Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Video/TV softver

Video/TV softver Video programi, formati, kodeci, konvertori, DVD/TV softver, satelitski/DVB programi, DivX i sl.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.4.2012, 9:23   #81
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Sa VHS-a na DVD

samo jos jedno pitanje....

koju bi DOBRU(a da ne kosta bogatstvo) tv karticu preporucili za kupovinu?...(mislim koja bi bila dobra za ovu namenu,tj prebacivanje VHS-a)

na ovoj temi su spominjane neke tv kartice,ali vidim da ti odgovori datiraju iz tamo negde 2008-2009 godine,pa pomislih da se nije pojavilo nesto novije....

inace,ovde izgleda da ipak treba neka vrsta profi studia da bi se kvalitetno prebacio VHS na dvd,jer evo kako izgleda kada laici(kao sto sam ja) pokusavaju to da urade(Copypaste sa drugog foruma,mada je ovakvih iskustava pun net):

"Kupio sam PVR3000, al sad se *****am sa programima. Originalni softver nema skoro nikakve opcije u vezi sa kvalitetom capture-a, a nisam zadovoljan brojem frejmova nakon snimanja. Čini mi se ko da ima 15 do 20 frejma.

Jbt, tri dana muku mučim sa "nedostatkom" frejmova prilikom snimanja sa vhs-a. Isprobao više programa, i kodeka, i prčkao razna podešavanja, i dobijao samo gore rezultate nego što imam sa originalnim softverom, tj programom Winfast PVR 2. Odlična je slika na njemu, i sa kasete, i kada gledam tv kanale. Na to nemam primedbu. Međutim nakon odrađenog capture-a vhs-a, primetna je razlika u manjku frejmova u odnosu na originalni snimak. Tek sad mi je palo na pamet da čisto isprobam capture nekog tv programa. I ? I taj posao odradi odlično. Nema razlike u frejmovima. Došao sam do zaključka da snimci sa vhs-a odnosno kamere imaju mnogo veći broj frejmova, nego tv programi. Pretpostavljam da tv programi imaju 25 frejma, tj isto onoliko koliko Winfast PVR 2 može maksimalno da snimi u MPEG 2 format, dok snimci na vhs-u imaju barem 10 frejma više, ako ne 15, ili 20...
Da li sam u pravu ?... Smorio sam se načisto..."

(?!?)

misliiim,zar je toliki problem i bas toliko ljudi ima problema sa tim glupim prebacivanjem VHS-a....

Poslednja ispravka: maxx (14.4.2012 u 11:57)
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2012, 14:35   #82
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Sa VHS-a na DVD

Nemaju, nego taj baš ne zna tačno šta radi.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2012, 21:41   #83
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Sa VHS-a na DVD

Evo da ti ukratko predočim probleme pri tom prebacivanju.

Slika koju emituje VHS nije baš standardna, prema studijskim merilima, jer većina VHS plejera nema u sebi uređaj koji koriguje tzv. greške u vremenskoj bazi. Kakve su to greške? Vrlo uprošćeno, radi se o greškama u tajmingu koje nastaju zbog istezanja ili skupljanja trake, a i zbog (relativnog) nekvaliteta elektronike kroz koju signal prolazi prvo pri snimanju, a onda i pri reprodukciji. Zato elementi TV signala koje ti ne vidiš na ekranu, ali su bitni da bi slika bila stabilna (bez drhtanja, skakanja, lelujanja, menjanja boje itd.) nisu pri reprodukciji kvalitetni i ustaljeni, već se menjaju, osciluju, kad naiđe drop-aut na traci onda se i izgube i slično.

Kako se VHS snimci uglavnom gledaju na VHS plejeru prikačenom na televizor, a televizor se, generalno, bolje snalazi sa lošim signalom nego snimač (hardverski ili softverski), ljudi obično ne budu svesni problema sve dok ne probaju da presnime VHS na drugi VHS ili na DVD. Čak su i neke vrste zaštite od presnimavanja zasnovane na tome što se u slučaju nedostatka ili namernog izobličenja nekih kontrolnih signala televizor snalazi sasvim dobro, a rikorder potpuno "pošizi".

Takođe, sama slika sa VHS-a ionako ima dosta šuma. Ako se još i snima na jednom uređaju a reprodukuje na drugom, često se pojavljuje greška u tzv. trekingu (glava reproduktora ne prati dobro tragove koje je snimio snimač), što se vidi kao povećan šum i krivljenje u vrhu i/ili dnu slike.

Sve te anomalije negativno utiču na kodek koji greber koristi pri digitalizaciji videa. Kad je slika puna šuma, to znači da, sa stanovišta kodeka, slika ima mnogo više elemenata koje treba obraditi nego ako je slika čista. Posledica je to da kodek ne može da stigne da "odradi" sve što mu stiže, već neke frejmove preskače, ili se čak dešava da slika počne da kasni za tonom.

Kako to rešiti? Pa, bez uređaja koji se zovu korektor vremenske baze (Time Base Corrector, TBC) ili sinhronizator slike (Frame Synchroniser) - veoma teško. Pomaže ako je plejer s koga se pušta VHS kvalitetniji, eventualno namenjen za napredniji standard SVHS (kompatibilan sa VHS-om), jer se u njih ponekad ugrađuje rudimentarna varijanta TBC-a koja je daleko ispod profesionalne, ali ipak znači.

