Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Upravljačke simulacije

Upravljačke simulacije Menadžeri, tycooni, "mali bogovi" i slično...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.10.2008, 13:58   #41
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Za Indijance je donekle i realno...kada im pokupiš svo zlato koje su imali pre dolaska Evropljana postaju gologuzija A od trgovine sa ostalim državama i pre nije bilo neke vajde... Carinarnica je bila majka... izgradiš i više ne misliš o parama

BTW nisam znao da se muskete mogu tako dobro utopiti...navika iz starog Col-a - nikada nemoj Indijancima da daješ muskete i konje. Ovde vidim da su im ih ostali utrapili već nakon 20-ak turnova

I da...nakon 1600. godine ne dolazi do podele na prolećni i jesenji turn...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2008, 22:51   #42
shimec
Član
 
Član od: 7.2.2006.
Lokacija: Stara Pazova
Poruke: 498
Zahvalnice: 79
Zahvaljeno 122 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Igra je maksimalno zarazna. Danas sa odigrao jednu "brzopoteznu" partiju, bez previse taktiziranja i planiranja, cisto da "osetim" draz. Moram priznati da mi se zaista svidelo u prvi mah. Jedino sto me je kralj uzasno nervirao sa porezom, tako da sam posle nekog vremena prestao da mu placam porez, sto je automatski znacilo da nisam mogao da izvozim odredjene materijale u Evropu, a trgovina sa Indijancima i ostalim kolonizacionim silama bas i nije urodila plodom (nemaju novca, cak ni pred kraj igre), tako da sam brzo bio pun raznih dobara, a nisam imao kome da ih prodam pa sam ostao bez para. Jos sa pri tom i zaratio sa Englezima (inace igrao sam kao spanski konkvistador) tako da prva partija nije bas prosla najbolje Dok sam dotukao Engleze, Francuzi su lepo pobedili tako sto su proglasili nezavisnost Moracu da pokusam ponovo u skorije vreme. Sve u svemu, jako sam prijatno iznenadjen igrom.
shimec je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2008, 23:40   #43
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Ma meni je samo bitno da ocistim kontinent od uljeza a onda lako ide dalje

Sad sam pogresio sto sam pravio mnogo svojih kolonija. Sledeci put cu da napravim samo par radi razmene sirovina i onda cu da otmem od drugih nacija, jer njihove su nekako uvek bolje razvijene od moje...
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2008, 23:59   #44
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Jeste, kompjuterski AI budži kolonije samo tako, izgleda da njega uopšte ne pogađa povećanje poreza od strane njihovih kraljeva (drugim rečima AI vara)

@shimec

Druže, ako si se tako primio na ovu limunadicu, pa ne znam, onda probaj original ima da se raspametiš

Bez zezanja...apsolutno se može primeniti ono što je Kuzma rekao za Civ: Revolution - "trajanje partije je smanjeno sa dve noći na dva sata". Jednostavno te teraju da igraš neke brzopotezne partije bez mnogo razvijanja, a po meni to je za jednu strategiju potpuni promašaj
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2008, 16:46   #45
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Našao sam bug u igri...

Potpuno randomizovano razbacivanje abundance resursa po tile-ovima na mapi. Znači uvek se dešava da dobijete resurs duvana na brdu ili na nekoj podlozi gde duvan ne uspeva. Ja sam dobio močvaru sa džunglom i resursom duvana, koju kad raskrčim i napravim farmu NE MOGU da uzgajam duvan jer on ne uspeva u močvari (uspeva šeć. trska) već isključivo na pašnjacima, iako resurs duvana i dalje tu stoji. Ranije si mogao na ekranu kolonije da postaviš kolonistu da seče drva na uzoranoj njivi (što je rezultovalo 0 balvana), sada možeš da ga postaviš da bude samo ono što ti igra dozvoljava. Znači MORA sugar planter u močvari, bez obzira na prisutsvo resursa duvana

Jadno... čovek se zaista ponekad upita šta rade ti testeri I kako su programeri uspeli da upropaste ono što je pre 10+ godina funkcionisalo OK
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2008, 17:02   #46
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.414
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Interesantno... Meni se to nije desilo ni u jednoj partiji. U najgorem slucaju je resurs preriven sumom.
player1 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2008, 18:50   #47
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Ni meni. Uvek je resurs bio na "pravilnom" zemljistu...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2008, 18:50   #48
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Ni meni... samo ga prevucem i on me pita sta da radi zavisno od resursa (na primer hrana ili duvan ili pamuk)...
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2008, 19:29   #49
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

@genius
Ne može da ti ponudi duvan ili pamuk jer ne uspevaju na istom zemljištu...
Colonizopedia kaže ovako: cotton - plains ; sugar - marsh ; tobacco - grassland.

Možda je problem u tome što ja igram na mapi Amerike, a ne na slučajno generisanoj mapi?

