Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.5.2011, 20:54   #1
AthlonX2_Win2K
Član
 
Član od: 9.5.2011.
Poruke: 90
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Koliko često menjate PC i operativni sistem?

Koliko cesto menjate u proseku Racunar i Operativni Sistem ? Koliki nam realan napredak donose novi racunari i OS ? Da li je vredno para i vremena ? Ovo pitam cisto informativno.Ovo pitam,jer sam citao neverovatno zustru raspravu na jednom forumu o tome koji je najbolji OS.Krenula su hvalisanja, ko koliko ulazhe u PC ... Svi su se hvalili gigahercima,kolicinom RAM-a i slicno ... Na kraju diskusije pitao sam likove sta ce im 3-4 GB rama (zavisno od 32/64 bit-a) ? Sta ce im CPU od 4 Ghz ? Ok svaki napredak je dobrodosao,ali cemu cesto menjanje OS-a i Hardvera ? Ja jos koristim Athlon 64 3000+ (Oced na dobrih 2600 mhz) ,4 x 256 rama (dual chan) itd itd i nisam naisao jos ni na sta,sto moj PC ne moze da odradi.Stavise koristim Windows 2000 koji je (po meni) drasticno brzi od bilo kog drugog OS.

Da li je zaista opravdano placati za nov Wind 7/Vistu i najnoviju masinu za gledanje DivX / slusanje Mp3 / Office / Krstarenje netom i slicno ? Ili nam novi racunari sluze samo za pokretanje novih igrica ? Ne verujem da se 99% ljudi bavi nekom zahtevnom video montazom i slicno ...

Ovo vas pitam,jer je par forumasa reklo da je Windows 2000 smece ( ?! ) ,a moj PC je kanta (gore pomenuti) i da su nam novi racunari tako `neverovatno potrebni` ... Sta to nove masine mogu sto moja kanta ne moze ? Cemu ti silni gigaherci,3-4 Gb rama za Office,Winamp,Total Commander i slicno ... Cemu nov PC,ako ga ne mozes iskoristiti ? Koliko vi cesto menjate PC ? Koji OS je vama dovoljan ? Izvinjavam se unapred ,ako je slicna tema bila,nisam je nasao.

Poslednja ispravka: GoranSTX (10.5.2011 u 0:23) Razlog: defaultovanje
AthlonX2_Win2K je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku AthlonX2_Win2K na korisnoj poruci:
allokin (18.5.2011), ZoNi (9.5.2011)
Stara 9.5.2011, 21:01   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

3-5 godina uz povremeni upgrade
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 21:08   #3
Bujosh
Starosedelac
 
Član od: 4.1.2011.
Lokacija: Guča
Poruke: 1.946
Zahvalnice: 548
Zahvaljeno 171 puta na 144 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Bujosh
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

kad moram (kad mi padne system ili nesto slicno)
Bujosh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 21:18   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

Citat:
AthlonX2_Win2K kaže: Pregled poruke
i nisam naisao jos ni na sta,sto moj PC ne moze da odradi.
Pa kad ga koristiš za Internet i za*ebanciju. Probaj da uradiš nešto u Fotošopu na velikim slikama, ili da iskompajliraš neki veći program, ili da reenkoduješ duži film, ili da simuliraš lokalnu mrežu preko nekoliko virtuelnih mašina, pa javi kako ide.

Inače korišćenjem Comic Sans fonta ostavljaš utisak jako ozbiljnog sagovornika.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Sass Drake (9.5.2011)
Stara 9.5.2011, 21:20   #5
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.932
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

Menjam svake dve godine, zbog posla. Puno mi znaci vise memorije i vise "gigaherca"... OS moram takodje da menjam zato sto novi Adobe programi tako diktiraju.

Inace cela ta rasprava je prilicno besmislena. Kao kada bi raspravljali da li su bolja kola, kombi ili kamion. Svako ce kupiti ono sto mu najvise odgovara za posao ili zivotne potrebe. Ista je prica i sa tabletima, nettop, laptop, desktop... racunarima, svako bira prema svojim potrebama.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
DeCoy (10.5.2011), Eddy (21.5.2011)
Stara 9.5.2011, 21:32   #6
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom

Uff zavisi od afiniteta kupca... Ako hoce covek sto jednostavniji OS sa malim mogucnostima modifikacija,da mu komp ne sluzi za igrice,da bude sve to bude estetski izglancano A DA MU CENA PRI TOM NE IGRA VAZNU ULOGU onda predlazem - neki iMac.