Drugo, kako na kvalitet grebovanja znatno utiču smetnje u vrhu i na dnu slike nastale zbog nepodešenog trekinga, onda treba ili pokušati da se ručno popravi treking, ili, ako program dozvoljava, podesiti da se pri grebovanju odseče mali pojas gore i dole (ja i ne znam da li programi to mogu).

Treće, potražiti nekog ko ima kućni DVD snimač i na njemu presnimiti VHS na DVD. Neki od tih uređaja imaju nešto slično TBC-u na ulazu tako da koliko-toliko popravljaju signal, pa snimak obično ispadne mnogo bolji nego kad se radi na drugi način. Neki od takvih snimača čak imaju u sebi i (S)VHS i DVD, tako da se na istom uređaju i reprodukuje VHS i snima DVD.

Poslednja ispravka: VojaM (14.4.2012 u 21:50)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
maxx (15.4.2012), N3n0 (25.9.2017), Nikola16789 (11.3.2021), oluja (9.4.2013)
Stara 15.4.2012, 13:18   #84
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Sa VHS-a na DVD

hvala,jos jednom VojiM na detaljnom objasnjenju.....

nego,posto ja vec neko vreme,zbog nekih drugih razloga razmisljam o kupovini dvd rikordera,da li ima neki OK model da se preporuci,a po nekoj solidnoj(ne previsokoj ceni)?.....taman bih onda mogao da ga iskoristim i za ovu namenu,tj prebacicanje VHS-a.....

e da,Hristos Voskrse,i srecan uskrs svima...
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2012, 10:29   #85
AmigAdi
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Silent Hill aka Niš
Poruke: 78
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AmigAdi
Određen forumom Re: Sa VHS-a na DVD

Imam ASUS 7135 Silicon i nisam uspeo da lepo snimim nista na Win7.
Zvuk je digitalan, ali nije vezan na maticnu (nova ploca, stara tv-kartica), vec sve ide preko PCI-porta. Ali vecina programa snima sa kompozitnog, SVHS i DVI ulaza, a ja mogu da vezem samo na RF-In. Morao sam da instaliram WinXP samo za potrebe snimanja i program uiVCR je lepo odradio snimak...(cak ni VirtualDub nije snimao zvuk na oba Win, Magix Video Converter je snimao po 150 GB/h uz zbrzan zvuk na snimku)...
Ne znam zasto sam vam ovo ispricao, ali u svakom slucaju ne moze da skodi.
AmigAdi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2013, 22:43   #86
Grimasa
Novi član
 
Član od: 19.2.2012.
Poruke: 10
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Sa VHS-a na DVD

I meni je potrebna pomoć, kupio sam usb tv karticu Leadtek WinFast DTV Dongle H Plus http://www.list.rs/artikal.php?id=TVT00133 i nemam pojma kako sa njom da prebacim VHS snimke na DVD. Uz nju sam dobio kratke kablove (pored nje sam shvatio da je velicina ipak vazna) i neznam sta od njih treba da koristim u tu svrhu.
Grimasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 21:31   #87
Grimasa
Novi član
 
Član od: 19.2.2012.
Poruke: 10
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Sa VHS-a na DVD

Ne znam da li sam postavio glupo pitanje, pa mi niko nije odgovorio, ili sta je u pitanju. Pozdrav.
Grimasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2013, 3:21   #88
deks007
Član
 
Član od: 19.4.2006.
Poruke: 77
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Sa VHS-a na DVD

Pa nigde na slici nevidim prikljucke koje ima , ako ima prikljucak za koaksijalan kabel onda treba valjda da spojis video sa karticom i preko softvera da nadjes da ti se pojavi signal na monitoru , pa onda preko tog istog softvera pokusas da snimis . Verovatno ces se susresti sa problemom sinhronizacije slike i tona tako da ako imas par kaseta bolje daj nekom da ti to snimi a ti posle edituj . Ja inace to prebacim preko kamere koja ima DV in i out a kada sam radio preko TV kartice uvek je bilo problema . Pozdrav !
deks007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2013, 13:23   #89
xarocx
Član
 
Član od: 11.11.2011.
Poruke: 132
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Sa VHS-a na DVD

Evo kakvu ja stvarčicu imam
košta do 60€. Samo što imam problem pri presnimavanju. Presnimam, sve radi ok, narežem (BURN) kasni mi zvuk na DVD-u. Sada sam stavio kvalitet presnimanja na MPEG: DVD pa možda bude bolje.
xarocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2013, 21:43   #90
Djolew
Novi član
 
Član od: 3.7.2012.
Poruke: 29
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Одг: Sa VHS-a na DVD

Mozete mi detaljno objasniti kako da prebacim vhs na komp. Imam graficku geforce 9800 gt. E sad, sta treba povezati, kako, gde, molim vas da mi objasnite. Hvala unapred.
Djolew je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
sa vhs na dvd, vhs2dvd

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Računar sa srcem Foruma! Modifikujmo ga da liči na nas! Simke Modovi 123 11.3.2008 0:52
Problem sa Dual GLAN_om na MSI K9N SLI Platinum Nforce570 balabandd Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 4.12.2007 0:01
OSMEH NA DAR - Humanitarna akcija za decu sa Kosova NjegovaWisost Brbljaonica 1 3.12.2007 14:56
Problemi sa zvukom na Philips MMS460 5.1 zvucnicima no729 Kvarovi 2 8.10.2007 23:56
Zvucnici sa linije na komp? Cheguevara Zvuk na računaru 26 27.9.2006 18:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com