Elem...obratite pažnju kako se duvan nalazi na brdu. OK, ovde ga možete uzgajati, ali se dobiju samo 2 jedinice duvana...



E sad ovde...tu je bila džungla na kojoj se nalazio duvan. Raskrčio sam je i pojavila se močvara, na kojoj je i dalje duvan (što se i vidi, izgradio sam i farmu tu), ali ja ne mogu tu da uzgajam duvan - samo šećer!



I za kraj, jedan lep primer kako kompjuter laže i vara...NEMOGUĆE je 10+ krugova održavati koloniju veličine 9 sa samo jednim obradivim mestom, u ovom slučaju okeanom!

DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2008, 20:04   #50
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Čekaj... sudeći po ovim slikama, hebene kulturne granice postoje i u Colonizationu?
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2008, 20:08   #51
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Da...to je sada više kao neki politički uticaj, jer se granice šire što imaš više statesmana tj. što proizvodiš više Zvona Slobode.

I kada neko indijansko seoce potpadne pod tvoj politički uticaj ono se automatski ruši, a baš bi bilo lepo da možeš da kontrolišeš i Indijance. Ovako se njihov uticaj na revoluciju potpuno gubi, jer ćeš do vremena kada se proglasi nezavisnost sigurno asimilovati sva sela u blizini tvojih kolonija. Pre su bili kao i neka ispomoć kada ih pomoću misionara nahuškaš na crvene mundire
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2008, 20:53   #52
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
@genius
Ne može da ti ponudi duvan ili pamuk jer ne uspevaju na istom zemljištu...
Colonizopedia kaže ovako: cotton - plains ; sugar - marsh ; tobacco - grassland.

Možda je problem u tome što ja igram na mapi Amerike, a ne na slučajno generisanoj mapi?
Moguce, nisam inace video da se to desava.

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
I za kraj, jedan lep primer kako kompjuter laže i vara...NEMOGUĆE je 10+ krugova održavati koloniju veličine 9 sa samo jednim obradivim mestom, u ovom slučaju okeanom!
Laze i vara i jos tebe napada . Elem, ako mu to nije poslednji grad, ne mora da znaci da vara. Mozda donosi hranu iz drugih gradova. Sistem trgovinskih ruta je ovde prilicno jednostavan. I ja sam uvozio hranu u jedan grad koji nije imao niti jednu obradivu povrsinu (ali je zato imao srebrno i dva krzna), pa odatle nosio srebro i krzno na preradu u veci grad...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2008, 21:08   #53
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Citat:
Sarmatian kaže: Pregled poruke
Laze i vara i jos tebe napada . Elem, ako mu to nije poslednji grad, ne mora da znaci da vara. Mozda donosi hranu iz drugih gradova. Sistem trgovinskih ruta je ovde prilicno jednostavan. I ja sam uvozio hranu u jedan grad koji nije imao niti jednu obradivu povrsinu (ali je zato imao srebrno i dva krzna), pa odatle nosio srebro i krzno na preradu u veci grad...
Ma laže 100 % i to na najlakšem nivou Šta tek bitanga radi na najtežem, ne smem ni da pomislim

Ima još jedan grad nešto južnije, takođe "okovan" mojim granicama, ali sa 3 obradiva polja. Taj grad je veličine 7. Ako sa 4 obradiva polja može da održava populaciju 16 i uz to još kao nešto i privređuje, e onda sam majmunov ujak...

DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2008, 2:33   #54
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

I na kraju, uvek ostaje mogucnost uvoza iz Evrope, posto je hrana stvarno dzabe (sto bas ne bi trebalo da bude tako al' ajde)...

Face it, DeCoy, you're growing old... Mozda je bolje da nove igre ostavis novim generacijama. Mozda je vreme da nasa generacija okaci tastature/miseve o klin
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2008, 9:05   #55
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

... i posveti se drugoj najvecoj misteriji sveta.... ZENAMA !!!

(c) Doktor Emet Braun
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2008, 22:52   #56
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

E ljudi, u cemu je fora sa sistemom borbe sad? Desilo mi se nesto cudno..
Proglasim ja nezavisnost (na 50%) i kralj mi olesi celokupnu armiju (po broju slicnu njemu) u sred grada sa max fortom.. A pri tome ja sam njemu ubio po jednog vojnika svakih pola sata...Mislim razumem ja da sam sastavio dragone od free colonista.. Ali zar fort toliko malo uticaja ima? :S artiljerija kao i da nije ni postojala.. otislo 6-7 komada ko nista!
To sam igrao jednu quick play i to na najlaksi nivo prvi put! :S
Sale013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2008, 23:10   #57
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Isti slučaj i kod mene! Zato sam i batalio igru

Ne znam kako, ali do sada (i u Civu) postojalo pravilo da se prvo brane najjače odbrambene jedinice u gradu (i to one fortifikovane), a tek ako one pokleknu na red dolaze one što samo stoje u gradu. Ovde ne! Imao sam 6-7 topova, ali on se prvo sukobio sa dragunima, koji čak nisu bili ni utvrđeni Gluposti

Neprofesionalni vojnici padaju k`o snoplje, ne vredi ni što u gradu imam fortress, mislim da je to najjača utvrda!

http://forums.civfanatics.com/showthread.php?t=294767
Ovo je kao neki strategy guide...

