Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.9.2009, 21:27   #41
The Flying Dutchman
Član
 
Član od: 25.2.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 39
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 20 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
Nenad Stevanović kaže: Pregled poruke
Srdačan pozdrav svima,

pre svega da kažem da mi je drago sto ponovo ( nakon 3 godine) učestvijem u forumu SK. Ranije sam ovde pisao o izazivima koje prate odrastanje dece u digitalnoj eri ,a pogotovu o video igrama. Povod za to je bilo objavljivanje mog pisma meseca u broju 1/2007 SK, gde sam pokušao da na šaljiv način skrenem pažnju na neke krajnosti u oba smera kada je reč o igranju video igara.
Vidim da tema ponovo postaje aktuelna pa se iz tog razloga uključujem u raspravu na forumu.
Ukratko, po profesiji sam diplomirani pedagog trenutno na postdiplomskim studijama. Imam 27 godina i "gamer" sam od nižih razreda osnovne škole. Radim u jednoj maloj osnovnoj školi u okolini Smedereva i često sam u kontaktu sa decom koja igraju video igre.
U okviru rada na pripremi doktorske disertacije pišem i radove na temu savremenih tehnologija i vaspitanja. Pokušavam da ubedim ljude u akademskim krugovima da počnu ozbiljno da shvataju sve što se tiče IT revolucije i vaspitanja i obrazovanja. Nedavno sam napisao rad pod nazivom "Internet i mogućnost formiranja globalnog građanstva", a trenutno radim na temi "Video igre kao osnova za formiranje realnost kod dece ranog uzrasta".

Bez namere da prosipam neku salonsku pedagogiju i psihologiju (koje se očigledno gnuša i Quzma) želim da kažem da mi je drago što se o ovome sve više kvalitetno diskutuje sa nadom da će nekome pasti neka zanimljiva ideja.

Dakle, ukoliko je neko zainteresovan da mi postavi koje pitanje na ovu temu rado ću odgovoriti čim budem bio u mogućnosti.
Да ли су сва деца која играју компјутерске игре нормална, а ако има неко које није (психички проблеми, ментални заостатак), да ли показује разне знаке агресије или онога што зову "залуђеност"? Сигуран сам да имбецилно дете не сме да игра Постал 2, јер сам видео резултате својим очима.

Елем, за све што се данас дешава нису криви ни филмови, ни игре, ни хеви метал, него сами родитељи које је за децу баш брига - док мајке кафенишу, а очеви уз пиво гледају фудбал, синови се туку по утакмицама, а ћерке подају сваком дрипцу. Уз то је такође крива и култура величања припадника тог-и-тог клана и велеумне бесједе наших естрадних звезда. Наравно, уз све то иде и држава у којој директори постају то што јесу преко брата од стрица деде-ујака и где ће свако да прода мајку за 100 евра. Колико год ме презирали због овога, био сам тада итекако одрастао, за разлику од многих који говоре супротно, за време Милошевића тога јесте било, али у далеко мањој мери. Јесте нас човек увео у ратове, али то не значи да је крив за сва зла овог света. Да се вратим на тему, апсолутно се слажем да младе треба и играчки образовати, зато што нико неће да се у играоницама мрдне од Counter Strike-a, DotA-e, евентуално WoW-a, који уме да буде врло леп ако се игра на прави начин, нарочито RP-овањем, али тога овде нема. Срећом, са мојим синовима (15, 10) таквих проблема нема, препознају квалитет, у последње време се сва тројица забацљаму уз Civ3. Ипак, то се не може урадити осим ако се не појави неки баја ошишан са нулу, са коментаром типа: "Е, б'ате, иг'ам неки Baldur's Gate, не знаш како доб'а иг'а!" , али је то, практично, немогуће с обзиром на менталитет.

