XP) trebalo da resi problem jednostavnim upgread-om (sta ako i njega "preskoci" pri boot-u?) ili da ga vrati u PC centar i da ih zamoli da oni rese problem?

Unapred hvala.
Plavi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2006, 23:53   #2
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Stari HDD u novi komp

Ako je platio ugradnju, trebali bi u servisu da srede to.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2006, 14:48   #3
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Stari HDD u novi komp

Prvo i po meni najvažnije pitanje je:
Da li se na tom HDD nalaze važni podaci za vlasnika?
Ako je tako onda se mora pristupiti HDD sa drugog računara i ti podaci se trebaju arhivirati na neki medij recimo DVD kao i na drugu particiju HDD ako postoji. Proveriti potom da li je to pedantno i dobro urađeno, posle nema kajanja.
Potom možeš vratiti HDD u prvi računar pa probati da se udje na Safe mode i ako može izbrisati drajvere za prethodnu ploču, grafiku i sl. potom uraditi reparaciju win-a... ili ubaciti instalacioni CD i pokrenuti novu instalaciju sa formatiranjem particije na kojoj će biti sistem...
Trebalo bi sve lako i jednostavno da ide...

ps
prilikom ubacivanja HDD u drugi računar podesiti mu džampere na slave ako ide kao drugi disk na prvoj grani, tj iza postojećeg HDD a ako ide kao prvi na drugoj grani ostaviti džampere na master...

ako nešto zapne, pitaj
a možeš malo i da prokrstariš temama, pisano je već o ovome...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2006, 16:03   #4
PhAnToM_LoRd
Član
 
Član od: 27.1.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 98
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku PhAnToM_LoRd Slanje poruke preko MSN-a korisniku PhAnToM_LoRd Slanje poruke preko Yahooa korisniku PhAnToM_LoRd
Exclamation Re: Stari HDD u novi komp

Citat:
Simke kaže:
Proveriti potom da li je to pedantno i dobro urađeno, posle nema kajanja.
A cemu li onda sluzi File Scavenger?
PhAnToM_LoRd je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2006, 16:46   #5
Plavi
Hiljaditi član :)
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 19
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Stari HDD u novi komp

Citat:
Simke kaže:
probati da se udje na Safe mode i ako može izbrisati drajvere za prethodnu ploču, grafiku i sl. potom uraditi reparaciju win-a... ili ubaciti instalacioni CD i pokrenuti novu instalaciju sa formatiranjem particije na kojoj će biti sistem...
Trebalo bi sve lako i jednostavno da ide...
Ne dozvoljava ulazak ni na Safe mode. Odmah izbacuje plavi ekran sa HEX ciframa i porukom da je izmenjen hardver i jedino sto moze posle toga jeste Shut down.
Inace vlasnik nema vazne podatke na HDD-u i slozio se sa mogucim formatiranjem. Izgleda da je jedina opcija instalacioni CD i gore opisani postupak.

Ipak, da li bi ga trebalo odneti natrag u PC centar i zamoliti ih da oni to "strucno" urade?
Plavi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2006, 16:57   #6
PhAnToM_LoRd
Član
 
Član od: 27.1.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 98
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku PhAnToM_LoRd Slanje poruke preko MSN-a korisniku PhAnToM_LoRd Slanje poruke preko Yahooa korisniku PhAnToM_LoRd
Exclamation Re: Stari HDD u novi komp

Po meni, ako ne moze ni u Safe mode, ne ostaje nista drugo do BOOT-ovanja XP-a sa boot CD-a. Naravno, ici na instalaciju novog WINDOWS-a, sa formatiranjem HDD-a. Samo, obratite paznju na polozaj dzampera i podesavanja BOOT sekvence u BIOSU.

BTW, ako momci u servisu nisu hteli da urade instalaciju sistema (zaboga, "nemaju ovlascenje"), doticnu uslugu ce da naplate oko 10 evrica, i to ako pristanu na instalaciju piratske kopije OS-a. Zar nije jednostavnije da to uradite sami?
PhAnToM_LoRd je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2006, 1:29   #7
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Stari HDD u novi komp

Citat:
PhAnToM_LoRd kaže:
Zar nije jednostavnije da to uradite sami?
i korisnije...
samo polako i pametno, nigde ne žurite...
ne možete ništa zeznuti, malo praktične edukacije neće škoditi a i bolji je osećaj kad sami uradite...


u servisu ne bi trebalo da urade ako im je stalo do renomea firme, možda bi vam ponudili neku privatnu varijantu...


ps
javnite kako je prošlo ili ako nešto zapne...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2006, 14:36   #8
Plavi
Hiljaditi član :)
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 19
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Stari HDD u novi komp

Ljudi, nece ni sa boot CD-om!

Namestim sve lepo u BIOS-u da se prvo digne sa CD-a. I krene sve OK. Pojavi se: "Press any key to boot from CD" ili nesto slicno, i pocne ono odbrojavanje tackica ...................... Ja sav srecan, kad ono ponovo instalacija ili sta vec jednostavno "prsne" i ponovo ona poruka "Nov hardver..." i ponudjene opcije: Safe mode, Dos mode, Last known good configuration i Start normally. I sta god da pritisnem pojavi se "plavi ekran smrti".

Izgleda da je jedina opcija da nadje neke "ovlascene" servisere

Nastavak sigurno sledi, ali pitaj boga sa kakvim krajem...
Plavi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2006, 22:57   #9
Devil
Član
 
Član od: 9.1.2006.
Poruke: 128
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Stari HDD u novi komp

Kada ti se pojavi "Press any key" ti pritisni bilo koje dugme za vrijeme dok ne otkuca svih 5 tackica .....

Pocece instalacija: obrises postojecu particiju, napravis novu, formatizujes, i dalje ide "samo"

Sto se tice placanja reinstalacije ja mislim da je to glupost jer svako moze nauciti kako se reinstalira komp.
Devil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2006, 4:53   #10
dexy-sexy
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: Stari HDD u novi komp

ja bih na tvom mestu spasao podatke,formatirao hard i instalirao svez os.
Ovo butovanje starog XP-a na novoj konfiguraciji je poremetilo windows i onse sada ne snalazi.Cak i ako uspes da ga pokrenes (sto nije nemoguce) nece raditi onako brzo i stabilno kako si navikao.
dexy-sexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2006, 1:46   #11
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Stari HDD u novi komp

Citat:
Devil kaže:
Kada ti se pojavi "Press any key" ti pritisni bilo koje dugme za vrijeme dok ne otkuca svih 5 tackica .....
Kako se ponekad usled umora, dekoncentracije ili zato što se utripuješ da se nešto podrazumeva može napraviti previd...
tek sad kad sam pročitao tvoju poruku shvatio sam šta mi se nije uklapalo...
pa korisnik nije pritisnuo bilo koju tipku dok su se pojavljivale tačkice...

sad mi je smešno kako sam to prevideo...


ps
slažem se da je u ovom slučaju nova instalacija u potpunosti potrebna i adekvatna, naročito što je naglašeno da podaci nisu bitni...

normalno, podrazumeva se bez plaćanja drugima da to rade...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Moj Komp Mrzi Flash... Johny Atos Aplikativni softver 15 14.1.2007 22:58
Drugov istripovan komp.. Andross Ostale komponente 19 10.5.2006 21:56
Koji konvertor za prebacivanje VHS i ostalih formata na komp Serbianboss Video/TV softver 2 2.2.2006 3:39
Komp do 650e Marko069 Šta da kupim? 2 13.1.2006 16:04
Deda Mraz (novi komp za novu godinu) GameFREAK Šta da kupim? 16 11.12.2005 22:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com