Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.12.2009, 21:55   #1
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Question Cpu & ram?

Imam dva pitanja. Jedno je vezano za Intel Thermal Monitor 2, a drugo za overclock-ovanje RAM-a?

1) Procesor koji sam overclock-ovao (Intel E2160) iman Intel Thermal Monitor 2 sistem zaštite od pregrevanja. Interesuje me koliko je ovaj sistem pouzdan. Na mnogo mesta sam pročitao da je vrlo teško "spržiti" Intelove DualCore procesore upravo zato što imaju Intel Thermal Monitor 2.
Inače meni overklokovan procesor radi već duže vreme bez ikakvih problema pa me interesuje da li će Intel Thermal Monitor 2 da ga zaštiti ako temperatura pređe dozvoljenu granicu (za vreme igranja neke zahtevne igre na primer)?

2) Asusova P5PL-2 ploča na kojoj radi sistem po specifikacijama sa Asusovog sajta podržava 533MHz kao maksimalnu brzinu DDR2 memorije. Na sistem su ugrađena dva Kingston-ova modula od po 1GB s' tim što je jedan na 667MHz, a drugi na 800MHz. Prilikom podešavanja overclocking parametara za procesor podesio sam i brzinu RAM modula na 667MHz. Pošto oba modula mogu da rade na toj brzini bez opasnosti da se pregreju (valjda?). E sad, ako moduli neće da se pregreju na 667MHz šta me sprečava da podesim ovu brzinu? S' druge strane, zašto bi u specifikaciji stajalo da je maksimalna brzina 533MHz kada može da radi i na 667MHz?
Inače, da naglasim, posle dizanja brzine RAM modula na 667MHz sistem je radio bez problema.

Overclock-ovanje procesora mi nije strana tema, ali RAM do sada nisam "čačkao" pa bih želeo da čujem mišljenje nekoga ko je to već radio. Mada ja u ovom slučaju overclock-ujem ploču, zar ne?
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2009, 22:04   #2
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Cpu & ram?

1. Ne moraš da se brineš, ako je klokovan u nekoj razumnoj meri, nema šanse da ćeš ga ti do te mere opteretiti da će da se pregreje i crkne. samo redovno čisti komp od prašine (pod redovno mislim jednom u mesec dana).

2. Ploča ima 945 čipset koji je nadogradnja 915 čipseta, oba su prilično "kršasti" ne moraš da brineš oko frekvencije, i ne moraš da se sekiraš oko pregrevanja modula, uživaj...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2009, 21:48   #3
NikolaS93
Veteran
 
Član od: 27.1.2009.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.006
Zahvalnice: 257
Zahvaljeno 199 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NikolaS93
Određen forumom Re: Cpu & ram?

I na mojoj ploci pise da je maksimum 800MHz za ram, pa si ja teram vec malo vise od godinu dana na oko 900MHz bez ikakvih problema za sad.
NikolaS93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2009, 3:25   #4
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Cpu & ram?

OK hvala svima radi k'o sat

Inače bolje da mi RAM ostane na 533 pošto mu je I/O Bus clock na 266MHz, a pošto sam i CPU Bus Speed digao sa 200MHz na 266MHz onda je odnos FSB : DRAM = 1 : 1 što je bolje nego da dignem RAM na 667 pa da on polse čeka CPU da bi se sinhronizovao. Ovako je 1:1 i sve je OK. Radio sam testove i ne dobijam nikakvo realno poboljšanje sa overklokovanim RAM-om pa i neću da ga diram.

Hvala još jednom. Lože lock
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
cpu, ddr2, overclock, ram


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com