P.S. : извините због небодера, осећам потребу да се негде излајем .
The Flying Dutchman je offline  
Stara 5.9.2009, 21:30   #42
Nenad Stevanović
Novi član
 
Član od: 10.12.2006.
Lokacija: Smederevo, Jagodina
Poruke: 25
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 19 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Pozdrav

Mozes li nam reci nesto vise o svojim radovima? Zanima me i kako bi se (po tebi) resio problem u vaspitavanju dece, roditelja i nastavnika/profesora IT pismenosti (i uobicajnih zabluda vezanih za "opasnosti" od rada/igranja na racunaru)? Nadam se da nije previse za pocetak
Nije previše, ali nisam siguran koliko ćete biti zadovoljni odgovorom.

Evo nekoliko teza koje mislim da treba pomenuti kada pričamo o ovom problemu.

1. Napredak i razvoj informacinih tehnologija doveo je do promena u shvatanju stvari kao što su sloboda, životni prostor, protok informacija, zabava, pojava novih ljudskih potreba i dr. Sve to se naravno odražava i na vaspitanje i obrazovanje.
2. Današnji školski sistemi (što važi za ceo svet bez obzira na razvijenost) nije pripremljen da obrazuje pokolenja koja su rođena u digitalnoj eri.
3. Video igre su dominantan vid zabave kod dece pocevši od 4. godine života a postoji podatak da se već od najranijeg uzrasta (2 god) deca izlažu bar po dva sata nekom vidu digitalnog sadržaja.
4. Nove generacije rođene u digitalnoj eri suštinski drugačije percipiraju i doživljavaju stvarnost. Oni koriste nove tehnologije kao alat koji je sastavni deo njihovog saznajnog mehanizma ( računar kao proteza za mozak).
5. Video igre imaju ključnu ulogu u formiranju slike sveta kod dece koja su od ranog uzrasta u kontaktu sa njima. Zbod interaktivne i prirode istih.
6. Nema smisla govoriti o štetnosti ili dobrom uticaju video igara već o intezitetu i prirodi promena koje one imaju na formiranje ličnosti kod dece.
7. Same po sebi video igre nisu ni dobre ni loše već se one kombinuju sa ostalim socio-ekonomskim i ličnim faktorima u odrastanju dece.
8. Neophodno je da obrazovni sistem ukoliko želi da doprinese razvoju dece razume prirodu novih tehnologija i potrebe dece što nije slučaj ne samo kod nas.
9. Teško je reći na koji način promeniti stavove roditelja i nastavnika, dosadašnji pokušaji edukacija nisu davali zadovoljavajuće rezultate. Možda je smena generacija jedino rešenje. Ipak smatram da mnogo gubimo ukoliko celu stvar prepustimo stihiji.
10. Sve procese koji prate nove tehnologije treba shvatati sistemski sa ostalim globalnim kretanjima kao deo kontinuirane evolucije čovečanstva. U kom pravcu videćemo.

O nekim stvarima koje ovde govorimo možete pročitati u radu autora: Palfrey J and Gasser U. Born Digital: Understanding the First Generation of Digital Natives, Basic Books, New York, 2008 može se skinuti u PDF-u na netu

Sada ne mogu navesti sve što bi moglo da se kaže ali se nadam da sam bar delimično odgovorio na neka pitanja.
pozdrav
Nenad Stevanović je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Nenad Stevanović na korisnoj poruci:
cages (9.9.2009), player1 (6.9.2009), shrafko (6.9.2009)
Stara 5.9.2009, 21:40   #43
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Ohoho, kreće diskusija, moram i ja malo da se ubacim Jes da nisam ni pedagog, ni psiholog, ni roditelj (yet ), tako da ovo pričam samo sa stanovišta matorog konja

Iluzorno je raspravljati o "uticaju video igara na gejmere" kao o izolovanoj temi - na apsolutno isti način možemo da pričamo i o "uticaju nasilnih filmova", "uticaju raznoraznih muzičkih bljuvotina", "uticaju šund literature" itd. Mislim - wtf? Neka od onih tetki-usedelica iz Ministarstva za-trošenje-para-poreskih-obveznika-na-gluposti je pročitala neki novinski članak o GTA4 i sada, da se pokaže pametna, kreće u tiradu protiv dotične igre (GTA4 i treba napljuvati, ali ne zbog štetnog uticaja na igrače, nego što je igra živo s*anje). A da ironija bude veća, dok dotična tetka nije znala šta je OS i ko su Rockstarovci, pljuvala je Alien vs Predator. Ili Bukovskog, zato što je "suviše lascivan" u svojim romanima. Ali knjige više nisu tako popularne, pa ajde da opletemo po game-industriji malo, to je sada "in".

