Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.8.2016, 10:05   #1
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.847 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Svet kompjutera 8/2016

Avgustovski broj "Sveta kompjutera" je od danas na kioscima

Nova naslovna strana izgleda ovako:

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Naslovna08-web.jpg
Viđeno:	238 puta
Veličina:	82,6 KB
ID:	54564

Evo i izvoda iz sadržaja:

Pokémon Go
Svidelo se to nekome ili ne, Pokémon Go predstavlja revoluciju. Kao i u svakoj poštenoj revoluciji, ideja nije baš najsvežija, ali je primena te ideje dovedena na nivo savršenstva...

AMD Radeon RX 480 8 GB
Sa novom arhitekturom AMD se otisnuo sa arhipelaga i vinuo u svemir, barem kada su nazivi u pitanju. Verovatno da bi napravio jasnu distinkciju u odnosu na nekoliko prethodnih generacija, nazivanih po raznim ostrvima Tihog okeana...

Upotreba 3D laserskih skenera u forenzičke svrhe
Kako je moguće upotrebiti prostorno lasersko skeniranje u borbi protiv zločina i koliko je Srbija odmakla u upotrebi ove tehnologije?

DeepCool Gamer Storm Maelstrom 120T, 240T; LC-Power LC-CC-240-LiCo i LC-CC-360-LiCo
Dugo toplo (vrelo) leto, idealno vreme za testiranje hlađenja. Igrom slučaja, iako smo planirali test hlađenja naš „test benč” (običan radni sto) našao se zatrpan zatvorenim vodenim hlađenjem...

Igra meseca: Starbound
Starbound nije igra, to je zgusnuti san predpubertetskog deteta koga podjednako fasciniraju putovanje svemirom i istraživanje pećina...

oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Тормунд (1.8.2016), Denis (1.8.2016), gtolle (27.9.2016), LoneWolf (1.8.2016), Wolverine (1.8.2016)
Stara 1.8.2016, 11:03   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Svet kompjutera 8/2016

Prvi!
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2016, 11:39   #3
code master
Starosedelac
 
Član od: 15.7.2016.
Poruke: 1.393
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 479 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

Drugi LOL, salu na stranu a sto se tice naslovne znao sam.

Pokemon Intro
code master je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2016, 11:51   #4
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

Uzeo sam verovatno prvi još u sedam jutros! Kao da je bio u tesnom celofanu jer je na jednom rubu bio potuno zgužvan. Posledica tog celofana koji mu nije dao komociju.
p.s. Konačno intervju i da nastavite sa tom praksom!
Naslovna očekivana i realna.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2016, 16:26   #5
Denis
Član
 
Član od: 10.12.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 179
Zahvaljeno 70 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

Odlična kolumna ja igrač, odavno mi se nije ovoliko svidela

...a sad nastavljam da čitam
Denis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2016, 18:05   #6
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

U BiH opet corak. Izgleda da je distributerima bilo mrsko ustajati po ovoj kisi i grmljavini XD
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2016, 14:31   #7
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

S obzirom na naslovnicu, s teskom mukom sam se odlucio da kupim novi broj. Pokemo.. **anja bih zakonom zanranio.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dekip na korisnoj poruci:
filpan (23.8.2016)
Stara 2.8.2016, 14:48   #8
code master
Starosedelac
 
Član od: 15.7.2016.
Poruke: 1.393
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 479 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

Oce li biti apdejta na zvanicnom sajtu za novi broj?
code master je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2016, 15:19   #9
Dantheus
Veteran
 
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 883
Zahvalnice: 230
Zahvaljeno 159 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

Haos ovoga puta, pola časopisa je bilo spojeno, odnosno stranice su bile zalijepljene pa sam morao sve nožem rastavljati. Takođe, odmah moram da prigovorim na naslovnicu, što ću narednih mjesec dana morati da gledam je*enog Pikaćua! Više o samom sadržaju avgostovskog broja ću pričati u narednom periodu, dok sve to pročitam, a koliko sam do sada uspio da prelistam, vidim da ima interesantnih tekstova, naročito rubrika Ja, igrač.
Dantheus je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2016, 14:12   #10
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

Al realno, jedina osoba koja bez dlake na jeziku uvek iskomentarise novi broj.

