Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.2.2013, 0:46   #1141
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

pa ima razlike, pdf ako se lepo odradi može i da se pretražuje, a slike ne mogu..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2013, 0:52   #1142
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa ima razlike, pdf ako se lepo odradi može i da se pretražuje, a slike ne mogu..
Aaaa.... Mislio si da odradimo OCR svega... Ufff...
Ne bih da plašim dobrovaljce ali bojim se da je previše posla...
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2013, 1:00   #1143
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa ima razlike, pdf ako se lepo odradi može i da se pretražuje, a slike ne mogu..
Heh,, da bi se uradio OCR ovih skenova, potrebno bi bilo da su stranice skenirane u najmanje 300dpi, sto kao prvo, nije slucaj.
Kao drugo, ja sam to pokusavao jos davno da uradim (negde pre 12-13 godina) i shvatio sam da je u pitanju sizifov posao. Pri tome stranica gubi originalni izgled.

Gledao sam casopise koji su skenirani u djvu formatu (specijalni format namenjen upravo arhiviranju dokumenata, danas se jedino koristi od strane Rusa) i tu me je odusevio sistem da fajl zadrzava pozadinski layer u vidu originalne slike ali se povrh toga dodaje jos jedan lejer sa OCR-ovanim tekstom.

Ja sam veceras spojio brojeve iz '97 (koji su mnogo-mnogo lepse skenirani od onih iz 80-ih i dobio sam odlicne PDF datoteke u proseku za 1MB duze od samih slika.

BTW... mislim da bi nam redakcija SK mogla izaci u susret sa relativno "novijim" brojevima koji su (vrlo verovatno) negde smesteni u PDF formatu na diskovima u redakciji.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2013, 20:27   #1144
carloss
Član
 
Član od: 23.2.2006.
Poruke: 229
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Meni nije jasno zasto redakcija SK-a ne postavi na netu njihove originalne pdf (OCR) verzije starih brojeva. Oni nemaju nikakvu stetu od toga, a verujem da bi usrecili mnoge. Budimo realni, ti stari brojevi nemaju nikakvu upotrebnu vrednost, vec je to vise emotivne prirode za one koji su citali i citaju i dalje taj casopis, i sigurno bi mnogi voleli da imaju u arhivi te stare brojeve. Neki hrvatski casopisi slicne tematike su to vec uradili, sto je vrlo pohvalno.
carloss je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2013, 22:28   #1145
CTOJAH
Starosedelac
 
Član od: 14.5.2008.
Lokacija: Titov Veles
Poruke: 1.614
Zahvalnice: 885
Zahvaljeno 555 puta na 417 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

@carloss
Ovo sto si sad kaz'o, strucno se naziva prejudiciranje.
CTOJAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2013, 23:56   #1146
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Pa sad mene nesto zanima Na sajtu SK mogu se pretrazivati brojevi od 1998 na ovamo ,tj prakticno 15 godina. A na pc.sux.org imaju i skenirani primerci do 1998, tako da ne vidim sta ce nam nove PDF arhive ?
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2013, 9:02   #1147
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Pa sad mene nesto zanima Na sajtu SK mogu se pretrazivati brojevi od 1998 na ovamo ,tj prakticno 15 godina. A na pc.sux.org imaju i skenirani primerci do 1998, tako da ne vidim sta ce nam nove PDF arhive ?
O ovome smo već pričali ranije...

SK je samo jedno od štampanih izdanja Politike i pretpostavljam da bi o postavljanju pdf-ova (ako postoje naravno) odlučivao neko od ljudi sa višljih pozicija ?

Inače meni se više sviđaju naši skenirani brojevi nego SK-ova pretraživa arhiva članaka
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2013, 13:15   #1148
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Citat:
carloss kaže: Pregled poruke
Meni nije jasno zasto redakcija SK-a ne postavi na netu njihove originalne pdf (OCR) verzije starih brojeva..
To nisu OCR verzije casopisa vec gotovi materijali za stampu. Ti fajlovi zbog povecanog kvaliteta grafike znaju da budu mnooogo velikih gabarita.
OCR dokument nastaje nakon skeniranja i zatim prepoznavanja teksta, sto se u ovom slucaju ne radi.

