Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.8.2010, 22:39   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Creative Sound Blaster Audigy LS/SE/X-fi Xtreme Audio

Pre svega, malo pojašnjenje: Audigy SE i LS su isti modeli, samo je LS visokog a SE niskog profila. X-fi Xtreme Audio je hardverski ista zvučna karta sa novim driverima i softwerom (koji se mogu instalirati i na prethodna 2 modela i onda se dobije apsolutno isto zvučno iskustvo). Iako su u pitanju iste karte, cena Audigy LS i SE modela je ~2700 din a X-fi modela je ~4300 din.
Ja posedujem Audigy LS model sa instaliranim drajverima za X-fi model, što mi omogućuje da opišem i dodatke tog softwera.

Pošto su linkovi dati, neću zamarati sa specifikacijama i sličnim, već odmah prelazim na ono što je najbitnije a to je zvuk. Zvuk je poređen sa integrisanom Realtek zvučnom kartom koja se nalazi na matičnoj ploči iz profila. Poređenje sam radio na dva modela slušalica - Senheiser CX300-II i Sony Ericsson HPM-77, kao i na dva modela 2.1 zvučnika - Altec Lansing ATP3 i nekim NEO zvučnicima čijem nazivu ne mogu da uđem u trag, ali znam da su bili plaćeni nešto preko 2000 din.

Krenuo sam od jeftinih Neo zvučnika, razlika između integrisane i Creative zvučne karte praktično ne postoji sem u tome da Creative ima jači izlaz pa samim tim daje i jači zvuk. Sledeće što sam probao je da na Creative zvučnoj karti aktiviram X-fi Crystalizer softwer, koji sam podesio na 50%. Zvuk je odmah drastično dobio na čistini i dinamici.

Na red su zatim došli Altec ATP3. Prelaskom sa jedne na drugu zvučnu kartu lako se čuje da Creative ima bolje kontrolisan bas, koji na integrisanoj bukvalno bruji. Takođe se dobijaju mekši i prirodniji glasovi, i nešto istaknutiji sitni detalji u zvuku. Opet, uključujem X-fi Crystalizer i dobija se dodatna dinamika, čvrstina u basu, kao i energičniji visoki tonovi. Bilo mi je zanimljivo da primetim da se sama promena karti (bez Crystalizera) dosta lakše primeti na Altecima nego na Neo zvučnicima.

Za kraj su na red došle slušalice i njih ću spojiti u jedan utisak jer je razlika bila jednaka na oba modela. Prvo što ću reći je - neverovatno! Na slušalicama je razlika ogromna! Preslušavam što originalne diskove, što FLAC i MP3 320kbps fajlove, a za sve važi jedno - razlika je ogromna. Norah Jones i Susan Wong se, bez preterivanja, 300% prijatnije i detaljnije čuju sa Creativa. Glas im je daleko puniji, prirodniji i detaljniji, a isto važi i za klavir koji na integrisanoj zvuči kao iz jedne velike bačve naspram zvuka sa Creative karte. Zatim sam prešao na neke življe stvari sa više basa: Santana, Black Eyed Pease... i prosto je smešno koliko je zvuk sa integrisane nedefinisan, pa čak mogu reći i izobličen naspram mnogo prirodnijeg, čvršćeg i detaljnijeg zvuka koji daje Creative. Na kraju opet ukjlučujem X-fi Crystalizer koji na slušalicama potpuno izobličava i unazađuje zvuk u svakom pogledu. Bas postaje boomy, glasovi gube toplinu i prirodnost a visoki su neprijatni i škripavi.

Sve isto važi i kada je gameing u pitanju. U tu svrhu je zanimljiv dodatak X-fi CMSS-3D koji delimično uspešno stvara osećaj 3D prostiranja zvuka.

Iz ovog poređenja mogu reći da me je jedna od najjeftinijih zvučnih karti i više nego prijatno iznenadila. Za jeftine zvučnike je karta bila neprimetna, ali je Crytalizer vrlo dobro odradio posao. Ipak, ne opravdavam ulaganje kada su u pitanju ovako jeftini zvučnici. Na Altecima se lepo čuje razlika i u startu, a pogotovo sa Crystalizerom kada integrisana više nema šta da traži u trci. Mislim da je greota imati zvučnike skuplje od 50e a ne počastiti ih makar jeftinom zvučnom kartom. Slušalice nisu volele Crystalizer ali su toliko superiorno zvučale na Creative karti, a toliko loše na integrisanoj da je savet: I ne pomišljajte na bolje slušalice bez diskretne zvučne karte, bacićete novac.

Što se ulaza tiče, primetio sam prilikom korišćenja mikrofona (od 300 din) da Creative ima opciju +20dB Gain, koju sam testirao i koja zaista dosta pojačava osetljivost mikrofona bez nekog čujnog clipinga. Kvalitet samih ulaza nisam imao načina da testiram.

Sa obzirom da se ova zvučna karta može naći u oglasima za ~1000din, koliko sam je i platio, ima moju stopostotnu preporuku.