Ako neko hoce OS sa kojim moze da se igra do mile volje sto se tice izgleda, gadzeta,performansi, da pika igre i da pri tom ga ne osure po dzepu savetujem -windows 7...

Ja se bavim muzikom i novi komp (quad core 2.6ghz, 4gb ddr3) sam uzeo prvenstveno zbog toga da bi mogao da napicim sto vise VST instrumenata kad radim pesme.

Sto se tice OS-a koristim windows xp i nemam problema sa njim. Naravno kad se uporedi sa 7-icom sto se tice izgleda, izgleda praistorijski :-). Ja bi i presao na 7-icu mozda ali me mrzi ponovo instaliranje svega i svacega od instrumenata...

Mislim da dual core sasvim fino obavlja sve poslove.Naravno koliko para toliko i muzike da se razumemo :-). Ako neko zeli da pika najnovije igre, da mu komp leti po programima, onda mora da padne neki quad i malo ozbiljnija konf ...
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 21:43   #7
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

Kada na tom OCed athlonu pokreneš minecraft server (sam server pojede 1.5GB memorije), minecraft klijent, skype, windows 7, XP virtuelnu mašinu i snimaš desktop, jav' se...

Mogu i ja da bauljam po netu i kucam Comic Sans MS fontom na sekundarnom kompu (P4 3.3GHz, 1.5GB rama)...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 21:47   #8
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

Nego, da ti nisi Brana Gavrić? I za*ebi taj Comic Sans, ubija.

U poređenju sa modernim konfiguracijama, tvoja i jeste kanta (i moj stari komp je slične konfiguracije).Ali ako zadovoljava tvoje potrebe i nemaš potrebu za nečim jačim, to je potpuno ok.E sad, ljudi sa jakim kompovima, kao što si rekao, igraju igre, bave se obradom videa, grafike, owerclock itd.Nekima riknuo stari komp.A neki ih kupuju čisto jer imaju novca i može im se.
Ako bolje razmisliš, tako je u svim oblastima života, ne samo ovde.Vidiš da Ceca Najvećasrpkinjakojajeikadahodalazemljom ima kuću od 1-2000 kvadrata, a čije neke delove poseti verovatno jednom u par meseci Ima se (ili ukrade se)-može se.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 21:53   #9
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

@veseliburek
Zaboravio si da kažeš "i na Windows 2000" koji je za to što si opisao veći problem od procesora.
Ti za surfanje koristiš bržu konfu nego ja za XP SP3, jednu virtuelnu mašinu. Visual Studio C++ 2010 Express, Thunderbird, Firefox, ruski AV, američki FW, MSN, Excel i još nekoliko otvorenih foldera.

Poslednja ispravka: Sass Drake (9.5.2011 u 23:11)
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 21:54   #10
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.662
Zahvalnice: 2.262
Zahvaljeno 1.922 puta na 1.405 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Svako ce kupiti ono sto mu najvise odgovara za posao ili zivotne potrebe.
Olujo, tebe izuzetno cenim, ali ovo što si rekao _sigurno_ nije generalno pravilo. Zašto? Zato što mnogo ljudi kupuje stvari i zbog potrebe (što apsolutno podržavam), ali i zbog "fenseraja" (što je meni bezveze, ali je super ako nekoga čini srećnim).

Eto, znam puno ljudi koji su mi tražili da im instaliram Win7, iako im je postojeći XP (ili Vista) posao završavao više nego odlično (u ovom slučaju, "posao" je FB, filmovi i muzika, uz Word pola sata mesečno). Na pitanje šta će im to, odgovarali su nemušto

U svakom slučaju, moje mišljenje o ovome je da velika većina ljudi uzima suviše jake kompjutere, uz često apgrejdovanje, bez ikakve realne potrebe.

Ja sam uzeo sadašnji laptop, koji je puno jači nego što meni treba, da bih bio miran sledećih 3 do 5 godina
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 21:59   #11
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
@veseliburek
Zaboravio si da kažeš i na Windows 2000 koji je za to što si opisao veći problem od procesora.
Ti za surfanje koristiš bržu konfu nego ja za XP SP3, jednu virtuelnu mašinu. Visual Studio C++ 2010 Express, Thunderbird, Firefox, ruski AV, američki FW, MSN, Excel i još nekoliko otvorenih foldera.
A mogu i ja sad da nabrajam koje programe koristim... (tj. šta je sve popaljeno)
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 22:02   #12
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

Hm...
lik indisponiran svojim starim compom... Svi imaju noviji comp od mene a ja nemam-sindrom...