Dalje, Kuzmanović je jednom u svojoj kolumni rekao nešto na fazon "dati psiholabilnoj osobi da igra GTA 10 sati je isto kao i serijskom ubici dati napunjen revolver" i s tom izjavom donekle moram da se složim (slažem se s Kuzmom, kuku ). Uz rizik da zvučim kao tipični 70ogodišnjak - šta rade ti roditelji?! Pustiti dete u razvoju da bude čitav dan ispred računara, a posle kukati "jao, vidi šta su mu uradile video igre, ne izlazi iz kuće, blabla" je - u najmanju ruku - totalno imbecilno. U principu, deca nisu u stanju da donose zrele odluke - zato i jesu deca, i zato i imaju roditelje, koji treba da vode računa o njima. E tu mi je jedna stvar vrlo zanimljiva - bacim pogled ponekad na profile članova foruma, i imam šta da vidim - klinja od 13 godina ima grafičku kartu od 350 Eura! Odakle mu ? Sam teško da je mogao da zaradi za takvo parče hardvera. Odgovor: neodgovorni roditelji su mu iskeširali tako nešto, da bi ga skinuli sa one stvari, da bi ga nabili u sobu po ceo dan "da ih ne bi smarao", a posle kukaju kako su video igre štetne. Pa super, jako dobra logika

I tu nekako dolazimo do vaspitanja. Da ne bih previše smarao, zapitajte se koliko ljudi znate, uzrasta 25-35 godina, koji su odgovorni, dovoljno strpljivi, itd. i za koje možete reći da bi bili dobri roditelji ? 10% ? 15% ?

Meni tu nekako leži zec - što su u većini slučajeva, naši ljudi katastrofalno loši pedagozi i (misleći da im čine dobro) svojim glupostima upropašćavaju svoju decu. Krenite samo od one krilatice "ja mu to dozvoljavam/omogućavam/pružam da se ne bi mučio/la". Pod ovim "mučio" obično se podrazumeva da ne mora da radi. Pa izvinite, dragi vajni roditelji, ali kako zamišljate da će dete steći radne navike ako ne radi? Gadna je varka što ljudi misle da "sve petice u školi", "Vukova diploma" i ostala s*anja nešto znače u životu - super, bićete Vukovac koji ima savršenu sposobnost da buba i reprodukuje gradivo, ali zato vuče penalty od -20 skill poena na inicijativu i snalažljivost.

E, u celoj ovoj priči, meni je tragikomično što prosečan Srbin na zapadnjake gleda kao na "trule kapitaliste", "dekadentne skotove", itd. Na primer, kada sam po prvi put video da Englezi od svoje dece, koja "prsnu" na fakultetu i vrate se kući naplaćuju kiriju, prvo sam pomislio (sa mindsetom prosečnog Srbina) da su ljudi skotovi i neviđeni srebroljupci. Međutim, sada mislim da je to genijalna ideja - ne zato što će roditelji imati neki ćar od tih 100-200-300 funti mesečno od klinca, nego zato što će se od tog "omladinca" formirati zrela osoba, koja je sposobna da radi, zaradi i bude samostalna. Ali ne, to kod nas ne prolazi, a objašnjenje je "zašto bi se mučio?" Ili "zašto bi išao na basket sa drugarima da ne znam gde je, možda mu se nešto desi, ovako bar znam da je u svojoj sobi ispred računara". I posle 20 godina uzastopnog sedenja ispred računara, na relaciji kuća-škola-kuća-fakultet, neko se pita " a zašto je on tako nezreo?" ili "zašto nema društvo". Pleeeaseeeee!