Poslednja ispravka: Aibo (14.8.2010 u 22:54)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Picard (15.8.2010)
Stara 15.8.2010, 8:43   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Creative Sound Blaster Audigy LS/SE/X-fi Xtreme Audio

Hehe, a zamisli tek razliku na nekom budzet hi-fi pojacalu i zvucnicima.
Ja sam ranije imao Live 5.1 i povratak na integrisani Realtek AC97 sam itekako primetio na zvucnicima Blueberry SW-X22 (~30e).
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2010, 15:24   #3
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Creative Sound Blaster Audigy LS/SE/X-fi Xtreme Audio

I ja sam osetio popriličnu razliku u odnosu na standardne drajvere, koji su povrh svega bagovali. Šteta što nisam probao na slušalicama (imam isto Sennheiser CX300-II), tu bih verovatno osetio veću razliku nego na Logitech X-230 zvučnicima. Uostalom, da ne bih ponavljao, ovde je tema u kojoj sam pisao neke utiske. U njoj su i linkovi za download modovanih drajvera.

U svakom slučaju - za one koji vole isplative i male investicije, ova zvučna karta je prava stvar. Za mene je kupovina Audigy SE 7.1 karte najbolje potrošenih ~20€ (kada govorim o IT-u, naravno ).
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2010, 11:32   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Creative Sound Blaster Audigy LS/SE/X-fi Xtreme Audio

Bottom line, ovi klošari iz Creativea i dalje prodaju isti čip u nekoliko generacija Gori su od Nvidije i pedeset varijanti G92 kartica...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2010, 22:53   #5
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Creative Sound Blaster Audigy LS/SE/X-fi Xtreme Audio

^
Sto bi ga i menjali ako dobro funkcionise? Kvalitet zvucne ne zavisi bas toliko od njenog DSP-a... ASUS cuda cini sa VIA envy-jem (AV100/AVS200), a realno taj cip ne moze ni da prismrdi Audigy 10k i novijim DSP-ovima. Profesionalci kojima zaista i koristi mocan DSP svakako nece ni gledati ove low-end kartice.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2011, 4:01   #6
Morandi
Starosedelac
 
Član od: 10.3.2008.
Lokacija: KaluCITY
Poruke: 2.362
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 345 puta na 249 poruka
Određen forumom Re: Creative Sound Blaster Audigy LS/SE/X-fi Xtreme Audio

Dakle moze se nabaviti za 2700din i koristiti drajver za xi-fi extreme audio i prakticno dobiti isti zvuk i ustedeti 2k dinara? Vredi li ovo investicije u microlab FC330?
Morandi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2011, 11:43   #7
MacGruber
Starosedelac
 
Član od: 16.9.2010.
Lokacija: Ispred dragstora
Poruke: 1.697
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 415 puta na 327 poruka
Određen forumom Re: Creative Sound Blaster Audigy LS/SE/X-fi Xtreme Audio

Po meni je Xonar DG mnogo bolja kupovina od bilo kojih creative kartica nize klase.
MacGruber je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku MacGruber na korisnoj poruci:
Morandi (6.1.2011)
Stara 6.1.2011, 12:58   #8
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Creative Sound Blaster Audigy LS/SE/X-fi Xtreme Audio

Citat:
Morandi kaže: Pregled poruke
Dakle moze se nabaviti za 2700din i koristiti drajver za xi-fi extreme audio i prakticno dobiti isti zvuk i ustedeti 2k dinara? Vredi li ovo investicije u microlab FC330?
Ja bih takođe pre kupio Asus Xonar DG pre, ako bih već kupovao novu. Ovi Audigy su odlični zato što lako mogu da se nađu za oko 1000-1200din. polovni. Ja sam npr. svoj LS prodao za 1000din ravno. Mislim da bi vredelo investicije.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Morandi (6.1.2011)
Stara 6.1.2011, 13:32   #9
Morandi
Starosedelac
 
Član od: 10.3.2008.
Lokacija: KaluCITY
Poruke: 2.362
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 345 puta na 249 poruka
Određen forumom Re: Creative Sound Blaster Audigy LS/SE/X-fi Xtreme Audio

Da li mislite na ovu:
http://www.itsvet.com/proizvod/asus-...undcard/20/114
Ili na ovu koja je 2x skuplja:
http://www.itsvet.com/proizvod/asus-...oundcard/20/90
Mozda je onda ipak bolje dati 110e na 2.1 sistem umesto dati 50e za zvucnu + 50 na 2.1 sistem

Poslednja ispravka: Morandi (6.1.2011 u 16:18)
Morandi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2011, 11:51   #10
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Creative Sound Blaster Audigy LS/SE/X-fi Xtreme Audio

Na prvu, zato što je cenom praktično ista kao i Audigy SE a bolja je. A što bolji sistem kupiš to će ti zvučna više faliti, tako da bih ja ipak kupio jeftiniju zvučnu plus koliko ostane za zvučnike.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
creative audigy ls, creative audigy se, review, test, user, x-fi, zvučna karta, zvuk

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Creative SB Audigy Value/SE/LE/24bit --> Creative X-Fi Xtreme Audio Doomche Zvuk na računaru 83 19.11.2014 17:59
Creative Sound Blaster Live - mišljenje loki77 Zvuk na računaru 50 9.11.2013 13:42
Creative Sound Blaster Audigy LS (PCI) OWERKLOKER Zvuk na računaru 12 24.12.2009 0:01
Creative Labs Sound Blaster Audigy LS 5.1 Chemist Zvuk na računaru 4 24.8.2007 21:17
Sound Blaster Audigy maksbi Zvuk na računaru 27 4.8.2006 0:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com