Registruje novi nalog i nick, onda dođe na forum, izabere comic font i postavi pitanje tek da napiše nešto... Neka hvala neću se upecati.
Levčanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 23:05   #13
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.662
Zahvalnice: 2.262
Zahvaljeno 1.922 puta na 1.405 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

A što ste napali čoveka? Ja mislim da su njegova pitanja skroz na mestu.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
Maverick (10.5.2011)
Stara 9.5.2011, 23:29   #14
lobanja
Veteran
 
Član od: 18.5.2008.
Poruke: 864
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 135 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

pre neki dan mi je crko p3 na kome je bio win98 i xp,posle 10 godina sluzenja.
1.2ghz/512rama
lobanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 23:30   #15
Bujosh
Starosedelac
 
Član od: 4.1.2011.
Lokacija: Guča
Poruke: 1.946
Zahvalnice: 548
Zahvaljeno 171 puta na 144 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Bujosh
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

Citat:
lobanja kaže: Pregled poruke
pre neki dan mi je crko p3 na kome je bio win98 i xp,posle 10 godina sluzenja.
1.2ghz/512rama
uuuuuu dobar ti...sad ovi noviji 4,5 godina vr' glave
Bujosh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 23:33   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

ima ih raznih, neki menjaju grafičke ko čarape, a neki čuvaju kante iz prošlog milenijuma
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Bujosh (9.5.2011)
Stara 9.5.2011, 23:34   #17
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

Ajde da lepo odgovorim...

Dakle, meni je moj prošli komp (E3200 na 4GHz, DFI BloodIron P35, 4GB DDR2) završavao posao (dok ga nisam rasturio u decembru radi prodaje). (doduše, DEŠAVALO se da postane manje odzivan nekad kada se jače optereti, što mene izuzetno iritira, ne znam zašto).

Od decembra do februara sam koristio onaj P4 iz prethodnog posta, prvih nedelju dana sa XP-om, posle sa W7 (jes' da silazim sa konja na magarca, al' sedlo vala 'oću da zadržim). Skype, MSN, Chrome sa deset tabova i AIMP - maksimum koji može da se izvuče iz toga, sve preko je počelo da biva mučenje. (po nekim mojim internim kriterijumima)

I onda je u februaru došla trenutna zver sa sadašnjim procesorom (koga će možda zameniti Bulldozer, samo da se nakane da ga izbace na tržište, ako bude bio isplativ i ako se ima ).

E sad, šta ja to mogu da radim sa ovom konfiguracijom, a sa dinosaurusom nisam mogao? Well...
Minecraft mi ne bi radio na fancy, far render distance i full screen sa HD teksturama nego na nečemu minimalnom. Ne bih mogao u isto vreme da pričam na skajpu. Ne bih mogao da pokrenem minecraft server na njemu. Ne bih mogao da na VM-u pokrenem XP sa Visual Studiom 6 (primoran sam da ga koristim jer nas na njemu uče u školi -.-') bez da pogasim sve živo u pozadini kako bi radilo prihvatljivo brzo. Montiranje video materijala i obrada slika - mučenje (ne kažem da nije izvodljivo, ali mazohista nisam).

Jednostavno, neću da čekam kompjuter dok on mulja. Kompjuter je sprava, treba ja da komandujem njom, a ne da budem rob.

Šta sa ovim računarom mogu da radim? Mogu sve to i bez kočenja i blokiranja. Para ima trenutno, uči se škola, znači biće ih, i to mi je bitno, mogu da sebi priuštim da svake 3 godine zamenim "srce" računara a da ostatak komponenti roštiljam i menjam po potrebi. Bitno je ne bahanalisati se ("eeee brate, ja sad imam para, idem da kupim najskuplji komp u radnji"). (ne kažem da ne bih voleo da mi na stolu prede jedan i7, ali šta će mi?)
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2011, 1:24   #18
dile
Starosedelac
 
Član od: 20.1.2008.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 1.352
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 226 puta na 164 poruka
Određen forumom Re: Koliko često menjate PC i operativni sistem?