Za postovanje...
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
igor7 (22.8.2016), todos (21.8.2016)
Stara 22.8.2016, 16:38   #11
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Svet kompjutera 8/2016

^Jedina osoba koja uopšte iskomentariše novi broj. Ostali, ako uopšte nešto i komentarišu, to je uglavnom naslovna i obavezno se pokače oko igre meseca. Komentari poput todosovih, makar bili i tako kratki i šturi nam zlata vrede. Zbog toga svi mi i radimo na kraju krajeva. Kad su dobri - da znamo da neko ceni i da mu je bilo zadovoljstvo da pročita, pa da nastavimo da se trudimo, kad su loši - da uvidimo gde smo pogrešili, pa da se potrudimo da ne ponovimo.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
igor7 (22.8.2016), Oggy (22.8.2016), todos (22.8.2016), Wolverine (22.8.2016), Yonai (22.8.2016)
Stara 22.8.2016, 22:40   #12
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

U tom svetlu i ja da rečem neku:

1. Kad testirate grafičke na istoj platformi, dajte uporedne rezultate sa nekom ranije testiranom (u istom ili susednom rangu). Npr. ako bude 1060 u sledećem broju, trebalo bi da stoje uporedo nove brojke i rezultati RX 480 iz ovog. Ni referenca u vidu popularnije kartice prethodne generacije ne bi škodila (npr. RX 470 nasuprot 280X), u protivnom celo testiranje gubi smisao jer se ne vidi generacijska razlika (što bi proizvođači najviše voleli), osim u slučaju nekog ko ima instalirane konkretne igre koje koristite, pa ima način da direktno izmeri dobitak u odnosu na svoju karticu pred eventualnu kupovinu. Nedostaje mi način testiranja od pre desetak godina kad se ovako nešto podrazumevalo...

2. 3DMark rezultati pri testiranju laptopova su neupotrebljivi za sticanje bilo kakve slike o jačini grafičkog podsistema. Jeste da je 3DMark najbrže instalirati, ali je u ovom obliku to samo gubljenje vremena recenzenta. Ili nađite nekoliko popularnijih igara koje se mogu držati na eksternom disku bez vezivanja za konkretnu instancu operativnog sistema (što će reći, većina Steam igara "obrađenih" znate-već-kako) pa ih tako testirajte, ili kompletno izbacite test 3D grafike. Isto tako, Fritz test zameniti x264 enkodingom, ima da se skine gotov benchmark.

3. Treba nam više uporednih testova hardvera znam da distributeri to ne vole, ali makar dva-tri puta godišnje u sopstvenoj produkciji.

4. Kad bi to prostor i distributeri dozvoljavali, telefone bi trebalo slikati u nečijoj šaci.

5. Tokom preloma pojačajte brightness i kontrast screenshotovima iz igara, očigledno nešto nije u redu pri štampi i gomila detalja zbog tamnoće bude "pojedena". Čak i ako nema kontrole prilikom štampe pa ne znate kako će ispasti, bolje da bude svetlije ali da se vidi, nego tamna "fleka" koja samo jede koristan prostor.

6. Ima previše žargona i neusklađenog stila, fali redaktorska ruka
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
DBrave (22.8.2016), igor7 (23.8.2016), Rocker (23.8.2016), Wolverine (22.8.2016)
Stara 22.8.2016, 23:16   #13
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

@voodoo_

Što se ovog poslednjeg tiče, to je problem na kojem aktivno radimo maltene svi prisutni u redakciji. Diskusije i debate na tu temu traju već mesecima. Problem, naravno, nije ni u kome od nas koji "daštamo" o tome, već u tome što fali redaktor. Ranije je to, kao što znamo, bio dragi nam Voja.

