Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Web dizajn

Web dizajn Saveti u vezi dizajna sajtova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.12.2008, 0:42   #1
de facto
Član
 
Član od: 22.8.2008.
Lokacija: tuzla(BIH)
Poruke: 84
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku de facto
Angry HTML kod i programi za izradu web stranica

Da li je moguce da neko od 15 16 godina zaradjuje na izradi web stranica iako ne poznaje html kod,taj isti kaze da stranice pravi u dreamweaveru i da mu ne treba html,mene nervira cinjenica da sam ja dan noc buljio u monitor dok nisam naucio html kod,stranice pravim u notepadu kucanjem koda ali od toga nemam ama bas nikakve koristi.Kakvi su programi dreamweaver ili frontpage ja sam mislio da je i za njihovo koristenje potrebno poznavanje html koda.Sta vi mislite o tome,dal sam ja sad ovo uzalud ucio,da li sam to mogao praviti na mnogo laksi nacin.Nadam se da me razumijete i da cete napisati svoje iskreno misljenje.Pozdrav
de facto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2008, 1:05   #2
PDarko
Veteran
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: /dev/random
Poruke: 1.011
Zahvalnice: 163
Zahvaljeno 182 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Html kod i programi za izradu web stranica

А, да ли је могуће возити аутомобил ако не знате да мењате брзине?

Ја такве људе видим као оне који вечито возе аутомобил у прву.
PDarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2008, 1:09   #3
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Html kod i programi za izradu web stranica

Znam ja par ljudi koji smatraju da im ne treba html, xml, css, i tako to, već da dreamweaver rešava sve probleme. Zapravo, oni uvek imaju neke probleme koje treba rešavati, jer ne znaju ni html...

Slobodno nabavi Bluefish, ne pati se baš sa notepadom... Možeš i dream, označava kod u boji, pa bude preglednije... Što se tiče neke automatizacije, sve je to OK, ako ti znaš šta on radi, i kako da to uradiš i sam...

A takvi kao taj tvoj mogu jednom nekom da prodaju sajt, eventualno dva puta... kasnije ih proguta konkurencija...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2008, 1:10   #4
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Html kod i programi za izradu web stranica

Pazi sve je moguce u danasnje vreme tu nebi trebalo nista da te cudi. Verovatno vreme kada si ti ucio html je davno bilo, a u medjuvremenu su se pojavili novi web trendovi nalik na WYSIWYG editore, CMS sisteme i druge stvarcice koje u danasnje vreme olaksavaju "web masterima" da prave web prezentacije. Ukoliko si redovan citalac SK-a u poslednjim brojevima su solidno obradili te tematike pa mozes da se dopunis.

Poznavanje html-a su neka osnova kod izrada web stranica, sto ne znaci da ne moze bez njega da se napravi web strana. Samo je pitanje koliko ce to biti funkcionalno i kako ce biti odradjeno. Danas bukvalno svi umeju napraviti web prezentaciju, ali u moru opet kazem "web mastera" uvek ce se videti razlike i kvaliteti. Ne potcenjujem ja niciji rad, samo iznosim objektivno misljenje na ovu temu.
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2008, 1:10   #5
GoranKostic
Član
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 185
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 24 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Html kod i programi za izradu web stranica

Cisto sumnjam da moze da se napravi kvalitetan i dobro SEO optimizovan web sajt bez trunke poznavanja HTML koda. Licno mislim da nisi uzalud ucio html, i verovatno puno toga uz html si ucio, pretpostavljam, ali... mozda taj ko se hvalio da na taj nacin zaradjuje i uspeva da zaradi neki dinar, ako nekog ubedi da mu napravi sajt.

Imao sam prilike da upoznam isto lika koji je napravio par sajta i hvalio se kako je veliki web dizajner, profesionalac, a kada sam mu pomenuo nesto banalno tipa css nije znao o cemu pricam. Covek je jednostano koristio gotove sablone, templejte skinute sa neta i menjao tekst i po koju sliku.

Prevaranti uvek mogu da nadju nekog u da mu "utrape" web sajt koji naprave preko noci, ali ne verujem da mogu vecno tako i da mogu neznam koje pare da uzmu od toga.

Doduse, cisto sumanjam da taj neko koga pominjes, jer je previse mlad, uspeva da navuce ljude i da im utrapi sajt napravljen bez imalo poznavanja koda, i da na taj nacin zaradjuje neznam koje pare.