Za kraj samo da ilustrujem jednim (stvarnim) primerom - čovek (ima 34 godine, ne mogu da kažem dečko), koji je odustao od fakulteta sa 19 godina (što je ok), bez i jednog jedinog dana radnog staža (što nije ok), bez društva (takođe bzvz) i bez devojke/žene/dece (takođe sux), živi sa roditeljima koji ga izdržavaju. Samo otac radi, majka je domaćica, sin džabalebaroš i finansijska situacija loša. Sin je do pre 3 meseca imao nekog arhaičnog Semprona sa ATi 9550 i zagorčavao je roditeljima život kako ne može da igra nove igre I, šta je otac uradio? Podigao kredit i kupio mu X3 i 4850, na nekih 20ak rata, da bi mogao da igra nove igre. I ko je posle kriv?

Poslednja ispravka: shrafko (5.9.2009 u 21:57)
shrafko je offline  
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku shrafko na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (6.9.2009), Deathclaw (8.9.2009), LoshMeeBre (6.9.2009), player1 (6.9.2009), stepanov (6.9.2009)
Stara 5.9.2009, 21:43   #44
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

@The Flying Dutchman

Pa uzora koji igraju igre na pravi nacin ima dosta. Ne bi trebalo da budu uzori koji igraju CIV3,4,5,6,7 koliko ih ima. Treba da budu uzori bilo koje igre. E sad druga je stvar sto se forsiraju CS 1.6 i warcraft 3.

grubby Warcraft 3

walle CS 1.6
Auror je offline  
Stara 6.9.2009, 10:37   #45
The Flying Dutchman
Član
 
Član od: 25.2.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 39
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 20 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Нисам мислио само на Civ. Има ту доста игара које су доста квалитетније од горепоменутих, али су тотално маргинализоване. CS је за оно време био револуција у мултиплејеру, али док неке игре никад не застаревају, он је светлосну годину иза било ког CoD-a, на пример, чак и првог. War3 има одличну кампању, за коју неки не знају ни да постоји. Али у чему је прави проблем? Те игре су доста старе, и зато су одличне за лечење комплекса - неко у сваком погледу инфериоран може да завитлава неког супериорнијег зато што је први играо CS од '98-е, док га је други први пут пробао, рецимо, 2006. Први, нормално, побеђује због искуства, и он испада цар, а овај други њубара. Први ће да се осили, па ће мислити да исто тако може да туче професора, а други ће тражити разне ствари у којима може да се докаже, и обично трагично заврши. Мултиплејер у играоницама нас зато доводи до пропасти. Зашто се Source није примио? Зато што све мора да се вежба испочетка, нема изигравања бога у задимљеној помоћној кућици од 15 квадрата. То би, кад мало размислим, могло да буде са било којом игром, дакле нису криве игре - већ играонице, инат и победнички менталитет.

Poslednja ispravka: VojaM (7.9.2009 u 12:36) Razlog: Citat je nepotreban
The Flying Dutchman je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku The Flying Dutchman na korisnoj poruci:
Andross (6.9.2009), Psycho13 (6.9.2009)
Stara 6.9.2009, 11:03   #46
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

^Word. Isti fazon za Heroes of Newerth, igra je kopija DotA-e ali se dovoljno razlikuje da ne bude ista. I sada se "pro" igraci bune jer su neki heroji i magije razlicite jer ih ne znaju sve napamet i moraju opet da ih uce. Ej bre koliki treba biti mozak da bi se bunio za tako nesto u POTPUNO NOVOJ igri. Sve je to zestoko razmazeno. Isto kao i za Source kod mene niko nije hteo da igra 1.6, jer su svi navikli na 1.5 (a razlike su u modelima i trzanju oruzja na koji se naviknes posle 5 minuta).
Andross je offline  
Stara 6.9.2009, 12:39   #47
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Pa **** ga nece pro igraci da se prilagodjavaju POTPUNO DRUGACIJOJ IGRI. Source nije Counter Strike u novom izdanju,vec potpuno nova igra. Razlikuju se kao CS 1.3 i COD4.(jes malo cudno poredjenje ali shvatate na sta ciljam).