Jednostavno, potrebno je da postoji osoba koja se bavi time. Nažalost, usklađivanje tekstova sa pravopisom i srpskim jezikom ne podrazumeva to da će ti tekstovi ispoljiti karakteristike unitarnosti (tj. jezik nam je dovoljno širok da će dozvoliti taman onoliko mogućnosti koliko je potrebno da se javi "neujednačnost").

Što se stila tiče, svaki autor ima svoj stil pisanja i urednici i ja (kao lektor) se trudimo da približimo tekstove nekom zajedničkom stilu, ali to naprosto nije moguće iz više razloga. Jedan od tih razloga naveo sam ranije u poruci, ali pre svega treba uzeti u obzir to da je nemoguće i apsurdno svoditi svakog autora na jedan "zajednički stil". Recimo, Kuzma nikada neće pisati kao Rocker ili obrnuto i ne vredi tražiti im "zajednički jezik". Njih dvojicu navodim kao dvojicu istaknutijih autora u časopisu ali koji koriste dva apsolutno različita stila - dok je Qz neko ko prenosi subjektivni utisak kroz prizmu objektivnog, Vlada je autor koji će napisati najobjektivniji tekst u Univerzumu, a između redova će reći šta je njegovo lično mišljenje. Jedan u velikoj meri koristi igre reči, žargon i reference na popularnu kulturu, dok je drugi tu da činjenice predstavi kao deo priče. (Nemoj da te zbuni to što ne pišu u istoj rubrici, poenta je u stilu.)

Prirodno je da se autori razlikuju. Dobro je što postoje i Qz i Čmelik i Roker i Vlada Pisodorov i Danilo itd. sa svojim ličnim pečatom. Nadam se da sam barem donekle uspeo da ti odgovorim na predlog, a što se tiče opšte redakture, kao što rekoh, radimo na tome da rešimo taj problem iako nemamo posebnog redaktora, nažalost.
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Wolverine na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (22.8.2016), Rocker (23.8.2016), yoshida (24.8.2016)
Stara 22.8.2016, 23:28   #14
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

Ne mogu stilovi da se usklade kad su najzastupljeniji autori u časopisu u isto vreme i urednici koji su na vrhu hijerarhije.

U principu meni lično ne smetaju stilske razlike među autorima ako izuzmem Kuzmanovića koji preteruje sa arhaizmima ili čak upotrebljava rogobatne izmišljene reči. No ko njemu može da kaže kako će da piše svoje tekstove? Apsolutno niko.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
ZoNi (24.8.2016)
Stara 23.8.2016, 12:04   #15
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2016

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
U tom svetlu i ja da rečem neku:
Onda i ja da recem koju pametnu

Nikada nisam bio veliki pobornik kolumni u racunarskim casopisima. Ne kazem da sa vremena na vreme nisu dobra stvar ali u vecini (vazi za sve casopise ove vrste) samo oduzimaju koristan prostor.

Vrlo slicno misljenje imam i o rubrici Kompjuteri i film koju redovno preskacem Mislim, OK je ako o tome procitamo 2-3 puta godisnje ali u svakom broju, stvarno nema smisla.

Hardverska rubrika vec dugi niz godina pati od dve velike boljke. Prva je nedostatak uporednih testova odredjenih grupa uredjaja koji bi citaocima mogli pomoci prilikom kupovine. Kada se prekaze samo jedan uredjaj, npr. SSD, to velikoj vecini nece znaciti mnogo ako ne znaju sa cime da ga uporede. Druga boljka je nedostatak cena koji je ranije pravdan nestabilnim kursom i krivim informacijama koje pruzaju distributeri. Mislim da se sada obe stvar mogu lako dovesti u red.

