Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.4.2020, 9:44   #1
eschiele
Novi član
 
Član od: 11.9.2016.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Čudno lagovanje računara

Konfiguracija
Ryzen 5 3600
Gtx 1660
Biostar A320Mh ver 6.1
GeIL Pristine CL15 2x8gb ddr4 2133mhz
SSD Kingston 120GB SA400S37
SSD Crucial MX500 1TB
Seasonic S12II 520w

Skoro sam menjao ploču, ram i CPU.

Problem bih opisao kao pojavu lagovanja koja se manifestuje kao zakašnjenje svih procesa koji se dešavaju. Znači ceo sistem počinje da laguje. Miš kasni, zvuk se robotizuje i kasni, jednostavno baguje. Fps u aplikacijama dropuje. Računar je u periodu dok se ovo dešava apsolutno neupotrebljiv.
Sve komponente su u normalnim temperaturama kad se ovo dešava. Takođe ne mogu da pronađem opterećenje ni jedne komponente.
Cpu ispod 5%, Gpu ispod 5%, ram 3-4/16gb, Disk usage normalan.
Evo šta sam sve pokušao:
Reinstalirao sam Win, sve drivere, pokušao 3rd party programe za drivere(Driver Booster 7.1), raskačio sve komponente i ponovo povezao. Radio stress test za CPU i GPU da proverim da li će to da prouzrokuje da kompjuter počne da laguje ali apsolutno nema veze. Može da odradi sve benchmarkove besprekorno i da počne da laguje nekoliko minuta nakon.
Većina komponenenata su u garanciji, samo je problem što su u garanciji na različitim mestima, sa KP, iz Emmija, Gigatrona... Ne znam kako da utvrdim odakle dolazi problem.

Izvinite za ovako dugačak tekst, hvala na pomoći.
eschiele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 10:07   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

koja je verzija biosa?
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 10:30   #3
eschiele
Novi član
 
Član od: 11.9.2016.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Ovo je poslednja sa njihovog sajta, nju sam skinuo.
A32AS203.BSS ovo je naziv na sajtu. Skinuo sam i Biostar updater koji je rekao da imam poslednju verziju. Kod njih na sajtu piše da je potrebna neka od novijih verzija biosa kako bi podržala ovaj CPU. To sam uradio odmah nakon instalacije.

Zaboravio sam da kažem da se ovaj problem javlja nasumično, nekad nekoliko minuta nakon paljenja, nekad se pojavi, traje nekoliko minuta pa prestane. Pa se opet nasumično pojavi.
eschiele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 11:27   #4
dario_cile
Član
 
Član od: 10.11.2010.
Lokacija: Šabac
Poruke: 317
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 34 puta na 34 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dario_cile Slanje poruke preko Skypea korisniku dario_cile
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Ako je nesto sto si menjao,mora da to pravi kvar,po svemu sudeci meni smrdi na RAM,jel single slot imas ili.... Probaj jedan pa drugi ili pozajmi od nekog ako imas,da jos nesto,provjeri sve kablove mozda te zeza i kabel od ploce do HDD/SSD
dario_cile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 12:32   #5
eschiele
Novi član
 
Član od: 11.9.2016.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Okej, hvala. Sad ću raskačivati jednu po jednu komponentu. Sve mogu da testiram. Oba slota rama 4 harda i GPU. Samo procesor i matičnu ne mogu jer nemam drugi procesor na AM4 niti drugu matičnu.
eschiele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 12:58   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

1. SSD/HDD
2. Matična
3. nešto treće

Tim redom bih eliminisao. Takođe, izvadi BIOS bateriju i vrati je da resetuješ CMOS skroz, ko zna, možda pomogne.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 13:02   #7
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

"Kvalitetna" Biostar matična, to se ne stavlja ni pored kompa, a kamoli u komp.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2020, 22:08   #8
eschiele
Novi član
 
Član od: 11.9.2016.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Je l moze neka preporuka za plocu do 12k na Kupujem prodajem ili u nekoj od radnji u Srbiji.
Gledao sam MSI x470 12hiljada je na KP polovna,
Asus PRIME B450M-K nova, ili neka druga preporuka.
Hvala
eschiele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2020, 23:26   #9
Edit
Član
 
Član od: 14.1.2011.
Poruke: 220
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 17 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Pa jesi utvrdio u cemu je problem? Pretpostavljam da je maticna, cim trazis drugu?
Edit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2020, 11:43   #10
eschiele
Novi član
 
Član od: 11.9.2016.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Pa evo sta se dalje desavalo,
instalirao sam sistem na SSD Crucial MX500 (pre toga je bio na kingstonu), i prestao je problem sa "lagovanjem," počele su pojave BSODa sa raznim simptomima, skoro svaki dan se jednom pojavi BSOD sa različitom porukom. Driver_IRQL_not_less_or_equal je bio poslednji (ovaj BSOD mi se samo jednom javio), koji može da ukazuje na neispravnu ploču ili memoriju. Imao sam niz drugih BSODova. Otprilike jednom dnevno. Kmode exception not handled ili APC Index Mismatch mi se takođe pokazivao.Memorije sam testirao odvojeno (uradio sam onaj Windows test za ram i memtest 86), ne bih rekao da je bio problem sa njima. Samo ploču ne mogu da testiram.

Ploču sam kupio online u EMIJU i poslali su je bez računa, tako da čisto sumnjam da će je prihvatiti garanciju (iako sigurno imaju moje podatke, adresu, i datum porudžbine...) Prilikom kupovine na call centru, rekli su mi da imam 2 nedelje da vratim proizvod, kad sam ih nazvao da ih pitam je l mogu da vratim ovu ploču i da doplatim za neku drugu rekli su mi da mogu samo ako nisam pipnuo kutiju. Hteo sam da kupim neku ploču od 9k i ni jedna ni je bila na stanju, i sledeća bolja je koštala 24k, a sledeća jeftinija je bila ova BIOSTAR. Tako da sam praktično napravio baš loš potez, ali bilo mi je hitno da kupim ceo komp, zbog posla.