Ajde šta ste napali čoveka zbog fonta vidite da je novi član. Ono što mi trebamo jeste da mu poželimo dobrodošllicu i da ostane dugo na forumu, pa da sa jedne nove tačke gledišta počne da posmatra računare, IT svet i ostatak.
Svako računar posmatra na svoj način(potrebe), kroz posao, školovanje, zabavu, multimediju itd... Neko će se stegnuti za grafiku, ali će onda uzeti procesor koji mu je potrebniji ili možda ima afinitet prema muzici pa će pare otići u smeru kvalitetnijeg zvuka, pa RAM memorija i slično.
Dakle sve što rekoše prema potrebama.

A i da Zoni ne zameri oluji, pa barem smo mi ovde sa SK forumu oni kojima je fenseraj na zadnjem mestu pa o tome slabo i razmišljamo, više je kao stvar profesionalne deformacije .
dile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dile na korisnoj poruci:
AthlonX2_Win2K (10.5.2011)
Stara 10.5.2011, 7:15   #19
AthlonX2_Win2K
Član
 
Član od: 9.5.2011.
Poruke: 90
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Koliko cesto menjate PC i Operativni Sistem ?

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Pa kad ga koristiš za Internet i za*ebanciju. Probaj da uradiš nešto u Fotošopu na velikim slikama, ili da iskompajliraš neki veći program, ili da reenkoduješ duži film, ili da simuliraš lokalnu mrežu preko nekoliko virtuelnih mašina, pa javi kako ide.

Inače korišćenjem Comic Sans fonta ostavljaš utisak jako ozbiljnog sagovornika.

Ocigledno nisi dobro razumeo moje pitanje.Mislio sam sa stanovista obicnog korisnika.Koliko ljudi `reenkoduje` duzi film ili simulira lokalnu mrezu preko NEKOLIKO virtuelnih masina ? Lepo sam napomenuo da se ne bave svi `obradom videa` i slicno.

Izvinjavam se za Comic Sans,eto neko je vec promenio,nov sam.Ti si veoma ozbiljan sagovornik.
AthlonX2_Win2K je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku AthlonX2_Win2K na korisnoj poruci:
Maverick (10.5.2011)
Stara 10.5.2011, 7:20   #20
AthlonX2_Win2K
Član
 
Član od: 9.5.2011.
Poruke: 90
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Koliko često menjate PC i operativni sistem?

Citat:
Levčanin kaže: Pregled poruke
Hm...
lik indisponiran svojim starim compom... Svi imaju noviji comp od mene a ja nemam-sindrom...

Registruje novi nalog i nick, onda dođe na forum, izabere comic font i postavi pitanje tek da napiše nešto... Neka hvala neću se upecati.
`Registrujem novi nalog i nick` (zar to nije jedno isto?),`dodje na forum` (izvini da li je ovde zabranjen pristup novim korisnicima?),izabere Comic Sans (Izvini,nisam znao,izvinUo sam se i ostalim korisnicima),`Necu se upecati` (niko ti nije trazio da se pecas...,moje pitanje nije bilo zlonamerno)


Citat:
dile kaže: Pregled poruke
Ajde šta ste napali čoveka zbog fonta vidite da je novi član. Ono što mi trebamo jeste da mu poželimo dobrodošllicu i da ostane dugo na forumu, pa da sa jedne nove tačke gledišta počne da posmatra računare, IT svet i ostatak.
Svako računar posmatra na svoj način(potrebe), kroz posao, školovanje, zabavu, multimediju itd... Neko će se stegnuti za grafiku, ali će onda uzeti procesor koji mu je potrebniji ili možda ima afinitet prema muzici pa će pare otići u smeru kvalitetnijeg zvuka, pa RAM memorija i slično.
Dakle sve što rekoše prema potrebama.

A i da Zoni ne zameri oluji, pa barem smo mi ovde sa SK forumu oni kojima je fenseraj na zadnjem mestu pa o tome slabo i razmišljamo, više je kao stvar profesionalne deformacije .
Tebi druze hvala,kamo srece da je vise ljudi kao sto si ti.Dosao sam na ovaj forum po preporuci prijatelja,nekad sam citao ovaj casopis godinama.Sad sam malo razocaran.
AthlonX2_Win2K je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Android Google open source operativni sistem za mobilne avox Programi za mobilne telefone 2 28.3.2011 20:41
Koji operativni sistem? gisadrag Operativni sistemi 10 26.12.2008 9:36
Laptop - operativni sistem vuka13mv Prenosni računari 16 12.7.2007 18:46
Sistem se ne podize sa HDDa(!?) Ivan Jovanovic Kvarovi 3 5.1.2007 12:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com