Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.3.2011, 15:45   #1
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Richard Stallman, guru i glasnogovornik pokreta za free software, nedavno se oglasio po pitanju naprednih mobilnih telefona i njihovih operativnih sistema. Mobilni telefoni, kaže on, omogućavaju praćenje korisnika, njihovog rada, poruka i kontakata.

http://www.networkworld.com/news/201...-stallman.html

"To je Staljinov san. Oni su oruđe Velikog Brata. Neću da nosim uređaj za praćenje koji sve vreme beleži gde sam bio." - kaže, između ostalog, Stallman.

Po njemu, jedino potencijalno svetlo u tunelu operativnih sistema za telefone je Android. Ali i to krajnje uslovno, pošto tipičan telefon sa Androidom ima na sebi gomilu vlasničkog softvera.

Vest se već prenela i kod nas:
http://www.b92.net/tehnopolis/vesti....&nav_id=499267

No, ono što je interesantno je kako su posetioci Tehnopolisa komentarisali ovu vest. Neki su skeptični, drugi zabrinuti, ponekog baš briga, a jedan (sa nikom Dzoni je napisao:

Citat:
Dzoni kaže:
Ne znam sto mislite da je paranoja kad je to realnost.Ja sam devojci na android instalirao "crva" jedno malo programce sa kojim mozes da radis sta hoces(sumnjao sam da me vara).Znaci na posebnom serveru na koji udjem sa bilo kog racunara ili mobilnog telefona na svetu citam sve njene poruke koje je dobila ili poslala bez obzira da li je izbrisala sa telefona,slusam njene razgovore,u svakom trenutku mogu da znam gde je preko GPSa, sa skrivenim predefinisanim pozivom mogu u svakom trenutku da ukljucim mikrofon na njenom tel i da slusam preko mog a da ona nema pojma kao i to sto nema pojma da joj je to ubaceno cak i da se razume dobro u android jer se aplikacija ne pojavljuje u task menadzeru.By the way varala me i raskinuo sam ali i dalje joj to stoji u telefonu a da nema pojma i kad mi dosadno uzmem da citam ili preslusavam.
Da li bi neko ko se više razume u mobilne telefone i njihov software mogao da objasni da li je ovo moguće? Zaista me zanima a i implikacije su bitne.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2011, 16:03   #2
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Pročitao sam taj text jutros i mislim da je čist BS
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2011, 18:31   #3
pivonroll
Član
 
Član od: 26.5.2007.
Poruke: 278
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 102 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Takve aplikacije za telefone postoje i mogu se nabaviti u nekim nasim radnjma za oko 40 evra. Znam jer je bila prica o tome na tv-u. Sami proizvodjaci ugradjuju u svoje telefone ovakve "funkcije" jer ih na to primoravaju obavestajne sluzbe svih zemalja. Ovo znam jer sam citao o tome na netu na vise mesta.
Dobar poznavalac strukture mobilnih telefona (softvera i hardvera) lako moze da pretvori bilo ciji telefon u uredjaj za prisluskivanje samo ako zna kako da aktivira funkcije za prisluskivanje koje je proizvodjac ugradio.
pivonroll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2011, 18:45   #4
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Verovatno ću sad da popijem drvlje i kamenje od gomile ljudi, al' k*nja mi se od ovog Stallmana... >_>
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2011, 18:58   #5
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Ma koliko ja cenio njegov doprinos slobodnom sofveru,čovek ipak živi u nekom svom idealnom svetu.Ako ste gledali film o linuksu - savetovao je kolegama da im lozinka bude da lupe "enter" i bio razočaran što ih je malo prihvatilo.I sad se on brine o nekoj privatnosti?
Da li to onda znači da treba da se odreknemo i navigacija u kolima i drugih stvari?
Ajde bre ljudi da se vratimo na ono da vežemo kanapom dve konzerve i tako da komuniciramo ,ili da se lepo dovikujemo sa brda na brdo (to ko može - ja nemam ovde brda )
Ako krenemo da tražimo teoriju zavere u svemu vratićemo se u kameno doba.Priznajem da malo opreza nije na odmet,ali ne treba ići u paranoju.
A onaj što ga varala devojka - pa da je čemu valjao ne bi ona išla naokolo...
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2011, 20:31   #6
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Baš sam malopre postovao u vezi internet telefoniranja, pa mogu i ovde da stavim, GNU ne stoji skrštenih ruka u budućnosti možemo da očekivano neki nabudženi protokol koji se neće tako lako moći prisluškivati evo o ovome ovde http://planet.gnu.org/gnutelephony/?p=14
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2011, 21:30   #7
pivonroll
Član
 