Svejedno ploča je loša, trebao bih da je zamenim, nemam šanse da kažem da je tačno do nje, postoji mogućnost da kupim ploču i da se problem nastavi, onda ću nadam se otkloniti kvar u nekom servisu, nadam se da će uskoro proći ova frka oko karantina...

Hvala na odgovorima.
eschiele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2020, 11:48   #11
Markius
Veteran
 
Član od: 12.7.2007.
Lokacija: Požega
Poruke: 513
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 56 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

pa prvo nadji problem pa onda kupuj. Drugar vozi najeftiniju biostar a320m, igre se ne gase po ceo dan, bez ikakvih problema. vrm oce da se przi u stress testovima ali ne bitno..takodje ne volim da vidim biostar a kamoli da je imam ali nemoj brzati. i on je hteo da menja tu plocu jer nema rgb, jadno izgleda itd.. rekoh mu ne budi lud kad sve radi kako treba, jos je u garanciji ploca...tako da kakve god bile to obicno radi sve kako treba.
Markius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2020, 11:55   #12
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

proveri memoriju koja su joj podešavanja u biosu
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2020, 20:33   #13
mihailo.b
Član
 
Član od: 26.9.2011.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 47
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

stavi memtest na usb, https://www.youtube.com/watch?v=tUUTS674RgQ i tetiraj jedan po jedan štap memorije.
mihailo.b je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2020, 7:53   #14
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Podigni Live Linux sa USB-a i radi u njemu neko vreme, da vidiš da li ćeš imati problema. Ako imaš, onda je do ploče ili memorije problem. Ako ne, onda je diska ili instalacije windows-a

U suštini, zeznuli su te sa prodajom ploče. Po zakonu, za online kupovinu, imaš 2 nedelje da vratiš proizvod, bez obzira što si ga raspaokova i koristio. Takođe, ako šalješ na reklamaciju, i ispostavi se da kvar postoji, u prvih 6 meseci ti biraš da li hoćeš pare, novi proizvod ili popravku.
Nije mi jasno kako ti nisu poslali račun? Mada ako je online kupovina, sigurno imaš neki dokaz o plaćanju. Tako da, ako nije prošlo 14 dana, spakuj ploču i pošalji im nazad i traži pare. Jedino što ćeš se načekati, pošto je Emmi (WinWin) propao i preuzela ih je Tehnomanija
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2020, 9:13   #15
eschiele
Novi član
 
Član od: 11.9.2016.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Hvala vam ljudi na pomoci, mnogo sam se nervirao oko ovoga, ipak cu da odnesem komp negde na dijagnostikovanje. Je l imate predlog za servis u Bg oko Zelenog Venca?
eschiele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2020, 15:23   #16
eschiele
Novi član
 
Član od: 11.9.2016.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Bio sam u servisu, rekli su da su sve komponente ispravne i da je moguće da je problem u kompatibilnosti sa biostar maticnom.
Je l ram u biosu treba da bude default ili?
eschiele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2020, 19:48   #17
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 733
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

nisi trebao da uzimas ram na 2133mhz,gusis procesor.pod pretpostavkom da ti je gaming primarni cilj,primera radi,kod mene na kompu iz profila u igri farcry 5 a ista je situacija i sa drugim igrama,kada je ram podesen na 2133mhz prosecan frejm je 80,a kada je na 3200mhz onda je 95.srazmerno je veci i minimalni i maksimalni frejm.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2020, 21:44   #18
eschiele
Novi član
 
Član od: 11.9.2016.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Gejming mi nije primaran, tako da 10fpsa za nekoliko hiljada mi nije isplativo, igram ponekad CS GO gde imam fps oko 400, naravno kad kompjuter radi
eschiele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2020, 22:22   #19
WORLOK
Član
 
Član od: 22.11.2011.
Poruke: 57
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Citat:
eschiele kaže: Pregled poruke
Gejming mi nije primaran, tako da 10fpsa za nekoliko hiljada mi nije isplativo, igram ponekad CS GO gde imam fps oko 400, naravno kad kompjuter radi
Te iste probleme sam ima na više kompova i uvek je problem bio miš ili tastatura.
WORLOK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.4.2020, 13:03   #20
eschiele
Novi član
 
Član od: 11.9.2016.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Čudno lagovanje računara

Ponovo sam reinstalirao sistem, i kompjuter sada radi, bez ikakvih problema, sad sam zaustavio windows update. Koristim 2 misa i tastaturu, koji nisu na prethodnim kompjuterima pravili probleme. Deathadder Elite i Logitech g403 wireless, ne znam je l neko imao problema sa njihovim softwareima?
Je l postoji sansa da ovo ipak nije hardverski problem?? Jer kompjuter sada radi normalno, nekako ja razmisljam da je hardware ne bi mogao svaki put nakon instalacije windowsa 3,4 dana da ne laguje uopste?
eschiele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
lag, problem

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Umrežavanje viže računara! dzeno Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 27.5.2010 21:53
Umrežavanje 20 računara SaX MatiX Komunikacioni uređaji i umrežavanje 10 28.12.2008 15:58
Umrežavanje 3 računara za igranje igara. Porsche Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 11.11.2008 20:28
Home Theatre PC iz običnog računara yoshida Modovi 0 30.8.2008 9:19
Dosada (čudno ponašanje računara) Nikola Medjedovic Kvarovi 12 19.2.2006 1:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com