Moje misljenje, sve to sto si ucio nisi uzalud ucio, jer cak i da taj neko pravi web sajtove bez poznavanja koda, ti ces isto to sasvim sigurno uraditi bolje, pa makar i na oko izgledali identicno, nije sve kod izrade sajta izgled sajta, nesto je i ispod haube (ispravan kod, seo optimizacija...). A takodje, poznavanjem html koda, moci ces lakse da se okrenes izradi web sajtova sa bazama, php itd. itd. Nisi ogranicen cisto na neku statiku. Dakle, ne hvataj komplekse tom pricom koju si cuo od tog nekog koga pominjes, sto vise znanja, to bolje, nece smetati, a manjak znanja ce sigurno smetati i ce ograniciti mogucnosti izrade sajta, ili bilo cega drugog.

Uzred, za pomenute programe nije neophodno poznavanje html koda, sve moze da se napravi i wysiwyg (what you see is what you get) editorom, ali nije to to, kao sto sam pomenuo, falice stvari ispod haube.
GoranKostic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2008, 1:58   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Html kod i programi za izradu web stranica

Citat:
PDarko kaže: Pregled poruke
Ја такве људе видим као оне који вечито возе аутомобил у прву.
Ja bi pre rekao kao neko ko je naučio da koči motkom za veš kroz prozor automobila

Elem... To cut the long story short... Dreamweaver je dobar alat koji treba znati za šta se koristi... Kao WYSIWYG editor odnosno alatka za pravljenje i vizuelizaciju layouta je jednostavno nezamenjljiv ali kao alatka za automatizaciju pisanja koda je neupotrebljiv jer je rezultujući kod previše bloat-ovan (mnogo nepotrebnih ponavljajućih delova).

To cut the shortened story even shorter... Odmah na početku morate da se odlučite kojim putem ćete ići... Putem povremenog "sklepavanja" sajta bez poznavanja "onoga ispod haube" čisto da se "učipite" za neke sitne pare kod lokalnog "industrijalca" pri čemu postoji i šansa da se pretvorite nakratko u čobana koji će da ošiša koju ovcu ili da odmah krenete dugim, mukotrpnim putem punim znoja i muke i naučite sve kako treba....

U čemu je razlika...? U prvom slučaja ostaćete uvek na nivou čobana (eventualno postanete najpoznatiji web "shepard" u celome selu) a u drugom slučaju možete da naučite kako se stiče ozbiljna (and I mean ozbiljna) lova znojenjem i gaženjem po mukotrpnim putem Bar ćete znati zašta dobijate žuljeve na nogama dok opanke ne zamenite spejs šatlom
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
PWR TiTaN (22.7.2016)
Stara 2.1.2009, 0:33   #7
Kaiser Soze
Član
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: 524570
Poruke: 496
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Kaiser Soze
Određen forumom Re: Html kod i programi za izradu web stranica

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
kao alatka za automatizaciju pisanja koda je neupotrebljiv jer je rezultujući kod previše bloat-ovan (mnogo nepotrebnih ponavljajućih delova).
Alatka za automatizaciju pisanja koda? Qe? U Dw-u postoje 2 načina rada Designer i Developer, nisam video da ima automatizacija pisanja koda.

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
To cut the shortened story even shorter... Odmah na početku morate da se odlučite kojim putem ćete ići... Putem povremenog "sklepavanja" sajta bez poznavanja "onoga ispod haube" čisto da se "učipite" za neke sitne pare kod lokalnog "industrijalca" pri čemu postoji i šansa da se pretvorite nakratko u čobana koji će da ošiša koju ovcu ili da odmah krenete dugim, mukotrpnim putem punim znoja i muke i naučite sve kako treba....
Netačno. Treba da se odlučite da li ćete to da radite da zaradite novac u Srbiji ili inostranstvu. Za Srbiju je potrebno da imate žvaku. Za strendžere je potrebno poštovanje standarda.

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
U čemu je razlika...? U prvom slučaja ostaćete uvek na nivou čobana (eventualno postanete najpoznatiji web "shepard" u celome selu) a u drugom slučaju možete da naučite kako se stiče ozbiljna (and I mean ozbiljna) lova znojenjem i gaženjem po mukotrpnim putem Bar ćete znati zašta dobijate žuljeve na nogama dok opanke ne zamenite spejs šatlom
Opet netačno. U prvom slučaju možete da napravite sebi malu firmicu u kojoj ćete zaposliti par srednjoškolaca da rade za vas kako znaju i umeju.
U drugom slučaju postanete totalni freak koji radi outsourceing za koga stigne i ne dignete glavu od posla. Jer pošto toliko kvalitetno radite da je potrebno određeno vreme da uradite nešto, dok će vaš counterpart uraditi posao 2 puta brže, ali aljkavije. I posle par godina ćete završiti na grudnom od 3 vezana infarkta.
Kaiser Soze je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2009, 21:52   #8
nepoverljiv
Član
 