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Pa sad mene nesto zanima Na sajtu SK mogu se pretrazivati brojevi od 1998 na ovamo ,tj prakticno 15 godina. A na pc.sux.org imaju i skenirani primerci do 1998, tako da ne vidim sta ce nam nove PDF arhive ?
Mnogo je veca uzivancija kada se cita broj "od korica do korica"


Citat:
PopMilo kaže: Pregled poruke
Inače meni se više sviđaju naši skenirani brojevi nego SK-ova pretraživa arhiva članaka
Ekipi koja je odradila skeniranje moj najdublji moguci naklon! (mada znam da je PopMilo tu odradio veeliki posao ) Medjutim, kvalitet starijih brojeva je vrlo cesto izuzetno los. Znam, papir je tada bio jadnog kvaliteta, stamparije su imale zastarele masine ali ipak mislim da se to moglo bolje odraditi. Na mnogo mesta se vidi da parametri boje/osvetljenja/kontrasta uopste nisu odradjeni kako treba. Mimo toga, radjeno je u vrlo niskoj rezoluciji sto onemogucava da se naknadno dobiju bolji rezultati.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
Oggy (25.2.2013), PopMilo (25.2.2013)
Stara 25.2.2013, 13:27   #1149
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
...Na mnogo mesta se vidi da parametri boje/osvetljenja/kontrasta uopste nisu odradjeni kako treba. Mimo toga, radjeno je u vrlo niskoj rezoluciji sto onemogucava da se naknadno dobiju bolji rezultati.
Šta da ti kažem... Rađeno je od strane mnogo ljudi, na različitim skenerima, sa različitim podešavanjima i sa originalima koji su često bili blizu raspadanja...

Planirali smo da "kad sve završimo, skeniramo ponovo one brojeve koji su lošiji"...

Problem je što je ovako kakvo je, dovoljno dobro. Da budem iskren, ne verujem da će neko da se prihvati ponovnog skeniranja tih starijih brojeva (sem ako ih neko možda lepo zamoli ).

A pogotovo kad ima još toliko materijala koje hoćemo da odradimo (Računari, Galaksija, itd....).

ps. A što se tiče tih "ogromnih" digitalnih priprema za štampu... Pa mogli bi oni da se "odštampaju" u pdf ?
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2013, 16:43   #1150
carloss
Član
 
Član od: 23.2.2006.
Poruke: 229
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

igor7

Znam sta je ocr i kako se dobija, radio sam sa tim jako mnogo, i znam sta je gotov materijal za stampu, to ocr u zagradi sam stavio vise kao sleng, da se razume da mislim na tekst, a ne na skeniranu sliku, ali ajde vidim da je nekima trebalo da se bude precizan, tako da nije lose sto si objasnio zarad drugih.

Sto se tice materijala za stampu, to su pdf fajlovi od svega par megabajta, daleko manji od pdf-a koji je sa skeniranim slikama. Oni imaju sirove fajlove i optimizovane fajlove za stampu, znam o cemu pricam. Cela arhiva bi prakticno stala na jedan DVD.
carloss je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2013, 18:39   #1151
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Citat:
PopMilo kaže: Pregled poruke
...
Citat:
Šta da ti kažem... Rađeno je od strane mnogo ljudi, na različitim skenerima, sa različitim podešavanjima i sa originalima koji su često bili blizu raspadanja...
Ja sam skinuo skoro sve brojeve koje ste skenirali. Neke stranice su jedva citljive. Ali je i to bolje nego nista.

Citat:
Planirali smo da "kad sve završimo, skeniramo ponovo one brojeve koji su lošiji"...
Mislim da se ovo trebalo odraditi bar za one "istorijske" brojeve i period '84-'85. Te sam brojeve procitao minimalno 20x i opet ih citam sa zadovoljstvom. ))))

Citat:
A pogotovo kad ima još toliko materijala koje hoćemo da odradimo (Računari, Galaksija, itd....).
hm... zar racunari nisu odradjeni?


Citat:
ps. A što se tiče tih "ogromnih" digitalnih priprema za štampu... Pa mogli bi oni da se "odštampaju" u pdf ?
Oni jesu u PDF-u (ovo odgovorno tvrdim iako ih nikada nisam video ) ali su "teski" po nekoliko stotina MB. NAravno, to bi se dalo "srezati" a jos bi uz to imali i mogucnost pretrazivanja. PC Press je sve svoje stare brojeve objavio u PDF formatu jos davnih godina.

Citat:
carloss kaže: Pregled poruke
igor7
Citat:
Znam sta je ocr i kako se dobija, radio sam sa tim jako mnogo, i znam sta je gotov materijal za stampu, to ocr u zagradi sam stavio vise kao sleng, da se razume da mislim na tekst, a ne na skeniranu sliku, ali ajde vidim da je nekima trebalo da se bude precizan, tako da nije lose sto si objasnio zarad drugih.
Nisam od onih koji vole da drze predavanja i da se prave pametni po tim pitanjima. Upravo sam i dao svoj komentar da bi stvar bila jasnija drugim citaocima (medju kojima uvek ima onih nedovoljno upoznatih sa tematikom).