Član od: 26.5.2007.
Poruke: 278
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 102 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Pf, šta bi tek ljudi rekli za ono sto je Sekuritatea radila u Rumuniji. Ubacivali su prisluškivače u televizore, morali ste da imate posebnu dozvolu od vlade da bi ste dobili TV, ustvari tu se radilo o tome koliko ste dobri i zahvalni za prisluškivanje, ako jeste, dobijete TV tj. prisluškivač.
Ajde bre, znate li vi koliko je nezahvalno prisluškivati sve ljude odjednom, pa nema tog servera, klastera i tehnodroma koji bi to mogao da izdrži, tj. obradi.
Prisluškuje se onaj ko je sumnjiv. Ranije su koristili ljude koji čitaju sa usana, zatim su podmetali mikrofone i ozvučavali fiksne telefone, sad koriste mobilne telefone, u budućnosti će nesto treće...
Kad GNU završi svoj internet telefon, ko hoće preći će na njega, ko neće, ko ga šiša, zivot pici.
pivonroll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2012, 14:56   #8
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Jes da vadim temu iz naftalina, ali tek sam je sad zapazio i moram da prokomentarišem ovaj komentar sa B92
Iskreno, ja mislim da je ovo što je ovaj lik rekao fazon "pali babu da ti štrika Najke"
Ne kažem da nije izvodljivo, ali da je ovako sofisticirano, čisto sumnjam
Otprilike slična *******vanja koja smo videli u filmu Enemy Of The State - atraktivno deluje, a u praksi neće biti još dugo izvodljivo
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2012, 15:27   #9
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
"pali babu da ti štrika Najke"
Misliš?
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2012, 19:52   #10
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Ja ne razumem ljude koji za sve guraju priču "to je teorija zavere" "to može samo u filmu" itd...?
Vi kao da ne živite u sadašnjem vremenu pa još i odbijate tu mogućnost za nešto što je već odavno u upotrebi čak i u civilne svrhe.

Druga je stvar šte se meni j'be ako će da mi prisluškuju telefon ali ja im i nisam ni bitan
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2012, 20:44   #11
zajchik
Starosedelac
 
Član od: 24.4.2011.
Lokacija: KLADOVO
Poruke: 1.936
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 461 puta na 406 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku zajchik Slanje poruke preko Yahooa korisniku zajchik Slanje poruke preko Skypea korisniku zajchik
Određen forumom

Pa naravno da smo nebitni sto se tiče prisluškivanja,ali postavimo se u kožu ljudi čije se svaka rec prati,sluša,i vrlo precizno meri.To već ima šanse da preraste u paranoju i dovede čoveka do ludila.Znamo jelte i jednog naseg političara, koji i dan-danas paranoise posle 10-12g.
Ako se setim koja su dva programcica u androidu,od strane googlea lično postavljeni, postavicu ih u ovoj temi.Inače jedan dev sa android forumsa je spomenuo i zamolio ostale da ih izbace iz svakog novog roma koji "skuvaju".





Sent from my ZTE roamer using Tapatalk 2
zajchik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2012, 13:35   #12
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Richard Stallman: Mobilni telefoni su Staljinov san

Citat:
Zemunelo kaže: Pregled poruke
Druga je stvar šte se meni j'be ako će da mi prisluškuju telefon ali ja im i nisam ni bitan
Aaaaneeee... mojne te čepri.Znači, svi zemunci su bitni!
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
Zemunelo (27.12.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13
Svi moji mobilni telefoni nikola87 Aparati i oprema 225 30.6.2019 10:39
Richard Stallman na bilbordima u NS-u blast beat Slobodni softver 13 17.8.2010 9:37
Novi Sony Ericsson mobilni telefoni... nikola1ns Aparati i oprema 17 6.3.2009 12:34
Lažni mobilni telefoni Haker95 Aparati i oprema 1 14.6.2008 9:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com