Zar bi profesionalni teniseri pristali da igraju tenis koji se igra tiganjima i vremenski je ogranicen na 90 minuta??? primjera je mnogo....
Auror je offline  
Stara 6.9.2009, 12:44   #48
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Pa ako neće da se prilagođavaju, onda mogu slobodno i da prestanu... CS 1.5 se nigde više ne igra za ozbiljne pare, tako da "pro" igrači mogu da igraju 1.5 iz zabave, ili 1.6/Source za pare. A ako se odluče da prestanu, sigurno neće nikome nedostajati, jerbo ima dovoljno onih koji će igrati 1.6/Source, bez pogovora.
Ketchua je offline  
Stara 6.9.2009, 12:47   #49
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Ne govorim o 1.5. Njega niko ne igra pro. Govorim o 1.6.
Auror je offline  
Stara 6.9.2009, 13:18   #50
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Poenta se ne menja...
Ketchua je offline  
Stara 6.9.2009, 15:29   #51
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Mi inace nikad nismo spremni za inovacije nego samo prihvatamo sve takvo kako je. Prihvatamo inovaciju samo ako je svi drugi prihvate. Mi smo uzasno konformisticki narod.
--ComputerBoy-- je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku --ComputerBoy-- na korisnoj poruci:
oluja (6.9.2009), The Flying Dutchman (6.9.2009)
Stara 6.9.2009, 15:32   #52
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
Auror kaže: Pregled poruke
Pa **** ga nece pro igraci da se prilagodjavaju POTPUNO DRUGACIJOJ IGRI. Source nije Counter Strike u novom izdanju,vec potpuno nova igra. Razlikuju se kao CS 1.3 i COD4.
Um pa sta? Prilagodjavanje traje jednu partiju u vrh glave (sto se tice FPS igara). Ja sam presao sa 1.6 na COD4 i posle jedne partije sam znao dovoljno dobro da igram da mogu da budem treci na mapi pored likova koji to igraju svaki drugi dan. I evo sada igram League of Legends sa igracima DotA-e i mogu da ih dobijam i da igram sasvim solidno, za razliku od dote gde svako zna makar 20 heroja napamet i duplo vise itema i kao novajlija nema sta da trazis pored njih.

I ko sto Ketchua rece, ako nece da se prilagodjavaju ko ih j3be.
Andross je offline  
Stara 6.9.2009, 16:17   #53
The Flying Dutchman
Član
 
Član od: 25.2.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 39
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 20 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
Auror kaže: Pregled poruke
Pa **** ga nece pro igraci da se prilagodjavaju POTPUNO DRUGACIJOJ IGRI. Source nije Counter Strike u novom izdanju,vec potpuno nova igra. Razlikuju se kao CS 1.3 i COD4.(jes malo cudno poredjenje ali shvatate na sta ciljam).

Zar bi profesionalni teniseri pristali da igraju tenis koji se igra tiganjima i vremenski je ogranicen na 90 minuta??? primjera je mnogo....
Прави, "про" играчи не треба да буду они који знају целу мапу, све тактике за њу и тачне hotkey-еве за куповину оружја напамет, већ они који имају добре рефлексе, перцепцију, и тактичко размишљање. Све мејнстрим мултиплејер пуцачине се, мање-више, своде на исто - то је као кад се из биологије, рецимо, уче зглавкари, а ти научиш само пауке по истом принципу као и "Светле гробове", и постајеш про! Какви ракови, шкорпије, какви бакрачи, ја сам про за паукове! Нешто што би требало да буде необавезна забава постаје мучење 24/7 зарад бивања шампиона играонице, да би за два дана онај дебели из суседства испао бољи. То се све своди на исто као и Гранд, кога сви (заслужено) пљујете, али ни ово није ништа боље. Поздрав.
The Flying Dutchman je offline  
Stara 6.9.2009, 16:18   #54
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Da ali pogledaj gdje je u takmicarskom svijetu Source a gdje CS 1.6.
Lako je reci ko ih ****. Inat je i ,krenuti za necim novim iako drugi nece. Isto kao sto vi kazete da je inat ostati na starome iako drugi nece.