Citat:
Sto se tice materijala za stampu, to su pdf fajlovi od svega par megabajta, daleko manji od pdf-a koji je sa skeniranim slikama. Oni imaju sirove fajlove i optimizovane fajlove za stampu, znam o cemu pricam. Cela arhiva bi prakticno stala na jedan DVD.
Par MB nisu sigurno Medjutim, mogli bi jedan broj SK da smestimo u 50-ak MB (koliko izmedju ostalog zauzimaju i skenovi).
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2013, 12:27   #1152
dejan_osipaonica
Član
 
Član od: 6.11.2006.
Poruke: 256
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 121 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Miuslim da su pojedinci malo skrenuli s teme odnosno cilja. Prvenstveno je akcija bila da se jedan deo istorije domacih racunarskih casopisa sacuva od zaborava. Zatim je bilo potrebno da je skeninrani broj bude odgovarajuce "velicine" meni je upload bio 64k kada sam slao skenove. PopMilo i ostali su krenuli jos ranije ne znam kkave su im brzine bile. Neko je vec pomenuo mesto na serveru koje vec placamo poprilicno celih 0 dinara pa i na to treba obratiti paznju. Inace moji najstariji brojevi su preziveli tavan i podrum i tesko da moze neki poseban kvalitet da se izvuce. Sad moja ponuda ako neko hoce da da broj u idealnom stanju da pocupam spajalice i odradim sken u vecoj rezoluciji nema problema mogu da odradim 2-3 broja. Takodje bi onda trebalo obezbediti placen prostor na nekom serveru gde bi se to cuvalo ili da sajt SK obezbedi mesto za svoj magazin.
dejan_osipaonica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dejan_osipaonica na korisnoj poruci:
PopMilo (27.2.2013)
Stara 27.2.2013, 14:21   #1153
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Bar sada vise ne bi trebalo da bude problema sa hostingom posto postoje brojni servisi sa tom namenom. Recimo, otvaranjem para naloga na Gmail-u bi dobili dovoljno prostora za sve. Postoje hosting sajtovi koji daju jos vise prostora ali nisam siguran da se posle ne bi pojavila neka zackoljica tipa "ako ne uplatite novac, obrisacemo vam podatke".

U narednih par dana cu da postavim na neki server PDF verziju par casopisa. MEni licno takav format izgleda mnogo prihvatljivije od jpg-a.

A sto se tice skeniranja, misljenja sam da bi stvarno morali zarad istorije lepo otskenirati te najstarije i najredje brojeve. To se narocito odnosi na SK posto je tamo kvalitet najlosiji.

Ja sam pre nekoliko godina pokusao uraditi OCR prvih nekoliko brojeva "racunara" i mogu da kazem da je u pitanju nemoguca misija. Evo, tu mi stoje na polovinu preradjeni fajlovi u Fine Reader-u ali je to sve daleko od kvaliteta originala.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2013, 15:17   #1154
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Citat:
dejan_osipaonica kaže: Pregled poruke
... meni je upload bio 64k kada sam slao s...
Eh... Bilo je to davno...

Dial-up, brzina uploada je dostizala fantastičnih 20kbita

U prevodu, 2-3 Kbajta u sekundi, ~150Kb minut, ~8Mb sat... A jedan broj oko 20Mb...

Uglavnom smo radili upload noću jer je verovatnoća bila veća da neće pući veza pre nego se upload na ftp završi

Kad bolje razmislim... Torrenti nisu postojali! Adsl-a nije bilo u gradu, kablovskog interneta takođe.... Wifi provajderi su bili najnovija i najskuplja varijanta interneta

Ehh.... Dobra stara vremena
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku PopMilo na korisnoj poruci:
CTOJAH (27.2.2013), Oggy (27.2.2013)
Stara 28.2.2013, 11:28   #1155
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Citat:
PopMilo kaže: Pregled poruke

Ehh.... Dobra stara vremena
Nasao sam u onim skenovima neke moje piratske oglase iz predistorije
Samo kad se setim, ja balavi klinac, resio da zaradim lovu na piraterisanju.... i na kraju, nisam zaradio ni jedan jedini dinar posto su oba puta kada sam pokusavao nastupili tehnicki problemi sa kasetovonom i omeli me da zaradim svoj prvi milion$