Član od: 13.4.2008.
Poruke: 157
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Ja sam tek sad video ovu temu, mozda ste i zavrsili sa pricom nemam pojma. Samo sam hteo da kazem da sam ja prvo naucio da radim u dreamweaver-u misleci da ce on da mi resi sve probleme. Jeste laksi za rad nego da pises kod u nekom text editoru ali zna da napravi mnogo glupe greske, tipa u dreamweaver-u ti izgleda extra stranica ali kad je pogledas u browser-u slike ti nisu poravnate kako treba. E zbog tako necega ti treba poznavanje koda, jer ces lakse da ispravis problem. Ja sam sad zavrsio HTML i prelazim na CSS a zatim PHP/SQL i Javascript. Znam dreamweaver, Photoshop i CorelDraw za dizajn, jos samo da naucim , pored pomenutih programa koje sam vec pomenuo da planiram naucim , i Flash pa ce valjda nesto da vredi to znanje
nepoverljiv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2009, 14:07   #9
Marko Radonjic
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.5.2008.
Lokacija: steam id: marcus
Poruke: 3.164
Zahvalnice: 963
Zahvaljeno 767 puta na 462 poruka
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Da li neko može da prosledi link prodavca gde se može naručiti legalan softver (Adobe Dreamweaver) u Beogradu.
Marko Radonjic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2010, 3:30   #10
dusandevic
Član
 
Član od: 23.8.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 105
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dusandevic Slanje poruke preko Skypea korisniku dusandevic
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Najgore od svega što u DW i FP mogu da se naprave čak i osnovne web-aplikacije koje se zasnivaju 90% na kliktanju! Kod koji pravi DW pri tome je jako neuredan i nepregledan, ali kada se sve ukomponuje da radi, koga interesuje kod! Naravno da su zahtevi kod nas često na nekim osnovnim nivoima, pa optimizacija koda nije neophodna.

Poštujem sve prednosti poznavanja HTML koda (i ja ga dosta dobro poznajem), ali ipak koristim Dreamweaver jer štedi dosta vremena i živaca. Ne shvatam poentu da neko pravi npr. složenu tabelu, spajanje ćelija i sl. u Notepad-u ubijajući se od <td>, <tr>, <th>, kad može brzo da je "nacrta" u Dreamweaveru. Naravno, kada nešto ne radi kako treba, prebaciš se u kod i vidiš u čemu je problem.

Negde sam već pisao da ljudi, bar u mojoj okolini, nemaju pojma šta je kvalitet na tržištu grafičkog i web dizajna, i zato im često momci sa žvakom prodaju maglu.
dusandevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dusandevic na korisnoj poruci:
Reloader (21.5.2014)
Stara 13.2.2010, 14:12   #11
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Html kod i programi za izradu web stranica

Citat:
Kaiser Soze kaže: Pregled poruke
Za Srbiju je potrebno da imate žvaku. Za strendžere je potrebno poštovanje standarda.
Najluđe je to što ako uradiš verifikaciju bezmalo bilo kog velikog sajta napolju, praktično ni jedan nije urađen po standardu. Ali kad radiš outsorcing, ako ti neki od programa za verifikaciju prijavljuje makar jednu jedinu grešku - oni neće da plate. Kad kaže XHTML 1.0 Strict, onda to ima da bude XHTML 1.0 Strict pa ti dubi na glavi.

Meni je neki lik na RaC tražio da mu uradim isti sajt kao NYT, za 24h, za 60$, layout bez tabela. Kad nisam pao sa stolice. Najluđe je to što NYT sajt koristi tabele za layout. Jedino luđe je to što je našao nekog lika iz Južne Amerike koji je pristao da mu uradi NYT like sajt za 24 sata i za 60$. To su, mnijem, oni što završavaju svoju RaC karijeru sa 0$ i sa najnižom ocenom zbog neurađenog posla.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2010, 18:02   #12
Stefan1090_
Član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 115
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Zdravo, vec neko breme igram igricu erepublik i skoro sam resio da otvorim novine u njoj. Novine se pisu u BBCkodu i prigvata po nesto od HTML-a.