Koliko vidim na forumu ljudi se uglavnom slažu da taktika "nabij topove i sve jedinice u kolonije i čekaj da te kralj napadne" jednostavno ne prolazi.

Poslednja ispravka: DeCoy (12.10.2008 u 0:17)
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2008, 1:04   #58
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Hmmm... ova "strategija" je ustvari najobičniji exploit propusta programera, fokusira se na ranom satiranju drugih Evropljana i odlaganju proizvodnje zvona što je moguće duže (da kralj ne bi dizao poreze). Logično, ukoliko su druge države prisutne u blizini, a ti ne štancuješ statesmene ima da te pregaze sa svojim granicama. Novac se u početku prikuplja isključivo preko ruina/indijanskih groblja i nešto malo trgovinom sa Indijancima, ništa proizvodnja u kolonijama. Samo ne kontam zašto osniva misije u štvo više sela??? Zbog konvertita? Nikada nisam gledao na njih kao na nešto posebno korisne članove zajednice. Zlatna sredina između običnih kolonista i specijalista. Ali zašto ciljati na sredinu, kada se specijalista uzgajivač duvana može nabaviti u seocetu dva brda od moje kolonije? I još više ne važi pravilo jedan kolonista - jedno selo... sad možeš da se vraćaš x puta (doduše svaki put edukacija sve duže traje, ali svejedno je za dž). OK,crkve se prave zbog brže generacije krstova, da bi što više ljudi iz Jevrope krenulo u Novi Svet, al` šta će mu sve te misije?
Jedno pitanje vezano za školovanje... Da li se mogu školovati veteran vojnici u koloniji? Pitam zato jer student može usvojiti samo zanimanje nekog od specijalista zaposlenih u koloniji, a gde zaposliti vojnika veterana Ranije je za to bila potrebna izgradnja univerziteta, sad taj sistem više ne važi, apgrejd škola-koledž-univerzitet samo omogućava bržu edukaciju, a ne proširuje krug zanimanja koje se mogu naučiti.

Vidim da se dosta ljudi na CivFanatics slaže da je Firaxis potpuno promašio poentu sa Col 2

Poslednja ispravka: DeCoy (12.10.2008 u 1:12)
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2008, 1:58   #59
zone2403
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Lokacija: Morpork na Anku
Poruke: 709
Zahvalnice: 535
Zahvaljeno 194 puta na 118 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Pa sto se tice edukacije, valjda mozes i vojniku da das da radi nesto u koloniji (Statesmen npr.), pa kad edukujes kolonistu on moze da bira da postane prof. vojnik. Converti su solidni dok ne nabavis mastere, al posle mozes i njih da iskolujes (samo ide sporije), a taktika, nabi se u grad ne pali uopste, mnogo je bolje sacekivati rojaliste van kolonije ili sto je neko spomenuo, pustiti ih da zauzmu neku koloniju, pa njih tuci u gradu sa artiljerijom (koja ima 150% bonus na napad u gradu) ili jedinicama koje su dobile upgrade za napad na naselja!
zone2403 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2008, 2:04   #60
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Što se tiče "preobraćenika"...primetio sam da sada i njima mogu da se tutnu muskete u ruke i da postanu vojnici, tako da u nedostatku evropljana i oni mogu da posluže kao topovsko meso. Doduše novi Col je nasledio sistem unapređivanja vojske od Civa četvorke, tako da stari sistem da recimo petty criminals i indentured servants, prvo kroz pobede postanu free kolonisti, pa tek onda veterani više ne važi. Ja uopšte nisam obratio pažnju na one silne zezancije prilikom dodeljivanja iskustva jedinicama, neki od apgrejda mogu biti vrlo korisni (jbg, ja onako laički svima delio veteran ili surgeon).

Za edukaciju vojnika je i meni to isto palo na pamet, ali rekoh da pitam... možda je neko probao
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
civilization 4, colonization

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Civilization IV ZverBre Upravljačke simulacije 270 23.11.2015 0:46
Civilization Revolution DeCoy Konzole 0 5.6.2008 10:27
Colonization donator99 Stare igre 70 5.12.2007 17:42
CIV 1,2,3,i naravno Dzej,ovaj,CIV4 Arnediad Upravljačke simulacije 42 4.12.2007 21:00
Civilization Vs. Warcraft Alek92 O igrama uopšte 16 3.7.2006 21:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com