Ali vremena su svarno bila mnogo dobra.... i racunari su nekako imali dusu. Covek je bio u svoga ljubimca. A sada... sednes za i7 sa 16GB memorije i ne osecas prakticno nista privlacno u tome.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
Oggy (28.2.2013), PopMilo (28.2.2013)
Stara 6.3.2013, 10:16   #1156
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

kad se odradi 'levels' u photoshop-u ili GIMP-u, tekst ce biti mnogo citljiviji, i lepse ce izgledati.
jedini problem sto se senke izgube na slikama i tekstura papira (kod visoke rezolucije).
ali to je mnogo bolje od jednostavnog povecavanja kontrasta.
za arhiviranje najbolje je cuvati neizmenjen sken.
da bi se dobio kvalitetan OCR, trebalo bi znati koji je font koristen i slicne detalje.
verovatno bi najbolje bilo prebaciti OCR u isti program za DTP.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2013, 20:22   #1157
DaLanik
Član
 
Član od: 2.4.2013.
Lokacija: Prag, CZ
Poruke: 88
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Wow, svaka cast ljudima koji su ovo skenirali! Bas sam se lepo vratio u proslost pregledajuci stare casopise....
DaLanik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DaLanik na korisnoj poruci:
igor7 (7.4.2013), PopMilo (2.4.2013)
Stara 2.4.2013, 20:45   #1158
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Citat:
DaLanik kaže: Pregled poruke
Wow, svaka cast ljudima koji su ovo skenirali! Bas sam se lepo vratio u proslost pregledajuci stare casopise....
Uživaj, zato smo ih i skenirali !

Iskoristiću ovo mesto da skrenem pažnju na tužan događaj koji se desio (ako ima neko da čita ovu temu a da ne zna za to)...

Ogroman razlog zašto je ova arhiva napravljena i zašto je tako vredna i posle 30 godina od vremena kad smo kao klinci počeli da čitamo o kompjuterima, programiranju i igrama je zasluga velikog čoveka koga više nema sa nama...

In Memoriam - Vojislav Mihailović:

http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...73&postcount=1

Ostao sam bez reči, jedino mogu da mu kažem ogromno hvala za sve što je za sve nas uradio...
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku PopMilo na korisnoj poruci:
CTOJAH (7.4.2013), Damir Meandzija (15.11.2017), igor7 (7.4.2013), mvasic (2.4.2013), Oggy (2.4.2013), Tom-Cat (3.4.2013)
Stara 3.4.2013, 7:05   #1159
Tom-Cat
Član
 
Član od: 30.6.2006.
Poruke: 434
Zahvalnice: 155
Zahvaljeno 365 puta na 176 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Isto i ja... hvala ti Voja za sve sto si uradio za nas! RIP
Tom-Cat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Tom-Cat na korisnoj poruci:
CTOJAH (7.4.2013), igor7 (7.4.2013), PopMilo (3.4.2013)
Stara 7.4.2013, 23:03   #1160
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera

Meni kao pripadniku stare racunarske garde se jako svideo post Andjele Tomic koji me je mislima nakratko vratio u te najlepse IT dane.

http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=197

Citat:
Bila sam osmi razred osnovne skole, dobila svog Commodore-a, i programirala na 6510 procesoru.

Racunari u to vreme su bili carolija, potpuno nesto iz buducnosti. Samo cudo da vidite neka slova ne televizoru, i da sami generesite video signal, bilo je vise nego neverovatno.
Upravo tako... carolija je bila ispisati nesto na TV na kojem smo do tada bili samo pasivni posmatraci TV programa. Prvi put ugledati ono (c) 1982 Sinclair Research Ltd ili plavi ekran C64 sa V2.0 BASIC-om... neponovljivo.

Mozda bi me neko mogao nazvati ludakom ali i dan danas volim da citam o stvarima iz tog perioda. Cesto tako uzmem neki stari casopis pa se otkljucim iz sadasnjosti koliko god to mogu.

Zasto su tada racunari bili kao da su stvoreni magijom? Mozda zbog toga sto smo bili mladi i gladni svetle buducnosti pa su nam se stvari cinile mnogo lepsim nego sto su stvarno bile. Sve je bilo carobno i uzbudljivo. A onda je dosao PC i unifikacija i uniformizacija. Iako to ima u sustini pozitivne posledice po krajnje korisnike racunara, ono sto je nestalo je ona magija koja je nekada postojala.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
Elvir (17.4.2013), PopMilo (8.4.2013)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
arhiva, svet kompjutera

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Forum Sveta kompjutera - ekran za prijavu Eni Slobodni softver 13 21.11.2009 15:52
Prodaja starih brojeva Sveta kompjutera Pollux Brbljaonica 14 6.8.2008 22:16
Forum Sveta kompjutera - Bezbedno i korisno mesto na internetu. Simke Forum o forumu 7 10.1.2008 16:37
Pretraga Sveta kompjutera nighthawk Brbljaonica 1 9.1.2008 17:38
Želim da postanem saradnik Sveta kompjutera... oluja O SK-u uopšte 0 18.11.2006 15:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com