E sad ja bi hteo novine malo bolje da uredim i da uradim ono kad kliknes na nesto ono da te baci na neki drugi deo stranice. evo od prilike ovako:

http://www.erepublik.com/en/article/.../1/20#engleski

ako bi ste kliknuli na

Uputstvo za igrače koji koriste igru sa engleskim interfejsom
ili
Uputstvo za igrače koji koriste igru sa srpskim interfejsom

onad bi ono skocilo na odredjeni deo stranice. E sad posto ovo prihvata nesto od HTML-a ja sam googlao i nasao nesto u vezi sa tim, cak sam nesto i u BBC-u nasao, ali niesta nije htelo da funkcionise. Da l' ja tu nesto gresim ili je nesto drugo u pitanju ne znam pa ako zna neko molio bih ga da mi pomogne u vezi ovoga.
Stefan1090_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2010, 19:22   #13
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Program za izradu HTML stranica - Nvu.
Besplatan je
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku miša topola na korisnoj poruci:
toxic (24.3.2012)
Stara 9.6.2010, 21:09   #14
Stefan1090_
Član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 115
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Meni treba skripta i objasnjenje kako da to uradim
Stefan1090_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2010, 21:20   #15
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Ma šta će ti skripta? U Nvu programu kucaš tekst menjaš fontove, boju i veličinu, ubacuješ linkove u tekst, slike, userbarove i sve šta ti treba. Onda klikneš na Source i sve ti to izađe u HTML jeziku. To sve prekopiraš na eRepublik.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2010, 16:52   #16
Dejan Terek
Član
 
Član od: 12.6.2010.
Lokacija: Kikinda
Poruke: 36
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Dejan Terek
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Najbolji program za izradu web prezentacija je po meni DreamVeawer.. To kazem iz iskustva, jer radim i radiio sam mnogo stranica na njemu... Sada i zaradjujem pomocu tog programa...
Dejan Terek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2010, 17:30   #17
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Za ovo mu ne treba DW Može da koristi mnogo jednostavniji program i dobiće isto kao što bi radio u DW-u.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 21:07   #18
Sk8eR D
Novi član
 
Član od: 13.5.2010.
Poruke: 1
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Daj ljudi...nemojteme zezati...stranica bez pozanavanja ni trunke html-a.....to je neka sala.......html,css,javascript, jquery, ajax,php,....bez njih nema DOHODA NA STRANICI...i naravno google adsense
Sk8eR D je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 21:23   #19
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Čitaj predhodne postove, čovek traži samo HTML za novine na eRepublik browser igri. Za to mu ne treba nikakvo znanje tog jezika samo Nvu program
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2010, 16:02   #20
sunce86
Član
 
Član od: 14.4.2006.
Poruke: 103
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: HTML kod i programi za izradu web stranica

Ako mislis da se provuces u web developingu bez trunke znanja html-a, bolje batali posao. Da bi uradio bilo sta koliko toliko kvalitetno treba:

1. Da poznajes html kod (namerno kazem poznajes jer mozes masivni posao da odradis u DW-u a kad vidis da imas neku gresku onda kopas po kodu). Uglavnom trebalo bi da stignes na nivo da kad pogledas Source file stranice da mozes da stvoris neku sliku kostura te stranice, da vidis sta je u cemu, sta je div, sta je tabela, koji kod definise sliku, koji kod definise link i jos milion stvari).

2. Css ima ogromne mogucnosti, treba da ga "rasturas" tj da sve sto moze da se napravi u CSS-U da znas kako to da uradis.

3. Osnovno baratanje PHOTOSHOPOM (layeri, secenje, neke osnovne operacije), jer nista neces dobiti zdravo za gotovo (uvek ces morati paliti Photoshop da doradis, ili u majmanju ruku re-size-ujes.

4. Osnovno poznavanje JavaScripta, Php-a, Mysql-a i naravno SEO optimizacije.

5. Sto vise prakticnih radova. Ako ne znas kako da vezbas, idi na net, nadji neku stranicu koja ti je zanimljiva i kloniraj je, ako ne znas kako se nesto radi, imas google, skontaj, nema druge.

sunce86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku sunce86 na korisnoj poruci:
zvucnjak (26.12.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Programi za razvoj web prezentacija Bole-M Web razvoj 69 12.3.2012 23:24
Izmena stranica na sajtu krypton_151 Web dizajn 6 30.1.2008 21:13
Probajte radi li vam vasi anti-virusni programi B@NE Zaštita 68 24.9.2007 11:23
[HTML] HTML tutorijali na srpskom MilanSM Klijentske aplikacije 12 11.8.2007 17:54


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com