Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Stare igre

Stare igre Spectrum, Commodore 64, Amiga, PC DOS, M.A.M.E...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.10.2017, 17:53   #1
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Talking C64 igre sa Halloween tematikom

U ovom delu svetu baš i ne delimo fascinaciju koju američka popularna svest pokazuje prema Noći veštica (Halloween, All Saints' Eve) ali svetska dominacija američke kulture se postarala za to da smo dobro upoznati s njom. Istorijski i antropološki koreni ovog praznika su duboku i zanimljivi, ali za većinu zapadnjaka u današnje vreme on je prosto fenomen popularne kulture i potrošačkog društva. Kostimi, slatkiši, maske od bundeva i… (jeftin) horor. Inspirisan YouTube prilozima koji preporučuju sadržaje za konzumaciju oko 31. oktobra (te romani, te strašne priče, filmovi, muzika, video igre…), rešio sam da napravim jedan Commodore/retro pregled, igara koje sam igram ili sam igrao a koje dobro odražavaju atmosferu poznog oktobra. Osnovna inspiracija mi je došla gledanjem ovog priloga: Best Retro Games for Halloween

Naglašavam da meni lično „ozbiljan“ horor i Noć veštica nekako ne idu zajedno. Halloween atmosfera je bliža jeftinom, slasher hororu ili čak pseudo-hororu, parodiji strave i užasa. Samo jedna od igara na ovoj listi bi se mogla smatrati horor igrom a i to je diskutabilno, pošto je u pitanju 8-bitni program. Na 8-bitnim računarima samo su (tekstualne) avanture bile u stanju da prenesu pravi osećaj strave i užasa. No, da ne dužim… lista je poređana hronološki. Pozivam sve zainteresovane da daju svoje predloge, igara sa ovom tematikom za C64 i druge retro platforme.

Where’s My Bones (1984)

Ovu igru sam otkrio zahvaljujući našem C64 takmičenju. U ulozi ste duha (!) koji sakuplja svoje telesne ostatke (odatle i naslov). U ovoj igre SVE vas ubija – neprijatelji, zamke, čak i zidovi, pa je neophodno pažljivo izvoditi svaki potez. Oktobarska tematika i estetika su sveprisutni i obuhvataju i glavnog junaka i njegove neprijatelje. Vrlo teško i vrlo zarazno.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Wheres My Bones.jpg
Viđeno:	25 puta
Veličina:	51,2 KB
ID:	56401

Poslednja ispravka: Nergal (31.10.2017 u 18:02)
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
C=obe (31.10.2017), CTOJAH (1.11.2017), DeCoy (31.10.2017), pedjosav (1.11.2017)
Stara 31.10.2017, 17:55   #2
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: C64 igre sa Halloween tematikom

Cauldron (1985)

Svojevremeno veliki hit za C64 i druge 8-bitne mašine. Potpuno u duhu Noći veštica: vi upravljate vešticom a glavni protivnik je demon po imenu Bundeva (Pumpkin). Grafika je odlična kao i animacija, a igru prati prava, jezovita muzika. Mehanika igranja varira između nadzemnih i podzemnih lokacija, tako da praktično imate dve igre u jednoj. Skupljate sastojke koji će ići u kazan iz naslova, kako biste skuvali čini koje pobeđuju protivnika. Brutalno teška, ali ovo je sredina osamdesetih – to se i očekuje.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Cauldron.jpg
Viđeno:	22 puta
Veličina:	44,2 KB
ID:	56403

Cauldron II: The Pumpkin Strikes Back (1986)

Uspeh prvog Cauldron-a doveo je do nastavka, već sledeće godine. Veštica koju ste vodili u prvom delu se iskvarila pod uticajem loše magije i postala tiranin. Upravljate slugom Bundeve iz prvog dela i treba da se probijete naviše, kroz ogroman veštičji zamak. Ah, da, pa i vi ste bundeva, samo mala. Mehanika igranja je dosta drugačija u odnosu na prvi deo ali atmosfera i tehnički aspekt je i dalje kako treba. I ovo je igra u kojoj nisam mogao da odmaknem od početka bez besmrtnosti.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Cauldron 2.jpg
Viđeno:	21 puta
Veličina:	35,8 KB
ID:	56404

Ghost ‘n’ Goblins (1986)

Treba li ovu igru uopšte predstavljati? Odlična grafika, vrhunska igrivost, klasična muzika. Duhovi, demoni, zombiji i svi drugi akrepi… groblja, uklete šume, gradovi duhova i sam pakao… dakle sve što je potrebno za dobru oktobarsku zabavu. Iako je dužina znatno manja u odnosu na izvorni automat, u pitanju je jedna od najboljih konverzija za C64. A danas možete igrati klasičnu verziju a možete probati i nedavni remake koji sadrži sve aspekte i nivoe koji su postojali na automatu.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Ghost n Goblins.jpg
Viđeno:	14 puta
Veličina:	74,6 KB
ID:	56402
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
CTOJAH (1.11.2017)
Stara 31.10.2017, 17:57   #3
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: C64 igre sa Halloween tematikom