I kazes da ne treba da budu pro oni koji znaju cijelu mapu. Kakva glupost. Pa sto ti je bolje kad imas refleks od milisekunde,kad nemas pojma dje se nalazis i odakle protivnik dolazi. Pa igre kao CS tome i sluze,za poboljsanje orijetacije u prostoru i planiranja. Ti samom sebi protivrjecis.
Auror je offline  
Stara 6.9.2009, 16:52   #55
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Poenta je da budes maksimalno fleksibilan, a "proovi" su fleksibilni ko slon u elektrani.
Andross je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Andross na korisnoj poruci:
player1 (6.9.2009)
Stara 6.9.2009, 18:21   #56
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Kako mislis fleksibilan? Da pored toga sto aktivno igras CS 1.6 igras iz zabave COD4 (ili ranije COD2) ili bilo koju igru. O tome nije rasprava,
Auror je offline  
Stara 6.9.2009, 18:54   #57
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Ne nego da se prilagodis bilo kojoj situaciji bez neke muke i whineovanja.
Andross je offline  
Stara 7.9.2009, 12:23   #58
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Okay... Hajde da se vratimo na temu... E, imam ja pitanje. Kako roditeljima/uciteljima/profesorima/satro-psiholozima da covek utera u mozak da igre nisu bauk, da nisu toliko stetne koliko pisu... Kako da im prosirimo vidike? Ima li neko neki predlog?
--ComputerBoy-- je offline  
Stara 7.9.2009, 17:28   #59
Nenad Stevanović
Novi član
 
Član od: 10.12.2006.
Lokacija: Smederevo, Jagodina
Poruke: 25
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 19 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Okay... Hajde da se vratimo na temu... E, imam ja pitanje. Kako roditeljima/uciteljima/profesorima/satro-psiholozima da covek utera u mozak da igre nisu bauk, da nisu toliko stetne koliko pisu... Kako da im prosirimo vidike? Ima li neko neki predlog?

Ako izuzmemo neke shamanske obrede i srednjevekovne metode ubeđivanja bojim se da nam ostaje vrlo malo nade da će pre prirodne smene generacija biti bilje. Ti ljudu su se kasno susreli sa računarima u svom životu ,kada su već formirali svoje ličnosti i svoj (zastareli) pogled na svet. Nije isto kada računar vidiš u trećoj, sedmoj, petnestoj ili tridesetpetoj ili još gore pedesetoj godini života. Za malu decu računar nije nikakvo čudo tehnike već deo njihovog sveta od samog početka, pa može se reći i neka vrsta prijatelja.
Kod odraslih to nije tako, stariji ljudi se plaše da menjaju svoje odrasce ponašanja i kada ih nove tehnologije primoravaju na to onda pružaju otpor i izmišljaju kojekakve izgovore tipa:šta će to meni, štetno je, zrači, kvari decu, podstišče nasilje i slično. Treba praviti razliki između donekle osnovanih kritika na račun savremenih tehnologija i ovakvih komentara.
Dobronameran razgovor uz uvažavanje različitih mišljenja pomaže da se omekšaju stavovi (znam iz iskustva u radu sa decom i nastavnicima) ali treba imati mnogo strpljenja, biti uporan i ne padati u vatru.
Nenad Stevanović je offline  
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Nenad Stevanović na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (8.9.2009), Auror (7.9.2009), Dekip (7.9.2009), oluja (7.9.2009), shrafko (7.9.2009)
Stara 7.9.2009, 18:37   #60
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Mda, rešenja nema... Tek kad ljudi kompjuter budu videli kao televizor, tj. svaka kuća bude imala (barem) po jedan, tek tada neće na njega gledati kao na "kutiju sa trubadurima".
Ketchua je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Ketchua na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (8.9.2009), Nenad Stevanović (8.9.2009)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
ja-igrač, kolumna, kuzma, miodrag kuzmanovic, miodrag kuzmanović

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com