Rubrika namenjena prikazu programa zna dosta da osciluje ali je u principu zadovoljavajuca. Neki naslovi dobijaju preveliki, drugi premali prostor.

u Linux rubrici treba sto vise prostora posvetiti malim racunarima iz klase "Malina" koji su pristupacni svima i donose svojim vlasnicima dosta zabave. Pogotovo treba staviti akcenat na edukaciju mladih zaljubljenika u racunare i razvijanje njihove kreativnosti.

Rubriku posvecenu telefonima prakticno i ne citam, tako da nisam kompentetan da je ocenjujem

I jos jedna stvar. Nervira me veliki broj oglasa za druge casopise iz Politike. Umesto da se tome posveti jedna stranica a da ostale budu iskoriscene za dodatne sadrzaje, mi imamo po 5 stranica bukvalno bacenih u prazno.

Rubrika igre, slicno rubrici programi, oscilira ali je to uvek bilo tako zbog same prirode tog segmenta trzista.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
Rocker (23.8.2016), todos (23.8.2016)
Stara 23.8.2016, 17:07   #16
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Svet kompjutera 8/2016

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
U tom svetlu i ja da rečem neku:

1. Kad testirate grafičke na istoj platformi, dajte uporedne rezultate sa nekom ranije testiranom (u istom ili susednom rangu). Npr. ako bude 1060 u sledećem broju, trebalo bi da stoje uporedo nove brojke i rezultati RX 480 iz ovog. Ni referenca u vidu popularnije kartice prethodne generacije ne bi škodila (npr. RX 470 nasuprot 280X), u protivnom celo testiranje gubi smisao jer se ne vidi generacijska razlika (što bi proizvođači najviše voleli), osim u slučaju nekog ko ima instalirane konkretne igre koje koristite, pa ima način da direktno izmeri dobitak u odnosu na svoju karticu pred eventualnu kupovinu. Nedostaje mi način testiranja od pre desetak godina kad se ovako nešto podrazumevalo...
Konzistentnost testova je prilično teško očuvati. Konkretno, pomenuo si grafu koja je opisana i onu koja će svoje mesto naći u septembarskom broju. I, ni ovoga puta nismo uvrstili rezultate prilično svežeg testa. Zašto? Zato što sa novom verzijom drajvera, RX 470 dere RX 480 u gotovo svemu, iako radi na nižem taktu i njegova je osakaćena verzija. A test nismo mogli da ponovimo, jer RX 480 nije bio na raspolaganju.
Uprkos tome, kad god je moguće deskriptivno pomenemo u textu gde je mesto kom modelu i kako se nosi sa nekim starijim. Cifre koje nisu direktno uporedive izbegavamo, jer bi nekad bile kontradiktorne napisanom.
Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Onda i ja da recem koju pametnu

Hardverska rubrika vec dugi niz godina pati od dve velike boljke. Prva je nedostatak uporednih testova odredjenih grupa uredjaja koji bi citaocima mogli pomoci prilikom kupovine. Kada se prekaze samo jedan uredjaj, npr. SSD, to velikoj vecini nece znaciti mnogo ako ne znaju sa cime da ga uporede. Druga boljka je nedostatak cena koji je ranije pravdan nestabilnim kursom i krivim informacijama koje pruzaju distributeri. Mislim da se sada obe stvar mogu lako dovesti u red.

Uporedni testovi većeg obima su logistička noćna mora. Kad god je moguće, mi ih rado organizujemo. Eto, biće jedan u narednom broju i to baš SSD-A.

Cene se često prilično razlikuju, pa ih zato ne navodimo u okviru info boxa, ali kada su nam makar okvirno poznate, to se svakako pomene u textu.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
yoshida (24.8.2016)
Stara 1.9.2016, 10:14   #17
veljadj
Član
 
Član od: 10.11.2005.
Lokacija: Veliki Crljeni
Poruke: 200
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 56 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku veljadj Slanje poruke preko MSN-a korisniku veljadj Slanje poruke preko Skypea korisniku veljadj
Određen forumom Svet kompjutera 8/2016



Послато са ZP952
veljadj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku veljadj na korisnoj poruci:
DBrave (1.9.2016)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com