Vampire (1987)

Konverzija uspešne arkadne avanture sa Spectruma. Imate zadatak da istražite zamak vampira (Drakule?) i da nađete načina da ga uništite. Sve je prepuno smetala i zamki a zamak je ogroman i otvoren za istraživanje. Ovo je jedna od igara nad kojima sam proveo puno vremena i koje nisam uspeo da završim. Takođe jedna od retkih 8-bitnih igara kojoj bi baš koristilo snimanje pozicije.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Vampire.jpg
Viđeno:	14 puta
Veličina:	46,5 KB
ID:	56405

Frightmare (1988)

Ovo je jedini naslov u listi za koji će neko možda reći da je mediokritet. Ipak, nisam mogao da izdržim a da ga ne unesem. Upravljate čovekom zarobljenim u vlastitim košmarnim snovima a cilj vam je da ga probudite. Igra je brza platformska akcija, krećete se kroz lavirint statičnih ekrana gde svaki predstavlja problem (i košmar) za sebe. Verzija za C64 je izdata nekompletna (nedostaje poslednjih par ekrana) i ne može da se završi.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Frightmare.jpg
Viđeno:	18 puta
Veličina:	59,1 KB
ID:	56406

Night Breed (1990)

Noćni soj je baziran na istoimenom filmu koji je adaptacija romana Kabal, Klajva Barkera. Roman je bio hvaljen, film vrlo kritikovan (Barker ga je sam režirao i pisao scenario) a igra spada među bolje arkadne avanture na C64. Izvođenje podseća najviše na Amigine Shadow of the Beast igre. Grafika, animacija i zvučni efekti su izvanredni. U ono vreme sam imao „ripovanu“ kasetnu verziju (integralna igra je bila iseckana na niz pseudo-nivoa), što znači da nisam mogao da je završim, ali to mi je pošlo za rukom pre nekoliko godina.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Night Breed.jpg
Viđeno:	15 puta
Veličina:	84,2 KB
ID:	56407
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
CTOJAH (1.11.2017)
Stara 31.10.2017, 17:59   #4
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: C64 igre sa Halloween tematikom

Prince Clumsy (1990)

Ova igra (izašla je i kao Sword and the Rose) predstavlja lep omaž Ghost ’n’ Goblins-u i njegovim nastavcima. U odnosu na svoj uzor je nešto lakša i malo više istraživačka, ali i dalje vrlo zabavna. Duhovi, zombiji, čudovišta, groblja i tamnice se podrazumevaju.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Prince Clumsy.jpg
Viđeno:	22 puta
Veličina:	48,8 KB
ID:	56408

Sleepwalker (1991)

Ovo nije Ocean-ov Sleepwalker iz 1992. već sasvim drugačija ali podjednako dobra igra koja je izašla godinu dana ranije. Nije ni horor, a ni horor parodija sam po sebi, ali se dešava noću, u starom, trošnom zdanju i ima odgovarajuću muziku. Vaš stari ujak mesečari i u opasnosti je da se povredi tumarajući po ogromnom dvorcu. Zadatak igrača je da ga spase od stresa tako što će uklanjati razne zamke i opasnosti (i sam trpeti od njih). Zabavno do bola (bukvalno).

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Sleepwalker.jpg
Viđeno:	14 puta
Veličina:	57,4 KB
ID:	56409

Guns 'n' Ghosts (2013)

Pravi dragulj neuretro scene! Mada je igra delimično našla inspiraciju u Ghost ’n’ Goblins (a i u braći Vinčester iz serije Supernatural), sama mehanika igranja je drugačija. Nivoi su serija statičnih ekrana na kojima vas zapljuskuju horde neprijatelja. Kakvih neprijatelja? Zombija, utvara, šišmiša i drugih nakaza, naravno. Tehnički odlično izvedena a neodoljivo zarazna igra. Ako ćete probati samo jednu igru iz ove liste, predlažem Guns ’n’ Ghosts.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Guns n Ghosts.jpg
Viđeno:	16 puta
Veličina:	51,4 KB
ID:	56410
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
CTOJAH (1.11.2017), Elvir (31.10.2017), Oggy (1.11.2017), pedjosav (1.11.2017)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li su stare igre bile zabavnije? Sasa92 Stare igre 671 11.10.2023 0:34
Koji je EMULATOR potreban za igre sa Sega Mega Drive 2 konzole? Porsche Stare igre 17 14.5.2010 16:05
Nove igre za Wii sa Nintendo konferencije renegade_of_funk Konzole 7 9.10.2008 21:09
Igre sa ocenom 99 CoAtheonlyone Tekstovi u SK 61 4.9.2008 13:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com